Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:05

a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Feb 2015, 19:48

salutare dragi colegi,

a venit momentul sa investesc intr o masina de vanatoare..ma rog va fi folosta 80% la vanatoare...nu caut ceva EXCLUSIV pt coclauri sau offroad extrem....bugetul nu este fff generos 6 maxim 7 mii E..acuma dilema 1:il iau stock la 4mii si restul bag eu in el sau ceva ok de maxim buget
dilema 2:ce marca/model....
inclin la pajero scurt diesel sau benzina,discovery 2 benzina,patrol(cam varza la bugetul asta...)land cruiser nu ma bag la banii astia dar mi ar place unul...

astept ceva pareri si sugestii....
PS:ma informez de cca 1 an,am si mers cu cateva modele dedicate,mi am format o parere proprie si vreau si alte pareri...

DAR visul meu va ramane un G...5000 benzina. :lol:

respect tuturor!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Alexandru Nicu pe 09 Feb 2015, 20:02

O sa cari cainii de vanatoare cu ea? Vanatul? Alti colegi de vanatoare? Vanezi si in alte zone ale tarii? Cand nu mergi la vanatoare, o folosesti in scop familial? Daca raspunsul la toate astea e da, atunci ai nevoie de un pick-up :D, dar daca nu, Patrol, Pajero sau Terrano, indiferent, scurt sau lung, isi vor face treaba cu brio. Nu stiu ce sa spun insa despre Discovery, nu am avut contact sau am utilizat modelul la vanatoare.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Feb 2015, 20:10

haha bun raspuns..ms mult de raspuns...initial am avut vreo 10 mii dar vreau si o carabina mai buna asa ca....ms maxim de sfat...astept si altele..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2015, 20:19

vrei un Ford Expedition ?
5 usi -AC.,piele .An 2005 pret 7500E.
motor 10 cilindri 900cc benzina ,zervor de 200 litri ,negru.inscris deja

o singura problema : se conduce cu ""C"".
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde cezar2003 pe 09 Feb 2015, 21:17

Strange un pic din dinti si cauta un Land Cruiser sau un G
Lasa carabina :))) dai cu lisa.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde cezar2003 pe 09 Feb 2015, 21:28

cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde mialxx pe 09 Feb 2015, 21:36

Suzuki Jimny. Nu are concurenta, mică ușoară si nici colegii nu se vor supăra ca nu ai ei in mașina, pt. ca nu ai decit un loc in dreapta.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2015, 22:41

yoghi scrie:vrei un Ford Expedition ?
5 usi -AC.,piele .An 2005 pret 7500E.
motor 10 cilindri 900cc benzina ,zervor de 200 litri ,negru.inscris deja

o singura problema : se conduce cu ""C"".


sscuze!
6900cc.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde raduval2002 pe 10 Feb 2015, 00:41

Vanezi mai mult in grup restrans sau la colective? Intreb pt ca daca mergi predominant in grup restrans iti trebuie ceva care sa te scoata din belele, sunt sanse mari sa fie singura masina de pe acolo. Daca mergi mai des la colective, potenta 4x4 tb sa fie acolo in top (degeaba vii cu G ul de 5000 daca ceilalti vin cu dacia(scuze fata de proprietari, am vazut si dacii care lasau in urma pe altii mai "smekeri"))
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde soimu` pe 10 Feb 2015, 00:53

nissan patrol camioneta, 2 usi e si mai bine decat 4 usi, 2,8td
este autoutilitara, impozit mic (asigurare mare, dar nu ca si impozitul), faci ce vrei cu el
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde AndreiR pe 10 Feb 2015, 08:21

ARO 244 cu motor Peugeot sau Andoria.Dar din pacate nu se mai prea gasesc.Sau DACIA 1304 Pick-Up 4x4.Sau LADA NIVA 1.7 carburator cu diff central ZF.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde AndreiR pe 10 Feb 2015, 08:29

Iar de la Mercedes 2 modele:G wagen model 350 TD my 1994 (motor 6 cilindri) sau G wagen 300 D model 1989(motor 5 cil ).
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde dan_dumitrescu pe 10 Feb 2015, 08:48

yoghi scrie:vrei un Ford Expedition ?
5 usi -AC.,piele .An 2005 pret 7500E.
motor 10 cilindri 900cc benzina ,zervor de 200 litri ,negru.inscris deja

o singura problema : se conduce cu ""C"".




De curiozitate: cat consuma?
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde the_mav pe 10 Feb 2015, 09:25

yoghi scrie:
yoghi scrie:vrei un Ford Expedition ?
5 usi -AC.,piele .An 2005 pret 7500E.
motor 10 cilindri 900cc benzina ,zervor de 200 litri ,negru.inscris deja

o singura problema : se conduce cu ""C"".


sscuze!
6900cc.

:mrgreen: :wink: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde tehărău pe 10 Feb 2015, 10:14

Am oarece experienta si la masini si la ce vrem de la ele in vanatoare. Daca ai lovele care vin usor si pe termen lung stai bine, o camioneta e alegerea. Daca pui in cumpana banii (mai vrei si carabina), e clar: ia o Dacie papuc in buna stare si te duce unde nu crezi, la un cost ce nu are concurenta. Nu te superi pe nimeni si nimeni nu se supara pe tine. Iti faci si toate treburile pe acasa cu ea. Gandeste-o bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde OVI762 pe 10 Feb 2015, 11:02

Eu am avut cateva criterii cand mi-am luat masina 4x4:sasiu separat si reductor,4usi(de obicei atatia mergem in grup restrans dar si pentru a duce copii la scoala cand e nasol afara),motor pe benzina(am eu un pitic pe creier cu benzina chiar daca costa relativ mai mult)si cam atat.Bugetul il aveam la 3 mii de euro,+-,dupa caz.Am plecat sa imi iau o vitara si m-am intors acasa cu ...2 Kia Sportage din 2000,una de buna si una completa(radiata) de piese.Cea mai hulita masina de pe aici isi face treaba incredibil de bine in teren iar piesele de schimb costa cat ma costa piesele pentru opelul sotiei,adica foarte putin din punctul meu de vedere.Si sa nu uit,pretul pentru cele 2 masini a fost de 1300 de euro amandoua,la pachet, in conditiile in care cea pe care o folosesc este deja inmatriculata pe romanica.Cu cauciucurile portivite m-a dus prin locuri prin care nici nu ma gandeam ca voi putea sa razbat vreodata,dar asta mai tine si de sofer :mrgreen: Avand in vedere ca nu am cheltuit nici macar jumatate din suma propusa in primavara/vara urmeaza sa o modific dupa damblalele din cap:set de inaltare,debitmetru de aer smecher,mrl de la mama lor,amortizoare de lupta :lol: proiectoare cu leduri,chestii,treburi,socoteli.Nu spun ca e cea mai buna masina de teren,nici gand,insa la cum isi face acum treaba raportat la cat am dat pe si la nevoile mele e parfum.
PS
Vitara imi place mult de tot,cum imi place si Jimny sau Feroza,insa...cred ca sufar de claustrofobie,ceva...mi se parea ca nu am loc in masina.E drept ca am 1,90 si peste suta de kile,insa imi place cum ma simt in masinile mai voluminoase :?: (initial m-am auto-banuit de un inceput de cocalarism,insa analizele au aratat ca n-am).Daca stii ca mergi numai la vanatoare cu masina,oricare dintre cele 3 pe care le-am enumerat mai sun sunt potrivite,daca stii ca mai ai si altceva de facut cu a masina,mai gandeste-te.Bugetul e suficient pentru o masina de facut damblalele si chiar mai mult.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde ache2 pe 10 Feb 2015, 11:03

am avut papuc (tractiune fata) si acum am un L200 din 2008... pe care-l vind, daca te intereseaza :lol: ...
vinez la campie exlcusiv si cam pe unde am fost cu papucul am fost si cu L200-le... e drept, cu papucul aveam bucile mai inclestate insa in mare fac cam acelasi lucru... evident ca L200-le e mai capabil insa e si o diferenta imensa de bani...

sfatul meu de nepriceput in domeniu e sa nu dai banii pe un SUV ci mai degraba pe un pick-up daca ai de gind sa cari caini si/sau vinat... e de preferat sa speli bena decit sa cureti portbagajul...
iar daca cainele ti se tavaleste prin vreo chestie urit mirositoare (ii putzea cainele unui coleg de abia puteam sa stam linga el;nu stiu in ce se bagase insa daca nu-l puneam in bena acolo raminea :lol: )
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde gunsmith pe 10 Feb 2015, 14:22

Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde salus pe 10 Feb 2015, 15:04

Se fie scurta pt ca in teren vei fi nevoit sa intorci in spatii mici, ieftina pt ca nu are rost sa investesti mult int-o masina in care vei urca caini si ceilati colegi de vanatoare, colegi ce ii va durea fix in palarie de masina ta!
Cu alte cuvinte, masina ideala este Suzuki Samurai sau Vitara, dar iti recomand sa rami totusi la cel mai bun mijloc de transport al vanatoriulu, CIZMA!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde sean pe 10 Feb 2015, 15:26

Un Discovery 2 pregatit se incadreaza in buget...V8 benzinar rupe asfaltul,noroiul si buzunarul.
Cauta sa mergi cu unul si dilema se termina.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Johnny_r0 pe 10 Feb 2015, 19:22

Eu sunt posesorul unui Suzuki Samurai modificat pentru campionatul national de offroad cu care ma mai duc la vanatoare. In teren masina asta e o bestie, dar are un mare dezavantaj este mica pentru vanatoare. Esti limitat la 2 MAXIM 3 persoane mai mult nu intra tinand cont ca sunt si bagaje. Daca esti genu de persoana care merge singur sau cu un prieten este o masina ideala dai banchetele din spate jos si poti sa bagi si un porc de 150 de kg in ea. Daca vrei o masina care consuma relativ putin, mica, usoara, iti pot recomanda Vitara model cu 4 usii, dar e destul de limitata in teren (daca este stoc). O masina capabila, spatioasa, care are din fabrica blocant spate unde daca ii pui si niste gume de teren nu ramai nicaieri este Nissan Patrol Y60 si Mitsubishi Pajero MK2. Sunt modele ieftine si se gasesc piese de schimb garla din dezmembrari.
P.S. Nu iti cumpaara masini de generatii noi. O sa ai marii probleme cu electronica, masina de vanatoare trebuie sa fie cat mai simpla cat mai mecanica, fara senzori.
Ultima oară modificat de Johnny_r0 pe 10 Feb 2015, 19:24, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 10 Feb 2015, 19:24

Ms de păreri...pajero sau disco cred ca ca rămâne ..mai astept păreri...oferte...
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde OVI762 pe 10 Feb 2015, 19:52

Daca vrei o masina care consuma relativ putin, mica, usoara, iti pot recomanda Vitara model cu 4 usii, dar e destul de limitata in teren (daca este stoc).
P.S. Nu iti cumpaara masini de generatii noi. O sa ai marii probleme cu electronica, masina de vanatoare trebuie sa fie cat mai simpla cat mai mecanica, fara senzori.[/quote]



Doar de curios,ce inseamna relativ putin in cazul asta?Te intreb pt ca Kia Sportage cu motor de 2.0 pe benzina imi consuma mixt cam 8-9 (fara 4x4cuplat)iar in teren nasol cu 4x4 cuplat pe usor se duce la 12,13 chiar 14,in functie de solicitari.Pe greu nu prea am avut ocazia sa merg asa ca nu ma pronunt.Cu partea de masina cat mai simpla sunt de acord,cat mai mecanica sunt de acord in categoria asta de pret;pentru masini peste 10,12 mii de euro,alta discutie.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Johnny_r0 pe 10 Feb 2015, 20:28

La fel consuma si Vitara chiar si Samuraiul sau Jimny. Dar daca te apuci si sa pui pe ele bari de fier, caucuiuri de teren mai mari (31' ) atunci o sa mergi cu 10-11 afara iar in teren consumul il faci la L/h nu L/km.
De ex. samuraiul meu cand l-am cumparat si am venit cu el de la Cluj la Bucuresti mi-a consumat 6,5 cauciuri de strada masina stoc mers cu 70/80 km/h. In configuratia actuala imi ia 11 afara.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Johnny_r0 pe 10 Feb 2015, 20:37

OVI762 scrie: in teren nasol cu 4x4 cuplat pe usor se duce la 12,13 chiar 14,in functie de solicitari.Pe greu nu prea am avut ocazia sa merg asa ca nu ma pronunt.


Iti recomand ca in teren " greu" cand e ud, daca este zona de deal, munte, cu multe pante cu noroi sa folosesti 4x4 greu sa nu fortezi prea mult ambreiajul.

Land Rover Discovery intereseazate de pretul pieselor de schimb. Din auzite se cam vaita lumea de pretul pieselor.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde OVI762 pe 10 Feb 2015, 21:28

Multumesc de informatii si sper ca nu s-a suparat colegul care a initiat topicul de micul''off topic''pe care l-am cauzat;stau la campie si de obicei tot acolo vanez,de aceea ma intalnesc mai rar cu ''greul''.Acum ca a aflat atatea(si cred ca va mai afla in continuare)poate colegul nostru sa-si faca o idee cat de cat despre ceea ce are nevoie.Din partea mea multa bafta si sa nu te sfiesti a ne zice si noua ce ti-ai luat pana la urma :wink: .
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde don pedro pe 10 Feb 2015, 22:37

ia in calcul si un mitsubishi l200 warior, motor 2,5 dizel , consum ok vin din fabrica cu cutie dotata cu mic si mare fara limita de viteza cand e cuplat pe 4x4, diferential blocabil electric, se poate inalta din bare, fara chituri si alte investitii e full totul pe deasupra, si cel mai important zic eu toate bucsele pe dedesupt sunt cu gresare si multe altele. Si intra si la autoutilitare sub 2500kg deci taxa mica impozit si asigurare la fel si ai masamaxima autorizata de peste 5,5 tone
don pedro
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 14 Ian 2013, 20:13
Locaţie: caransebes

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 11 Feb 2015, 09:03

Pentru nevoile unui vanator, exceptand cazul in care vanezi exclusiv la munte, un pick up e cea mai buna alegere. Poate in teren mai mult chiar decat ai nevoie in majoritatea cazurilor, consuma rezonabil, ai bena ( mortii cu mortii, vii cu vii) si impozit mic. De fapt, costuri in general mici.
Am avut G cu motor de 3000 benzina. Masina este foarte grea, poate cam orice dar si consuma enorm. Ma duceam la un caprior si ma costa benzina la un drum dublu cat autorizatia...
Daca vanezi in zona de munte: Vitara sau Samurai.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde Alexandru Nicu pe 11 Feb 2015, 12:49

Sau daca nu, impaci si capra si varza...Patrol pick-up scurt :twisted: :twisted:
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: a venit momentul 4x4 pt vanatoare

Mesajde OVI762 pe 11 Feb 2015, 17:41

Vazand cati ne-am dat cu paraere incercand sa-l ajutam,dupa pricepere,pe colegul nostru mi-am adus aminte de de un citat dintr-un film pe care l-am vazut de ceva vreme(o varza de film,cu exceptia fazei in cauza :mrgreen: ).Opreste un nene serif din America niste copii dubiosi ce se plimbau cu o duba cu un''tail light''spart,ii explica soferului de ce l-a oprit si de ce o sa ii dea amenda,soferul incepe sa se vaiete ca nu are bani,ca carrr,ca miau,la care seriful ii da replica asta:in this life,a man's gotta pay for two things-TITS and WHEELS.Pe romaneste,on om tre' sa plateasca in viata asta pentru 2 lucruri:pentru ţâţe si pentru cauciucuri.Deci...baga bani,baga bani.Sustin cu ocazia asta parerea lui Alin3006 legata de Suzuki daca stai la munte,de altfel o simpla excursie inspre zona mentionata si un pic de uitat in curtile oamenilor ce locuiesc acolo te va edifica.Bena este foarte folositoare la masina,mai ales daca iei caini cu tine sau mergi cu preponderenta la vanat mare:cine a spalat o masina inchisa dupa ce a carat un porc in ea macar 40-50km stie despre ce vorbesc :mrgreen: Iar mirosul...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Următorul

Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate