Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:36

Curiozitate

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Curiozitate

Mesajde dimar pe 02 Dec 2010, 09:16

Daca tot dati "secretele" la "provocare",ar fi bine sa dati "retetele" complete si detaliate pentru ca multa lume e tentata sa isi produca singura munitia si cine stie ce minuni se mai inventeaza...
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Curiozitate

Mesajde violiv pe 02 Dec 2010, 14:32

Reteta lui @yoghi e sfanta: mergi la magazin si ceri :!: :mrgreen:
Si speri intre timp sa modifice si ai nostri legea dupa noile norme comunitare, cu prevedere expresa in permis cum ca ai voie sa incarci domestic munitie, dupa promovarea unui examen in acest sens.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Curiozitate

Mesajde Sly_Fox pe 02 Dec 2010, 15:29

yoghi scrie:acum e simplu
mergi la magazin si ceri 2 cutii pt iepure si 6 cutii pt gaste si 5 cartuse pt mistret sa fie acolo!
iar cand ajungi in teren gasesti in traista 8 cutii de 4,5mm 50g .

Mai stiu eu un vanator, de la mine din grupa, care are arma in cal 16 si se tot trezeste ca a cumparat cartuse de calibrul 12. Cere cartuse de 16 la magazin , iar in stand se trezeste ca patroanele pe care le-a parimit de la magazin nu incap pe teava
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Curiozitate

Mesajde yoghi pe 20 Dec 2016, 01:54

Cred ca trebuie actualizat si topicul asta cu gramajul la pulbere....daca se aproba noile norme metodologice.

mai ales ca vanatorii noi nu au vazut pulbere la kg.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Curiozitate

Mesajde Septimiu pe 20 Dec 2016, 07:37

La cat de des se schimba legile la noi, eu nu m-as risca sa imi achizitionez toate cele necesare ca dupa o perioada de timp (mai lunga sau mai scurta) sa devina iar interzis.
Doar de curiozitate, cand s-a trecut la legea care interzice fabricarea munitiei "in casa" s-a interzis si detinerea uneltelor si materiei prime sau puteai sa le pastrezi in continuare dar nu aveai voie sa le mai folosesti?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Curiozitate

Mesajde blackcrotal pe 20 Dec 2016, 08:58

Septimiu scrie:La cat de des se schimba legile la noi, eu nu m-as risca sa imi achizitionez toate cele necesare ca dupa o perioada de timp (mai lunga sau mai scurta) sa devina iar interzis.
Doar de curiozitate, cand s-a trecut la legea care interzice fabricarea munitiei "in casa" s-a interzis si detinerea uneltelor si materiei prime sau puteai sa le pastrezi in continuare dar nu aveai voie sa le mai folosesti?

A uneltelor nu. Nimic nu te poate obliga sa nu detii in casa o preducea, un dorn si nici macar o masina de sertizat. In schimb detinerea de pulbere ( praf de pusca) este interzisa din cate stiu eu .
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Curiozitate

Mesajde Septimiu pe 20 Dec 2016, 09:50

Inteleg. Deci pierderea nu ar fi asa mare in cazul unei restrictii viitoare (asta in cazul fericit in care normele aflate in dezbatere o sa se aprobe).
Oricum, si detinerea de pulbere este discutabila .....moderat.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Curiozitate

Mesajde blackcrotal pe 20 Dec 2016, 11:00

Septimiu scrie:Inteleg. Deci pierderea nu ar fi asa mare in cazul unei restrictii viitoare (asta in cazul fericit in care normele aflate in dezbatere o sa se aprobe).
Oricum, si detinerea de pulbere este discutabila deoarece daca imi cumpar numarul maxim de cartuse permise de lege si le desfac pot obtine pulbere.

Daca pui problema in acest fel, un chimist poata sa produca acasa Praf de Pusca, Azotatul de amoniu poate sa fie ingrasamant sau se poate transforma intr-o bomba, daca sti sa cauti se spune ca pe internet au fost puse si sfaturi pt cei care vor sa-si construiesca o "jucarie" atomica.
Aici se vorbeste despre ce este legal, nu despre visele unor copii neintarcati. Deci speza este clara, detinerea de materiale pitotehnice, explozibile etc. este interzisa.
Nu cred ca avem ce sa mai discutam pe aceasta tema ca ne pomenim pe "Planeta Maimutelor "

CU SIGURANTA !!!!![
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate