Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:16

Nostalgii de toamna

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde tehărău pe 22 Mar 2016, 18:08

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 22 Mar 2016, 19:30

Sa fie nostalgie ? Sa fie realism ?
Oricum,cam in aceeasi nota este si filmul de vi-l propun sa-l urmariti,chiar daca e un pic cam lung.
https://www.youtube.com/watch?v=__tplPRWCaU
Filmul nu e facut chiar de un John Doe ci de un nene din familia Gamble;stiti voi....Procter&Gamble... :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 11 Iul 2016, 22:56

Moștenirea "neamului prost".
Doru Pop

"Resetarea" societăţii în care trăim nu este posibilă pentru că pur şi simplu nu există resursele umane pentru a o realiza.
Marea problemă a României contemporane este golirea demografică. Catastrofa noastră este una biologică, ceea ce produce cumplite efecte politice. Aşteptând această resetare, demonstrăm că suntem o comunitate care aşteaptă minuni din nimic. Pare o constatare cinică, dar e o tristă realitate: România nu are oameni, nu are fondul genetic pentru a fi altceva decât ceea ce este acum.
De trei ori România a fost secătuită de cele mai bune resurse umane ale sale. Oameni de calitate, bărbaţi curajoşi şi femei inteligente, cetăţeni bine educaţi şi intelectuali formaţi de-a lungul câtorva generaţii au fost ucişi sau au fugit din acestă ţară. Am asistat nepăsători la decimarea biologică a celor mai buni dintre noi.
Naţiunile şi popoarele nu sunt un sac fără fund, bazinul lor genetic nu regenerează la nesfârşit. În teoria politică există o ştiinţă numită demografie politică, specializată în studierea efectelor transformărilor care au loc la nivelul structurii populaţiei asupra societăţii în ansamblul ei. Funcţionarea unor sisteme politice sau disfuncţionalitatea socială nu pot fi înţelese fără studierea dinamicii populaţionale.
Pretutindeni vedem surogate de profesionişti publici, fantoşe de politicieni, profesori contrafăcuţi, medici incompetenţi. Peste tot întâlnim o lipsă cumplită de profesionalism şi ne ciocnim de zidul competenţelor false.
De unde provin aceste defecte congenitale, extinse la nivel naţional?
Din epuizarea demografică!
Prima golire demografică s-a produs la începtul secolui trecut şi a fost o consecinţă nefastă a celor două războaie mondiale.
Catastrofa demografică a continat şi în România stalinistă. Urmând modelul sovietic, statul român a demarat un proces de epurare demografică pe criterii de clasă, orientându-se mai ales împotriva elitelor sociale şi intelectuale.
A fost distrusă o întreagă pătură medie, inteligentă şi valoroasă: săteni bogaţi, preoţimea educată, precum şi o mare parte a intelectualităţii urbane (medici, avocaţi, jurnalişti).
Exodul după 1989
A treia şi cea mai mare golire demografică a avut loc după 1989. Deşi statisticile nu sunt concludente, pentru că mulţi români şi-au luat lumea în cap, pur şi simplu au plecat fără să se mai uite în urmă şi fără să oficializeze această plecare, se estimează că undeva între 2,5 şi 3 milioane de concetăţeni au emigrat în ultimii 25 de ani.
Numai în 2007 au plecat voluntar aproape o jumătate de milion de români.
Şi nu au plecat infractorii, leneşii sau ignarii. Au plecat tinerii de până în 35 de ani, oameni educaţi şi bine pregătiţi profesional, bărbaţi şi femei curajoşi şi cu iniţiativă, care aveau un profil psihologic de învingători, indivizi gata să muncească, dispuşi să facă eforturi remarcabile de adaptare la o nouă societate. Iarăşi, ce aveam mai bun din punct de vedere demografic.
Cine a luat locul acestor oameni, pentru că, de fiecare dată, după fiecare golire demografică, locurile goale au fost umplute de cineva. Din păcate în locul unor oameni cinstiţi şi educaţi, instituţiile româneşti au fost populate cu hoţi şi şarlatani. În locul unor intelectuali de calitate am fost obligaţi să punem analfabeţi şnapani, în locul unor oameni capabili să dialogheze civilizat, am adus făpturi care urlă şi creaturi care înjură şi scuipă, în locul eleganţei am aşezat potlogăria şi mojicia. În politică e şi mai rău - aşa cum a reieşit din dialogurile publicate în media dintre diverşii "reprezentanţi ai poporului", care au un limbaj elevat în care f... şi p... sunt expresii cotidiene.
Am înlocuit neamul bun cu neamul prost.
Ghiolbanii şi primitivii i-au înlocuit pe oamenii inteligenţi şi serioşi, urmând vechea filosofie mioritică: nimeni nu este de neînlocuit. Nu e de mirare că am ajuns o societate întoarsă cu fundul în sus. Fotbaliştii au ajuns cercetători ştiinţifici, miliţienii au ajuns profesori de democraţie, turnătorii au devenit instructori de etică şi morală, iar nulităţile s-au transformat în modele de comportament. Incompetenţa a devenit la noi o formă de calificare. Cu cât te pricepi mai puţin la un lucru, cu atât ai şanse mai mari să fii pus într-o funcţie care să-ţi permită să administrezi acel domeniu.
Impostura academică pe care o vedem expusă zilnic, cu diverşi "academicieni" apăruţi pe genunchii unor generali, făcuţi pe genunchii unor pseudo-universitari, la rândul lor făcuţi la apelul de seară al Securităţii este doar vârful de aisberg. Cu cât coborâm mai jos în infrastructura demografică a ţării în care trăim vedem pretutindeni dezastrul. Din păcate, el se produce de mai bine de o sută de ani, de un secol şi mai bine asistăm cum se instalează domnia neamului prost - mai ales din punct de vedere moral, nu doar organizaţional sau administrativ.
Golirea etnică a dus şi la atingerea limitelor morale şi etice. Pentru că mârlănia şi primitivismului comportamentelor nu se schimbă peste noapte.
Mahalagioacele gureşe şi piţipoancele cu genţi de firmă nu pot lua locul doamnelor. Sculeri-matriţeri vulgari nu pot înlocui şefi de stat la nivel secund. Sindicalişti nerozi şi neciopliţi nu pot lua locul unor socialişti cu simţul umanismului. Lipsa de decenţă şi eleganţă în comportamentele publice nu pot fi predate sau învăţate din manuale de "bune maniere".
Obrăznicia şi tupeul "maxim", care au substituit buna-cuviinţă şi gestul de politeţe, se învaţă de acasă, nu mai poţi dobândi deprinderi civilizate la doctorat. Când aruncarea cu rahat în stânga şi în dreapta este noul sport naţional, în timp ce schimbul civilizat de idei şi opinii sunt tratate cu dispreţ, când ridicarea poalelor în cap în public a luat locul amiciţiei private, când vulgaritatea şi nesimţirea sunt acum înlocuitoarele bunei-creşteri, nu mai e nimic de făcut.
Pseudointelectualitatea compusă dintr-o clică nepotistă s-a instaurat definitiv şi confortabil în fotoliile lăsate libere de oamenii de calitate, diverşi mitocani iau drept libertate de exprimare sudalmele, şi orice semianalfabet care crede că vorbirea este egală cu inteligenţa îşi dă cu părerea despre cum ar trebui să arate lumea.
Farsorii dansează goi pe scena publică, mimând societatea civilă, iar mass-media este plină de ipochimeni care nu cunosc regulile de gramatică elementara, şi nimic nu-i împiedică să debiteze aberaţii incredibile.
Iar neamul prost continuă să se perpetueze.
Acolo, în rădăcina ADN-ului nostru, reformele şi resetarea sistemului nu mai înseamnă nimic.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde blackcrotal pe 12 Iul 2016, 07:06

salut,
@ aghiuta , de cate ori intru sa mai citesc ceva pe acest topic ma apuca " nostalgii de toamna" si-mi amintesc poeziile lui Bacovia. :(
Eu cred ca ai dreptate partial in sensul ca si eu am vazut ca nivelul de civilizatie mostenit de generatiile nascute in perioada interbelica si traitoare inca pana prin anii '60-'70, incet , incet s-a dus pe apa sambetei.
Dar, imi permit sa-ti reamintesc ca din punctul de vedere al "culturii generale" si al "specializarii profesionale" daca pana in '89 romanii care plecau legal sau ilegal din Romania erau foarte bine primiti in "occident" si diplomele lor erau recunoscute peste hotare, dupa o testare acolo unde era cazul . Medici, ingineri, muncitori calificati in diverse domenii, cum ajungeau in diverse tari printre care si USA si Canada primeau urgent propuneri de recrutare.
Acum daca cineva vrea sa emigreze in USA apeleaza la "loteria vizelor" iar pentru Canada, daca nu ai rude stabilite acolo poti linistit sa spui "lasciati ogni speranza" .
Sigur ca dupa '47 au existat directori de intreprinderi facuti in facultatile muncitoresti de 6 luni. Sigur ca nu putea cineva sa ajunga director de mare sau mica intreprindere daca nu-si completa studiile la " facultatea de jurnalistica si ochi albastir" Stefan Gheorghiu, dar am cunoscut ingineri foarte buni profesional care au ajuns Sefi de Atelier chiar daca nu erau membri de partid.
De asemenea am cunoscut muncitori inalt calificati care aveau castiguri financiare care in unele cazuri depaseau salariul directorului de intreprindere.
Acesti oameni veneau la servici imbracati curat, si cand se intalneau isi ridicau palaria si se salutau politicos.
- Sa traiesti nea Gogule !
- Buna dimineata tovarase sau domnule inginer
In tramvai se ridicau de pe scaun si ofereau locul unui batran sau unei femei gravide sau unui invalid atat tinerii cat si persoanele mature sau chiar batranii daca se considerau mai sanatosi decat cei de langa ei.
Decadenta civilizatiei romanesti dupa parerea mea a inceput in ultimii ani ai perioadei comuniste datorita probabil si proverbului care circula in acea vreme :
" Cine-i harnic si munceste
Ori e prost, ori nu gandeste "
Dar caderea cea mai mare a aparut imediat dupa 1989 impreuna cu civilizatia de la " coltul blocului".
Generatia "bug mafia" si a altor " bube, mucegaiuri si durere" a dus pur si simplu la invazia de neamuri proaste si incultura din zilele noastre.
Sunt sperante sau nu de insanatosire a civilizatiei actuale ?
La nivel macro nu prea cred .
Dar exista totusi sperante cred eu la nivelul persoanelor educate .
De vreo 7-8 ani in fiecare an trebuie sa merg in spital pentru controale de rutina . Daca anii trecuti existau medici batrani profesionisti adevarati si tineri absolventi ai facultatii de medicina, care stateau la umbra "veteranilor". Anul acesta am vazut tineri medici care dovedesc profesionalism in activitatea lor.
Ce are asta cu civilizatia ?
Pai in perioada interbelica " mahalagii" adica locuitorii periferiilor Bucurestiului, oameni cu scoala putina au vazut filme in care vedeau elita societatii americane sau britanice sau frantuzesti care purtau borsalline, cravate, costume, camasi albe si ofereau flori femeilor frumoase, dansau cea-cea sau vals ori tango. Atunci acei oameni fara cultura au copiat acest comportament pt ca "ce-i frumos ii place si lui Dumnezeu" si asa a aparut civilizatia si in mahalalele Bucurestiului.
Deocamdata manelele mai sunt inca la putere, dar tanara intelectualitate care apare acum sper sa-i reinvete pe oameni sa asculte jazz, poate chiar vals sau tango si incet incet sa ne intoarcem la cilivizatie.
Ar trebui ca si generatia "fosilelor" din care fac si eu parte sa nu-i lasam pe prost crescutii actuali sa-si faca de cap si ori de cate ori sar parleazul sa-i punem la locul lor dar din pacate, atat de multa proasta crestere ne inconjoara incat . . .
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 03 Oct 2016, 21:38

Textul nu-mi apartine dar se potriveste topicului.

Dacă ești atât de al naibii de destept, de ce nu esti bogat?
Un american îl întreabă pe un cetăţean român, doctor în ştiinţe şi conferenţiar universitar la una dintre cele mai mari universităţi din România:
"If you are so damn smart, why ain't you rich?".
Recunosc, întrebarea m-a luat prin surprindere şi pe mine, simplu observator, iar profesorul - vizibil uimit -
s-a fâstâcit câteva zeci de secunde şi a replicat:
"Nu sunt inteligent deloc. Ci doar cult.
Inteligenţa este doar capacitatea unui individ de a se adapta rapid şi eficient la orice context - favorabil sau nefavorabil. Eu mă bâlbâi când lucrurile iau o întorsătură neaşteptată, mă poticnesc, doar aţi observat cu toţii cât de mult mi-a trebuit să interiorizez această întrebare. Mult mai inteligenţi ca mine sunt copiii din ziua de azi. Nu deştepţi, ci inteligenţi. Ei se adaptează la schimbări mult mai repede, eu nu mă pot
obişnui după un an de zile cu smartphone-ul meu. Ei îl învaţă în două secunde după achiziţie.
De ce nu sunt şi bogat? Pentru că în România nu ţi se dă voie să fii bogat dacă eşti cult, ci doar dacă eşti inteligent".
Admit că m-am simţit prost. Americanul se uita la el şi nu înţelegea nimic. Nu din cauza englezei vorbite de profesor. O vorbea perfect.
Din cauză că nu înţelegea sistemul de valori pe care noi, românii, l-am adoptat din 1990 încoace, dar pe care îl considerăm, halucinând (desigur), asemănător cu sistemul de valori american.
Desigur că noi am încercat să-l copiem, însă ne-a ieşit o replică atât de proastă şi superficială, încât acest sistem românesc pseudo-american intră în contradicţii crâncene cu cel original (vezi McDonald's - la americani a fost creat pentru a hrăni oamenii săraci, în România a fost creat ca un restaurant delux, unde mănânci doar dacă ai bani).
Mi-a rămas în minte ultima propoziţie rostită de profesor:
"În România nu ţi se dă voie să fii bogat dacă eşti cult, ci doar dacă eşti inteligent.
De ce nu esti bogat?
Atunci mi-am adus aminte de un minunat volum pe care l-am citit în adolescenţa mea, intitulat "Conversaţii cu Dumnezeu". Cartea este scrisă de un american, Neale Donald Walsch.
La un seminar pe care îl ţinea în faţa unei numeroase audienţe (puteţi vedea secvenţa în filmul Conversations with God), domnul Walsch îşi punea - chiar dacă nu a rostit-o – aceeaşi întrebare "If you are so smart, why ain't you rich?".
A închis ochii, i-a deschis şi a început să întrebe cu voce tare:
"Nu vi se pare ciudat că trăim într-o societate care devalorizează cele mai importante slujbe?"
"Ce vreţi să spuneţi prin asta?", se aude o voce din sală.
El a continuat: "Adică nu avem nicio problemă să-i dăm unui antrenor de fotbal cinci milioane de dolari pe sezon sau să-i dăm unui actor zece milioane pentru un film, dar ni se pare oarecum normal ca acele persoane care au de-a face cu spiritualitatea trebuie să fie lefteri, celibatari şi abstinenţi. Şi, de preferat, toate trei odată.
Nu ştiu de voi, dar eu nu îmi amintesc să fi votat aşa ceva. Deci, imaginaţi-vă o lume în care banii ajung la cei care ne oferă cele mai importante daruri.Profesorii. Artiştii. Infirmierele. Medicii. Pompierii şi poliţiştii. Scriitorii" şi din sală se aude tare şi hotărât "Şi mamele".
A continuat:
"Oameni care ne conectează, nu ne despart şi nu ne distrag atenţia. Imaginaţi-vă acea lume şi o putem avea, pentru că, oameni buni, noi suntem aceia. Întotdeauna noi am fost aceia pe care-i aşteptam".
Da, ne-a prezentat un fapt. Revoltător şi frustrant.
Îl regăsim şi în România.
Poate nu antrenori de fotbal, dar cu siguranţă antrenori hoti. Poate nu actori de filme, dar cu siguranţă actori ai sfidărilor.
În România, bogaţii nici măcar nu sunt inteligenţi.
Şi când spun asta mă refer la faptul că aceştia nu au identificat oportunităţi de afaceri adaptându-se la cerinţele pieţei.
Au fost doar şmecheri - un cu totul alt concept. Au fost doar mai puţini ocupaţi cu învăţatul şi mai mult ocupaţi cu trişatul.
Au fost doar mai tupeişti şi îţi puneau pumnul în gură când le deconspirai intenţiile.
Inteligent eşti atunci când te adaptezi unei situaţii noi fără să atragi atenţia.
La noi, bogaţii - parveniţii şi oportuniştii - nu numai că sunt proşti făcuţi grămadă, dar sunt şi extrem de vizibili, extrem de voluminoşi.
Şi, până la urmă, de ce să mai fii bogat în România? Vorba lui Tudor Chirilă:
"Ce-o să faceţi cu milioanele într-un oraş mort? Ce-o să cumpăraţi, cu banii grămezi? La ce-ţi foloseşte un Lamborghini când n-ai o autostradă? De ce să ai o vilă într-un cartier sufocat de inundaţii?
Stau şi mă întreb, bogaţii României ar mai fi fost bogaţi în Franţa? Dar în Marea
Britanie? Dar în Germania? Dar în Olanda? Dar în Statele Unite? Bogaţii în România
se diferenţiază de bogaţii din lumea civilizată.
Bogaţii occidentului, marea majoritate, au averi, dar şi respectul oamenilor.
Dar şi clasă. Dar şi stil. Dar şi cultură. Dar şi rafinament.
Bogaţii români au bani şi cam atât. "
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 04 Oct 2016, 10:17

Ce fain de unii, vine noaptea cea lunga si rece, au timp de nostalgii si melancolii :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde OVI762 pe 06 Oct 2016, 02:59

Ma bucur ca nu ne-ai uitat...suedezule.Si noi pe tine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 31 Oct 2016, 20:11

Posibil multi cunosc textul dar,de cate ori il citesc ma stric de ras. Rad,da' mai amarui o tzara.

Secretarele nu-şi mai spun decât manager assistant. Cizmarii și chiloțarii sunt designeri.
Mă aşteptam să fie vorba de crize de aclimatizare şi de micile noastre snobisme de cetăţeni ai unei ţări mici, dar vioaie. Nici gând.
S-a ajuns la un nou limbaj de lemn, neologistic, întrebuinţat pe la posturi de radio şi de televiziune, iar cuvinte româneşti cât se poate de utile sunt înlocuite prosteşte de persoane care stau prost şi cu vocabularul limbii române, şi cu gramatica ei.
Tot soiul de absolvenţi şi absolvente de Spiru Haret, cărora li se adaugă politicieni inepţi şi comentatori care par să-şi fi luat doctoratul la un șpriț, înainte de a lua notă de trecere la română în liceu se dau în bărcile neologismelor, cu dezinvoltura prostului fudul.
Potrivit lor, nu mai avem prilejuri, avem doar oportunităţi.
Nu mai suntem hotărâţi să facem ceva, ci determinaţi.
Nu mai realizăm, ci implementăm.
Nu mai avem cazuri, ci spețe.
Nu ne mai ducem într-un loc, ci într-o locaţie.
Nu mai luăm în considerare, fiindcă anvizajăm.
Nu mai consimţim, ci achiesăm.
Serviciul de întreţinere a devenit mentenanţă.
Ceva care ţi se pare obligatoriu e un must!!!
Nu mai avem speranţe, deoarece am trecut la expectaţiuni.
Nu ne mai concentrăm, pentru că ne focusăm.
Și nu mai aşteptăm un răspuns, ci un feedback.
Nu mai avem frizeri și croitorese, avem hair stiliști și creatoare de fashion.
Cu alte cuvinte, deţinem o oportunitate pe care suntem determinaţi să o implementăm într-o locaţie pe care am anvizajat-o, achiesând la o mentenanţă care e un must şi asupra căreia ne focusăm în expectaţiunea unui feedback pozitiv.
Altfel, când ies din rol, îi auzi cu câte un neaoş şi superior „Hai să-mi bag...” sau cu concluzia absolut academică: „Un c***t!!!”

Andrei Pleșu
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2016, 20:26

Asta pentru ca suntem o natie de papagali caraghiosi. S-a mai intamplat si in trecut pe timpul lui Conu' Iorgu, atunci cand ne-am ,,frantuzit" subit, se intampla si in prezent acum dand-o in ,,inglezeasca".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 17 Iun 2017, 22:36

In caz ca nu aveti ce face intre doua partide de vanatoare.
https://www.youtube.com/watch?v=b6HUn647U6c
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 05 Ian 2019, 20:24

Se pare ca si altii au nostalgii. Si nu doar de O toamna ci de mult mai multe. Sau chiar ierni ce vor veni.
Vazand filmul https://www.youtube.com/watch?v=48laJC8wYl4 postat de @Sly_Fox intr-un alt topic mi-am amintit de scrisoarea unui ziarist catre Europa.

Bună dimineaţa, Europa!
Te salut, continent drag. De multă vreme vreau să-ţi scriu câteva cuvinte în calitate de vecin apropiat, de aici din Orientul Apropiat, de om căruia îi place să călătorească prin frumoasele tale peisaje, de persoană ale cărui rădăcini, ca şi ale poporului său, sunt sădite pe cuprinsul continentului.
Ne-ai fost casă mii de ani, în special în ultimul mileniu. Am cunoscut zile frumoase, de bună vecinătate, prosperitare economică, culturală şi spirituală. De asemenea, am cunoscut – şi încă cum – zile grele, de ură, divorţ, izgonire şi năpastă.
Am supravieţuit într-un fel, şi noi şi tu. Spre părerea noastră de rău şi spre ruşinea ta, nu noi suntem cei care au hotarît să încheie relaţia, continent drag. Am fi putut continua să trăim în buna vecinătate încă mulţi ani, dar din motivele tale ai ales să termini şi să lichidezi colaborarea cu noi, în ambele înţelesuri ale cuvântului. Planul a fost născocit pe pământul tău, lagărele au fost stabilite şi trenurile au călătorit tot acolo. Ai ucis sau expulzat milioane de buni cetăţeni evrei. Ai eliminat nu numai vieţile lor, ci şi contribuţia lor la cultură, economie, comerţ, bănci, artă, spiritualitate, viaţa academică, literatură, învăţământ şi la viaţa de toate zilele.
De multă vreme voiam să-ţi scriu şi am amânat. Abia dupa ce am văzut doua lucruri anume, m-am hotărît să-ţi scriu câteva cuvinte.
Întai, am văzut rapoartele câtorva specialişti în domeniul demografiei şi sociologiei care susţin că într-o perioadă scurtă Europa va deveni musulmană. Deja în unele ţări din Europa jumătate din numărul de naşteri este al musulmanilor. Dacă adăugăm aici reducerea natalităţii europenilor şi datele imigrării, nu va fi departe ziua – unii afirmă că va veni in 10-20 ani – când Europa creştină va fi devenit musulmană.
E adevărat că încerci să te angajezi în lupte de ariegardă împotriva acestui fenomen – de ex. minaretele în Elveţia, vălul în Franţa, imigraţia şi altele – dar ştii şi tu că acest tren nu mai poate fi oprit. În centrul Londrei urma să se construiască cea mai mare moschee din lume, dar nimic în lume nu va putea opri musulmancele să poarte văl. Femeile europene liberale şi avansate, îmbracate îndrăzneţ şi libere, ştiu bine că va veni ziua când islamul extremist va acumula suficientă putere pentru a pune capăt petrecerii lor.
În al doilea rând, am văzut avertismentele de securitate pe care multe ţări le-au acordat cetăţenilor lor ce intenţionau să viziteze Europa şi mi-am amintit atunci de ce spunea cineva, că nu toţi musulmanii sunt terorişti, dar că totusi majoritatea teroriştilor este musulmană.
Continentule vecin si drag, începi treptat să înţelegi cu cine ai de a face, ce religie si ce cultură îţi aduce islamul extremist. Dintr-o dată, începi să simţi ce este ura şi jihadul, ce este toleranţa în fata intoleranţei, cum arată izolarea de democraţia adevarată şi de drepturile omului.
Dintr-o dată, islamul extremist se opreşte Europei ca un os în gât: nu poate nici să-l înghită şi nici să-l scoată afară. Nu-l poate scoate afară pentru că actul ar fi imediat taxat ca rasism şi încălcare a drepturilor omului, cu toata demagogia aferentă, dar nici nu-l poate înghiţi deoarece cultura europeană albă, democratică, liberală şi creştină nu poate asimila elemente de cultură şi religie atât de extremiste. O asemenea situaţie s-ar termina până la urmă printr-o mare explozie, în toate inţelesurile.
Continent drag, în natură nu există vid. Ne-aţi expulzat şi exterminat şi aţi primit în locul nostru lumea islamică. La început treaba fusese simpatică, o uşoara briza mediteraniană, atmosferă orientală, numai că după aceea a venit şi furtuna islamului radical care ameninţă să te măture cu totul, vecina noastră dragă. Acum incepi să guşti din ceea ce ai gătit. Deodată descoperi femei care umblă cu văl, oameni cu o expresie fanatică în ochi şi moschei la fiecare pas. Dintr-o dată, observi că trebuie să te confrunţi cu natalitatea explozivă şi cu o cultură marcată de extremism pe care tu l-ai cultivat, cu terorismul si violenţa pe care le-ai ignorat. Nu le mai poţi nega multa vreme. Înfruntarea a început deja. Spre regretul nostru, noi suntem deja specialişti în domeniu, cu toate că nici la noi nu lipsesc naivii.
Prima data când Dumnezeu a decis sa distrugă lumea ca urmare a comportamentului oamenilor, a hotarît sa dea omenirii o noua sansa. El i-a cerut lui Noe sa intre în arcă, în încercarea de a crea un nucleu nou pentru viitoarea lume, poate va ieşi o omenire mai vrednică. Arca a fost atunci şansa omenirii, adăpostul pentru acel moment. Vei reuşi oare, Europă dragă, să pregateşti din timp o arcă a lui Noe a civilizaţiei tale pentru a o putea păstra? Sau poate că agresivitatea, aroganţa şi ipocrizia ta nu-ţi vor permite să recunosti catastrofa pe care ţi-ai adus-o cu propriile tale mâini şi atunci timpul care-ti va rămâne se va scurta tot mai mult?
Cu stimă, vecinul evreu din Orientul Apropiat.
(articol scris de ziaristul israelian Avi Rat).
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 05 Ian 2019, 21:05

Europa a luat-o pe arătură de-a binelea și s-a afundat rău de tot în mocirlă. Cum de s-au gândit euro-politicienii că lăsarea granițelor deschise pentru niște primitivi reprezintă o decizie bună, în timp ce relațiile cu Israelul (care pe bună dreptate reprezintă o oază de civilizație și democrație înconjurată de o vecinătate demnă de Evului Mediu) se înrăutățesc constant, eu nu pot să înțeleg. Dar istoria ne arată că toate marile civilizații de-a lungul istoriei au căzut nu datorită factorilor externi ci a factorilor interni, au fost măcinate din interior. Poate că acum a venit vremea Europei.
Și dacă filmulețul cu pricina era un pic amuzant și putea stârni o tentativă de zâmbet în colțul gurii, filmulețul original numai zâmbete nu poate provoca. Poate însă să ne ducă cu gândul la epoca pietrei și la ritualurile primitive din acea eră îndepărtată a istoriei umanității.
Originalul.
https://www.youtube.com/watch?v=AxSWVkPfVc8
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde NightSirc pe 06 Ian 2019, 07:30

Sunt curios ce reactii au musulmanii vazand dansurile noastre?
Nu tin cu ursu, dar nici nu vreau sa judec ce nu inteleg...
https://youtu.be/gMzBCdKYfCI?t=90
https://www.youtube.com/watch?v=YqEuw1vskrs
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 06 Ian 2019, 09:12

Problema nu este dansul acelor oameni.
Fiecare popor are dansurile specifice pe care alte popoare (poate) nu le inteleg. Irlandezii cu dansul lor stepat,romanii cu calusarii sau sarbele/horele,rusii cu cazaciocul lor,ungurii cu ceardasul,etc.
Nu judec dansul.
Expun doar scrisoarea acelui ziarist.
Daca nu esti de acord cu el,argumenteaza.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 06 Ian 2019, 10:35

aghiuta scrie:Problema nu este dansul acelor oameni.
Fiecare popor are dansurile specifice pe care alte popoare (poate) nu le inteleg.

Bine, dansuri și strâmbături, dar parcă nu strică și ceva civilizație.
Argumentul meu este că omenirea trebuie să încalece pe rachete și să iasă în Cosmos nu să se învârtă ca o muscă beată în jurul unui foc de tabără invocând cine știe ce zeu. Vremurile cu "huba dunga papa dunga" au trecut, misticismul și fanatismul religios reprezentând pietre de moară pentru specia umană.
Uite că eu expun mai mult decât scrisoarea acelui ziarist.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 07 Ian 2019, 12:06

Vulpoiule, e "bunga dunga" doar pentru ca nu pricepem noi limba. Privite din exterior si dansurile noastre populare sunt tot un drac.
https://www.youtube.com/watch?v=KekxnbPCGHE
https://www.youtube.com/watch?v=GbInU04T00I
La partea cu pietrele de moara sunt in asentimentul tau, la cea cu privirea inspre stele nu prea. Chiar nu cred ca e nevoie de sticle de coca cola, tenesi cu luminite si manele pe alte planete. Sper ca acest cancer sa ramana pe o singura planeta, poate asa o sa fim fortati sa fim mai responsabili cu ea
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 07 Ian 2019, 16:32

Mda, eu am depășit faza nostalgiilor tomnatice, am trecut de ceva vreme la nostalgiile stelare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 17 Feb 2019, 19:47

PĂREREA UNUI ROMÂN STABILIT ÎN OLANDA.
Ce-am avut şi ce-am pierdut.
Ce aiurea e mâncarea în Olanda! Și în tot vestul. Numai Italia se salvează, în rest numa’ carton, ca și ăla din care se confecționează cofrajele de ouă. Pământul e și el vai de steaua lui! Ce au vesticii e din furat – colonii și teritorii de la vecini – e la mintea cocoşului.
De ce au colonii? Pentru că s-au dus peste alții la furat, că acasă nu aveau. Românii au avut, așa că au stat cum stau și azi: ca tâmpiții și proştii, ca să-i jefuiască străinii!
Ce e istoria? O poveste cu tâlhari și criminali, aia este! De la Troia, la Războiul din Golf, același rahat: expediții de jaf. Acum câteva sute de ani, vesticii trebuiau să meargă pe mare la furat, azi ne aduc nouă rahaturi pe uscat și cică-s de mâncat… Niște mizerii, dar musai să plătești firma, brandul.
Cum sună, de pildă „Cârnați de Turingia”? Au! O mizerie! Dintr-un porc românesc nu poți să faci așa ceva nici din greșeală. Nici un amărât de cartof pai nu au ăia pe acolo – zici că-s peleți. De ciolan afumat nici nu au auzit. Ca urmare, fasolea lor – insipidă oricum! – devine inutilizabilă.
Dar nu ei, „civilizații”, sunt proști! Românii sunt proști. Au vrut „o țara ca afară” – ca afară o să fie!
Băi mototolilor, fosta armată română cânta : „Nu vom ceda o palmă de pământ, chiar de vom intră-n mormânt!” E cel mai bun pământ din lume. De aceea își rescriu istoria toți vecinii noștri, ca să pună laba pe el – și nu numai vecinii. Care parteneriat, care prieteni? Aiurea!
Vine pămpălăul ăla de Charles și își pune ceapă aici și face dulcețuri din fructe adevărate!
Fosta monarhie, aia de-a abdicat pe la pa’șepte, e prezentă și ea aici la furat.
Și românii?! Românii… ciotcă la șaorma cu de toate. Stau cu mâna la cosor.
Păi mă, teritoriul acesta este absolut vital! Cică „lapte din Alpi” – un pișat. Vorbe, reclamă!
Imperiul Roman a venit aici pentru că-și băteau unii călători gura: „În Dacia curge lapte și miere, iar vesela e din aur.”
România există ca țintă fixă pentru orice altă țară sau concern multinațional, nu există prieteni în jocul profiturilor la nivel mondial. Vacă de muls, atât și nimic altceva. NI-MIC! Mai mult, țara e locuită de proști ușor de păcălit și manevrat. Să fii popor sărac într-o țară ca România, în mod cert nu meriți ceea ce ai!
De ce, m-a întrebat un marinar, deși are ieșire la mare, România nu a însemnat mare lucru în istoria navigatorilor și a vaselor de tot soiul? Căci, în afară de pânzarul moldovenesc, el alte corăbii românești nu știa. Nu galere, nu caravele, nu bricuri, fregate, goelete, baleniere, crucișătoare sau cuirasate, nu portavioane – nimic în afară de bărci de pescuit și plute pe Bistrița!
Caravelele portugheze și spaniole au mers la furat până în America. Vikingii au tras la ramele drakkarelor, mânați de foame, tot până în America. În 1722, olandezii au descoperit Insula Paștelui și au sărbătorit asta măcelărind populația! Evident, primii invadatori planetari sunt englezii. După care vin spaniolii, portughezii, francezii, turcii…
Toți cei care aveau flote. Istoria i-a înregistrat ca descoperitori, dar descoperirile au fost doar inerente în goana lor lacomă după bogățiile lumii. În realitate, mergeau la furat! Toată istoria navală este un concurs pentru supremație și descoperirea de noi rute comerciale. Mulți și-au frânt gâtul. Olandezii au fost printre cei mai temerari – au forțat Novaia Zemlea (Nova Zembla, cum spun ei) pierzând navele şi întorcându-se acasă doar cinci la sută, după ani şi ani, pe o rută reușită doar peste 200 de ani, de către un spărgător de gheaţă atomic.
Dracii de englezi au înhățat 60% din uscat, la un moment dat, iar asta nu demult. FOAMEA ȘI LĂCOMIA!
Mergeau la furat și spaniolii, nu pentru a face pe bunii samariteni, chiar dacă-și cărau și preoții misionari după ei.
Românii AVEAU, de aceea nu se omorau cu navigația. Neamurile care nu aveau ieșire la mare și nici mâncare, dădeau buzna la vecini. Am intrat noi peste careva? Niciodată! Pentru că aveam de toate! Ehei, acu’ s-a rezolvat, nu mai avem!
Așa că… n’șpe milioane de români și-au luat lumea în cap și sunt ba la muncă, ba la furat, ba la ucis prin Afganistan (în cârdășie cu alți hoți!) sau înrolați în Legiunea Străină.
Mecanismul jafului este simplu: orice neam, care întrepătrunde alt neam, vine la furat! Toți hoții au aceeași vrăjeală, ca englezii în India: cică aduc civilizația. Aiurea, au venit să fure! La noi, indiferent că au fost habsburgii și apoi austro-ungarii (care mai sunt încă!), că au fost turcii sau grecii din Fanar, că au fost nemții și pe urmă rușii, aceeași situație: toți au venit la furat! Până și bulgarii au venit la ciupeală pe aici de-a lungul istoriei. Dintre vecini, numai sârbii au avut ce le trebuia, așa că măcar ei ne-au lăsat dracu’ în pace.
Gabriel LUPAN
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2019, 10:31

Un mare adevar!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde the_mav pe 18 Feb 2019, 10:45

Asa, si? Care e "shpilul" in a reformula mult mai simplist adevaruri istorice si fapte economice mondiale?!?
Ca nu il prind…
:?: :idea: :?: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 18 Feb 2019, 13:28

Ce-mi plac mie astia de trateaza ca pe o virtute statul capra cand esti jefuit :lol:
"Romanii aveau". Oare aveau chiar asa de multe? Daca ar fi avut, ar fi incercat si sa apere. Si daca au incercat si n-au reusit, atunci bravo invadatorilor! Istoria nu a fost scrisa de mamaligi ;)

In mod sigur aveau purici si paduchi. Daca pamantul pe care stateau si stau romanii e valoros, atunci ei nu au fost niciodata constienti de asta (un soi de aborigeni ce asteapta para malaiata sa le pice in gura) asa ca mai bine sa fie pe mana celor ce il muncesc!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 18 Apr 2020, 14:50

N-am vrut sa descid topic nou si m-am gandit ca textul se potriveste si aici. In fond, sunt alte nostalgii. Ca tot vine Pastele.
Nascut pe 25 Decembrie,din fecioara. La nastere a aparut o stea. De la 6 ani devine invatat,la 12 predica deja. Dispare din peisaj pana pe la 30 de ani cand,inconjurat de 12 discipoli, predica poporului. Moare tradat de propriul neam,sta mort 3 zile dupa care invie si se ridica la ceruri.
Cine-i?
Da,la Iisus ma refeream.
Dar si la Horus, Attis din Phrygia, Dionysos din mitologia greaca, Mithra in Persia, Krisna, toti cu aceeasi poveste.
Singura diferenta este ca toti cei numiti de mine sunt ceva mai vechi si toti simbolizau Soarele si Viata,Lumina Lumii,Fiul Soarelui (Domnului).
In particular,este foarte cunoscuta "lupta" pe care o da Horus cu Set (moartea,intunericul,etc), in fiecare zi Set reusind la asfintit sa-l invinga pe Horus si sa-l trimita in lumea umbrelor de unde acesta reinvie in fiecare dimineata,dominandu-l pe Set pe parcursul zilei.
Revenind la Soare.
Pana la solstitiul de iarna,Soarele coboara (pentru cei din emisfera nordica) spre sud,ajungand la solstitiu sa se "urce" pe Crucea Sudului (sa fie crucificat) la acea data.Apoi in cele trei zile de dupa (22,23,24) Soarele este "mort", nemaicoborand si nemaiurcand nici un grad. In data de 25/12 este prima zi cand Soarele, dupa trei zile de moarte, "invie" si urca primul grad spre emisfera nordica,ajungand ca la Echinox sa "invinga" definitiv "moartea" si sa rasara fix in Estul adevarat,incepandu-si cursa pana la solstitiul de vara cand va avea o declinatie de 23,5 grade nord fata de Estul adevarat.
Si tot asa.
Steaua.
Steaua este Sirius care se aliniaza in 25/12 cu "Cei trei regi"...de la rasarit (stelele din centura lui Orion) si prelungind axa pana pe orizontul pamantesc, iti arata locul precis unde se va "naste"......Soarele, in acea dimineata. La 23,5 grade declinatie sudica fata de Estul adevarat.
Fecioara sau Virgo este constelatia careia i se mai spune si Casa Painii (reprezentarea astrologica este o fata cu un snop de spice in mana) pentru ca este cel mai vizibila in August si Septembrie,vremea recoltelor,a painii care va sa fie pe timpul iernii.
Tradus literar,Bethlehem inseamna Casa Painii iar referirea la Bethlehem este o referire la un loc din cer si nu de pe pamant..
„..precum in Cer,asa si pe Pamant...”
Nu. Nu-s de la mine citire. Eu doar am pus faptele in text.
Pana la urma nu este niciun pacat sa veneram Soarele, Viata,sau cum doreste fiecare sa spuna si sa luam lumina,intelepciune in fiecare an. Poate, daca vom fi mai intelepti, nu vom repeta greselile trecutului.
Sa fiti fericiti de sarbatori !!
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate