Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 03:47

Curiozitate

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Curiozitate

Mesajde petre stefan pe 21 Iun 2010, 10:05

Am o intrebare care mi se pare destul de interesanta : Este obligatoriu ca bura din cartuse sa aiva acea marime de 1,5 cm ? Dupa parerea mea daca ar fi mai scurta in cazul cartuselor cu alice pt iepure nu ar incapea mai multe alice ?
Deci are vreo influenta asupra proiectilului <lor> daca este mai scurta ?
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Curiozitate

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iun 2010, 10:37

Se recomanda ca bura sa aiba minim 12 mm,de preferat 15 mm.
Daca ar avea o grosime mai mica de 12 mm aceasta nu si-ar mai indeplini rolul,o parte din gazele rezultate in urma arderii pulberii ar scapa iar precizia focului si puterea de penetrare a alicelor are de suferit.
Alicele se pun si ele cu masura, in functie de lungimea tubului, de felul si gramajul pulberii. Avem astfel de la 28 la 56 grame alice Degeaba tai din bura sa iti incapa mai multe alice. Daca ansamblul cartus nu este bine echilibrat atunci obtii un cartus prost facut.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Curiozitate

Mesajde hunting_maniac pe 21 Iun 2010, 12:39

cred ca sunt off
imi spune si mie cineva de unde pot sa cumpar bura ?
pana acum o taiam singur cu ajutorul unui dorn dar nu mai am pasla groasa
va multumesc
si imi cer scuze pentru off
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Curiozitate

Mesajde petre stefan pe 21 Iun 2010, 13:35

Bura se gaseste de cumparat de plastic in unele magazine ,dar pisla de unde gaseai deoarece dupa parerea mea este mult mai buna.
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Curiozitate

Mesajde Katalin pe 21 Iun 2010, 14:41

La Amis la Pitesti gasesti sigur... Da i un PM. Id este "amis" ...
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesajde violiv pe 21 Iun 2010, 19:41

Nu mai este deloc batuta in cuie lungimea burei....exista bure si de 3-4 mm grosime.
De ce? Pentru ca nici tevile nu mai sunt ce-au fost.
Aceasta lungime de 13-15 mm era impusa de lungimea conului de racordaj intre camera cartusului si teava propriu-zisa.....bura trebuia sa ramana cu un capat in tub si cu celalalt in teava propriuzisa. Burele de pasla, desi se turtesc un pic sub actiunea presiunii, nu-si cresc diametrul suficient cat sa acopere diametrul mai mare la nivelul conului si lasa gaze sa treaca pe langa ele. In plus, elasticitatea paslei parafinate nu este suficienta ca sa amortizeze presiunile de exercitiu mai mari ale cartuselor moderne si socul turteste intre ele alicele prea rau.
De cand armele sunt mai toate magnum, de cand conurile de racordaj s-au lungit si de trei ori si de cand diametrul tevii nu mai este 18,2-18,3 mm ci de la 18,4 la 18,7, chiar 18,9 mm, burele de pasla sunt complet depasite de situatie.
Cei mai multi dintre fabricantii de munitie folosesc materiale plastice si forme care sa asigure si etansare si elasticitate la o inaltime cat mai mica. Etansarea se face construind fundul burei ca o garnitura de pompa care creste mult in diametru pe seama unei rame indoite spre inapoi. Elasticitatea se obtine prin constructii tip fagure.

In alta ordine de idei, nu se creste doza de alice fara micsorarea corespunzatoare a dozei de pulbere sau schimbarea tipului de pulbere. Vrei mai mult decat cele 32 g cumpara cartuse cu 36, 40, 50.....sau mai mult, gata facute din magazin, testate sa functioneze sigur si sa scoata parametrii optimi de functionare. Cu mijloacele pe care le avem noi la dispozitie, adica absenta lor aproape totala (mama ei de lege), n-avem nicio sansa sa scoatem munitie facuta pe genunchi mai buna decat cea din magazin. Facutul cartuselor e o stiinta nu empirism.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Curiozitate

Mesajde petre stefan pe 21 Iun 2010, 21:13

Explica-mi un lucru ca nu inteleg nu am decit 6 luni de cind sunt vanator deci alea 32 de grame care scrie pe tubul de cartus reprezinta cantitatea de pulbere sau cantitatea de alice ? Si chestia cu scurtatul burei deci nu este benefica ?
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Curiozitate

Mesajde hunting_maniac pe 21 Iun 2010, 22:12

Explica-mi un lucru ca nu inteleg nu am decit 6 luni de cind sunt vanator deci alea 32 de grame care scrie pe tubul de cartus reprezinta cantitatea de pulbere sau cantitatea de alice ? Si chestia cu scurtatul burei deci nu este benefica ?


nici eu nu ma ridic la nivelul cunostintelor altor forumisti dar incerc un raspuns
32 de grame este cantitatea de pulbere
pe cartus scrie asa 12/70 32g 5milimetri
deci sunt 32 grame pulbere si alica este de 5 mil (nu stiu ce cantitate in grame nici nu ma intereseaza stie producatorul )

cat despre scurtatul burei dupa parerea mea treaba sta cam asa
daca vrei sa scurtezi bura ca sa iti incapa o cantitate mai mare de alice gresesti radical pentru ca acea cantitate de 32 g de pulbere propulseaza in conditii optime o anumita cantitate de alice deci vei strica total traiectoria si grupajul
daca nu adaugi mai multa alice de ce sa o tai ?!? o bura mai mare mai lunga suporta mai bine presiunea
deci nu nu este benefic scurtatul burei

parerea mea despre facutul cartuselor pe genunchi
fac aceasta operatie doar de dragul amintirii serilor in care stateam cu tata si incarcam cartuse cu minutiozitate
de dragul lazii cu unelte prafuita de dragul scartitului masinii de sertizat
DAR le folosesc doar cand trag in cate un nod pe stejar in cate un pet sau o bucata de polistiren
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Curiozitate

Mesajde scirocco pe 21 Iun 2010, 23:05

hunting_maniac scrie:
Explica-mi un lucru ca nu inteleg nu am decit 6 luni de cind sunt vanator deci alea 32 de grame care scrie pe tubul de cartus reprezinta cantitatea de pulbere sau cantitatea de alice ? Si chestia cu scurtatul burei deci nu este benefica ?


nici eu nu ma ridic la nivelul cunostintelor altor forumisti dar incerc un raspuns
32 de grame este cantitatea de pulbere
pe cartus scrie asa 12/70 32g 5milimetri
deci sunt 32 grame pulbere si alica este de 5 mil (nu stiu ce cantitate in grame nici nu ma intereseaza stie producatorul )


Din fericire pentru sanatatea noastra si a țevilor armelor noastre, cantitatea de praf de pușca NU este de 32 de grame,cantitatea se refera la incarcatura de alice.In functie de calitatea pulberii si de distanta la care se folosesc cartusele ,cantitatea de praf de pusca dintr-un cartus calibrul12,variaza intre 1,55 grame si 1,9 grame si se poate ajunge la 2,2 sau chiar 2,3 grame la cartuse "magnum".Vanatorii mai batrani,puneau pe vremuri, "un varf de cuțit" in plus la cartusele de iarna ,"sa fie mai tari".Nu am incarcat cartuse niciodata dar cu 32 de grame de praf de pușca obții un "tunuleț" bunicel. :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 22 Iun 2010, 00:33

32g pulbere intra in 6-7 tuburi de cal12.
Prietene ar fi trebuit sa gadesti un pic. pe tub scrie 32g sau 37 dar daca scria 50 sau 56g tot pulbere era?. :shock:

"cursul de arme" !! ?? ----ce profesori domnule sa nu stie ei sa explice elevilor.! 8) ar trebui sa mergi inapoi si sa-l faci de rusine pe instructor.........daca te cunoaste! :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 22 Iun 2010, 00:43

si asta

""fac aceasta operatie doar de dragul amintirii serilor in care stateam cu tata si incarcam cartuse cu minutiozitate
de dragul lazii cu unelte prafuita de dragul scartitului masinii de sertizat""

incearca sa pui intrun tub 32g pulbere si bura si alice! apoi uitate in oglinda si cerei iertare tatalui tau pt ca n-ai invatat ce ti-a explicat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde petre stefan pe 22 Iun 2010, 06:44

Inseamna ca la noi la grupa domneste nestiinta pt ca sezonul trecut am avut 2 confruntari de gen incepator vs senior: odata la o colectiva la iepure cum ca cartusele de 32 gr nu sunt bune deoarece fiindca scrie pe ele ca contine numai<32 gr de pulbere>si nu au putere de penetrare,iar a doua la colectiva la mistret tot pe tema aceasta cu breneke <slug> produs de firma bornaghi care scria pe tub 32gr,70mm,cal12.Iar de aici confruntarea ca contine pulbere ca cele pt iepure cu care nu pui iepurele jos si vrei sa tragi la mistret. :wink:
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Curiozitate

Mesajde dimar pe 22 Iun 2010, 06:56

Gradina lui Dumnezeu e mare si ai sa gasesti multi vanatori in ea...
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Curiozitate

Mesajde vasutcorneliu pe 22 Iun 2010, 07:56

[quote="yoghi"]32g pulbere intra in 6-7 tuburi de cal12.
In mod normal 32 g intra in 15-16 cartuse. Nu fa greseala sa imparti 32 g in 6-7 tuburi.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Curiozitate

Mesajde keops pe 22 Iun 2010, 09:54

Abia acum inteleg de ce nu se gasesc prea usor ingredientele pentru cartuse.
:)
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Curiozitate

Mesajde Orhantes pe 22 Iun 2010, 14:44

La cate "sfaturi" primesc cei noi, de la vanatorii cu "experienta" ( 32 gr. pulbere in cartus ????) e foarte bine ca nu se mai gasesc ingrediente pentru confectionarea unui cartus. Fugi prietene de grupa aia sau nu asculta ce-ti spun , nu de alta dar deveniti neoameni.( cu ce trag cu magnum? ca are mai multa pulbere 50gr. ? :lol: )
Si fratilor nu mai "incercati" raspunsuri daca nu sunteti sigur pe ce vorbiti.
Mutilam ( fereasca Dumnezeu ) fara voia noastra un coleg cu foarte putina experienta si cunostinte.
Bine ca a intrebat.
Vezi ca sunt colegi pe forum care "mananca pe paine" tot ce tine de arme , cartuse, optica etc, citeste,invata si aplica ce-ti spun ei. ( sanatatea si integritatea ta corporala ,e in siguranta )
PS. Ai grija sa nu imprumuti cartuse de la colegii tai de grupa :mrgreen:
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Curiozitate

Mesajde petre stefan pe 22 Iun 2010, 15:31

Ceea ce vroiam sa aflu era daca lungimea burei poate fi mai mica ,dar am mai incarcat citeva cartuse inainte ,insa am pus pulberea cu masura recomandata de catre vinzatorul magazinului si au functionat bine .Nu am imprumutat niciodata cartuse de la colegi pt ca stiu ca au obiceiul de ale face mai tari atit pt vara cit si pt iarna . :D
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Curiozitate

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2010, 21:21

Doamne ce ,,vanatori'' scoate ,, piata'', te crucesti nu alta. Eu unul nu m-as duce cu un vanator, ce nu este in stare sa citeasca datele de pe un cartus de vanatoare, nici la sprit, dapai la vanatoare. Nu alta , dar in loc de o sticla de vin este posibil sa aduca una pe care scrie otrava.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Curiozitate

Mesajde keops pe 22 Iun 2010, 21:38

:)) Eu daca asi gresi si m-as duce, as bea otrava ::))
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Curiozitate

Mesajde scirocco pe 22 Iun 2010, 23:56

Domnilor,va propun sa nu devenim mai "catolici decat papa" si sa incercam sa corectam micile greseli,inerente dealtfel, unui inceput.In fond, toti am fost candva incepatori si decat sa biciuim "tilicarii" cu vorbe grele,mai bine sa fim oleaca toleranti si sa rezolvam situatia cu sfaturi pertinente.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 23 Iun 2010, 01:55

[quote="petre stefan"]Explica-mi un lucru ca nu inteleg nu am decit 6 luni de cind sunt vanator deci alea 32 de grame care scrie pe tubul de cartus reprezinta cantitatea de pulbere sau cantitatea de alice ? Si chestia cu scurtatul burei deci nu este benefica ?[/quote]

Pe tub indiferent de cal. 12-16-20 .... scrie gramajul de alice intre 24g talere-26g-27-28-30-32-33-34-35-36-37-50-42-46-si magnum 50-52-56-57g. nu se scrie gramajul pulberei pe tub.

atat gramajul pulberei cat si dimensiunea burei este prestabilita de fabricant in functie de destinatia cartusului.
-pt talere sunt capse cu explozie rapida+pulbere cu ardere rapida si o bura de plastic ce nu are o frecare mare in interiorul tevii
-la polul opus este un breneke cu bura de pisla la care arderea pulberei este mai lenta si bura este mai inalta
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde GROSU FLORIN pe 23 Iun 2010, 14:16

Am tras vre-o 20 de ani numai cu cartuse facute, pe vremea cind se gaseau ingredientele necesare, si la fel ca mine faceau foarte multi vinatori. Motivele principale erau doua : pretul - le scoteam la mai putin de jumatate fata de cele de fabrica si aveam consum mare pentru ca vinatul de baza era cel de pasaj - si al doilea si cel mai impotrant - calitatea execrabila a cartuselor de fabrica la care aveam acces atunci. Un alt motiv era ca uneori incercam retete speciale - de exemplu la turturele, pe care le vinam la lanul de floarea soarelui deci nu trageam focuri la distante mari, intrucit eram mereu in " criza " de pulbere, faceam cartuse reduse cu incarcatura de 16 si la pulbere si la alice, pe care le trageam dintr-o arma cal. 12x70.
O cutie de pulbere avea 250 g si se punea 1,7-2,2 g la un cartus normal (cal. 12 ), in functie de dozajul prescris de fabricant pentru fiecare lot. Dozajul pulberii il faceam cu o masura volumetrica pe care o " calibram " cu o balanta de farmacie, pentru fiecare cutie de pulbere. Foloseam bure din pisla, taiate pe o masina de gaurit, cu respectarea conditiei enuntate de VIOLIV cu privire la inaltimea burei si a conului de racordare. Peste pulbere puneam un capacel de carton, apoi o bura uscata de vre-o 4 mm si apoi bura parafinata, pe care o taiam in doua, la jumatate din inaltime. Cunoscind spatiul necesar pentru alice, " reglam " inaltimea burei ( cu cutitul ) astfel incit sa imi ramina o inaltime suficienta din tub pentru realizarea unui sertizaj corect.
@petre stefan, daca intrebarea pe care o pui constituie " documentare " in scopul realizarii unor super-cartuse, mai bine renunti. Poti fi sigur ca fabricantii consacrati de cartuse de vinatoare au facut tot felul de incercari, la cu totul alt nivel decit isi poate permite un vinator obisnuit, pentru imbunatatirea performantelor produselor lor. Este mai eficient sa incerci diferite modele pe care le gasesti pe piata si sa le alegi pe cele care se potrivesc cel mai bine cu conditiile in care vinezi. Daca iepurii se " incapatineaza " si nu vor sa cada, mai ales daca la alti vinatori care folosesc aceleasi cartuse cad, atunci trebuie umblat in alta parte - corectii, distanta la care tragi, etc.
Ca principiu, marind cantitatea de alice, fara sa maresti si cantitatea de pulbere, viteza snopului de alice va fi mai mica, deci corectii mai mari, penetratie mai mica, etc. Marind cantitatea de pulbere, vei mari viteza initiala a snopului dar si imprastierea alicelor. Exagerind cantitatea de pulbere, daca arma suporta, daca si umarul suporta, cistigul la viteza initiala nu va fi semnificativ in schimb se va mari exagerat imprastierea, cu efect dezastruos asupra randamentului de tir. Nici crescind proportional cantiratea de pulbere raportat la cea de alice nu vei rezolva problema: viteza initiala se va plafona iar imprastierea va creste si problema va fi cu atit mai vizibila la alicele de diametru mai mare. Cam asta ar fi pe scurt explicatia pentru indemnul adresat mai sus de a lasa problema dozajului pulbere/alice in seama producatorilor consacrati.
Daca totusi vrei sa incerci ceva combinatii, e bine sa folosesti bure de pisla, taiate la lungimea necesara. Taind burele de plastic sigur vei afecta elasticitatea lor sau capacitatea de a etansa pe teava, etc.
TOATE CELE BUNE !
GROSU FLORIN
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 21 Apr 2010, 10:22

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 23 Iun 2010, 23:29

colegu mi-ai adus aminte de vremuri uitate .
Acelasi procedeu de fabricatie l-am folosit si eu cu o complectare. peste bura sub alice puneam o bura de 1,5mm de pluta pt ca bura parafinata trebuia sa o bat un pic cu ciocanul inainte de a fi pusa si tot tare era.
tuburile de carton se incarcau de 2-3 ori iar cele de plastic pina se crapau in lung
am pastrat totul:
bure de pisla,cu si fara parafina.rondelele de carton pt presiune, pulbere,bure de plastic cu paharel sau cu con pt imprastiere, masurile si de pulbere si de alice, paharele de pulbere si alice ,chiar si cutitul de bure,calibrorul,masina nemteasca si cel mai de valoare capul rotativ si binentele tuburile (doar noi). Odata la 3-4 ani mai fac 25-50 de cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde delux111 pe 24 Iun 2010, 08:20

Foarte buna informatia ... chiar invatasem pe cineva ca ce scrie pe tub (ex 32 g) este gramajul pulberii :oops: .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesajde violiv pe 24 Iun 2010, 10:57

Raportul intre cantitatea de pulbere si cea de alice nu este direct ci invers proportional.
Adica: CU CAT CRESTI MASA ALICELOR TREBUIE SA SCAZI CANTITATEA DE PULBERE

O reteta anume publicata de fabricantul pulberii sau al cartuselor este valabila pentru un anumit gramaj de alice. Reteta trebuie sa realizeze un "compromis ideal" intre viteza alicelor, imprastierea snopului si presiunea dezvoltata in camera.

O anume reteta poate fi modificata cam cu un maxim de 10% (5% plus, 5% minus) atat la masa pulberii cat si a alicelor.

Incarcarea unor doze de 16 si chiar de 20 in cal. 12 este o chestie ce pastreaza corect proportiile incarcaturii (vezi gramajele 24 - 28 g comerciale) si chiar se poate creste doza de pulbere pentru obtinerea unor viteze initiale mai mari.
Din pacate pentru "experimentatori" doar pe o mica plaja de combinatii de doze presiunea de exercitiu creste progresiv si relativ liniar. Foarte repede se atinge un punct in care o crestere mica a dozei de pulbere duce la cresteri foarte mari de presiuni. Asta se datoreaza si unui alt factor extrem de important: volumul initial in care are loc explozia. Cu cat pulberea sta mai inghesuita la locul ei cu atat realizeaza presiuni mai mari. E foarte adevarat ca nu trebe sa joace in tub dar crescand doza de pulbere si pastrand constanta inaltimea de plantare a burei ajungi la belele. Apoi, e foarte greu sa realizezi o asezare a burei perfect la acelasi nivel. Uzual se practica "infundarea sanatoasa" a burei ceea ce nu e o chestie tocmai OK.

In vremea cand in permise mai era trecuta si "cutia de pulbere" aveam la dispozitie un singur sort de pulbere asa ca prea multe experimente nu se prea puteau face. Semnele de suprapresiune sunt putin evidente in momentele initiale ale cresterilor si, de obicei, se punea in evidenta prin evenimente de genul sarit pana de la arma, plecat incarcatura cu tot cu tub, chiar deschis arma in cazul celor mai obosite.

Practic, practicam doar 2 retete (pe langa cea originala):
- una de vara, pentru gugustiuci, rate la deschidere, etc la care foloseam incarcatura de 28 sau 30 g cu augmentarea procentuala exacta a dozei de pulbere - chestie de care am aflat acum ca nu e tocmai OK, numa in rare ocazii scaderea cu 5% a dozei de alice corelandu-se perfect cu o crestere de 5% la pulbere....norma, pentru fiecare pulbere in parte exista doze special calculate si testate, raportate la incarcaturi.
- una de iarna, pentru pasaret la pasaj, iepuri, etc. la care imi permiteam prostia de a creste si doza de alice cu 2-3 g si pe cea de pulbere cu 5 chiar 10% pentru vreme geroasa. Partea cu "amorsa" normal c-am incercat-o pentru ca transmiterea "stiintei" se facea pe cale orala :oops: si daca ziceau batranii ca-i bine atunci chiar trebuia sa fie. Noroc ca batranele Ij-uri puteau trage fara sa crape si doze uriase de pulbere gen: din 5 cartuse fac 4 adica o augmentare cu 25% a dozelor de pulbere si de alice - o prostie enorma dar vestita ca reteta "de gaste" intr-o vreme.

Constatari:
- incarcatura de vara era OK si chiar permitea o corectie mai mica
- incarcatura de iarna n-am reusit s-o scot nici macar la nivel de S&B din anii "90 si prima data cand au aparut S&B in magazine am zis c-a dat fericirea peste noi - cantitatea de pulbere nearsa ramasa pe tevi crestea semnificativ cum semnificativ crestea si flacara la gura tevii vizibila noaptea....pur si simplu, pulberea romaneasca era de rahat.
- toate povestile batranilor despre lovituri si eficienta incredibila a cartuselor facute pe genunchi dupa tot felul de retete fanteziste sunt numai si numai povesti vanatoresti in schimb multe-multe arme ajunse la topit au stat marturie geniului si inovativitatii romanului.....apropo, nici macar o singura data, un astfel de "fabricant" artizanal de munitii n-a vrut sa tragem la coala sa vedem ce se intampla motivul fiind foarte simplu: ce ma intereseaza cand eu dau jos gasca de langa nori ???? Ori experimentul in poligon este baza dezvoltarii oricarei retete.
- cu mana pe inima recunosc ca nici nu visam la constanta, viteza, raspandirea unui cartus modern ce se poate cumpara azi
- e foarte posibil ca intr-o tara cu adevarat europeana in care sa ai la dispozitie tot ce-ti trebuie intr-o gama foarte larga sa reusesti sa egalezi performanta munitiilor de fabrica dar la noi asta e doar auto-amagire si pariez orice ca niciun artizan de azi nu trece un test in poligon....faptul ca ai invatat sa tragi cu o anume incarcatura personalizata nu inseamna ca-i mai buna....experienta si ajustarea tirului duc la obtinerea de rezultate bune nu faptul ca a iesit mai grozav cartusul
- cine crede ca va egala macar un JK 6, Bornaghi, B&P, Rottweill HV ...sa nu mai vorbesc de MG2 Flash sau alte asemenea nebunii viseaza foarte frumos dar si periculos si credeti-ma ca n-am lasat multe chestii ne-experimentate personal in grupuletul de vanatori cu care-mi petrec partidele de vanatoare
- nici macar economic nu se justifica - unde-i economia sa cumperi un cartus bun din magazin si sa incepi sa-l modifici???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Curiozitate

Mesajde GROSU FLORIN pe 24 Iun 2010, 14:29

Nu am vrut sa dau chiar toate " secretele " de fabricatie, dar nu pot sa nu raspund la provocare. Nu foloseam bura de pluta peste cea de pisla pentru ca nu aveam, in schimb puneam capacel de carton si daca bura nu ajungea la inaltimea dorita, mai adaugam 1 - 2 capacele din carton gros. Tubrile din carton le incarcam de vre-o 4 ori, dar dupa fiecare refolosire le " apretam " intr-o solutie fierbinte de aracet dupa care le modelam cu un tub de plastic si erau aproape ca cele noi. Ultima operatie era sortarea dupa cum incapeau in teava armei si calibrarea celor care nu mai voiau sa colaboreze. Randamentul cel mai bun era de ~20 cartuse/ora, daca aveam tuburile " apretate ".
Obtineam in acest fel cartuse pe care acum le-as socoti " acceptabile " sau chiar " bunisoare ", dar pe care la acea vreme le consideram " super " fiinca alternativa - cartusele de fabrica romanesti erau sub orice critica. La momentul de fata, avind in vedere oferta pietei, nu as mai incarca munitie pentru lisa. Daca nu ma insel, nici componenta " economica " a activitatii nu mai este valabila, cartusele cumparate fiind cam la fel la pret cu cele facute. As incarca in schimb cartuse pentru ghintuite..., dar asta este alta discutie.
TOATE CELE BUNE !
GROSU FLORIN
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 21 Apr 2010, 10:22

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 03 Iul 2010, 22:37

"" Nu am vrut sa dau chiar toate " secretele " de fabricatie, dar nu pot sa nu raspund la provocare.""

plusez cu cele 5 secunde ale burei de pisla tinute in parafina fierbinte :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 01 Dec 2010, 18:54

acum e simplu
mergi la magazin si ceri 2 cutii pt iepure si 6 cutii pt gaste si 5 cartuse pt mistret sa fie acolo!
iar cand ajungi in teren gasesti in traista 8 cutii de 4,5mm 50g .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde todi pe 01 Dec 2010, 20:53

yoghi scrie:acum e simplu
mergi la magazin si ceri 2 cutii pt iepure si 6 cutii pt gaste si 5 cartuse pt mistret sa fie acolo!
iar cand ajungi in teren gasesti in traista 8 cutii de 4,5mm 50g .


Cele 5 cartușe pt. mistreț unde au rămas.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 02 Dec 2010, 02:33

suvenir pentru paznic :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate