Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:59

derogari urs lup si pisica 2016

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde miha pe 28 Sep 2016, 15:30

salutari
intrucat nu toata lumea are facebook
as vrea sa promovez aici initiativa wwf romania
in dezbatere publica pana vineri 30 septembrie e ordinul ministrului mediului privind derogarile la ursi, lupi si pisici salbatice.
personal consider ca cine vrea sa impuste aceste animale CU MIILE cum e (deocamdata) in ordinul supus dezbaterii publice ar trebui sa se gandeasca mai bine.
si mai cred ca un vanator trebuie sa fie in primul rand un mare ecologist si sa apere animalele si habitatul lor natural inainte de toate.

http://www.mmediu.ro/articol/mmap-supun ... atica/1883

http://www.wwf.ro/resurse/comunicate_de ... protejate#

pe facebook e plin de pisicute salbatice, ursuleti si pui de lup.
sa speram ca se reduce DRASTIC numarul de animale pt derogare.
si as vrea sa vad o mai mare transparenta din partea reprezentantilor autoritatii centrale respectiv m mediu si agv. datele astea despre cate animale sunt cate mor cate se nasc nu exista pe nicaieri centralizate?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde biriuck pe 28 Sep 2016, 18:23

Pisici chiar sunt foarte multe, de la camp pana sus la munte. De ursi nici nu mai zic...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde pipabh pe 28 Sep 2016, 18:37

Si la Protv a dat stirea!!!!!
Ei pot, noi nu!!!
Cine ne reprezinta s-au sesizat? , au venit cu o replica?
OF OF
Stiu cei neavizati despre ce este vorba?
Incredibil!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde kama3 pe 28 Sep 2016, 18:56

Daca s-au terminat fazanii, iepurii e bune si pisicile :lol:
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde biriuck pe 28 Sep 2016, 22:01

pipabh scrie:Si la Protv a dat stirea!!!!!
Ei pot, noi nu!!!
Cine ne reprezinta s-au sesizat? , au venit cu o replica?

Ca sa dai o replica ai nevoie de spatiu pe post ;)
Stiu ca s-a solicitat un interviu de la un post tv pana vineri, vedem ce iese...

@miha unde vezi tu miile alea de animale "strict" protejate? Vorbim de specii diferite cumulate ;)
Ce inseamna ~480 de pisici la nivelul tarii? 10-11 pisici/judet! :idea: Hai sa nu ne mai c#%^ pe noi si sa incercam sa gandim putin inainte de a ne isteriza ca gospodinele de feisbuc ce cauta si ele o cauza pentru care sa lupte! :!:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde yoghi pe 29 Sep 2016, 01:03

miha scrie:salutari
intrucat nu toata lumea are facebook
as vrea sa promovez aici ...

sa speram ca se reduce DRASTIC numarul de animale pt derogare.
.......?


esti ecologist coleguu?
cum sa promovezi aici....
Tara e mare Romsilva si Avps urile au peste 400 fonduri din cele 2500 parca ,in zona de munte.asta inseamna 1 hai 2 ursi de impuscat ...pe fond.
Daca scazi extra cotele de 50 buc.. .parca.. pt accidente o sa vezi ca este un numar ff real.
acum ca tu vanezi in baragan si nu ajungi vreodata la urs ..nu mai zic de lup ....nu trebuie sa fii uracios pe altii.

sa stii ca ursi sunt ...pt ca nu prea se mananca carnea.
Mai greu cu iepurii ca sambata vine toata grupa sa ia un urechiat acasa.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde pipabh pe 29 Sep 2016, 05:11

biriuck scrie:
pipabh scrie:Si la Protv a dat stirea!!!!!
Ei pot, noi nu!!!
Cine ne reprezinta s-au sesizat? , au venit cu o replica?

Ca sa dai o replica ai nevoie de spatiu pe post ;)
Stiu ca s-a solicitat un interviu de la un post tv pana vineri, vedem ce iese...

Aseara postasem chiar in timp ce se dadea pro tv-ul de ceasul mortii ca va fi "varsare de sange" prin padurile din Romania si m-am infuriat tare. Ceea ce doream sa transmit este faptul ca noi nu avem vizibilitate de nici un fel nicaieri! E o mare problema in ziua de azi. Vizibilitatea pe tv, in mediul on line, in ziare etc ,,, unde o mai fi este extrem de importanta. A venit "Esca" sa spuna ca va fi macel in padurile din Romania. Cati inteleg ca ceea ce se face se face cu un motiv anume? Si "miha" noastra, care a citit si citeste ce se intampla pe aici a sarit in sus dar cei care nici macar nu au citit un articol despre vanatoare cum interpreteaza? Toate ONG-urile au "carute" de bani sa se faca vizibile, oare noi in speta AGVPS-ul chiar nu poate sa-si permita sa faca mai vizibila tagma vanatorimii si punctele de vedere ale vanatorilor? Oare chiar nu merita investit putin in imagine? Nu ar fi potrivit sa vina "Esca" sa spuna ca avem 400 fonduri de munte si de fapt se recolteaza in medie cate un urs si 1.5 lupi e pe aceste fonduri pentru ca trebuie?
Greu , foarte greu... se pare.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde OVI762 pe 29 Sep 2016, 07:19

Felul in care miha intelege sa persevereze in nesimtire ma face sa fiu sigur de faptul ca e un troll plantat aici sa tulbure apele;ma mir cum de ''verzii'' de pe aici au acceptat aceasta situatie atata timp fara sa ia masurile ce se impun.Daca nu a cerut-o nimeni,o cer eu acum;propun banarea userului @miha pentru ca:
-desi a fost avertizat,inclusiv de catre Alin,sa-si schimbe felul in care scrie ne-a sfidat permanent,continuand sa scrie in feisbucheza.Altii au vizitat Planeta M pentru mai putin.Felul asta de a scrie, telegrafic,de copil dobitoc,aduce minus-valoare acestui forum-inteleg sa mai scapam cate un i in plus,sa mai uitam de cate o cratima,dar nici in halul asta de nesimtire.
-are o permanenta atitudine ostila fata de membrii acestui forum,lucru ce ma indreptateste sa cred ca cetateanul este unul profund anti-vanatoare.Altii au vizitat Planeta M pentru mai putin.
-cu toate ca i-am facut desen,tot nu a inteles nimic despre vanatoare.
Iar asta cu pisicile,ursuletii si puisorii de lup a pus capac,si-a dat arama pe fata la modul cel mai barbar.Toate aste a ajung de 7 banari,eu solicit doar una.Definitiva.Si mai sunt cateva conturi facute tot in vremea in care si-a facut asta cont,conturi pe care sunt focusat,asa,de-un pamplezir si cu glont pe teava.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde miha pe 29 Sep 2016, 07:26

colegu eu nu ti-am vorbit asa da?
bine nici nu ma mira ca sunt si ca tine
cand mi-am luat lisa am tinut neaparat sa fie fara ejectoare ca sa nu imi arunce tuburile in boscheti sa nu le mai gasesc
la care vanzatorii care erau la randul lor vanatori m-au intrebat la misto daca sunt ecologist
trebuie sa va schimbati atitudinea tovarasi
daca am fi toti ca voi s-ar mai impusca numai semne de circulatie in tara asta sau ce impusti tu prin parcari de tir ovi72 da?
@ miha- derapezi din ce in ce mai mult si faci deservicii majore vanatorii si vanatorilor.
Desi ai mai fost avertizat in trecut, vad ca nu te potolesti si ai o atitudine de corporatista isterizata de cruzimea vanatorilor.
Nu stiu daca ai citit vreun cod de etica, personal nici macar nu cred ca esti vanator, dar afla de la mine ca noi ne aparam intre noi si rufele le spalam in casa, nu pe strada.
Mesajele tale nu suna deloc ca ale unui vanator si suspiciunea ca ai fi un troll plantat este din ce in ce mai mare.
Fara parere de rau....cred ca ne despartim. Definitiv!

.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde the_mav pe 29 Sep 2016, 07:54

miha scrie:salutari
intrucat nu toata lumea are facebook
as vrea sa promovez aici initiativa wwf romania
in dezbatere publica pana vineri 30 septembrie e ordinul ministrului mediului privind derogarile la ursi, lupi si pisici salbatice.
personal consider ca cine vrea sa impuste aceste animale CU MIILE cum e (deocamdata) in ordinul supus dezbaterii publice ar trebui sa se gandeasca mai bine.
si mai cred ca un vanator trebuie sa fie in primul rand un mare ecologist si sa apere animalele si habitatul lor natural inainte de toate.

http://www.mmediu.ro/articol/mmap-supun ... atica/1883

http://www.wwf.ro/resurse/comunicate_de ... protejate#

pe facebook e plin de pisicute salbatice, ursuleti si pui de lup.
sa speram ca se reduce DRASTIC numarul de animale pt derogare.
si as vrea sa vad o mai mare transparenta din partea reprezentantilor autoritatii centrale respectiv m mediu si agv. datele astea despre cate animale sunt cate mor cate se nasc nu exista pe nicaieri centralizate?

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:

I'VE BEEN WAITING FOR YOU SINCE... YOUR LAST SIMILAR MOVE :!:

vrei sa ne jucam impreuna? :character-jaws:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde laurul pe 29 Sep 2016, 08:05

"miha", numai o persoana care nu are habar de realitatile din teren poate reactiona ca tine.
Probabil ca esti un vanator de duminica care in afara de fondul de campie si cele doua goane de duminica nu stii nimic.
Forumul acesta, din cate stiu si sper eu, promoveaza vanatoarea sustenabila si dezvoltarea durabila a resursei cinegetice, nicidecum isteriile nonguvernamentale bazate pe fictiuni si comunicari neadevarate.
:-?
NU te-as vrea partener de vanatoare.
Nici macar coleg.
Asta in cazul in care esti vanator.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde miha pe 29 Sep 2016, 08:09

mda nu stiu dar eu refuz totusi sa cred ca sunt singurul care gandeste asa.
si da nu ma pot numi vanator dar permis am si o sa i-l trimit moderatorului.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde the_mav pe 29 Sep 2016, 08:17

miha scrie:colegu eu nu ti-am vorbit asa da?
bine nici nu ma mira ca sunt si ca tine
cand mi-am luat lisa am tinut neaparat sa fie fara ejectoare ca sa nu imi arunce tuburile in boscheti sa nu le mai gasesc
la care vanzatorii care erau la randul lor vanatori m-au intrebat la misto daca sunt ecologist
trebuie sa va schimbati atitudinea tovarasi
daca am fi toti ca voi s-ar mai impusca numai semne de circulatie in tara asta sau ce impusti tu prin parcari de tir ovi72 da?
@ miha- derapezi din ce in ce mai mult si faci deservicii majore vanatorii si vanatorilor.
Desi ai mai fost avertizat in trecut, vad ca nu te potolesti si ai o atitudine de corporatista isterizata de cruzimea vanatorilor.
Nu stiu daca ai citit vreun cod de etica, personal nici macar nu cred ca esti vanator, dar afla de la mine ca noi ne aparam intre noi si rufele le spalam in casa, nu pe strada.
Mesajele tale nu suna deloc ca ale unui vanator si suspiciunea ca ai fi un troll plantat este din ce in ce mai mare.
Fara parere de rau....cred ca ne despartim. Definitiv!


colega... nu iti iei lisa cu ejectoare ca sa nu iti arunce tuburile in boscheti decat daca esti ciunga de ambele maini. nu de alta, dar tuburile alea pot fi elegant NEscapate pe jos , prinse din aer la momentul ejectarii lor (daca chiar vrei sa faci impresie / spectacol) sau efectiv ejectoarele dezactivate si transformate in extractoare.

acum nu stau sa imi consum energiile cautand intrarea ta triumfala pe forum, dar imi amintesc destul de bine ca ai mai dat-o de gard GRAV tot pe subiecte de ecologie prost inteleasa si aplicata.

il rog pe Biriuck sa posteze CATEVA din fotografiile facute de el nu mai tarziu de acum cateva SAPTAMANI, in care sa vezi ce inseamna daune provocate de lupi la populatiile de cerb... sa vezi cum sunt manati la trecatori blocate sau cascade inchise, cum sunt impinsi cu flancuri in rape unde mor dupa ce cad si isi rup picioarele.
sau pisicile salbatice, daca citeste Ghinda/Carlos aici sa iti arate pagube facute langa bucuresti.
de ce nu se face tam tam pe pagubele produse de sacali? stii, sunt animalutele alea mici-medii, intre o vulpe si un caine, deja prezente in aproape toata tara, care rad tot in urma lor 24/7.

te plangeai de numarul de ursi pusi acum pe cota de recolta? n-am auzit ca subventionati NICI UNII DINTRE VOI - adica dintre ONGurile care au drept sco declara protectia mediului faunei etc, etc - un program national sau regional de protective a potarnichii de exemplu, sau a rasului, sau a jderului, sau a cocosului de mesteacan, sau a cerbului carpatin impotriva cosangvinizarii.
anii aia 90 cand incasarile se faceau exclusive cash in marci crezi n-au lasat urme :?: :?: :idea: :evil: pe linii ascendente, desigur :!: :idea:

WWF are vreo luare de pozitie internationala fata de fermele de ursi din Asia SE-Pacific? n-ai auzit de ele? nasol colega - ia si citeste :evil: :evil: :evil:
Iti place supa din aripioare de rechin? Nu? N-ai mancat niciodata? Naspa, ca alte 2 miliarde de bipezi cu par si dintzi o considera delicatesa si fac ravagii... parca n-am vazut acolo pe WWF, desi SUNT GLOBALI :!: :!: :evil: :evil: :evil:
Aaaa.... natura 2000? vrei sa umblam la registrele lor financiar-contabile pe ultimii...sa zicem 10-12 ani? vrei sa vezi cum au fost allocate acele sit-uri? sau cine le sustine in continuare? cati bani vin si unde se duc?
ia si citeste colega - vorbim dupa :!: :evil: :evil:

da, ONGurile stau mai bine la imagine si in ziua de azi imaginea vinde.
DAR NU NE CONSIDERA, mai colega, IDIOTI, LIMITATI INTELECTUALI SAU "PELICANI" (n. red - care apuca/inghite aproape orice, fara discernamant), PT CA AICI STAI DE VORBA CU CEI CARE STIU REALITATEA SI NU SUNT USOR DE MANIPULAT!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde radubichis pe 29 Sep 2016, 10:08

miha scrie:salutari
intrucat nu toata lumea are facebook
as vrea sa promovez aici initiativa wwf romania
in dezbatere publica pana vineri 30 septembrie e ordinul ministrului mediului privind derogarile la ursi, lupi si pisici salbatice.
personal consider ca cine vrea sa impuste aceste animale CU MIILE cum e (deocamdata) in ordinul supus dezbaterii publice ar trebui sa se gandeasca mai bine.
si mai cred ca un vanator trebuie sa fie in primul rand un mare ecologist si sa apere animalele si habitatul lor natural inainte de toate.

http://www.mmediu.ro/articol/mmap-supun ... atica/1883

http://www.wwf.ro/resurse/comunicate_de ... protejate#

pe facebook e plin de pisicute salbatice, ursuleti si pui de lup.
sa speram ca se reduce DRASTIC numarul de animale pt derogare.
si as vrea sa vad o mai mare transparenta din partea reprezentantilor autoritatii centrale respectiv m mediu si agv. datele astea despre cate animale sunt cate mor cate se nasc nu exista pe nicaieri centralizate?

Eu cred ca ar fi corect ca aceste organizatii de tip ONG ,daca vor bloca ordinul de ministru care-l dezaproba , sa suporte toate pagubele , incluzind chiar pierderile de vieti omenesti produse de animalutele care vor sa le protejeze
In acest fel vor realiza ca suprapopularea habitatelor naturale cu animale de prada nu este benefica nici faunei nici contului lor bancar
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde ventura pe 29 Sep 2016, 13:15

Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde the_mav pe 29 Sep 2016, 14:21

ventura, nu stiam raspunsul, multumesc pentur linkul tau.
Asta seamana a raspuns echitabil si documentat. Soft la final, intr-o Romanie a disperarii si tupeului de shantz, dar om vedea cum vor evolua lucrurile.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde laurul pe 29 Sep 2016, 15:11

miha scrie:mda nu stiu dar eu refuz totusi sa cred ca sunt singurul care gandeste asa.
si da nu ma pot numi vanator dar permis am si o sa i-l trimit moderatorului.

Undeva....minti! :^o :^o :^o
Cum drac ai permis???la 19 ani?
:ymparty:
Nume utilizator:miha
Rang:Membru activ
Locaţie:bucuresti
Vârsta:19
Ocupaţia:fundraising officer @ wwf romania
Interese:planet ocean
:-w :-w :-w
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde miha pe 29 Sep 2016, 15:17

am 29 de ani, nu 19.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde miha pe 29 Sep 2016, 15:21

oricum partea cu "finantarea unor studii" facute eventual tot de firmele lor suna dubios.
tare mi-e ca pt bani au lansat o fumigena ca sa mai justifice cheltuirea unor bani
pai pana acum academia ministerul si padurarii nu au facut studii?
cotele alea pe ce baza s au facut?
numai escroci in tara asta
sau cine stie
o fi cum scrie acolo:
transparenta si comunicare
DOI ani nu s a organizat examen de vanatoare si nu stia nici dracu de ce
acum i a gasit transparenta si comunicarea.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde laurul pe 29 Sep 2016, 15:24

Multi inainte! ...dar de mintit tot ai mintit....atuncicand ti-ai facut profilul
Stiu angajatorii tai ca vanezi? :)) :)) :))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde tehărău pe 29 Sep 2016, 16:35

@miha, din motive care tin de acest forum sunt intr-o pasa proasta. Si caut sa fiu scurt si la obiect: vrei sa scrii aici, esti binevent. Vanator, ecologist, fata, baiat, ce-oi vrea tu, scrie. Dar in spiritul forumului. Ne certam cat vrei, dar pe ceea ce stim, nu pe inchipuiri. E forum de vanatoare, nu de onanisti.
Zici ca vrei sa vezi cum se apropie un animal, sa vezi ce avem in teren, ca fac sau nu pagube. Bine, uite cum facem: esti bine venit sa inveti. In fiecare duminica te prezinti la mine la poarta. Dai telefon de sambata si aranjam. Tot sezonul asta te duc sau aranjez sa mergi undeva sa vezi cum sta treaba cu vanatoarea. Daca apreciezi si vrei, bine. Dar daca mai bati campii si ne ocupi timpul degeaba, iti cauti alti parteneri de discutie.

PS: Daca ai pusca, o sa am griga sa stai astfel incat chiar sa vezi cam cati ursi avem. O sa-i vezi foarte de aproape, asa ca o sa le vezi si marimea. Sa ai ce povesti la wwf.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde yoghi pe 29 Sep 2016, 16:45

El vaneaza "sub acoperire"" . si dupa ce face fotografia cu trofeul impuscat....elibereaza vanatul.


Acum si meseriasii de la minister trebuia sa puna o lista cu asociatia..fondul si nr de exemplare. 1 aici 2 acolo. Nu mai se agitau ecologisti ...era greu cu socotitul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde laurul pe 29 Sep 2016, 17:05

yoghi scrie:El vaneaza "sub acoperire"" . si dupa ce face fotografia cu trofeul impuscat....elibereaza vanatul.


Acum si meseriasii de la minister trebuia sa puna o lista cu asociatia..fondul si nr de exemplare. 1 aici 2 acolo. Nu mai se agitau ecologisti ...era greu cu socotitul.

=)) =)) =)) =))
Tehraule...omul e un mincinos.... E barbat si il cheama Mihai....e ba din Bucuresti ba din Tulcea...ba e vanator...ba ii desfiinteaza pe vanatori ptr ca e platit de WWF.
...iti pierzi vremea... #-o
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde biriuck pe 29 Sep 2016, 17:07

@miha In plus fata de ce ti-a zis deja teharau, transportul de la Bucuresti pana la munte il ai asigurat de la mine pentru ca vanam prin aceeasi zona. Asa ca, daca chiar vrei sa vezi cum e cu animalele si nu sa rumegi rahatul mestecat de altii pe feisbuc am un loc in masina.
Cum probabil ca nu ai arma, nu e o problema, vorbesc cu paznicul sa stau eu pe trecatorile de urs si stai langa mine. Cand imi vine randul la goana, mergi dupa mine. Iti dau si cutitas de lemn sa ai la tine :twisted:
O singura conditie am, sa nu strambi din nas ca uneori mai miroase a caine in masina, cainele ala de si-a lasat mirosul face cat 10 oameni in teren.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde ventura pe 29 Sep 2016, 17:08

Cu mult noroc, asociatia noastra va avea 2 ursi de impuscat.
Iar ursi avem pe 9 fonduri.
Si nu tocmai putini.

Curios este ca Brasovul are extraordinar de multi...
Iar Buzaul, Prahova, Vrancea... nu prea...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde laurul pe 29 Sep 2016, 18:48

ventura scrie:Cu mult noroc, asociatia noastra va avea 2 ursi de impuscat.
Iar ursi avem pe 9 fonduri.
Si nu tocmai putini.

Curios este ca Brasovul are extraordinar de multi...
Iar Buzaul, Prahova, Vrancea... nu prea...

Brasovul o fi facut gard.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde Dacus_Malus pe 29 Sep 2016, 19:01

Pai in brasov, ursii sunt "domestici", se hranesc la tomberoane...
Le merge bine, deci s-au inmultit...
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde tehărău pe 29 Sep 2016, 19:12

Aia cu cati si unde sunt repartizati e cu cantec. Trebuie sa facem discutie serioasa pe forumul cu nume si prenume. Acolo chiar e o treaba cu cantec...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde tehărău pe 29 Sep 2016, 19:14

laurul scrie:
yoghi scrie:El vaneaza "sub acoperire"" . si dupa ce face fotografia cu trofeul impuscat....elibereaza vanatul.


Acum si meseriasii de la minister trebuia sa puna o lista cu asociatia..fondul si nr de exemplare. 1 aici 2 acolo. Nu mai se agitau ecologisti ...era greu cu socotitul.

=)) =)) =)) =))
Tehraule...omul e un mincinos.... E barbat si il cheama Mihai....e ba din Bucuresti ba din Tulcea...ba e vanator...ba ii desfiinteaza pe vanatori ptr ca e platit de WWF.
...iti pierzi vremea... #-o


Nu e Laure. E vanator, ca mi-a trimis poza la acte. Doar ca e un produs al zilelor noastre. Imi pare bine ca l-am invitat. Daca vine, isi schimba parerea. Apoi il lasam sa zica singur...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: derogari urs lup si pisica 2016

Mesajde OVI762 pe 29 Sep 2016, 19:47

[quote="miha"]colegu eu nu ti-am vorbit asa da?
bine nici nu ma mira ca sunt si ca tine
cand mi-am luat lisa am tinut neaparat sa fie fara ejectoare ca sa nu imi arunce tuburile in boscheti sa nu le mai gasesc
la care vanzatorii care erau la randul lor vanatori m-au intrebat la misto daca sunt ecologist
trebuie sa va schimbati atitudinea tovarasi
daca am fi toti ca voi s-ar mai impusca numai semne de circulatie in tara asta sau ce impusti tu prin parcari de tir ovi72 da?



Nu esti coleg cu mine si nici nu vei fi vreodata,ca n-ai cum,si nici tovaras nu sunt cu un putoi cu cas la bot si prost crescut.Cu tine sunt lamurit,ca esti de la wtf sau cum dracu va zice nu ma mira,dupa cum afirmam si mai sus,doar un creier spalat si trepanat poate sa debiteze aiurelile de le indrugi tu.Decat sa intindeti mana la pomana si sa va ia smecherii banii treceti dracului la munca si mai lasati laba,cu timpul va va fi mai bine;imi aduc bine aminte ce dobitoc eram si eu la 19 ani dar cand vad cate unul ca tine parca mai intineresc nitel.Cu tine am terminat definitiv.Pe voi,astia verzii la culoare,nu va inteleg aici:cat veti mai permite sa-si bata asta joc si sa scrie in felul in care o face?Isi bate joc de noi,la noi acasa,si voi ce faceti?In loc sa-i trageti un sut in cur si daca nu pricepe nici atunci,un ''adio mama'' voi va ganditi sa-l luati la vanatoare?Luati-l,dar lasati-l in padure,sa admire wild life pe viu,cu cacatul curgand la vale pe creac.Tolerand felul imbecil in care scrie asta toleram si invitam incultura la noi acasa iar cu asta nu voi fi niciodata de acord;nu vreti sa-i dati jet,treaba voastra,cu totii avem mici placeri vinovate insa puneti-l sa scrie corect.Punct.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate