Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:21

Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde katlin pe 17 Feb 2017, 18:13

Salutari tuturor!
Ma poate lamuri cineva, unde si cui plateste redeventa AJVPS-ul?
In lege e stipulat ca se plateste 80% proprietarilor de teren dar cum mai exact se face asta?
Pe fondul de vanatoare unde activez(zona de campie) proprietarii de teren nu iau nici un leu, primaria nu...in cazul asta asociatia plateste vreun leu cuiva sau merge asa pana se desteapta lumea si va cere redeventa?
Ce trebuie sa faca proprietarii de teren ptr. a primi acea redeventa?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde crishunter pe 17 Feb 2017, 20:55

Salut , cred ca in lege scrie ca proprietarii trebuie sa depuna o cerere la asociatia de vanatoare si totodata sa faca dovada ca sunt proprietarii terenului pentru care solicita cota parte din redeventa pe acel fond de vanatoare .
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde yoghi pe 18 Feb 2017, 03:57

Daca ai peste 50ha depui cerere la Ajv
daca este mai mica suprafata depui cerere la primarie.

Deci tu esti vanator si esti fiind""" mai catolic decat papa """" doresti ca asociatia ta sa """plateasca banii domnule"""

ps 1.Primaria nici nu vrea sa auda. gadestete cate hartii ...tabele... discutii ..vor aparea.
ps2.

calculeaza :
cat e 80%....sa spunem 10000E.imparte la 5000Ha sau 7000ha suprafata si acum mergi si cere banii?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde katlin pe 18 Feb 2017, 06:18

Daca proprietarii nu incaseaza atunci redeventa unde se duce? Cand au luat la licitatie fondul cu 10000 euro redeventa sa zicem, aceasta unde o plateste? Din ce spuneti inteleg ca nu platesc nimic daca nu sunt cereri de la proprietari rezultand ca administreaza gratuit, nu?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde yoghi pe 18 Feb 2017, 11:02

De unde vrei sa stim noi colegu ?
Daca esti vanator nemultumit intreaba in adunarea generala a asociatiei....daca esti propietar intreaba la primarie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde Sly_Fox pe 18 Feb 2017, 15:59

katlin scrie:Salutari tuturor!
Ma poate lamuri cineva, unde si cui plateste redeventa AJVPS-ul?

Care AJVPS si de ce AJVPS? Plateste unde si cui platesc si celelalte asociatii, indiferent daca au sau nu in denumire litera "J''.
Sumele aferente tarifelor de gestionare se platesc catre proprietarii de terenuri, fondul de mediu si bugetul de stat. Proprietarii fac cereri si primesc partea lor, asa daca fac aceste cereri. Daca nu fac cererile inseamna ca nu sunt interesati.
La campie proprietatea pe un teren de vanatoare este atat de faramitata incat multi nu se mai complica pentru 2-3 lei. Ca administreaza gratuit este fals, deoarece partea ce revine mediului si bugetului de stat se plateste integral, iar partea ce revine proprietarilor partial sau total, in functie de cat de interesati sunt proprietarii.
Acum ma intreb ce treaba ai tu cu optiunile proprietarilor de terenuri? Care vrea vrea, care nu sa fie sanatosi, nu ii impinge nimeni de la spate. Este terenul lor si aleg in mod liber daca se implica sau nu in acest proces.
Nu stiu cum este prin alte parti dar pe la noi proprietarii stiu ca au acest drept. Unii se implica ( mai ales cei care au mai mult teren) altii nu, din comoditate sau indiferenta.
Eu sunt proprietar pe cateva hectare de teren situate toate pe raza aceluiasi teren de vanatoare, dar nu am facut niciodata vreo cerere in acest sens. Stiu legea dar nu m-am implicat si ca mine sunt multi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde yoghi pe 18 Feb 2017, 20:51

A mai fost o discutie cu acelesi sibiect acum 2..3 ani
Cineva avea teren si cerea bani pt accesul vanatorilor sau strica ziua de vanatoare!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde violiv pe 19 Feb 2017, 09:14

Proprietarii de teren au aflat ei cumva ca ar trebui sa ia ceva bani de la vanatori. Unii au venit la asociatie sa-i ceara. Am asistat la o astfel de discutie: fondu' xyz, 10500 ha, 1050 E tarif de gestionare (fond de vanat mic pe care nu-l vrea mai nimeni), proprietarul 17 ha ..... imparte, imparte si iese cativa leuti, pe bune. Scandal din partea proprietarului terenului ca-i mai scump biletul la microbuz.
Cei mici au invatat lectia si nu mai cer. Asociatiile de proprietari cu sute sau mii de hectare mai cer.
Asa ca administratorii platesc sau nu dupa cum si cat au noroc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde yoghi pe 19 Feb 2017, 15:09

Colegule

acum am inteles. Tot tu ai deschis si discutia aia unde ziceaii ca ""prietenul"" e suparat pe vanatori si le blocheaza accesul pe tarla.

Daca ai teren agricol ,dute mai nene la asociatie cu documente ,cere pretul de redeventa si calculeaza cat ati revine. Da e corect e dreptul tau !
DAR
nu strica placerea celorlanti vanatori!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde katlin pe 19 Feb 2017, 18:19

Prietenul ala vrea sa ia un fond, de aia intrebam ce si cum.

Colegule, cand am fost la shoping pe la tine pareai de treaba, acum nu-s de ce esti asa "ciufut".

Sunt niste discutii, nu-s ce te aprinzi asa.
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde yoghi pe 19 Feb 2017, 19:09

Pt ca am mers 200km dus , am intrat in teren si dupa doua goane a venit un cineva care la fel ca ""prietenul"" tau intai a chemat politia ...(care a plecat dupa 30min) apoi a inceput sa se plimbe cu tractorul ....in bataie ; tractorul trecea la 200m prin fata standurilor in locul iepurilor.
Ca el are drepturi ...

Noi am avut noroc am fost doar invitati in ziua aia dar am inteles ca la asociatia aia nu e prima actiune de genul asta.

Ps. Am scris mai sus si ca ""e dreptul tau sa ceri bani""
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde the_mav pe 19 Feb 2017, 21:59

Ghindare, la tigania aia cu impiedicarea vanatorii tu ai deschis si dosar penal?
Nu de alta, dar parca ar fi pacat sa nu se faca si din astea.... toti trogloditii sa-si bata joc "pt ca au drepturi".
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde Ghinda pe 20 Feb 2017, 12:46

Nu taica, dar ar trebui facut. La noi sunam preventiv la politie si cand terminan treceam pe la ei, isi notau datele, ne salutam cordial si la revedere. Asta daca ne sunau sa trecem ca a sunat nebuna. Daca nu, nu!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde Ghinda pe 20 Feb 2017, 12:52

Prima data cand au venit, vanam. Ca au 112 si nu au ce face. Le-am aratat, explicat si asa avem conventia. Sunam ca iesim si ei ne suna daca au 112 sa trecem pe la ei sa isi noteze datele sa inchida apelul.
Si este si un control bun, ca daca au apel si nu nu am sunat ca iesim, se duc direct peste aia cu trasul. Sigur sunt fara autorizatie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2017, 17:07

O mare aiureala Made in Romania. Suna politia, politia suna retur, notari in carnetele adica o mare lehamite si o practica de tot spanacul. De-ai dracu' ce suntem noi ca natie nu vrem sa procedem conform legii si gata, intotdeauna legea este pentru altii nu pentru noi. In toata lumea civilizata totul se face dupa reguli bine stabilite numai noi lucam pe improvizatii. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Redeventa AJVPS catre proprietarii de teren

Mesajde Razvan12 pe 20 Feb 2017, 19:23

Hotia, Fudulia si Incompetenta....astea ne-au dus de rapa pana acum si de-acum-ncolo....
Razvan12
 
Mesaje: 17
Membru din: 19 Sep 2016, 11:02


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate