Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:15

big five....o dilema sufleteasca..

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde dan_dumitrescu pe 02 Apr 2014, 10:00

Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde UlissePro pe 02 Apr 2014, 10:57

Super fain articolul! Multumiri! Personajul de poveste! Respecte!
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde dan_dumitrescu pe 02 Apr 2014, 12:37

Jaguarii din articol fac leoparzii africani sa para niste pisoi. Iar sa te mai duci sa-i vinezi doar cu o amarita de sulita, no comment... Iar unde mai pui ca jungla nu se compara niciodata cu intinsa savana africana si animalul te poate pandi de oriunde...
Multumiri inca odata colegului @eagleman pentru articol.
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 02 Apr 2014, 16:10

impresionant...inca o dovada ca aceste animale nu trebuiesc vanate....tare obraznic acel pisoias asasino...multumesc pt ca ai pus asa ceva pe forum!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 02 Apr 2014, 20:40

Si totusi...ce facem cu banii?
Nu putem obliga o tara ce nu are drumuri, scoli si spitale moderne (tot din vina Occidentului) sa aloce resurse importante pentru protectia full a unor animale periclitate. Ei vor zice simplu, veniti voi si le tineti in brate!
E o stare de fapt ca mereu va exista cate un mare om de afaceri caruia ii creste respectul de sine si se simte "mai barbat" daca se duce si trazneste cu expressul un elefant bolnav de parkinson, alzheimer si tenie. Pe multi d' astia nu ii tine vana sa stea nici macar la mistret in stand pe sol ci trebuie sa fie undeva sus, in siguranta. Ei nu vor avea tupeu sa traga macar cu o "micuta" din aceea de care a avut @Alin la vanzare si noi vorbim de sulite? :lol:
De ce sa nu se foloseasca dorinta si potenta lor financiara in interesul speciei? Da, un animal falnic va fi doborat. Nu uitati insa ca pentru a ajunge asa mare (capital cum le place lor) acel animal a trait destui ani cat sa-si duca genele mai departe.
Alternativa este asta:
Imagine

Efortul financiar este cu atat mai mare cu cat este/va fi nevoie de mutari ale animalelor in alte zone pentru ca mai au un dusman din umbra : consangvinizarea!

Eu nu pun niciun animal deasupra altuia ca importanta. Iepure, mistret sau T-Rex, toate trebuie tratate cu respect egal! Da, imi place sa vanez mai mult anumite specii si evit pe cele la care mi se pare prea usor, dar o fac pentru ca imi place vanatoarea si nu tirul pe tinta vie. Rinocerul ala e doar mai scump...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Ursus2006 pe 03 Apr 2014, 09:38

biriuck scrie:, evit pe cele la care mi se pare prea usor..


Da-le draq ! Deja ? :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 03 Apr 2014, 13:01

De mult timp mi-am facut o idee despre cat de dificila e vanatoarea la anumite specii.
Cea mai proasta fiinta imi pare caprioara, daca vanatorii chiar ar fi bestii fara mila insetate de sange, in 3 ani ar fi fost pe cale de disparitie...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2014, 16:44

Caprioara nu este nici pe departe o fiinta proasta si oricum daca vanatorii ar fi fost niste bestii fara mila si insetate de sange,ar fi exterminat tot ce misca,indiferent de inteligenta si capacitatea de adaptare a speciei tinta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 03 Apr 2014, 22:49

M-am referit la faptul ca iti permite sa te apropii de ea la distante mici fara sa depui un efort prea mare. Cand ajungi asa aproape atat de usor, devine cam jenant sa mai dai drumul focului :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde OVI762 pe 04 Apr 2014, 00:17

Biriuck,dragul meu,dar cand iti fuge iepurele de sub picioare,prin paie?Sau fazanul?Sau potarnichea?Sau prepelita?Drept este ca nici capra nu e prea breaza dar ai vazut ca atunci cand mergi la capra a dracu parca e in modul stealth?Am vazut si capre care au trecut prin standul pentru mistret si ne-au vazut abia cand am tusit cu intentia sa le speriem insa...ale dracu',cand te duci dupa ele parca stiu si isi ascut urechile.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Sharpshooter pe 04 Apr 2014, 09:11

Interzicerea vanatorii la orice specie inseamna deschiderea larga a portilor pentru braconieri, iar cum fildesul si cornul de rinocer e la mae cerere...cine o sa ii opreasca pe braconieri si cu ce mijloace, din ce susrse va fi finantata combaterea braconajului?!? Fotografi care se ducu al foto safari si lasa aacolo cateva sute de $ cheltuiala, organizatiile GReen peace sau WWF sau altele care isi cheltuiesc peste 80% din bugete pe propria imagine si campaniile anti-hunting? cu ce poti sa lupti impotriva a 5-10 braconieri inarmati cu AK47 ? cu aparate foto si lozinci "make peace not war!"...Nu prea cred, trebuiesc oameni inarmati care sa patruleze zi de zi ...aia trebuie platiti si masinile consuma combustibil, iar o patrula nu acopera ferme de 100-200.000 hectare.

Cu extragerea celor mai tari exemplare e relativ, asa ne place sa credem sau asa suntem informati.
De exemplu prietenul din Germania care ma invitat sa lucrez impreuna cu el la bustul de elefant, vanat de el in ZImbabwe, a avut parte de o experienta foarte corecta si etica sa spun asa, elefantul a fost foarte batran, slabit fizic si deja in regres corporal, incapabil de reproductie, fildesii tociti ..mai aveau cam 120 cm fiecare. O selectie corecta ...daca e sa ne exprimam in termeni romanesti.
Care era folosul sa mai ramana in viata 2-3 ani si sa moara undeva in pustiu?!? Asa cu suma incasata proprietarul fondului de vanatoare poate finanta paza pentru aproape un an.
Cam tot pe atunci si acolo a vanat un leu, un mascul tanar care a fost alungat din haita si bantuia de unul singur ...fara sa isi fi gasit femele sa incropeasca si el familie, nici vorba de masculul alfa cu coama cea mai mare, conducator de familie ...deci se respecta si acolo principii etice!

Acum pentru cei care au timp si sunt curiosi aici e ceva ce merita vizionat ....poate o sa le dati dreptate
The White Rhino: A Conservation Success Story. - in colaborare cu CITES
http://vimeo.com/user17366897/review/62993549/5d4c0a42b3

Uite si niste ecologisti care au inteles ca vanatoarea calculata, poate fi o metoda sustenabila de conservare
WWF - Hunting for conservation?
http://wwf.panda.org/?14073/Hunting-for-conservation

Astea cu Africa sunt mai mediatizate....dar braconaj si specii pe cale de disparitie exista si in alte parti, pe alte continente, acolo unde nu prea se incumeta Animal Planet si vociferatori in goana dupa senzational.
Muntii din Asia centrala au cea mai mare varietate de capre si oi salbatice sin lume, insa fiecare din ele in populatii destul de restranse si deasemenea vulnerabile
MARKHOR-ul pare a fi trofeul suprem al vanatorilor montani...care acum cativa ani mai numara ~2.000 indivizi, vanatoarea interzisa...iar populatiile in colaps total....braconajul la maxim. Oare de ce nu sa dat la BBC despre asta?!?

Mai multe asociatii de vanatoarea, printrece SCI si CIC au insistat la redeschiderea vanatorii cu cote anuale foarte mici, desigur cu preturi pe masura....o autorizatie pleaca de la 80.000-100.000 ....iar anul asta a ajuns chiar si la 350.000$ , iar banii aceia raman comunitatilor locale, satenilor, care din ghizi pentru braconieri au ajuns "paznici" voluntari si ghizi pentru vanatorii legali, iar pe deasupra se pare ca populatiile au crescut in ultimi ani cu ~10% . FAce sens toata treaba?!?

Urmatorul pe lista e leopardul zapezilor/ irbisul. Cererea pe piata neagra de piei e foarte mare, braconajul e nestingherit, pastorii din zonele respective ii casuna pentru cateva oi sau miei furati fara drept de apel. Daca nu se intervine si aici cu un mecanism asemanator ca la Markhor... soarta va fi si mai trista.

...parerea mea :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Sharpshooter pe 04 Apr 2014, 09:56

Apropos de protectie totala si interzicerea totala a vanatorii la speciile in prag de disparitie.
Kenya e o tara care a adoptat aceasta strategie acum ~15 ani parca ... avea numarul de animale similar cu Africa de Sud....situatia a scapat de sub control

uite un link recent, pe langa asta mai gasesti cateva mii care raporteaza aceeasi treaba
http://www.rawstory.com/rs/2014/03/19/kenya-elephant-and-rhino-poaching-crisis-a-national-disaster/

At least 59 rhinos were killed for their horns last year, compared to 30 in 2012, while 16 rhinos have been killed already this year.

According to official statistics, elephant killings dropped by around a fifth, from 384 killed in 2012 to 302 last year. (insa inainte de 2010 media era de 500-600 pe an)
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Ghinda pe 04 Apr 2014, 12:32

Eu unul as avea o singura dilema. De unde sa fac rost de cascaval sa bubui prin animalele de pe planeta, indiferent care. A zis careva o vorba, cand ma leg la sireturi ma duc sa omor, nu sa fiu BB!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 04 Apr 2014, 19:27

Sharpshooter a zis-o bine, toata lumea se plange de astea din Africa ca din astea isi fac ecologistii mediatizarea. Speciile din Asia sau de aiurea sufera in tacere (mai putin panda ca e pufos).
Eu chiar mi-as dori sa vad ferme din astea de vanat care sa aduca numarul de animale rare de pe la noi la niste cote mai maricele, pe baza lor se pot apoi incerca revigorari prin rezervatiile salbatice (daca nu le distrugem pana atunci prin exploatari ilegale, drumuri, pasunat, permiterea speciilor "salbaticite" (vezi cainii sau caii in Letea))
N-as merge niciodata sa impusc "un bou" dar vor fi destui care s-o faca...


OVI762 scrie:Biriuck,dragul meu,dar cand iti fuge iepurele de sub picioare,prin paie?Sau fazanul?Sau potarnichea?Sau prepelita?Drept este ca nici capra nu e prea breaza dar ai vazut ca atunci cand mergi la capra a dracu parca e in modul stealth?

Unde naiba gasesti din astea altoite? :lol: Iepurele, fazanul si alt vanat mic se vaneaza de aproape ca asa e tipul de vanatoare pentru el. Singura aparare a acelui vanat e fuga/zborul neregulat. De aceea cand se opreste nu e etic sa tragi in el :wink:
Dar dupa ce vezi capra de la distanta ii dai un ocol astfel incat sa-ti vina vantul bine, calci atent la ce e pe jos, mergi taras sau ferit dupa vegetatie si...te trezesti la 20m de ea fara macar sa ciuleasca urechile la tine :x Mai trage in ea daca ai inima! Alta e insa situatia cu caprele negre, ciutele sau chiar cu tapii mai batrani, isi rotesc "radarul" continuu si la fiecare 2-3 frunzulite rupte tresar si asculta. Nici nu mai zic de rapitoare. Aia da, te trec toate naduselile pana ajungi la o distanta bunicica...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Alin3006 pe 02 Mar 2015, 22:21

biriuck scrie:
N-as merge niciodata sa impusc "un bou" dar vor fi destui care s-o faca...


Te duc eu o data in delta sa vezi cum e cu boii aia si daca mai esti asa de viteaz. Pe noi ne-a evacuat unul din aia de pe un plaur de am lasat balta si lansete si cort si tot si nu stiam cum sa sarim mai sprinten in barca, ziceai c-am facut o viata atletism…Intreaba-l pe nen-tu Sabin, sa-ti spuna cum e. :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate