Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:05

Cainele enot

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Cainele enot

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Oct 2008, 16:26

Ati vanat , vazut, pozat asa ceva vre-o data?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Cainele enot

Mesajde adrian_ppp pe 24 Oct 2008, 16:36

george_ciprian86 scrie:Ati vanat , vazut, pozat asa ceva vre-o data?



da , e unul care sta in Drumul Taberei
:)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Cainele enot

Mesajde adrian_ppp pe 24 Oct 2008, 16:39

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde romaniac pe 24 Oct 2008, 20:21

La prima vedere, din poza postata de adrian, asta se aseamana cu Raccoon-ul din state iar denumirea in engleza e Raccoon Dog... :shock: .
http://www.canids.org/species/Raccoon_dog.pdf din nimereala am dat peste descrierea asta in care traducerea in romana era cainele enot si se pare ca nu e aceeasi cu Raccoon-ul. Sunt si eu curios cat de raspandit e in romania pentru ca in descriere nu pomenesc de romania. In harta care o prezinta se pare ca aria de raspandire atinge putin romania pe la nord si nord-est, sud-est.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Oct 2008, 20:51

romaniac scrie:La prima vedere, din poza postata de adrian, asta se aseamana cu Raccoon-ul din state iar denumirea in engleza e Raccoon Dog... :shock: .
http://www.canids.org/species/Raccoon_dog.pdf din nimereala am dat peste descrierea asta in care traducerea in romana era cainele enot si se pare ca nu e aceeasi cu Raccoon-ul. Sunt si eu curios cat de raspandit e in romania pentru ca in descriere nu pomenesc de romania. In harta care o prezinta se pare ca aria de raspandire atinge putin romania pe la nord si nord-est, sud-est.
respecte



Ceea ce stiu eu e ca este intalnit in principiu un Delta si in Lunca Dunarii. Nu exista foarte multe exemplare la noi in tara. Poate altii stiu mai multe. :D
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde romaniac pe 24 Oct 2008, 21:03

Vezi ca ai uitat de ala din Drumul Taberei :lol:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Mesajde Alin3006 pe 27 Oct 2008, 16:03

romaniac scrie:Vezi ca ai uitat de ala din Drumul Taberei :lol:


www.enotu.ro

ca sa vedeti ce iese dintr-o gluma :lol: :lol: :lol: intr-o agentie de publicitate
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cainele enot

Mesajde Sagittarius pe 21 Feb 2010, 07:54

Se pare totusi ca este chiar racoon-ul american, insa cu branding rusesc :
http://en.wikipedia.org/wiki/Procyon_%28genus%29
http://www.zooclub.ru/wild/hish/276.shtml

A fost aclimatizat inclusiv in URSS si acum traieste in Caucaz si extremul orient. Se pare ca de acolo a ajuns pana in Delta Dunarii unde i-a priit destul de bine. A fost vazut mai des in sudul Deltei. Partea interesanta e ca noi il asociem cu un caine, pe cand el se poarta ca o matza, fiind foarte agil la catararea in copaci.
Sagittarius
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2009, 01:35

Re: Cainele enot

Mesajde Tranan pe 09 Mar 2010, 10:57

Din Rusia s-a raspandit si in Finlanda unde la ora actuala exista o populatie destul de stabila. Din Finlanda s-a intins si spre noi dar in Suedia exista o politica de "no tolerence" fata de enot, o specie nedorita in fauna Suedie. Din cauza asta fata de enot se practica politica de "Shot on sight"
Din cate tin eu minte insa, ultimul exemplar constatat in Suedia a fost unul impuscat in 1986, de atunci nu am mai auzit sa-si fi facut aparitia.
Un animal foarte interesant.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Cainele enot

Mesajde marius 45 pe 17 Apr 2010, 07:41

E plin in Delta de ei,si desi par niste zdrete sunt foarte smecheri...am vazut exemplare care stateau sa fie hranite de turisti,era un loc f bun de pescuit si astia(stau tot timpul perechi)veneau sa pape tot ce li se dadea...stiu ca la un monemt dar unii aveau visinata si dupa ce s a terminat le au dat visinele :lol: si stateau potaile cu craci n sus ca nu mai aveau treaba cu nimeni :mrgreen: .
Desi este un animal nocturn iese si ziua dar destul de rar si e mai greu sa dai de iei sa i impusti,dar daca ai un caine bun si iesi pe inserat nu o sa fii bucuros de iei......,de cand nu se mai cauta blana de enot s au inmultit ca sobolanii...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Cainele enot

Mesajde Tranan pe 11 Mai 2010, 00:04

marius 45 scrie:de cand nu se mai cauta blana de enot s au inmultit ca sobolanii...


Pai ia dati voi sfoara-n tara cum ca ar fi buni de mancat sa vedeti ce repede dispar. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Cainele enot

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2010, 13:46

Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca cineva sa posteze la sectiunea culinar o reteta din carne de enot, ceva gen piftelute de enot cu sos de ciuperci. Precis se va gasi cineva sa incerce reteta. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cainele enot

Mesajde Tranan pe 11 Mai 2010, 14:06

Sly_Fox scrie:Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca cineva sa posteze la sectiunea culinar o reteta din carne de enot, ceva gen piftelute de enot cu sos de ciuperci. Precis se va gasi cineva sa incerce reteta. :lol:


Mama, mamaaaaaa! :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Cainele enot

Mesajde marius 45 pe 11 Mai 2010, 19:27

:shock: daca vrei sa vomiti 3 zile papi...
Pute destul de tare carnea si e foarte grasa mai ales toamna cand se pregateste de hibernare si e buna blana....in schimb il mananca cu placere cainii :D despicat in doua pus pe un grilaj la foc vre o 15 -20 min si la sfarsit sare :) ..se serveste cald :lol: si culmea dupa se se prajeste bine si se arde grasimea chiar miroase ok.Dupa ce papa cainele 3-4 specimene ii luceste paru de zici ca e pregatit de pictorial 8) .
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI


Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate