Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 22:38

DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde sergiu dan pe 01 Sep 2016, 20:17

poate aveti un tabel sau grafic de urmat pentru o tinta perfecta :D cu un magnum 300 de 13 gr la 300 m in functie de viteza vantului, temeratura si umiditate.
multumesc astept pareri si mesaje
sergiu dan
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2016, 18:56
Locaţie: cluj

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde Zeres Ciprian pe 01 Sep 2016, 20:23

Avem, Sergiule si iti dam cu drag ca ne place cum ne rogi si cum te-ai prezentat...
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde Sly_Fox pe 01 Sep 2016, 21:59

Are colegul nostru Ovi 762 tabele balistice si grafice cu diferite traiectorii ale gloantelor in functie de calibru. Ovi, ai bunavointa si prezinta traiectoria unui 300 magnum in functie de temperatura, viteza vantului si bineinteles umidate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde violiv pe 01 Sep 2016, 23:03

Da musai de 13 g.
Ce proiectil nu conteaza ca tot 7,82 au diametru.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde violiv pe 01 Sep 2016, 23:11

@sergiu dan
Bine ai venit printre noi!

Tabel n-am ca nu le notez ... dau de ele pe net cand am nevoie.
Insa pot sa-ti prezint un grafic de urmat pentru tinte perfecte cu 300 wm si 13 g:
- prima zi: 3 serii de 3 focuri
- a doua zi: 5 serii de 3 focuri
- a treia zi: caut pe cineva sa-mi monteze o frana de gura daca arma n-are
- urmatoarele 30 de zile: 4-8 serii de 2-3-5 focuri
- urmatoarele 3 luni: incerc sa cresc distanta, progresiv, cate 50-100 m/luna
- urmatoarele 6 luni incerc sa vad ce-i cu vantul, ceata, ploaia
-sezonul urmator poate caut si un animal ...

Spor la treaba!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde Marksman pe 02 Sep 2016, 04:33

Daca imi dati voie o sa va spun ce am folosit eu pentru vinatoare pina la 800m .
ISTRELOK asta este un app care se poate pune pe smart phone sau pe o tableta care se foloseste pentru shooting .. Sunt 3 versiuni care le poti.. download cu programul asta .. Prima versiune este free ( fara bani ) nu o recomand este incompleta ... a doua este daca mai tin bine minte 6$ ( pe asta am avuto eu ) si a treia este 20$ este complexa .. dar nu cred ca este nevoie de asea ceva daca nu se trage peste 1000m .
Am tras buni cu programul asta si il recomand este ff precis ... DACA se pune informatia corecta si complecta pe el ... ( daca vrei ceva mai complex poti sa te uiti la Shooter ) .. dar ala este ff complex si destul de complicat ..IStrelok trebuie calibrat dupa arma si luneta ta .. si apoi .... ce sa zic spor la treaba :D ..


Am uitat ceva ... o sa ai nevoie pe linga program de un barometru / termometru si garantez ca daca ai mana de tras o sa fi surprins cum lucreaza programul asta ..

Are si corecti pentru vint pe el .. si astea ajuta mult la distante mari ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde DART pe 02 Sep 2016, 15:00

violiv scrie:@sergiu dan
Bine ai venit printre noi!

Tabel n-am ca nu le notez ... dau de ele pe net cand am nevoie.
Insa pot sa-ti prezint un grafic de urmat pentru tinte perfecte cu 300 wm si 13 g:
- prima zi: 3 serii de 3 focuri
- a doua zi: 5 serii de 3 focuri
- a treia zi: caut pe cineva sa-mi monteze o frana de gura daca arma n-are
- urmatoarele 30 de zile: 4-8 serii de 2-3-5 focuri
- urmatoarele 3 luni: incerc sa cresc distanta, progresiv, cate 50-100 m/luna
- urmatoarele 6 luni incerc sa vad ce-i cu vantul, ceata, ploaia
-sezonul urmator poate caut si un animal ...

Spor la treaba!


:clap: :clap: :clap:
:dance: :dance: :dance:
:think: :think: :think:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde yoghi pe 02 Sep 2016, 16:15

Pai sa vedem un pic.
doua zile 25 cartuae
o luna cam 750 cartuse
trei luni cam 2200cartuse
adica 3000 de cartuse ...ultimile 6 luni nu ""se pun "" pt ca doar facem cursuri meteo.

3000x10 lei ( de la solduri ) .....Nu toti sunt asa bogati ca tine :-ss

apropo...omul a zis 13gr. nu 13g.

:-w
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde mialxx pe 02 Sep 2016, 18:38

Cred ca omul vinde arma dupa indrumarile voastre. :)) :)) :))
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde violiv pe 02 Sep 2016, 23:53

N-ai gresit mai deloc @yoghi. Daca ajungi sa fii interesat de asa "fineturi" inseamna ca ai depasit limita celor 300 m unde numa vantul conteaza si vrei sa sari peste 500 unde incepi sa te lovesti si de alte neregularitati ale vremii.
Ori asta cam inseamna sa fi tras deja vreo 1500 cartuse ... macar.

Daca n-ai bani nu te apuci sau te intanzi pana unde te tine plapuma. Nimeni, niciodata n-a zis ca trasul la distanta e o chestie ieftina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde yoghi pe 03 Sep 2016, 00:30

@vio sti ceva
de zeci de ori m-am gandit la miile de cartuse trase in ultimi 35-40 de ani dar doar acum ca ai zis tu am gandit si la pretul lor. Uffff.doar am gandit...NU am curaj sa fac socoteli mai ales ca era o vreme cand trageam 100 de cartuse pe zi.

iar cu tabelul de vant si balistica este ca in soferie : pina la 140 pe ora stie oricine sa mearga ....pina la 160 unul mai grabit sau cu ceva talent dar dupa 160....200..ai nevoie de experienta propie Nu te mai iei dupa ce zice vecinul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde Marksman pe 03 Sep 2016, 04:52

yoghi scrie:@vio sti ceva
de zeci de ori m-am gandit la miile de cartuse trase in ultimi 35-40 de ani dar doar acum ca ai zis tu am gandit si la pretul lor. Uffff.doar am gandit...NU am curaj sa fac socoteli mai ales ca era o vreme cand trageam 100 de cartuse pe zi.

iar cu tabelul de vant si balistica este ca in soferie : pina la 140 pe ora stie oricine sa mearga ....pina la 160 unul mai grabit sau cu ceva talent dar dupa 160....200..ai nevoie de experienta propie Nu te mai iei dupa ce zice vecinul.


Imi place cum pune problema @yoghy ... ;) problema este ca limita de 200km/h :D de care vb el mai sus .. pentru uni este la 500m alti 1000m si pentru alti este 1500m ..
La peste 500m o sa aveti nevoie de un program balistic si un barometru ( un tabel copiat de le vreun site nu ajuta prea mult ) este nevoie de informatie actuala ca temperature , presiune barometrica , umiditate , astea toate trebuie sa fie puse pe program la momentul actual si atunci se poate vb de precizie ..
La 1000m este nevoie de o.. mina fff stabila , trebuie calculat Coreolis efect .. roratile pamintului ...rotatile gloantelui ... si un glont care grupeaza fff strins ..
La peste 1500m... incepe... balamucul :D ... Majoritatea calibrelor sint subsonice la distanta aia , este nevoie de un gloante la care viteza, greutatea si rotatile sa fie ff compatibile cu teava .. in caz contrar se destabilizeaza , si schimba punctul de impact , si nu in ultimul rind.. vintul te zapaceste la distanta asta ...
@violiv spunea ca nu este ieftin deloc sa tragi la distanta :D , eu stiu asta am experimentato pe pielea mea problema la mine nu este ca am cheltuit ..este ca inca nu sunt multumit :D .. si de la 1500m incep adevaratele cheltuieli.. de felul meu sunt perfectionist

Ca si ideie fiecate trebuie sa stie real care este limita lui.. asta in functie se imprejurari si posibilitati , dar este bine sa se traga constient si asta o sa aduca rezultate ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde violiv pe 03 Sep 2016, 10:13

yoghi scrie:@vio sti ceva
de zeci de ori m-am gandit la miile de cartuse trase in ultimi 35-40 de ani dar doar acum ca ai zis tu am gandit si la pretul lor. Uffff.doar am gandit...NU am curaj sa fac socoteli mai ales ca era o vreme cand trageam 100 de cartuse pe zi.
.



Cu ceva ani in urma am avut parte de o sedinta de poligon lunga tare, din zori si pana-n noapte vreo 7-8 arme cu glont au tras constant. La final s-a strans o movilita de tuburi de vreo 300-350 buc in diferite calibre. Baiat constiincios, le-am strans pe toate, le-am dus acasa, mi-am luat mezina (care era micuta, la etapa de LEGO incepatori) si ne-am apucat sa le sortam pe calibre si marci. Am pus totul in pungute si intr-o cutie.
Dupa cateva zile, impreuna cu sotia intru intr-un magazin de vanatoare de unde trebuia sa iau ceva prostioara. Eu ma intind la taclale cu vanzatorul si sotia pierde vremea uitandu-se la vitrine. La un moment dat il intreaba pe vanzator: pretul la cartusele alea e pe cutie sau pe cartus? Pana sa apuc sa fac vreun semn vanzatorul raspunde: pe bucata !!! Am vazut efectiv cum sotia a trecut prin toate culorile curcubeului pana la alb ca varul pe masura ce in mintea ei se insira suma aproximativa rezultata din inmultirea movilei de tuburi cu pretul pe bucata. Parca-mi amintesc ca a trebuit sa zugravesc urgent camera fetei :D :ymhug: Culmea e ca abea atunci am inceput si eu sa realizez cat aur ingropi in biuta poligonului, la propriu ... era pe vremea cand aveam o medie de 100 cartuse in poligon la unul tras in vanat.


Cinstit vorbind, daca nu ai la dispozitie poligon in care sa tragi constant de la 300 la 1000 m e utopic, necivilizat, neetic, prosteste de-a dreptul, etc. sa crezi ca vei reusi asta la vanatoare.
Cu multi ani in urma a fost o discutie foarte aprinsa pe marginea subiectului "vanatoare la distanta mare". Am pus atunci un filmulet cu un tap doborat de un amic la ~700 m cu o arma in 308 W. Pana la acel foc omul trasese cu arma respectiva cel putin numarul de focuri egal cu distanta in metri pana la tinta.

Din amintirile mele, cea mai scurta perioada de pregatire pentru ~500 m am trait-o cand un amic si-a montat Burris Eliminator pe o arma varmint in 243. In ziua montajului-reglajului-testatului la distanta s-au tras cam 80-100 cartuse, in urmatoarea saptamana a mai tras vreo 150 in 2-3 sedinte apoi a reusit tap la peste 450 m. Omul vana de vreo 20 de ani, schimbase cateva carabine si trasese catre 1000 focuri din diferite calibre pana atunci, fiind capabil de "sub MOA" constant dar nu trasese niciodata peste 250 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: DEVIATIA GLONTULUI IN FUNCTIE DE VANT,UMIDITATE

Mesajde DART pe 03 Sep 2016, 13:20

...imi amintesc cu drag ce a spus "Doctoru"(violiv) acum ceva ani, recunosc zambeam asa pe sub mustata crezand ca exagereaza...Nu exagera de loc!
"...pt. fiecare glont tras in vanat iti recomand sa tragi 50 in cartoane"
In doi ani si un pic am tras cu doua calibre si trei arme in jur de 1.400(in medie 11 lei / bobita)de bobite mai pe romaneste :D un Blaser Luxus :shock: ...
Pana la 200-250 m daca ai ceva vechime...poti traii din amintiri ;) ...daca vrei peste,etic este sa muncesti si sa te scarpini la buzunare...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron
Publicitate