Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:36

lege noua in ale vanatoriii

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

lege noua in ale vanatoriii

Mesajde gherghisan pe 14 Apr 2010, 12:28

6 luni pe an liber la vanat ciori:)) noua gaselnita a parlamentarilor nostrii. dc? pt ca vanturelul sa poata utiliza cuiburile ciorilor. la fel si ciufu de padure...:)) tare!!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde DORU-VS pe 14 Apr 2010, 13:33

Tara arde si parlamentarii se piaptana si inca pe bani multi. :shock:
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde gherghisan pe 14 Apr 2010, 13:46

da-mi voie sa te completez....pe banii nostrii cei multi!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Anndrei pe 14 Apr 2010, 14:36

Nu pare un lucru rau; mai iesim si noi la trageri fara a da bani la poligon!:)
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde gherghisan pe 14 Apr 2010, 14:45

adik? ce vrei sa spui...?
pana acum era de la 1 iunie – 31 martie si tu spui ca 6 luni e bine?
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde anton_comi2000 pe 14 Apr 2010, 15:19

CARE CIORI MAI FRATE?
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde victoraspescarul pe 14 Apr 2010, 15:25

Cu cioara vopsita
victoraspescarul
 

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde violiv pe 14 Apr 2010, 16:06

Si care-s alea 6 luni?
In ce fel "liber"? Poti sa mergi si fara autorizatie la 1 Mai, de ex? Ca daca tot e de alergat pentru hartie pe care nu ti-o da niciodata....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde gherghisan pe 14 Apr 2010, 16:59

ba cu autorizatie ca pana acum numai ca se reduce perioada in care se elibereaza autorizatie pt ciori....care ciori nu stiu sa zic...am vazut si eu azi la observator pe antena1 stirea respectiva....da au precizat doar ca s-a votat reducerea perioadei in care se impusca ciori

va salut!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde jderul pe 14 Apr 2010, 19:19

probabil in februarie sau martie 2011 , sezonul de vanatoare se termina la 14 mai si incepe la 15 mai , comform legislatiei fondul cinegetic se preda . preia in termen de 60 zile de la licitatie , timp in care noul gestionar are obligatia sa si angajeze personalul
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Anndrei pe 14 Apr 2010, 21:56

gherghisan scrie:ba cu autorizatie ca pana acum numai ca se reduce perioada in care se elibereaza autorizatie pt ciori....care ciori nu stiu sa zic...am vazut si eu azi la observator pe antena1 stirea respectiva....da au precizat doar ca s-a votat reducerea perioadei in care se impusca ciori

va salut!

De un an nu am vazut autorizatie ptr combatere... Asa poate mai vedem. Cine stie? Sa vedem ce le trece prin cap legiuitorilor, in afara de praf ...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde aghiuta pe 14 Apr 2010, 22:14

Mai fratilor,voi citati texte de lege sau redati balariile de stiri TV.
Daca ne luam dupa ce se spune la stiri inseamna ca si farmacia de familie e o realitate;o realitate paralela. :mrgreen:
Maine am drum pe la BAEST si chiar am sa intreb.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde dragosbahnea pe 15 Apr 2010, 07:42

aghiuta scrie:Mai fratilor,voi citati texte de lege sau redati balariile de stiri TV.
Daca ne luam dupa ce se spune la stiri inseamna ca si farmacia de familie e o realitate;o realitate paralela. :mrgreen:
Maine am drum pe la BAEST si chiar am sa intreb.

Pai ce treaba au cei de la AEST cu perioada de combatere a ciorilor, ca doar nu-s de la MAPDR, ci de la MAI.Poate doar asa, la nivel de stire sau zvon, ca in rest oamenii se ocupa doar cu arme, explozivi etc. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Cristi pe 15 Apr 2010, 10:07

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Sly_Fox pe 15 Apr 2010, 12:49

Se pare ca este vorba despre cioara de semanatura. Mai bine, noi cu asta nu prea avem de impartit nimic. Daca era vorba despre griva atunci se schimbau lucrurile, iar sudalmele vanatorilor erau de categorie grea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde aghiuta pe 15 Apr 2010, 15:17

dragosbahnea scrie:Pai ce treaba au cei de la AEST cu perioada de combatere a ciorilor


Scuzele mele;am avut o exprimare mai ermetica in sensul ca, daca tot ajung la oras la BAEST, trec si pe la AVPS si intreb.
Am intrebat.Nu stie nimeni nimic in privinta modificarii legii vanatorii.
Se vorbea ceva ca nush ce grup ecologist a sustinut ca ciorile au rol ecologic :shock: si ca n-ar mai trebui vanate,dar nimeni nu stia nimic precis.
P.S.
Se vorbeste in schimb ca vor aparea modificari la legea armelor dar nici aici n-a putut nimeni sa-mi spuna ce si cum,sau sa-mi indice un link unde as putea vedea ceva concret;oricum nu cred ca liberalizeaza portul si folosintza :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde dragosbahnea pe 15 Apr 2010, 17:29

Aici ai dreptate, cam greu de crezut ca vor urma schimbari in bine, dar nu se stie niciodata, nu-i asa :wink: ? Oricum, pana la publicarea in M.O. totul ramane doar la faza de proiect, dezbatere, etc. Abia dupa publicare incepe beleaua.Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 15 Apr 2010, 18:50

sunt niste prosti astea de la tv
odata vorbesc de ciorile de semanatura odata de cele grive din orase cam incurca borcanele
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde yoghi pe 17 Apr 2010, 00:33

eu am auzit ca vanatoarea la gaste va fi obligatorie si va trebui sa predam fiecare cate 30 perechi de labe
(de gasca) pe sezonul de vanatoare. Aceasta masura a fost impusa datorita numarului urias de gaste ce tranziteaza noaptea orasele Romaniei ,iar firmele de salubrizare cer prea multi bani de la primarii pt curatirea gainatului de pe strazi
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde aghiuta pe 17 Apr 2010, 07:15

yoghi scrie:eu am auzit ca vanatoarea la gaste va fi obligatorie si va trebui sa predam fiecare cate 30 perechi de labe
(de gasca) pe sezonul de vanatoare. Aceasta masura a fost impusa datorita numarului urias de gaste ce tranziteaza noaptea orasele Romaniei ,iar firmele de salubrizare cer prea multi bani de la primarii pt curatirea gainatului de pe strazi


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mi-ai facut o dimineatza frumoasa :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Sly_Fox pe 17 Apr 2010, 17:00

Cu labe de gasca am scapa ieftin, cred ca o sa ceara ceva copane de gasca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde yoghi pe 17 Apr 2010, 21:19

[quote="yoghi"]eu am auzit ca vanatoarea la gaste va fi obligatorie si va trebui sa predam fiecare cate 30 perechi de labe (de gasca) pe sezonul de vanatoare. Aceasta masura a fost impusa datorita numarului urias de gaste ce tranziteaza noaptea orasele Romaniei ,iar firmele de salubrizare cer prea multi bani de la primarii pt curatirea gainatului de pe strazi[/quote]

ieri am discutat cu cineva la minister si zicea ca vanatorii vor primi in compensare cate 4 cartuse la fiecare pereche de labe.iar asociatile vor primi dipozitii ca pe fiecare autorizatie eliberata sa treaca "si gaste" .Sunt curios cum va arata o autorizatie pt mistret .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde yoghi pe 20 Dec 2016, 01:10

Glume ..glume..
dar serios... am fost ieri la asociatie am luat o hartie pt mistret iar directorul ma intrebat daca vreau sa scrie si 10 gaste pe autorizatie!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2016, 16:50

Cum asa? Care asociatie are asemenea "oferte" ?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: lege noua in ale vanatoriii

Mesajde the_mav pe 20 Dec 2016, 17:14

Mda... lume multa, oameni putini, clienti si mai putini....
Se pare ca sunt din ce in ce mai dese situatiile cu hartii date pe 1-2 zile pt 2-3 vanatori cu 7-8-10 iepuri, 15-20 fazani, 50 garlite, etc...
DISPERARE

Ps: CL, BR, B, BZ...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori

Publicitate