Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Dec 2018, 15:55

Rastel arme

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, madalin122582, von BRAUN

Rastel arme

Mesajde Andreiy pe 08 Iul 2018, 15:58

Buna seara,

Salutare tuturor! Astazi am fost admis la examen(urmeaza pocedura de asteptare pana o sa apara permisul de vanator, mai apoi restul..). Vreau sa o iau mai din timp putin si vreau sa achizitionez un rastel pentru arme. Intrebarea mea este: E vre-o problema daca rastelul mi-l confectionez eu? Cu tot ce trebuie, incuietori, compartiment separat pentru munitie si toate cele. Stiu ca trebuie sa fie omologat, dar, la mine in zona sunt multi vanatori cu rastel "confectionat" de ei (inclusiv tatal meu) si nu au avut probleme. O sa vina un politist sa-l verifice, vreau sa nu am probleme sau sa ma incurc. Si-a mai facut cineva?! Ar putea fi problema mare?!

Multumesc foarte mult!
Andreiy

Re: Rastel arme

Mesajde Adrian Spinu pe 08 Iul 2018, 18:33

Salutare,
Si eu m-am facut vanator de curand, anul asta in ianuarie, si la vremea aia ma gandeam sa imi fac singur dulapul.
Daca il faceam singur, probabil ar fi fost ceva mai solid, dar cu siguranta nu iesea la fel de bine estetic ca unul original.
La Arme, cand am solicitat prima autorizare, am intrebat, si mi-au spus ca nu e nici o problema daca vreau sa fac singur dulapul, doar sa respect normele. Adica compartiment separat pentru munitie fata de cel pentru arma, si ambele cu incuietoare individuala.
Asa ca am dat vreo 600 lei pe un dulap, luat direct de la importator, o firma din Arad care are puse si la rubrica vanzari aici cate ceva, si am primit de la ei pe langa factura si o hartie cu un numar de omologare europeana pentru acel produs, ca fiind conform cu legea europeana. Ce as fi facut eu diferit, ar fi fost un compartiment pentru munitie munitie mai mare, sau macar usa de la acel compartiment.
Acum, la mine in judet nu se cere nici factura la dulap, nici omologare, dar daca pe viitor se trezeste cineva sa schimbe legea, e mai bine sa le am de acum, decat sa schimb dulapul sau sa umblu cu cine stie ce falsuri.
Adrian Spinu
Nou membru

Locaţie: Buzau

Mesajde laurul pe 08 Iul 2018, 19:49

Nu exista organismul care sa dea omologare pentru ele si pe cale de consecinta, nu se cere omologarea.
Era postata pe undeva o adresa de la IGP prin care spuneau ca omologarea nu e necesara.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde kama3 pe 09 Iul 2018, 08:06

Daca esti mai comod sau daca esti multumit cu ce gasesti pe piata ia-l gata facut.
Daca vrei pentru un spatiu mai atipic - mai lung, mai lat, mai adanc etc sau pur si simplu vrei altceva decat ce gasesti in comert poti sa il faci singur sau la mester.
Indiferent daca il faci sau il cumperi ia in calcul sa fie incapator pentru ca dupa prima arma sigur o sa mai vrei.
Daca dispui de un spatiu mai generos e bine sa ai un dulap mai mare in care sa-ti incapa si husele, si cartusiera si binoclu si in general toate accesoriile pe care vrei sa le gasesti intr-un singur loc atunci cand pleci la vanatoare.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Membru important

Mesajde Andreiy pe 09 Iul 2018, 19:09

Multumesc foarte mult tuturor!
Andreiy

Înapoi la Vanatoare discutii generale