Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:30

Ajutor pentru forum

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Ajutor pentru forum

Mesajde Marius pe 26 Iun 2019, 14:09

Forumul merge tot mai greu. Am inteles ca platforma e invechita si ar trebui trasferat, cu membrii, capitole, topicuri, absolut tot, pe o platforma moderna.
Mi-ar parea rau sa-l pierdem, asa ca propun sa vedem cum ne putem implica.
E nevoie (probabil) de ceva banuti, asa ca poate lansam o colecta de la membri.
Deasemenea e nevoie de cineva priceput in IT, care sa coordoneze actiunea.

Ce parere aveti? Ce idei aveti?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ajutor pentru forum

Mesajde Andrei28 pe 26 Iun 2019, 14:43

Eu sunt de acord,am invatat multe de pe forumu asta și am putut sa intru in contact direct cu oameni doxa in materie de arme.Care mi au sărit in ajutor când am avut o nelămurire sau vreo intrebare.Vedem câți bani se strâng și poate angajam unu care se pricepe la IT.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Ajutor pentru forum

Mesajde zforis pe 26 Iun 2019, 14:45

In primul rand trebuie analizate urmatoarele:
- la hosting se poate instala versiune noua de phpBB
- la hosting exista mySQL 5
- trebuie analizat daca aceasta versiune suporta upgrade la cea mai noua versiune de phpBB

La migrare:
- se face un subdomeniu, gen: test.vinatorul.ro
- se migreaza baza de date-
- se instaleaza aceasta versiune de forum
- se face update la forum
-se testeaza tot, daca merge, se inlocuieste vinatorul.ro cu versiounea de test

Inainte de toate trebuie analizate daca au fost realizate dezvoltari "custom", spre exemplu aceste reclame... din partea drepata, sus, etc.

Pe3ntru mine functioneaza ok, ca si viteza e ok, cateodata mai pierde conexiunea la baza de date...

Fiti siguri ca noile rahaturi de forumuri care se adapteaza pe smartphone, vor fi muuult mai lente... Mai multe facilitati, mai multe gadgeturi necesita resurse mai multe.

Eu as pastra aceasta versiune, as verifca de ce vine eroare de la baza de date, etc. Ar trebui stiut cat spatiu ocupa, daca nu prea mult, dau eu gratis hosting...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Ajutor pentru forum

Mesajde biriuck pe 26 Iun 2019, 15:06

versiunea curenta de phpbb nu poate fi upgradata automat (este muuuult in urma). O alta bariera este data de customizari (barele de reclame laterale + cele intermediare)
Am facut in urma cu vreo 2 ani o analiza pentru migrare, nu este imposibila dar e greoaie. Ia mai mult de un weekend si 2l de cafea :lol: Schema bazei de date fata de versiunile noi este si ea destul de diferita. Hostingul e OK.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ajutor pentru forum

Mesajde zforis pe 26 Iun 2019, 15:14

Eventual trebuie verificat de ce da rateuri MySQL-ul, vad ca foloseste 4. Oare aceasta versiune supoirta mySQL 5? La hosting ar trebui vorbit pentru o noua conexiune/baza de date, si baza de date sa fie mutata pe mySQL5. POate intre timp hostingul a instalat si un server de mySQL 5 care merge mai bine.

Va multumesc pentru bunele intentii.
Vom face o analiza ref la oportunitatea upgradarii si daca va fi nevoie va vom solicita ajutorul.
Sa vedeti bine!
Admin.

CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate