Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:46

cauzele scaderii efectivelor de iepure

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 02 Dec 2009, 20:44

in anii '70 cand mergeam cu bunicul la vanatoare si dupa 200m vedeam 10 iepuri...azi vezi 2-3 toata ziua....prin unele locuri chiar nici unul...
pe fondul meu cred ca una dintre cauzele principale este cresterea efectivelor de oi...care pasc tot timpul anului si peste tot....si raspandesc boli pentru care iepurii nu sunt vaccinati si nici imunitate nu au...
voi ce credeti?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Anndrei pe 02 Dec 2009, 20:47

Asta cauza o fi in zona dumeavoasra; dar in sud principala cauza e braconajul... Sint "vinatori" cu far, cu geco sau cu ogari...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde alex2810 pe 02 Dec 2009, 21:05

La mine cea mai raspandita vanatoare, din pacate, este cea la far. Stiu o gramada de "distinsi" vanatori care o practica cu mare succes. O sa ajungem sa platim ca italienii pentru un iepure impuscat o caruta de bani. Sper sa se rezolve cumva situatia ca altfel o sa mai avem de impuscat doar ciori. Numai bine.
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Madalin pe 02 Dec 2009, 21:15

La mine nu am mai vazut turma de oi de 10 ani,dar in schimb nu am mai permis la nimeni sa intre la far de 5 ani si am iepuri si capre de nu sti in care sa tragi.Daca dai noaptea un far pe zona sa vezi care este efectivul de iapure si capra(pe o jumate de hectar de trifoi sunt peste 5-10 iepuri si 3-4 capre).
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde alin 27 pe 02 Dec 2009, 21:26

In zona in care vanez eu s-a semnalat o scadere drastica a efectivelor de iepure in ultimii 10-15 ani,asta mai ales datorita imputinarii si slabei diversivitati a culturilor agricole,pasunatului intensiv(numar mare de caini la o turma si majoritatea fara jujeu),precum si datorita aparitiei unor zoonoze.
alin 27
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 21 Ian 2009, 21:56
Locaţie: Hunedoara

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde armi pe 02 Dec 2009, 21:31

far si geko
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde cybelle pe 02 Dec 2009, 21:49

as mai avea ceva de adaugat:
la majoritatea iepurilor vanatipe un anume fond de vanatoare am observar cisticercoza;
animalele ce tranziteaza fondurile sunt ff daunatoare iepurilor[mai ales]

respect
ps: stiu multi paznici care n uimpusca, cainii de fond, deoarece le ste mila[de cartuse cred :mrgreen: ]
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde cristi234 pe 03 Dec 2009, 05:59

Salut!numele meu e cristian si de cativa ani merg la vanatori si doresc sa devin unul dar e cam greu cel putin in dambovita.As vrea sa spun ca o alta metoda pe care o practica braconierii e cea cu setca de peste.Ajung 2 sau 3 bucati de setca late de un metru si lungi de 15-25 de metri plasate pe marginea paduricilor si sa vedeti ce poate sa faca la iepuri si mai ales la fazani.Va spun astea deoarece cu vanatorii si cu paznicul de fond am gasit aceste plase si nu de multe ori cu fazani morti sau cotofene sau alte pasari pe care braconierii nu le-au mai recuperat.Mai grav este ca se pot prinde si capre mai ales daca plasele sunt de calitate , murind astfel in chinuri groaznice.Cu respect va salut pe toti! P.S. frumoase poze pe forum
cristi234
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Iun 2008, 22:30

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Kristi pe 03 Dec 2009, 06:35

cristi234 de unde din DB ? Sant forte multe si diverse modurile de braconaj . Problemele acestei specii la fel . Singura arma de contracarare a iepurelui in toate cazurile nu este decat fuga , Asa ca este normal sa scada efectivele . Anumite legi mai la obiect si aplicate in toate cazurile , indiferent cine este ,,pradatorul cu doua picioare'' care a fost depistat ,zic eu ca ar avea o mai mare relevanta asupra efectivelor de iepuri si nu numai . Dar cum la noi legile sant date sa fie incalcate si nu respectate ....Si binenteles sant valabile decat pentru unii , foarte putini ca numar in comparatie cu cati o practica . O alta mare problema sant pradatorii cu patru picioare si cei cu pene care in ultimii ani nu au mai fost combatuti nici de paznici si nici de vanatori sau cel putin nu ca inainte cand se impuneau anumite reguli de combatere . Deci probleme multe si diverse venite la fel din foarte multe parti ...iar el iepurele nu poate scapa decat cu fuga ... oare cat mai poate fugi pana la disparitia totala ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde delux111 pe 03 Dec 2009, 08:15

Ogarii, farul, cainii vagabonzi, pasunatul excesiv, lipsa culturilor si lista ar putea continua . Am auzit de paznic de vanatoare de la Teleorman care merge la vanatoare in grup restrans (2,3 braconieri) cu ogari (lupul paznic la oi) .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde camby1 pe 03 Dec 2009, 08:45

in zona in care vanez iepurii au cam disparut de 2-3 ani datorita cainilor care sunt in numar tot mai mare, a turmelor de oi, capre si vaci , a defrisarii padurii din zona.
culturi propice lor sunt in zona, vanatoare la far nu se realizeaza
cu toate ca iubesc cainii acestia m-au ingrozit fff tare datorita rapiditatii cu care se inmultesc.
mai fac si eu combaterea lor cu arma dar de unul singur nu reusesc mai ales ca de cand ii combat fug cand ma vad.
RESPECT.
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Sly_Fox pe 03 Dec 2009, 08:49

Principalele cauze ale scaderii efectivelor de iepure sunt:
-Braconajul la far
-Agricultura practicata intensiv
-Chimizarea agriculturii
-Pasunatul excesiv si irational
-Inmultirea numarului de rapitori cu par si pene
-Prinderea cu plasele a iepurilor foarte multi ani, in vederea exportului. Sa dus dracu' matca.
-Lasarea unui numar mare de jarle in teren fara ''papion'' la gat
-Arderea miristilor. Anul trecut focul a facut prapad in fondurile de vanatoare din Ialomita
-Prinderea iepurilor cu capcane.
Cu atatea nenorociri pe urmele lui ce sa mai faca si saracul iepure. In schimb iepurele are o mare capacitate de adaptare.
Exemplu: am vazut iepuri bagati intre oi, oi pazite de o duzina de caini, am vazut iepuri ce stateau in curtile oamenilor din marginea satului. Intr-o iarna am vazut un iepure chiar in curtea bisericii, probabil venise la spovedanie.
Asa ca conul sosoi nu trebuie subestimat, insa trebuie ajutat sa isi gaseasa locul meritat in fauna acestei tari.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde jon2004 pe 03 Dec 2009, 08:59

Am avut si noi ceva probleme cu efectivele de iepure . Principala problema a fost braconajul la far si nu numai . Probleme , in unele zone de pe fond , au fost si datorita cainilor hoinari , vulpilor si a altor rapitoare cu par si pene . Anul acesta , este primul an in care se pot vedea rezultatele interventiei noastre , in schimbarea factorilor care duceau la diminuarea efectivelor de iepure !
Am avut pana acum doua vanatori la iepure .
La prima s-au impuscat 27 de iepuri in 4 goane !
Imagine

La a doua vanatoare , pe 01.12.2009 , am inceput vanatoarea la ora 9,00 si la 11,30 am terminat vanatoarea . Am facut 3 goane si s-au impuscat 22 de iepuri !
Imagine
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde cristi234 pe 03 Dec 2009, 09:55

Sunt din Dambovita,comuna Ulmi exact langa Targoviste pe dn 71
cristi234
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Iun 2008, 22:30

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde vasutcorneliu pe 03 Dec 2009, 12:30

Tinand cont si de faptul ca iepurele este relativ fidel fata de locul de trai, eu cred c-ar trebui schimbat sangele cu genitori adusi din alte zone; acest lucru ar mari imunitatea iepurilor la o serie de boli dar desigur , cum au mai spus-o si altii mai inainate, ar trebui imputinati cainii hoinari si salbaticiti precum si pasionatii de far precum si limitarea accesului turmelor si cirezilor pe fondurile de vanatoare.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Katalin pe 03 Dec 2009, 15:09

Farul cred ca e la noi in sud... si vanzarea lor la italieni. Cota la noi la grupa e de 75. Cum vi se pare ? Mult, putin?
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde snipe pe 03 Dec 2009, 21:08

Eu vanez pe un fond paralel cu Prutul , iar de iepure la far nu am auzit (politia de frontiera patruleaza pe marginile fondului cu termoviziune si toti stiu asta ) , ogar nu am vazut niciodata , culturi sunt cat se poate de variate cu stufarisuri lungi de sute de metrii si cu toate acestea in opt goane cu noua vanatori si zece gonasi am
vazut cinci iepuri .
Probabil stanele din kilometru in kilometru cu cainii lor influenteaza numarul de iepurii :wink:
PS : In timpul verii am umplut masina ( stiti , ca sa nu iasa discutii :) ) cu cainii din fond.
nu stiu altii cum sunt ...
snipe
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2008, 20:17
Locaţie: iasi

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde jon2004 pe 03 Dec 2009, 21:51

@snipe
Nu te baza pe faptul ca politistii de frontiera pazesc iepurii ! :D Cunosc si eu zone de pe malul Prutului , unde "se spune" , ca politistii , de fapt , pazesc ca braconierii sa nu fie deranjati !Sfatul meu este sa va implicati voi , vanatorii , in paza fondului , astfel sunteti siguri ca nici politistii si nici cei din anturajul paznicului de vanatoare , nu atenteaza la vanatul , care trebuie sa fie doar al vanatorilor !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde vasutcorneliu pe 04 Dec 2009, 11:14

Exact la tinta, jon!
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 18:44

Madalin scrie:La mine nu am mai vazut turma de oi de 10 ani,dar in schimb nu am mai permis la nimeni sa intre la far de 5 ani si am iepuri si capre de nu sti in care sa tragi.Daca dai noaptea un far pe zona sa vezi care este efectivul de iapure si capra(pe o jumate de hectar de trifoi sunt peste 5-10 iepuri si 3-4 capre).

jumatate de ha inseamna 5000 mp...un fond are minim 5000 ha
deci cam minim...10 iepuri la ha x 5000 = 50 000 iepuri
si minim 6 capre la ha x 5000 = 30 000 capre
unde puii mei este fondul asta? :shock:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 18:48

alin 27 scrie:In zona in care vanez eu s-a semnalat o scadere drastica a efectivelor de iepure in ultimii 10-15 ani,asta mai ales datorita imputinarii si slabei diversivitati a culturilor agricole,pasunatului intensiv(numar mare de caini la o turma si majoritatea fara jujeu),precum si datorita aparitiei unor zoonoze.

ce fel de zoonoze?
s-au imbolnavit iepurii de la oameni? :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 18:56

eu totui cred ca principali factori de regres sunt pasunatul prin transmiterea bolilor, chimizarea prin afectarea capacitati de reproducere...sunt si altii care influenteaza dar nu in asa mare masura...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde dinuromeo pe 04 Dec 2009, 19:07

Domnule Flutur, cred ca se poate daca pe tot fondul exista doar 5ooo mp de trifoi...
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 19:46

nici un fond acoperit total de trifoi nu e propice...te gandesti ce viata ar duce porumbarii?...boschetii sunt foarte importanti mai ales in zonele cu agricultura intensiva...sole mari cu monoculturi
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Madalin pe 05 Dec 2009, 00:17

Domnule Sorin nu am zis ca am numai trifoi tot fondul :wink: ...Si o sa imi fac timp weekendul acesta sa fac un mic filmulet,ca sa se evite comentariile. :wink:
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde alin 27 pe 05 Dec 2009, 20:19

@sorin flutur
ce fel de zoonoze?

In urma cu vreo doi ,trei ani s-a depistat un focar de bruceloza(antropozoonoza),transmisa de la oaie la iepurele de camp prin contactul acestora cu fecalele animalului bolnav.Deznodamantul a fost foarte trist in ceea ce priveste efectivele de iepure.
P.S..De la om la animal,mai greu :D ,mai usor invers.
alin 27
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 21 Ian 2009, 21:56
Locaţie: Hunedoara

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde sorin flutur pe 14 Dec 2009, 00:33

aceasta este o constatare interesanta...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Tudor pe 14 Dec 2009, 08:55

Madalin scrie:Domnule Sorin nu am zis ca am numai trifoi tot fondul :wink: ...Si o sa imi fac timp weekendul acesta sa fac un mic filmulet,ca sa se evite comentariile. :wink:


Mie unul mi se pare foarte veridic tot ce ai scris.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde cristian pe 14 Dec 2009, 13:39

La mine pe fond-Corbii Mari, Dimbovita-principala cauza a scaderii efectivelor de iepuri o constitue braconajul. O alta cauza ar fi prezenta tot mai mare pe fond a rapitorilor cu par si pene la care nu s-a mai facut combatere de mult-cred ca niciodata.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde vasutcorneliu pe 15 Dec 2009, 21:06

1. Braconajul (la far, cu ogari, cu latul, cu plase s.a.);
2. Cainii hoinari si salbaticiti, pisicile hoinare si salbaticite;
3. Vulpile, ciorile grive si alti daunatori cu par si pene (am impuscat si o cotofana ce manca dintr-un iepuras cat pumnul. Posibil sa fi fost omorat chiar de catre tarca);
4. Mecanizarea si chimizarea agriculturii;
5. Ploile reci din perioada mai- august pot provoca pneumonii precum si favorizarea dezvoltarii unor boli (dupa V.Cotta si M. Bodea);
6. Bolile, in special coccidioza;
7. Indirect, consangvinizarea poate slabi rezistenta organismului iepurelui la diferite boli;
Din practica de pe teren am observat ca dupa 9-10 ani in care efectivele cresc, urmeaza o perioada cam de 1-2 ani in care efectivele scad (uneori destul de mult) cred ca din cauza bolilor si a conditiilor nefavorabile de mediu, dupa care, ajutati de proverbiala prolificitate, se inmultesc din nou (asta in conditiile in care o serie de factori cum ar fi braconajul, cainii hoinari si ceilalti daunatori ai neamului iepuresc sunt tinuti in frau).
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate