Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 20:40

Nostalgii de toamna

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 04 Oct 2009, 18:21

Lantul e de aur,
România nu mai stim prea sigur ce mai e si a cui.
Realitatea demografica s-a schimbat brusc, ca o furtuna sosita din senin. Sîntem sub ocupatie, dar nu se vede nici o armata. Sîntem colonizati de o populatie certareata si nesimtita, venita din nici o stepa, adusa de nici un avion.
O populatie care a evoluat în interiorul corpului national, ca fetusii din Alien, si care iese acum prin burta, urlînd din toti bojocii: „Am avere, am valoare!”.
E ca si cum undeva, în secret, cineva ar fi dat drumul la o masina de mîl uman care acopera încet-încet natiunea lui Sadoveanu, a lui Eliade si a lui Nichita. Incubatoarele de incubusi din cartierele periferice, fabricile de cetateni ale lui Ceausescu, traditia celor 15 copii în salasele de nomazi, cine mai stie?
Lumea de pe strada nu mai e cea pe care o stiam din copilarie. Tata Ioane si Tanti Mimi, familie veche, facuta la 1870, au lasat în urma un copil, care a mai facut un copil, blond si bucalat si bine crescut, cu care ma jucam acum 40 de ani.
Pîna la urma, a plecat în strainatate, la studii si nu s-a mai întors niciodata. La fel, jumatate din strada: urmasii
burgheziei care a avut timp sa dospeasca elite.
În locul celor disparuti, au aparut rufele colorate întinse la uscat si boxele scoase pe geam. În locul bunicii care ne spunea sa nu scuipam pe jos, s-a asezat bunica ce-si trimite nepotii dupa bautura.
Peste tot miroase a moarte prin sufocare: e ca si cum o prezenta grea si absurda s-ar fi asezat peste cerul nostru, peste felul nostru de a fi, peste ce credeam ca e bine si mai ales peste ce credeam ca e frumos.
Cefele groase nu mai sînt de mult buletinul de identitate al bulgarului: cetateanul român, cu lantul de-un kil jumate, îi bate acum obrazul profesorului care se cazneste sa-i educe odrasla:
„Bine, bre, crezi ca esti tu mai dastept? Ia sa vad ce masina ai!”
Noul domn Goe nu mai e nici macar simpatic: e viitor combinator si dealer de droguri, viitor culturist, viitor ce vreti voi, în afara de viitorul tarii lui, care se va multumi, de la un punct, doar cu trecutul.
Despre România, alternativa Caragiale nu mai are ce spune. Populatia care ne înlocuieste nu mai e nici macar ridicola. E dincolo de asta, în sensul cel mai rau si primitiv cu putinta.
Scriitorul nu mai poate face nimic: e nevoie de etolog, de veterinar, de dresor.
Acum cîtva timp, am vazut la Craiova parada acestei Românii Noi, triumful Mafiei înhamate la cosciugul lui Caiac, în semn de vesnic respect pentru o viata de crima si muschi în sînge. Oamenii aia care dadeau ordine politiei se pregatesc sa dea asaltul final, spre puterea oficiala, dupa ce au pus mîna pe cea simbolica: ascultam muzica lor, ne refacem reperele dupa valorile lor, sîntem calcati de masinile lor.
Undeva, departe, Uniunea Europeana si moda corectitudinii politice ne învata sa multumim frumos pentru asta si sa ne stergem la gura.
Am fost o natiune, devenim o suma de triburi..
Sîntem o tara ocupata de hoarde sosite din pîntece de mame eroine.. O tara pusa la respect cu pumnul plin de tatuaje, o tara în care fiul naiv si sarac al taranului (cîti or mai fi asa) îsi face educatia din textele de pe Taraf TV si meseria de la sutii cu care se întîlneste la Gara de Nord, cînd se da jos din autobuz. Marginea lumii s-a razbunat dînd buzna în centru, pusa pe jaful identitatii nationale, întocmai ca barbarii care navaleau în Roma, surprinsi ca localnicii n-au puterea sa lupte.
Tara cea noua, care vine peste noi, nu mai are nevoie de ce-am strîns în muzee si-n carti. Dar se va bucura, un pic, de efortul nostru. Cartea de româna se poate retrage în privata din curte, unde îsi va îndeplini ultima menire, neprevazuta de nici un critic. În locul ei, discurile cu manele ramîn sa sfideze eternitatea. Cu ele nu poti sa te stergi (…).
Chiar daca ai vrea
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde coaja pe 04 Oct 2009, 19:49

Trist,,,dar perfect adevarat........
coaja
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 02 Ian 2009, 17:50

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde a stancescu pe 04 Oct 2009, 20:45

E trist, multi oameni buni au plecat din tara, am ramas cu ciocoi ce ne conduc.
a stancescu
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 28 Sep 2009, 12:40

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde liviu35 pe 04 Oct 2009, 21:09

Din nefericire extrem de adevarat,. si bine scris.

Dar tot din nefericire ne-am obisnuit doar sa ne strigam frustrarea in speranta unui ascultator. Sper ca nu mai trebuie sa asteptam 40 de ani sa se schimbe ceva. Nu neaparat insa trebuie sa facem o revolutie, cred ca e suficient sa votam.

Cu stima
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde wachtelfeld pe 04 Oct 2009, 21:46

Al dracului de adevarat insa doar pina intr-un punct ....o spun pt. ca de foarte multe ori traiesc si eu aceleasi senzatii/situatii dar am realizat ca totusi frumusetea sta in om si in puterea lui de a infrumuseta in jurul lui .Si poate infrumuseta !
Trebuie doar sa vrea si sa nu vrea razbunare ....
Trebuie sa incercam fiecare sa dozam puterea in a ajuta si si explica ...acolo unde pamintul e bun .
Oricum de mult timp suntem un neam blestemat ,parca suntem un boxeur care a incasat si se clatina ,dar totusi mai incerca un croseu sau uppercut sa poata respira ,nu salva si nici cistiga ,oricum in Romania in ultima vreme parca nimeni nu mai vrea sa cistige .
Aghiuta ,ai turnat gaz mult pe foc ,acum totusi incerca sa-l stingi ...... :mrgreen:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 04 Oct 2009, 22:12

wachtelfeld scrie:Al dracului de adevarat insa doar pina intr-un punct ....o spun pt. ca de foarte multe ori traiesc si eu aceleasi senzatii/situatii dar am realizat ca totusi frumusetea sta in om si in puterea lui de a infrumuseta in jurul lui .Si poate infrumuseta !
Trebuie doar sa vrea si sa nu vrea razbunare ....
Trebuie sa incercam fiecare sa dozam puterea in a ajuta si si explica ...acolo unde pamintul e bun .
Oricum de mult timp suntem un neam blestemat ,parca suntem un boxeur care a incasat si se clatina ,dar totusi mai incerca un croseu sau uppercut sa poata respira ,nu salva si nici cistiga ,oricum in Romania in ultima vreme parca nimeni nu mai vrea sa cistige .
Aghiuta ,ai turnat gaz mult pe foc ,acum totusi incerca sa-l stingi ...... :mrgreen:


Din pacate nu prea am cu ce stinge focul;nici cel din inima nici cel din tzara.
Vorbeam cu un prieten si ne gandeam ce bine ar fi daca ne-am duce la vot si l-am anula;daca prezentza la vot ar fi cam ca cea din '90 de peste 85% si toti sau macar 70% din alegatori s-ar duce la vot si si-ar anula cu mana lor votul.
De data asta nu cred ca ar mai avea ce sa mai spuna nici un politolog sau alt analist.
Ar fi clar un vot de blam, dat pe fatza, de majoritatea populatiei votante.
Ar trebui reluat scrutinul si, la urmatorul, s-ar intampla la fel.
Poate in felul asta si-ar da seama ca nu-i mai vrem;pe niciunii dintre ei.
Ca vrem oameni carora sa le pese de noi,care se duc in Parlament nu ca sa serveasca intereselor partidului sau celor proprii,ci se duc acolo manatzi de adevarata dorintza de a ajuta tzara si poporul din care se trag.
Oameni care.......................
Avem oare asa ceva in Romania ???
Ar fi posibil asa ceva in Romania ???
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde liviu35 pe 04 Oct 2009, 23:12

raspuns - NU

Uite numai cine ne-a condus din 90

Si in 2009 s-a atins apogeul Nutzi, Ridzi, Pogea, Videanu, Nemirschi, BOC, etc. Practic din tot guvernul ala poate doar unul doi, intr-un stat normal, s-ar fi calificat pentru un post de ministru.

Iar guvernul asta nou ............................., nu cred ca poate sa conduca nici un autobuz darmite o tara.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 04 Oct 2009, 23:23

Din pacate nu este vorba numai de clasa politica.
Amaraciunea este si in tziganizarea Romaniei.
Tzaranul cand vine de la ogor nu mai asculta Maria Dragomiroiu sau Aurel Tamas;il pune tare pe Florin Salam sau Gutza sau.....................
Sugarii adorm pe ritm de Taraf TV.
De cartzi n-a mai auzit nimeni, necum sa mai citeasca ceva, cineva.
Iar boala de la subacuta devine cronica.
Nu mai scriu ca iar ma calca insomnia. :twisted:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde so1982 pe 05 Oct 2009, 10:27

[quote="liviu35"]Din nefericire extrem de adevarat,. si bine scris.

Dar tot din nefericire ne-am obisnuit doar sa ne strigam frustrarea in speranta unui ascultator. Sper ca nu mai trebuie sa asteptam 40 de ani sa se schimbe ceva. Nu neaparat insa trebuie sa facem o revolutie, cred ca e suficient sa votam.

Cu stima

cu cine sa votam ? de parca nu sunt toti la fel..............................?sunt la putere tot cei care erau si inainte de "89,dar noi nu pricepem nici dupa 20 de ani ca suntem tot manipulati.O sa vedeti cand incepe campania electorala,cate promisiuni si noi tot o sa punem botu ca fraieri.
so1982
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Ian 2009, 20:49
Locaţie: brasov, romania

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 13:20

so1982 scrie:O sa vedeti cand incepe campania electorala,cate promisiuni si noi tot o sa punem botu ca fraieri.


Nu totzi :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde so1982 pe 05 Oct 2009, 13:56

Nu totzi :mrgreen:[/quote]

Bineinteles ca nu toti,dar mojoritatea o vor face :D
so1982
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Ian 2009, 20:49
Locaţie: brasov, romania

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde sorin flutur pe 05 Oct 2009, 14:10

parca traim in filmul...."Aceasta lehamite"
poate ca avem nevoie de o miscare populara, cetateneasca care sa ne adune pe toti....dar cu cei pe mana carora a ajuns tara asta...nu cred ca se poate lupta corect....
ce il mai poate trezi din lehamite pe romanul om......
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Ghinda pe 05 Oct 2009, 18:14

Cu cine votam?

UN REICH, UN FUHRER!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 18:38

Oare sa se fi terminat alternativele civilizate ??
Doar de atat este capabila Romania ??
Tot cu amicul cela al meu discutam ce bine ar fi acum,cand se inmultzesc cocalarii mai ceva ca ciupercile dupa ploaie,sa se reinstaureze legea aia mult hulita in vremea lui Ceashca:Legea 18(pentru astia mai tinerei aia despre venituri ilicite).
Sa-i intrebe cineva pe bashbuzucii din Buzescu(exemplu luat la intamplare,puteam sa scriu la fel de bine si din Tzandarei)de unde au avut bani pentru casoaiele/monstruozitatzile alea ??Dupa aia incepe calculatzia:venitul declarat si impozitat pe ultimii cinci ani,minus cheltuielile coshnitzei=net;evaluarea casei=X;daca net nu este egal cu X => buba mareeee neamuleeee....
Aplicabila si hotzilor cu gulere albe,miliardarilor de carton post rascoala. :mrgreen:
Ce zicetzi ?? s-ar mai carpi bugetul de stat sa poata da salarii,pensii si finantzare in sistemele deficitare ??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 18:41

Pentru cine nu stie, Buzescu este un "sat" intre Alexandria si Rosiori.
Eu de cate ori am trecut prin localitatea aia am avut un sentiment de angoasa acuta,vecin cu atacul de panica.
Grotescul la superlativul absolut.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 05 Oct 2009, 18:48

Acum c-ai pomenit : exista o statistica oficiala care spune statul cheltuieste in medie 3000 Ron pentru fiecare angajat bugetar. Eu am ramas incremenit cand am auzit !!! :shock:
Adica acolo se duc impozitele luate cu japca din buzunarele noastre ? Cati incompetenti total inutili platim? Sunt departamente intregi complet inutile, unde " munca" a 10 plimbatoare de hartii care la ora 14 rup usa ar fi rezolvata de un om si un computer. Ca raport angajati bugetari / angajati sector privat suntem pe locul 3 in lume!!!! Ne curge praf din fund de saracie, dar tinem toate matracucele si amantele in posturi caldute si introducem impozit forfetar, ca sa demolam cu desavarsire tot ce insemna mic intreprinzator.
Nu ne platim medicii si profesorii dar e plin de masini de fitze si la primaria din Potigrafu.
Eu cred ca solutia e Vlad Tepes. La boli grave, leacuri tari.
Cine sa ne ia in serios, ce investitor sanatos la cap ia in calcul o tara care are in Parlamentul European un cioban retard si megaloman, o pitzipoanca analfabeta si un nebun cu acte ??!!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde liviu35 pe 05 Oct 2009, 20:00

Ce activitate pe un topic de dezbatere politica!!!!! :mrgreen:

Ref la ce s-a spus mai sus ca nu ai cu cine vota asa am gandit si eu dupa 96 si nu m-am mai dus la vot. Probabil ca mine au facut multi altii si m-am trezit marinar fara voie. De data asta ma duc cu certitudine, ca mi s-a facut greata de frecat puntea capitanului, de capitan, de mus, de tarfele din port, etc.
:mrgreen:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 21:24

liviu35 scrie:Ce activitate pe un topic de dezbatere politica!!!!! :mrgreen:


Daca ar fi doar topic de dezbatere politica inca n-ar fi asa rau.
Cam stim din ce aluat sunt facutzi politicienii :wink:
Pe mine ma framanta nu doar clasa politica ci chiar esentza poporului nostru, care se disipeaza pe zi ce trece,isi schimba ierarhia normala a valorilor,de parca ar fi avut-o incepand din anii '50 incoace;se produce o diluare a unei bauturi candva fine intr-o latura de negustat.
Pana si pe vremea lui Ceusescu era un mai mare respect fatza de valori iar "clasa conducatoare" isi cunostea lungul nasului.
Daca mai tineti minte era si o gluma vis-a-vis de comparatia dintre intelectuali si pcr-isti:intelectualii erau ca o conserva pe care pcr-istii o tavalesc in noroi,o calca in picioare,o improashca cu excremente dar in care nu pot intra.
Acum insa ma dezgusta din ce in ce mai tare sa ies pe strada intre "semenii" mei care nu mai stiu ce-i aia politetzea,nu mai stiu ce este aia sa sari in ajutorul cuiva batut de derbedeii epocii "postrevolutionare",nu mai stiu decat sa-si afiseze cat mai strident lipsa de bun simt si lipsa celor sapte ani de acasa.
Aici e buba mai mare,pentru ca acesti tineri/adulti/maturi ai acestor ani sunt cei care fac acum Romania si vor creste si educa generatia care le va continua "opera".
Din pacate nu am solutie si chiar daca as avea-o nu s-ar vrea.
Incep sa ma gandesc din ce in ce mai des la clarviziunea lui Eminescu:
"traind in cercul vostru stramt,norocul va petrece iar eu in lumea mea ma simt nemuritor si rece".
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 21:26

liviu35 scrie:Ce activitate pe un topic de dezbatere politica!!!!! :mrgreen:


Daca ar fi doar topic de dezbatere politica inca n-ar fi asa rau.
Cam stim din ce aluat sunt facutzi politicienii :wink:
Pe mine ma framanta nu doar clasa politica ci chiar esentza poporului nostru, care se disipeaza pe zi ce trece,isi schimba ierarhia normala a valorilor,de parca ar fi avut-o incepand din anii '50 incoace;se produce o diluare a unei bauturi candva fine intr-o latura de negustat.
Pana si pe vremea lui Ceusescu era un mai mare respect fatza de valori iar "clasa conducatoare" isi cunostea lungul nasului.
Daca mai tineti minte era si o gluma vis-a-vis de comparatia dintre intelectuali si pcr-isti:intelectualii erau ca o conserva pe care pcr-istii o tavalesc in noroi,o calca in picioare,o improashca cu excremente dar in care nu pot intra.
Acum insa ma dezgusta din ce in ce mai tare sa ies pe strada intre "semenii" mei care nu mai stiu ce-i aia politetzea,nu mai stiu ce este aia sa sari in ajutorul cuiva batut de derbedeii epocii "postrevolutionare",nu mai stiu decat sa-si afiseze cat mai strident lipsa de bun simt si lipsa celor sapte ani de acasa.
Aici e buba mai mare,pentru ca acesti tineri/adulti/maturi ai acestor ani sunt cei care fac acum Romania si vor creste si educa generatia care le va continua "opera".
Din pacate nu am solutie si chiar daca as avea-o nu s-ar vrea.
Incep sa ma gandesc din ce in ce mai des la clarviziunea lui Eminescu:
"traind in cercul vostru stramt,norocul va petrece iar eu in lumea mea ma simt nemuritor si rece".
Din pacate nici asta nu se poate realiza 100% pentru ca jegul uman te ajunge oriunde te-ai ascunde:in cel mai sofisticat orash sau in cel mai amarat catun din amarata asta de tzara.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Oct 2009, 21:28

Nu stiu cum de s-a postat de doua ori. :!: :?: :!:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Marius pe 06 Oct 2009, 09:53

Daca recitim Caragiale, vom constata ca e aproape la fel, de fapt chiar mai rau. Daca in 150 de ani nu s-a schimbat nimic in bine, de ce sa credem ca in viitorul apropiat, in timpul vietii noastre, ce e prost se va indrepta?
Eu mi-am pierdut speranta si sper ca fetele mele sa plece din tara.

Alin3006 scrie:Cati incompetenti total inutili platim?

Muuulti! Foarte multi! Mai multi de cat in toata istoria tarii. S-au creat zeci de agentii guvernamentale de numarat flocii, mii si mii de posturi in administratie, avem cei mai multi securisti (agenti) pe cap de locuitor, asta in timp ce medicii sau profesorii incepatori n-au din ce trai. Nimeni din cei care ne conduc nu e interesat de faptul ca intreaga tara e tinuta din taxele platite de vreo 2.000.000-2.500.000. de oameni, privatii si salariatii din companiile private.
Economia e ca un car cu doi boi. Unul gras care nu prea trage si unul slabanog si odarlit care sufla tot mai greu dar inca trage. Mereu el a tras. Carutasul il biciuie mereu pe al doilea ca sa produca papica pentru cel gras. Cred ca nu mai e mult si boul cel slabanog o sa cada in fata carului tocmai in panta la deal, moment in care caruta se va duce la vale. Poate in prapastie.

aghiuta scrie:Pe mine ma framanta nu doar clasa politica ci chiar esentza poporului nostru,

De la asta pleaca totul. Probabil ca avem in noi ceva nasol, genetic.

O tara bolnava...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde val pangica pe 13 Oct 2009, 08:43

Domnilor excelente comentarii - o reala placere sa va citesc . Jos palaria .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde sorin flutur pe 13 Oct 2009, 09:08

imi aduceti aminte de fabrica la care lucrez....unde 20% cara pietre cu roaba iar 80% le numara.....si culmea culmilor...cei care le numara sunt mai bine platiti :oops:
citind si pe altii care spun ca romanii stau prost cu organizarea.....acum imi dau seama ca nu este adevarat.....romanii sunt atat de bine organizati....sau cel putin cei care au pus mana pe ciolan...ca nu mai vad cale de a le sparge organizatia....atata timp cat cei care m-ai au un pic de constiinta accepta ca acesti hoti, inconjurati de pupincuristii lor care atarna la o farama.... sa-si faca mendrele...eu nu mai vad nici o luminita la capatul tunelului :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Marius pe 13 Oct 2009, 11:57

val pangica scrie:Domnilor excelente comentarii - o reala placere sa va citesc . Jos palaria .

Pe mine m-apuca jalea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Vechio pe 13 Oct 2009, 12:04

Ce rău î-mi pare c-am luat ŢEAPĂăăăăă....! :cry:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde sorin flutur pe 14 Oct 2009, 07:02

Vechio scrie:Ce rău î-mi pare c-am luat ŢEAPĂăăăăă....! :cry:

si tu? :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde adrian negoita pe 14 Oct 2009, 13:51

Domnilor,am citit cu mare atentie cele scrise mai sus,si un lucru am observat,toti dar TOTI spuneti la unison,ca asa nu se mai poate,eu sunt de acord,dar doar vorbind,si nefacind nimic,nu vom face nimic,spunea aghiuta,ca acum se tinteste spre conducerea tarii,si asta ne-ar mai trebui acum si le avem pe toate,un tigan la conducerea tarii,si anume pe crin antonescu,eu nu spun ca ceilalti sunt buni,dar nici cu asta nu mi-e rusine,eu am un singur gind,cind fata mea va creste mare o voi duce inapoi in america,eu m-am intors de curind de acolo,crezind ca aici ,,acasa'' voi putea da o crestere placuta fiicei mele.Dar nu e deloc asa,incit am ajuns sa regret ziua in care m-am suit in avion cu destinatia ,,rromania'' aici nu poti trai daca nu furi,eu am prins si vremea lui ceausescu,si vremea post rascoala din'89 asa ca stiu ce vb,dar fiica mea nu! incit ma intreaba uneori cine o fost ala tati?sau ce inseamna ''bagamias pula in gitu tau ma'' eu ca sai spun?natia romana,nu a avut si nu are si nu va avea vreo data coloana vertebrala,dovada stau miile de copii din centrele de plasament,si milioanele de avorturi,facute in cei 20 de ani,asa ca ce ati vrea sa se intimple in viitorul apropiat?voi nu vedeti ca conducatorii astia decit sa stringa sururbul mai bine reprofileaza si redenumesc fiecare agentie?la scoala nu ma sti care e profesor si care e elev,nu mai stie nimeni ceva cultura generala,dar daca intrebi de guta de salam,de cine mai stie cine,vei vedea ce scot pruncii din ei,si asta nu e nimic,va veni si mai rau,am eu un prieten ,director de romsilva,care spunea o data ,,ba adi sa nu cumva sa te impinga pacatele sa te intorci in romania vreodata,ca bine in tara nu va fi niciodata dar niciodata!'' si mare dreptate avea,imi pare rau ca nu l-am ascultat ,si acum trag ponoasele!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde val pangica pe 14 Oct 2009, 14:08

Sunt tare curios dupa premiera asta de cadere a unui guvern prin motiune de cenzura - ce viitor ne asteapta . Cred ca singura cale a romanului este sa aleaga odata ceva clar - adica prin vot sa-si exprime increderea intr-un partid cu 50 % ( indiferent care o fi acela - dar sa existe ) - care sa raspunda ( sau macar sa fie tras la raspundere ) daca tarii ii merge bine sau rau . Ne amagim cu aceste mezaliante intrea dreapta si stinga , ne furam singuri caciula , pentru ca asa e romanul vrea sa impace si capra si varza . Din pacate , nu stiu daca mai merge asa ....Romania nu poate creste , prin aceste aliante post electorale , care in tarile civilizate sunt cutuma , iar la noi sunt blestem . Nu avem atita nivel de democratie si de cultura politica a celor alesi , astfel incit caruta sa mearga si cu roti de diferite dimensiuni , sau chiar cu unele desumflate . Nu stiu cum dracu , dar noi o invartim in cerc de vreo 20 ani incoace si nu am facut altceva decit un mare sant in jurul ei .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde liviu35 pe 14 Oct 2009, 16:22

"Domnilor,am citit cu mare atentie cele scrise mai sus,si un lucru am observat,toti dar TOTI spuneti la unison,ca asa nu se mai poate,eu sunt de acord,dar doar vorbind,si nefacind nimic,nu vom face nimic,spunea aghiuta,ca acum se tinteste spre conducerea tarii......"

Din nefericire avem inca o metalitate feudala- de inchinare in fata lui Voda.
La noi Voda e cel mai important - el face el desface. Nu ne-am obisnuit inca sa gandim democratic - sa privim mai intai spre legiuitor si mai apoi spre Voda. Si asta din cauza ca in fapt legiuitorul - parlamentul adica - este in fapt compus din cativa voda mai mici ( 10-15 maxim) care decid ce si cum pentru toti.
Asta e lucru cu adevarat neinregula- nu avem 300 - 400 de personalitati in forul legiuitor ci vreo 15 - restul sunt umplutura aplaudaca si docila , fara opinii - ajunsa acolo conjunctural sau din criterii financiare.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde val pangica pe 14 Oct 2009, 16:30

Din punctul meu de vedere inca in Romania - nu merge sa spui Voda si sa spui Parlament . Mojicia si nesimtirea alesilor nostri , indiferent care au fost timp de 20 ani , me-au facut sa vedem ca Parlamentul este o scoala de bunici care vor sa isi aranjeze pensia , in coabitare cu CSM , care si ei vor sa isi asiguer batrinetile pe spatele nostru , samd . Pensii ca la justitie si la parlamentari nu ai sa vezi in lumea asta !!! Nu stiu cum dracu cind guvernul vrea sa le scada salariile , ei dau in judecata guvernul , judeca tot ei si CASTIGA !
Asa si parlamentul .....
O clica de nemernici - care gestioneaza democratia in Romania . Cine va spage acest cerc "magic" - va avea premizele sa scoata Romania din rahat .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate