Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:25

Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 02 Aug 2016, 00:40

Am gândit mai demult acest subiect. L-am abordat, oarecum superficial, in cadrul acestui forum discutand pe alt subiect. Eu fac parte dintr-o asociatie afiliata la AGVPS din Romania. Mai precis sunt directorul AJVPS Prahova. Am inițiat acest subiect si pe alte platforme de dialog deoarece consider ca e foarte important cum va arată noua formula de conducere a AGVPS. Pe acest forum, sunt atat membrii cat si nemembri ai asociatiei generale, sunt si adepți dar si adversari, sunt si prieteni dar si contestatari. Pe mine ma preocupa, dar nu numai pe mine, ce profil trebuie sa aiba președintele, președintele executiv, vicepreședinții. Dinspre AGVPS se așteaptă depunerea candidaturilor si noi așteptam o oarecare campanie electorală. Prea multa secretomanie deranjează. Forumul AGVPS, deschis doar "dezirabililor" este un alt loc de dezbatere si reflexie. Pentru președintele tării anunțul cu candidatura se face cu luni înainte. E o dezbatere in partid, apoi in societatea civilă, in mass-media etc. Prin analogie, cred ca si aici, in alegerile conducerii AGVPS, ar trebui o minima dezbatere. Exista un tablou al trecutului, exista un suflu actual privind vânătoarea si exista niste așteptări. De aici trebuie sa plecam.
In Ajvps Prahova candidaturile, pentru toate funcțiile eligibile se depun cu minimum șapte zile înainte de alegeri, iar pentru președinte, anul acesta candidaturile s-au depus cu aproape o luna înainte. Am avut si o surpriza si anume ca nu s-au depus candidaturi pentru funcția de vicepreședinte. Am vorbit despre noi pentru a argumenta suplimentar, daca mai era nevoie, ca trebuie sa existe transparentă si dialog.
Astept cu mult interes comentariile si discuțiile pe aceasta tema de mare actualitate si importantă.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 02 Aug 2016, 11:10

Ce as putea spune despre acest subiect?!
Tipic pentru AGVPS si AJVPS! Rolul nostru este să platim taxe si să ne vedem dracului de treaba, să ne milogim pentru cate o autorizatie, să fim injositi de diverse organizatii si chiar de institutiile statului. Să ne supunem unor legi aberante si unor regulamente votate de cativa baietasi cu interese proprii sau cu o lipsa crasa de inteligentă, baietasi ce ne privesc ca pe niste neica nimeni ce trebuie ingraditi si umiliti cu orice pret.
Alegerile sunt facute, pardon, numirile am vrut sa spun, urmează circul de rigoare fără nici o surpriza! Ce rost mai are să pirzi timpul cu campanii, alegeri pe proiecte viabile.......
Suntem o tara democratică ce dracu, traiască bolsevici, URA, URA, URA.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 02 Aug 2016, 11:55

Candidati la vreo functie in AGVPS?
V-ati depus candidatura?
Intentionati sa o faceti?
Ori este secret (apropos de secretomanie)?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde Ghinda pe 02 Aug 2016, 14:31

Ce trebuie pentru a candida la functia ocupata in prezent de Selaru Neculai? Pana cand se poate depune un dosar? Daca pot candida ca independent sau trebuie din partea vreunei asociatii?
Multumesc pentru sprijin.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 02 Aug 2016, 14:41

ventura scrie:Candidati la vreo functie in AGVPS?
V-ati depus candidatura?
Intentionati sa o faceti?
Ori este secret (apropos de secretomanie)?


Importantă este poziția Dumneavoastra in acest subiect, mai ales ca sunteți un atent si disciplinat observator si interlocutor.
Ce am de gând, are mai putina importantă acum. Important e ce vor oamenii si din păcate comentarii ca ale lui " salus" trebuie luate in serios.
Vor veni si subiecte cu laude si osanale. E dreptul autorilor sa le posteze. Ca intr-o adevarata campanie electorală. Toti candidații au parte de observații. Unele pro, altele contra. Important e cine o sa conducă Corabia AGVPS. Cu atat de mulți oponenții nu va fi simplu. Indiferent cine va veni la conducere: noi ( adică oameni noi) sau vechi. Pe mine, personal ma interesează. Bănuiesc si pe alții. Tocmai asta e problema. Sa ne prezentam opiniile, gândurile si dorințele. E, oare, ceva rău in asta ?
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 02 Aug 2016, 16:14

Nu este nimic rau in asta.
Dar spuneati ca se asteapta depunerea candidaturilor...
Citisem pe undeva ca va gandeati sa candidati (daca ma insel scuzati-ma, va rg) si de aici intrebarea mea: Daca este adevarat, v-ati depus candidatura? Ori doriti sa o faceti in viitorul apropiat?
Puteti testa piata eventual din postura de candidat...
De genul: "Candidez!!!!!! Cum va doriti sa fiu in cazul in care ... castig alegerile?"
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 02 Aug 2016, 18:47

Daca as putea, eu as vota cu tine "veleriub"! Habar nu am cine esti si de ce esti in stare dar stiu un lucru.Este nevoie de o schimbare serioasa nu de scos papusile in fata! Mai stiu ca cine se agata mereu de scaun si refuza sa recunoasca faptul ca nu mai are nimic de spus, este dictator, iar pe comunisti nu ii inghit deloc!
Congrese de tipul Ceausescu reales......am vazut destule, parca as vrea sa vad o surpriza de tip FRF, o fi buna o fi rea.......nu stiu, dar vreau sa vad si altceva, filmul actual il stiu!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 02 Aug 2016, 23:14

ventura scrie:Nu este nimic rau in asta.
Dar spuneati ca se asteapta depunerea candidaturilor...
Citisem pe undeva ca va gandeati sa candidati (daca ma insel scuzati-ma, va rg) si de aici intrebarea mea: Daca este adevarat, v-ati depus candidatura? Ori doriti sa o faceti in viitorul apropiat?
Puteti testa piata eventual din postura de candidat...
De genul: "Candidez!!!!!! Cum va doriti sa fiu in cazul in care ... castig alegerile?"


Depunerea candidaturilor se face pana in 17 august la secretariatul AGVPS. Afisarea listelor cu delegatii asociatiilor afiliate cu drept de vot, se vor face publice incepand cu 13 august.
Ati citit bine, acolo unde am fost dat afara pentru ca am cerut ca adevarul sa fi e recunoscut si drept raspuns m-i s-a spus "afara". Cunoasteti bine istoria.
Dupa cum tot acolo s-a scris, ca prin Hotararea Adunarii Generale a AJVPS s-a aprobat sa particip la votul privind ocuparea unui loc in Consiliul AGVPS. Acolo sunt libere, urmand sa fie scoase la vot, functiile de Presedinte, Presedinte executiv, trei vicepresedinti si un numar de membrii, reprezentanti ai unor grupe de judete. Daca cititi cu atentie materialul meu de pe Forumul AGVPS, puteti afla intentiile mele.
Am initiat acest subiect nu sa ma prezint pe mine, ci sa putem dezbate profilul viitorilor candidati. Si de ce nu, sa aflam eventualele tandemuri presedinte-presedinte executiv, sau candidaturi individuale.
Daca voi considera oportun sa candidez pentru vreo functie, in cateva zile voi spune ce decizie voi lua.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 02 Aug 2016, 23:18

"Ventura", mi-a venit o idee. Ce ar fi daca ati deschide un subiect similar si pe Forumul AGVPS. AR FI INTERESANT, nu ?
Acolo nu as mai fi banuit de interese personale si in plus am putea vedea si nivelul de reactie al principalilor beneficiati.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 02 Aug 2016, 23:23

salus scrie:Daca as putea, eu as vota cu tine "veleriub"! Habar nu am cine esti si de ce esti in stare dar stiu un lucru.Este nevoie de o schimbare serioasa nu de scos papusile in fata! Mai stiu ca cine se agata mereu de scaun si refuza sa recunoasca faptul ca nu mai are nimic de spus, este dictator, iar pe comunisti nu ii inghit deloc!
Congrese de tipul Ceausescu reales......am vazut destule, parca as vrea sa vad o surpriza de tip FRF, o fi buna o fi rea.......nu stiu, dar vreau sa vad si altceva, filmul actual il stiu!


Va multumesc pentru aprecieri. Chiar si acest " vot" dat de dumneavoastra, pentru mine este important, nu ca -mi este favorabil, ci pentru faptul ca mecanismul electoral incepe sa se miste.
Asteptam si alte reactii si atitudini.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde the_mav pe 03 Aug 2016, 08:04

Ghinda scrie:Ce trebuie pentru a candida la functia ocupata in prezent de Selaru Neculai? Pana cand se poate depune un dosar? Daca pot candida ca independent sau trebuie din partea vreunei asociatii?
Multumesc pentru sprijin.

:D :D :D :D :D :D :mrgreen:
:angelic-little: :text-bravo:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 03 Aug 2016, 10:14

:-j :-j :-j :-bd :-bd :-bd
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde ventura pe 03 Aug 2016, 14:35

valeriub scrie:
ventura scrie:Nu este nimic rau in asta.
Dar spuneati ca se asteapta depunerea candidaturilor...
Citisem pe undeva ca va gandeati sa candidati (daca ma insel scuzati-ma, va rg) si de aici intrebarea mea: Daca este adevarat, v-ati depus candidatura? Ori doriti sa o faceti in viitorul apropiat?
Puteti testa piata eventual din postura de candidat...
De genul: "Candidez!!!!!! Cum va doriti sa fiu in cazul in care ... castig alegerile?"


Depunerea candidaturilor se face pana in 17 august la secretariatul AGVPS. Afisarea listelor cu delegatii asociatiilor afiliate cu drept de vot, se vor face publice incepand cu 13 august.
Dupa cum tot acolo s-a scris, ca prin Hotararea Adunarii Generale a AJVPS s-a aprobat sa particip la votul privind ocuparea unui loc in Consiliul AGVPS.
Daca voi considera oportun sa candidez pentru vreo functie, in cateva zile voi spune ce decizie voi lua.


Probabil si altii inca se mai gandesc daca participa ori nu...
Despre "profilul" celor ce vor conduce... vorbe-n vant... de prisos... (din punctul meu de vedere).
S-a vazut cum am ales din '90 incoace...

Oricum.... totul e relativ...
Ce dvs va convine e posibil ca eu sa nu agreez. Si viceversa.
Probabil ca in orice democratie +- ... majoritatea va hotari.
Iar alegerea va fi legitima daca se va ajunge sa se faca alegeri corecte incepand de la grupe...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 04 Aug 2016, 00:23

ventura scrie:
valeriub scrie:
ventura scrie:Nu este nimic rau in asta.
Dar spuneati ca se asteapta depunerea candidaturilor...
Citisem pe undeva ca va gandeati sa candidati (daca ma insel scuzati-ma, va rg) si de aici intrebarea mea: Daca este adevarat, v-ati depus candidatura? Ori doriti sa o faceti in viitorul apropiat?
Puteti testa piata eventual din postura de candidat...
De genul: "Candidez!!!!!! Cum va doriti sa fiu in cazul in care ... castig alegerile?"


Depunerea candidaturilor se face pana in 17 august la secretariatul AGVPS. Afisarea listelor cu delegatii asociatiilor afiliate cu drept de vot, se vor face publice incepand cu 13 august.
Dupa cum tot acolo s-a scris, ca prin Hotararea Adunarii Generale a AJVPS s-a aprobat sa particip la votul privind ocuparea unui loc in Consiliul AGVPS.
Daca voi considera oportun sa candidez pentru vreo functie, in cateva zile voi spune ce decizie voi lua.


Probabil si altii inca se mai gandesc daca participa ori nu...
Despre "profilul" celor ce vor conduce... vorbe-n vant... de prisos... (din punctul meu de vedere).
S-a vazut cum am ales din '90 incoace...

Oricum.... totul e relativ...
Ce dvs va convine e posibil ca eu sa nu agreez. Si viceversa.
Probabil ca in orice democratie +- ... majoritatea va hotari.
Iar alegerea va fi legitima daca se va ajunge sa se faca alegeri corecte incepand de la grupe...


Absolut de acord cu toate punctele de vedere enumerate mai sus.
Eu sper, chiar daca e putin cam tarziu, ca echipa ce va conduce vanatorimea( mai precis majoritatea vânătorilor) sa nu mai fie anunțată cu doua ore înainte de alegeri.
Cunosc acest mod de foarte mulți ani. Nu spun ca in anumite momente decizia nu a salvat unitatea vânătorilor, dar acum sunt alte elemente de referința. Nu pun in discuție AGVPS-ul ca entitate, ci rolul ei in viitorul imediat, pe termen mediu si lung. Nu contest meritele celor de pana acum, dar vreau sa stiu pe ce drum ne ducem. In prezent murim cu toții pe mana unor reglementări "struto-camiliste". In ce măsura noua conducere crede ca mai putem continua, mimând vânătoarea sportiva, dar practicând vanătoare comercială de subzistenta ? De ce trebuie sa ne chinuim intr-un sistem duplicitar, forțând vanatorii si vânzând vânatul pentru supraviețuire ? De ce sa ne mințim ca 20000 de vanatori nu mai sunt membrii din cauza noastra, cand ei au plecat pentru ca isi folosesc arma pentru autoapărare si asa au folosit-o si înainte, nu pentru vanătoare.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 04 Aug 2016, 00:49

ventura scrie:
valeriub scrie:
ventura scrie:Nu este nimic rau in asta.
Dar spuneati ca se asteapta depunerea candidaturilor...
Citisem pe undeva ca va gandeati sa candidati (daca ma insel scuzati-ma, va rg) si de aici intrebarea mea: Daca este adevarat, v-ati depus candidatura? Ori doriti sa o faceti in viitorul apropiat?
Puteti testa piata eventual din postura de candidat...
De genul: "Candidez!!!!!! Cum va doriti sa fiu in cazul in care ... castig alegerile?"


Depunerea candidaturilor se face pana in 17 august la secretariatul AGVPS. Afisarea listelor cu delegatii asociatiilor afiliate cu drept de vot, se vor face publice incepand cu 13 august.
Dupa cum tot acolo s-a scris, ca prin Hotararea Adunarii Generale a AJVPS s-a aprobat sa particip la votul privind ocuparea unui loc in Consiliul AGVPS.
Daca voi considera oportun sa candidez pentru vreo functie, in cateva zile voi spune ce decizie voi lua.


Probabil si altii inca se mai gandesc daca participa ori nu...
Despre "profilul" celor ce vor conduce... vorbe-n vant... de prisos... (din punctul meu de vedere).
S-a vazut cum am ales din '90 incoace...

Oricum.... totul e relativ...
Ce dvs va convine e posibil ca eu sa nu agreez. Si viceversa.
Probabil ca in orice democratie +- ... majoritatea va hotari.
Iar alegerea va fi legitima daca se va ajunge sa se faca alegeri corecte incepand de la grupe...


La noi in asociatie s-au facut alegeri corecte. Daca știți ca alții au facut alegeri incorecte, dați-i in vileag.
Daca plecam de la principiul ca totul e relativ, care mai e rostul alegerilor ? Dezarmați cam repede. Faptul ca dupa '90 s-a ales cum s-a ales si dramatizati acest lucru, va trimite spre pesimism. Si e ultimul lucru de care va pot banui. Asa ca hai sa discutam despre AGVPS si alegeri. Despre mine, va stau la dispoziție cand voi anunța ca intenționez sa candidez.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 04 Aug 2016, 14:12

Sti ce as vrea sa aud eu de la un candidat?As vrea sa aud ca are in plan elaborarea unei note de fundamentare si a unui proiect de lege a vinatorii fara subtiliati si in acelasi timp echitabila pentru proprietarii de terenuri, vanatori si ciobani. Nu mai vreau sa fim folositi noi vanatorii intr-o lupta a autoritatilor cu crescatorii de oi. Nu imi pasa cati caini are o stana, vanatul nu a disparut in unele locuri pentru ca l-au mancat cainii ciobanilor sau oile.
Vreau sa mai aud de la un candidat ca are in plan elaborarea unei note de fundamnentare privind promovarea unei legi doar pentru REGIMUL ARMELOR DE VANATOARE. O lege separata de celelalte tipuri de arme, nu vreau sa intru in aceiasi oala cu altii, ori de cate ori unul fara o doaga isi flutura arma de autoaparare sau vreo unitate militara constata ca 3 boschetari au sarit gardul si au fugit cu cateva arme.
O nota de fundamentare care sa explice alesilor neamului ca interzicand armele semiautomate sau limitand magazia la doua "focuri", nu fac decat sa scada incasarile magazinelor de profil si implicit veniturile statului si nu se reduce numarul animalelor vanate ci doar le condamna la o moarte in chinuri.
Apoi as vrea sa aud ca are in plan uniformizarea regulamentelor membrilor asociati, astfel sa nu mai avem 2000 de bordee cu 4000 de obicee.
Trebuie schimbata perceptia publica cum ca vanator =infractor, criminal, terorist.
Sa nu aud ca nu se poate!!!Se poate si nici nu este asa greu, trebuie initiativa si putina munca.
Orice organizatie poate propune modificari legislative, cu atat mai usor pt. AGVPS, tinand seama de numarul mare de vanatori in randul alesilor neamului.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 04 Aug 2016, 14:15

+1 salus!!! ^:)^
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde the_mav pe 04 Aug 2016, 14:57

+1@salus, cu urmatoarea completare, sau de fapt intrebare directa, anterioara celor mentionate de Salus, catre domnul Bolgiu:
"In eventualitatea ca veti castiga alegerile aGv, v-ati asuma un proiect de lege prin care statutul vanatului NU va mai fi res nullius?"
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde Sly_Fox pe 04 Aug 2016, 16:51

Si de ce ar face asta? Ar intra in gratile a jumatate dintre vanatori, in timp ce alta jumatate l-ar dusmani de moarte.
Vanatul este o resursa naturala de maxim interes, deci trebuie sa fie considerata o resursa publica si nu o resursa aflata la dispozitia oricui si oricand.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 04 Aug 2016, 18:21

Ii dau dreptate vulpoiului, mai ales ca tot ce a trecut de la stat, ca resursa, de la public la privat, s-a cam jefuit.
Si cum vanatul sade prin codru, ca-n codru o sa fie.
Plus ca pulimea va sta cu mamaliga si mujdeiul privind la OMV cum plateste o redeventa de cacat ....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 04 Aug 2016, 19:52

res nullius NU!Asta ar insemna sa dai liber latarilor si tuturor braconierilor.
Un conducator al AGVPS, trebuie sa aiba in vedere ca ineptia acea cu "radarul vanatului" este cea mai mare aberatie posibila! Asa ceva nici nu trebuia sa intre in discutie vreodat, era datoria AGVPS sa taie di fasa astfel de ineptie si sa gandeasca daca nu uman si logic, macar economic! Cand spun economic, ma gandesc la faptul ca stand ca iepurele in brazda, cand baietii astia ce ne conduc pregatesc tot felul de piedici si tampenii ce ne vor face sa renuntam la calitatea de vanator, vor scadea si veniturile AGVPS si implicit salariile baietilor de la AGVPS. Dar...........pare ca nu le pasa sau pur si simplu nu ii ajuta tartacuta!
Cum mama dracu s-ar desfasura o vanatoare cu vreo 25-30 de participanti, unde seful de grupa ar trebui sa stea cu smartphone in mana contabilizand unde, cati fazani , iepuri, vulpi, rate....au picat la o goana, la ce ora sexul .....si ce alte date or mai vrea astia sa dai in timp real.
Cum nu avem semnal telefonic pe toate clocaurile....sa vedeti distractie si sa vedeti cum "sticletii" vor sta prin boscheti sa ne prinda ca au trecut 10-15 minute de cand a cazut fazanul si nu am dat sms-ul.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde the_mav pe 04 Aug 2016, 20:51

Sly_Fox scrie:Vanatul este o resursa naturala de maxim interes, deci trebuie sa fie considerata o resursa publica si nu o resursa aflata la dispozitia oricui si oricand.

Esti sigur vulpoiule ca asa trebuie considerata? Si de ce / cum?!? Pe cale de consecinta, sau cum?!?!
Idem @laur.

Da un search si vezi ca e subiectul de fond al legislatiei cinegetice din ro de dupa al doilea razboi... tuturor care au urmat de atunci le e frica sa ia taurul de coarne: daca e res nullius hai sa il dam statului.
GRESIT domnilor.

Domnule Bolgiu, nu mai e cazul sa imi raspundeti, si tacerea e un raspuns. Va multumesc.

Salus inca o data de acord cu tine, doar ca nu ajuta cu nimic folosirea timpului trecut referitor la "radarul vanatorii". Vezi cine a propus si sustinut acel sistem.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 04 Aug 2016, 21:58

Un tampit a propus asta, nici nu conteaza numele, nici nu vreau sa imi incarc memoria cu asta. Ma deranjeaza ca doar noi astia cativa de pe forul am "latrat" precum grivei la stele, si cam atat!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde Sly_Fox pe 04 Aug 2016, 22:26

the_mav scrie:Esti sigur vulpoiule ca asa trebuie considerata? Si de ce / cum?!? Pe cale de consecinta, sau cum?!?!
Idem @laur.

Sunt absolut convins ca obiectivele strategice si resursele nationale de maxim interes, trebuiesc sa fie parti integrante ale domeniului public. Ele nu sunt bunuri ale nimanui asa cum gresit se crede, sunt bunuri ale Statului Roman, administrate de catre institutii specializate. Ca Statul a dovedit ca nu intotdeauna este un bun administrator, asta este altceva, insa acest lucru se poate repara si inca extrem de repede daca se doreste. Pe cand privatizarea unor domenii strategice si darea pe maini private ale resurselor nationale, se va dovedi 100% o decizie catastrofala.
Eu, tu, Laurul si majoritatea vanatorilor romani, stim ce bogatie imensa reprezinta fondul cinegetic pentru aceasta tara. Si punem suflet pentru a-l proteja si a lasa in urma, asa cum am primit si noi, pentru generatiile viitoare, astfel incat sa existe o continuitate. Ne bucura sufletul un peisaj de iarna, un ecosistem in care fauna si flora abunda in diversitate.
Ei bine nu acelasi lucru se va intampla cand va incapea pe mainile neavenitilor, romani si straini ( mai ales straini care acapareaza vertiginos si constant terenurile din Romania, fie ele agricole, paduri sau alte categorii), care au alte prioritati. Se va alege praful din aceasta resursa si mare bogatie nationala, care o reprezinta fondul cinegetic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 05 Aug 2016, 08:19

Mavule, de dragul unui anume prieten comun, ma abtin sa intru in polemica cu tine.... [-(
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde the_mav pe 05 Aug 2016, 08:35

In regula. Tu cu ale tale, eu cu ale mele (pareri, idei, opinii, etc).
Nu ar fi trebuit sa fie ceva nou pentru tine optiunile si parerile mele, mergi cu vreo 10-12-13 ani in urma si poti sa vezi ca s-au mentinut neschimbate, inca de pe atunci.
:!: :idea:

Polemica? Daca ar ajuta, crede-ma ca as face-o primul, dar nu va avea nici o finalitate.
Nu cred ca are rost sa implicam alte persoane, chiar prieteni fiind, cand fiecare dintre noi este major si vaccinat incat sa aiba propriile opinii.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde laurul pe 05 Aug 2016, 09:24

the_mav scrie:In regula. Tu cu ale tale, eu cu ale mele (pareri, idei, opinii, etc).
Nu ar fi trebuit sa fie ceva nou pentru tine optiunile si parerile mele, mergi cu vreo 10-12-13 ani in urma si poti sa vezi ca s-au mentinut neschimbate, inca de pe atunci.
:!: :idea:
Polemica? Daca ar ajuta, crede-ma ca as face-o primul, dar nu va avea nici o finalitate.

Tocmai de aia..... :ymhug:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde biriuck pe 05 Aug 2016, 10:12

salus scrie:Vreau sa mai aud de la un candidat ca are in plan elaborarea unei note de fundamnentare privind promovarea unei legi doar pentru REGIMUL ARMELOR DE VANATOARE. O lege separata de celelalte tipuri de arme, nu vreau sa intru in aceiasi oala cu altii, ori de cate ori unul fara o doaga isi flutura arma de autoaparare sau vreo unitate militara constata ca 3 boschetari au sarit gardul si au fugit cu cateva arme.


++
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde salus pe 05 Aug 2016, 11:58

Ma asteptam sa vad mai multe comentarii pe acest subiect si sunt convins ca nemultumiti de actualul sistem si de actuala conducere a AGVPS suntem peste 70% dintre cei ce frecventam acest forum. Asta nu inseamna ca ii uram pe cei 30% care sunt de alta parere. Sunt confratii nostri, le respectam optiunea si incercam sa ii convingem civilizat ca asa nu se mai poate.
As fi vrut sa vad si alte doleante, propuneri.........dar se pare ca iar am ramas cativa cei care facem pipi contra vantului, rest........ or fi la vanatoare?!
ALOOOOO.....VANATORIMEA ROMANA, UNDE SUNTETI TATI??? CHIAR ASA MULTUMITI DEPLIN, SAU NEIMPLICATI?
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Alegeri in AGVPS - 20 August 2016

Mesajde valeriub pe 05 Aug 2016, 12:17

salus scrie:Ma asteptam sa vad mai multe comentarii pe acest subiect si sunt convins ca nemultumiti de actualul sistem si de actuala conducere a AGVPS suntem peste 70% dintre cei ce frecventam acest forum. Asta nu inseamna ca ii uram pe cei 30% care sunt de alta parere. Sunt confratii nostri, le respectam optiunea si incercam sa ii convingem civilizat ca asa nu se mai poate.
As fi vrut sa vad si alte doleante, propuneri.........dar se pare ca iar am ramas cativa cei care facem pipi contra vantului, rest........ or fi la vanatoare?!
ALOOOOO.....VANATORIMEA ROMANA, UNDE SUNTETI TATI??? CHIAR ASA MULTUMITI DEPLIN, SAU NEIMPLICATI?


BRAVO !
Lipsa de reactie a membrilor nu scuza deciziile luate la un moment dat. Apoi obligarea inactivilor la respectarea regulilor devine motiv de "batut apa in piua".
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate