Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Mar 2024, 00:15

apel 112 - confiscare arme

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

apel 112 - confiscare arme

Mesajde tao21 pe 20 Dec 2016, 13:37

Buna ziua,

Am un prieten mai in varsta care nu poate posta. Am cateva nelamuriri legate de un apel la 112

In urma cu trei luni, in urma unui apel la 112, seful de post s-a prezentat la adresa amicului si a dorit sa ii ridice armele pe motiv ca ar fi impuscat un caine, fapt sezizat de catre un consatean la 112. Amicul a prezentat armele, erau inchise in dulapul metalic insa a refuzat sa le predea.

Dupa 2 ore au venit cei de la arme si le-au ridicat pt cercetari fara a eleibera un PV, au ridicat armele si permisul de port arma. Le-au sigilat la cererea proprietarului si au plecat. In cauza a fost deschis dosar de cercetare penala. La insistentele amicului persoana care a sunat la 112 si al carei caine aparent a fost impuscat in picior, a fost audiata si a dat declaratie ca nu a vazut cine a tras. A zis ca e cainele impuscat in picior si ca singurul care are arma in zona e amicul meu. A mai fost audiat un vecin care nu a putut sa spuna ca amicul a tras in caine, de fapt a declarat ca nici nu a vazut pe nimeni pe camp.
Intrebarile mele :

1)cum au putut sa ridice armele fara eliberare PV din care sa reiasa fapta pt care ii sunt ridicate armele? Au motivat ca din cauza apelului la 112

2) desi a fost clasat cu NUP i-au inapoiat doar permisul de port arma, armele o sa le primeasca doar in momentul in care o sa primeasca acasa decizia de NUP. Timpul trece si el nu primeste nimic acasa. Ce e de facut? Cum au putut sa inapoieze permisul si armele nu?
tao21
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Dec 2016, 21:19

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2016, 16:52

Cred ca prietenul tau trebuia sa consulte inca de atunci un avocat priceput la astfel de spete. Noi nu cred ca te putem ajuta cu ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde tao21 pe 20 Dec 2016, 19:53

Armele au fost retinute pt cercetari, sunt arme cu tevi lise deci nu vad ce fel de expertize se pot face... Politistul care a instrumentat cazul are de la procuror decizia cu NUP.Permisul i-a fost inapoiat insa armele nu. Au motivat ca sunt depuse la magazie si o sa le primeasca in momentul in care o sa ii ajunga la domiciliu decizia cu NUP. El in momentul de fata are permisul insa nu si armele... Asteapta de o luna. Nu inteleg cum au putut sa le ridice fara proces verbal. Au motivat ca in urma oricarui apel la 112 se deschide dosar si pana la solutionare sunt obligati sa retina si permis si arme. El in momentul de fata nu poate participa la vanatoare ca nu are arme. Poate imprumuta dar ceva nu e ok, mie mi se pare abuz totusi.
tao21
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Dec 2016, 21:19

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde Bombardier pe 20 Dec 2016, 21:55

Adica daca X stie ca eu am arma si suna la 112 si minte ca i se pare lui ca eu am facut ceva cu arma, vine militia si imi ia arma pana la solutionare?
Avatar utilizator
Bombardier
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Noi 2016, 04:17
Locaţie: Bucuresti

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde laurul pe 20 Dec 2016, 22:03

Fix asa.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde the_mav pe 21 Dec 2016, 08:52

:!: :idea: :idea: :idea:
:!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde bogus pe 21 Dec 2016, 08:57

Ba daca le zice la baieti ca vorbesti despre extraterestrii si faci provizii de munitii in vederea apararii fata de noua ordine mondiala vecinul te poate trimite si la psiholog, nu doar ca ti se retin armele.
Acum este si partea a doua adica daca se dovedeste ce vecinul a facut rau intentionat denuntul, se alege el cu dosar penal
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: apel 112 - confiscare arme

Mesajde Septimiu pe 21 Dec 2016, 09:23

In astfel de cazuri cercetarea ar trebui facuta in regim de urgenta si, in cazul in care se infirma acuzatiille, armele ar trebui inapoiate imediat nu sa astepti acasa decizia si apoi.
Nu mi se pare normal ca sa platesti cotizatie anuala si sa nu poti merge la vanatoare o luna sau doua pentru ca ai un vecin care face reclamatii nefondate. Din pacate nu cred ca putem face foarte multe in astfel de cazuri in afara de a urma sfatul lui Sly_Fox cu contactarea unui avocat dar aici intervin costuri suplimentare care nu cred ca se pot recupera cu usurinta.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: yoghi şi 41 vizitatori

Publicitate