Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:34

Taxidermie - creatii personale

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 02 Dec 2008, 21:16

cum am mai zis taxidermia ma roade intens pe dinauntru asta mi-as dori sa fac full time, deocamdata nu am nici experienta necesara, nici pentru cine sa fac nu am atat de mult...se pare ca la noi in tara sa cam uitat ... dar curand o sa revina... trag de cativa ani am documentez experimentez si exersez, pas cu pas am invatat de la altii si din greseli, iar acum rezultatele se apropie de realitate. pana acum am bagat numai pe pasari si mamifere mici, dar urmeaza busturile.

deocamdata ma prezint cu operele de la inceputul anului, dar urmeaza si cele pe care le-am facut in ultimul timp si asteapta sa fie fotografiate :wink: (unii din voi le stiti deja...asa ca raman dator cu cele mai noi)
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 02 Dec 2008, 21:17

si un jder...
Imagine
Imagine
...in timpul uscarii
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde bogdanm pe 02 Dec 2008, 21:39

Frumos. Ai mana buna, sa stii.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Dec 2008, 21:43

Frumos si bine lucrat dupa parerea mea. Cred ca pasiunea asta iti rapeste ceva timp...
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde drsoicatd pe 03 Dec 2008, 17:07

Frumos, felicitari, asteptam si continuarea!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde adrian_ppp pe 03 Dec 2008, 22:39

ft misto...
Felicitari
cred ca ar fi interesant de vazut cateva faze de pe parcurs pana se ajunge la forma finala.
Chiar mi ar place sa vad cum se impaiaza, argaseste, tabaceste etc
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 03 Dec 2008, 23:27

Super! Si pasarile si jderul! Jderul mai ales, pare viu! Nota 10. Interesant si ce-a spus adrian ppp. Pentru majoritatea dintre noi e un mare mister cum se intampla treaba asta pana sa arate asa.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Marius pe 03 Dec 2008, 23:40

Alin3006 scrie:Super! Si pasarile si jderul! Jderul mai ales, pare viu! Nota 10. Interesant si ce-a spus adrian ppp. Pentru majoritatea dintre noi e un mare mister cum se intampla treaba asta pana sa arate asa.


Munca de chinez batran. Daca vezi, nu-ti doresti sa te apuci de asa ceva. :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 03 Dec 2008, 23:53

Sunt convins ca nu-i usor! Dar curios tot sunt.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Ionut pe 17 Dec 2008, 11:14

Mai posteza poze cu ce ai facut in ultima vreme
Mi-e chiar imi plac creatiile tale si eu zic ca sunt destul de reusite
Bravo!!!!
Ionut
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mai 2006, 17:30
Locaţie: Gorj

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 18 Dec 2008, 00:14

am promis ca revin, azi am reusit sa trag niste poze asa ca aici sunt noutatile

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Marius pe 18 Dec 2008, 00:38

Bravo! Faine lucrari.
Mie imi place cel mai mult femela de lingurar si pasarea din ultima poza (imi pare rau, nu stiu ce pasare e).
De ce femela din ciorchinar are ciocul asa de rosu?

Cred ca ai avea mai multe de discutat asupra lucrarilor tale daca ai vorbi cu ceva taxidermisti americani. Poti gasi o sectiune interesanta pe refuge forums.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Ionut pe 18 Dec 2008, 10:40

poate te ajuta linku acesta:
http://www.taxidermy.net/taxidermists/tlinks.html
Ultima pasare este super (este un pui de lisita tanar?)
Ionut
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mai 2006, 17:30
Locaţie: Gorj

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 18 Dec 2008, 13:08

Sharp, jos palaria domnule! Atat montajul cat mai ales pozitiile sunt excelente si foarte naturale. Ultima mai ales mi-a placut mult. Astepti din clipa in clipa sa ciuguleasca melcul ala. Mi s-a facut dor de Delta cand le-am vazut.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde drsoicatd pe 18 Dec 2008, 15:00

Ultima e vie, ai trisat! Felicitari!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde val pangica pe 18 Dec 2008, 16:20

@Sharp

accepti si comenzi de la colegii nostri sau este o pasiune personala , car edeja iti maninca prea mult timp ? Cred ca multi dintre noi te-ar solicita sa le prepari cu profesionalism citeva trofee .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 18 Dec 2008, 18:21

baieti multumesc pentru aprecieri mai urmeaza si altele ... am si fazani dar sunt la uscat si tre sa fac habitatul
inca nu am apucat sa incerc din toate categoriile de vanat, asa ca unele ies mai bine altele mai putin bine

ultima pasare e un juvenil de gainusa de balta, pandeam un bizam int-un smoc de papura, si ea a ramas in urma focului, mi-a parut rau de fapta mea si mi-am zis sa nu fie moartea ei degeaba :roll:

culorile ciocurilor nu sunt chiar bune, ca eu folosesc vopsele pe baza de ulei cu pensula manual, americanii folosesc aerografe cu vopsele acrilice, iar nuantele sunt prestabilite...e ceva mai simplu, sper la anul dupa ce imi amenajez atelierul sa imi ramana banutzi si de un aerograf cat de cat.

pe http://www.taxidermy.net sunt logat de vreo 2-3 ani, am cateva persoane care ma sustin cu idei si impart cu mine din cunostiintele lor... numai ca distanta ce ne desparte, face intre noi 2 lumi diferite... ustensilele aparatele, chimicalele si multe altele ce la ei sunt uzuale, la noi sunt imposibil de gasit sau sunt exagerat de scumpe. dar nu m-am dat batut, continui zi de zi, ma ambitionez sa imi imbunatatesc rezultatele cu ceea ce am la indemana :wink:

de facut pot sa fac si pentru cei ce sunt interesati, calitatea nu o pot garanta inca 100%, din mana mea a iesit cam ceea ce se vede, nu am pasari ascunse pe care sa le feresec de aparatul foto...aici sunt toate restul sunt la uscat...sau au plecat la proprietarii lor. daca cineva e interesat ma puteti contacta pe PM
saptamana viitoare sper sa mai pot posta cateva
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 18 Dec 2008, 18:32

E bine de stiut ca faci si pentru altii. :wink: Chiar nu stiam pe nimeni care sa faca bine pasari. De mult imi doresc un sitar naturalizat...sper sa fiu in stare sa-l si impusc.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde cri pe 18 Dec 2008, 22:00

Felicitari!!
F. bine lucrat,dar intradevar la jder cred ca la pozitie mai este de lucrat,jderul nu sta cu partea din fata lipita de copac,ca pisica,trebuie mai ridicat,in rest e super!!
Ai grija la materialele cu care lucrezi daca nu sunt de calitate nu rezista in timp,la curatarea pielii, iar animalul sau pasarea sa nu prezinte urme de alterare inainte de a incepe operatiunea.Cam astea sunt principalele lucruri de care sa ti cont.
Numai bine :!: :!:
Avatar utilizator
cri
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 08 Iul 2007, 06:42
Locaţie: Romania.Sb.

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Petre D. pe 09 Ian 2009, 00:12

Uite o posibila pozitie pentru jder
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Petre D.
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Ian 2009, 13:08

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 09 Ian 2009, 02:53

Pozitia e super, insa finisajul capului nu-mi place 100% . Fara suparare. E mai reusit cel al lui Sharpshooter din acest punct de vedere.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Moose_Master pe 10 Ian 2009, 19:13

Tu-l in cur pa ma-sa de dihor imputit.

Restul lucrarilor sunt foarte reusite. Felicitari.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 18:24

Moose_Master scrie:Tu-l in cur pa ma-sa de dihor imputit.

Restul lucrarilor sunt foarte reusite. Felicitari.

Moose_Masta


:D :D :D Moose, ALA e un jder! :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Ghinda pe 12 Ian 2009, 20:37

Are Moose ce are cu dihorii! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde cybelle pe 12 Ian 2009, 20:56

intrebare..
acu daca zisasi ca mere sa apelam la tine... :D :wink: sa te ti intrebari ce o sa curga...
eu primul :lol: intreb
in ce conditii tre sa fie animalul ca sa il poti impaia ?
cum il trimitem??
cu tot cu congelator?? :lol: :lol:
mare atentie, NU FAC CATERINKA.[aia cu "conge" a fo una nepiperata DA nu m-am putut abtine]
ma intereseaza un animal mare.
doresc un "bust" de mistrete pe panoplie.. :wink:
il vizez[in catare] in curand...

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde VANATORU77 pe 14 Ian 2009, 13:13

Hai noroc...si felicitari pt. lucrari! Am si eu o rugaminte daca se poate?
Potzi sa pui aici toate etapele de la A la Z , daca nu cer prea mult?...Inafara de prima etapa "impushcarea piesei" :lol:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 15 Ian 2009, 15:25

Petre D. scrie:Uite o posibila pozitie pentru jder

nu imi permit sa critic munca altora mai ales daca nu isi dau acordul in acest sens.
eu stiu cum trebuie si cum poate sa arate un jder pe un copac sau o craca, am vizualizat sute de poze. am citit destul de multe de asemenea.
pozitia jderului meu exprima o catarare pe o creanga aproape verticala - pentru ca asa am vrut eu! cand se urca pe o creanga verticala nu poate sta in pozitia in care sta pe o ramura orizontala nu poate pur si simplu din punct de vedere anatomic. la al meu e gresita pozitionarea labelor.

legat de jderul dat ca model de pozitie, eu zic sa va uitati la poze cu jderi vii in mediul lor. caci alea sunt referintele adevarate. vedeti cateva poze cum sta un jder intr-un copac apoi analizati poza data exemplu
comentariile si critica vi le las voua.
daca tot vorbim de anatomie pozitie si sa pomenit sid e dihor...voila, asta e facut de mine, dar habitatul inca nu e terminat
Imagine

o sa raspund si la restul intrebarilor deseara pentru @cybelle si @ vanatorul
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde VANATORU77 pe 15 Ian 2009, 17:11

Sharpshooter scrie:
Petre D. scrie:Uite o posibila pozitie pentru jder

nu imi permit sa critic munca altora mai ales daca nu isi dau acordul in acest sens.
eu stiu cum trebuie si cum poate sa arate un jder pe un copac sau o craca, am vizualizat sute de poze. am citit destul de multe de asemenea.
pozitia jderului meu exprima o catarare pe o creanga aproape verticala - pentru ca asa am vrut eu! cand se urca pe o creanga verticala nu poate sta in pozitia in care sta pe o ramura orizontala nu poate pur si simplu din punct de vedere anatomic. la al meu e gresita pozitionarea labelor.

legat de jderul dat ca model de pozitie, eu zic sa va uitati la poze cu jderi vii in mediul lor. caci alea sunt referintele adevarate. vedeti cateva poze cum sta un jder intr-un copac apoi analizati poza data exemplu
comentariile si critica vi le las voua.
daca tot vorbim de anatomie pozitie si sa pomenit sid e dihor...voila, asta e facut de mine, dar habitatul inca nu e terminat
Imagine

o sa raspund si la restul intrebarilor deseara pentru @cybelle si @ vanatorul

Abia ashtept sa vad cum se procedeaza ! :D :D
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde Sharpshooter pe 16 Ian 2009, 19:07

timpul nu e prietenul meu bun niciodata si 4 ore pe zi ce imi raman libere dupa servici nu le pot imparti asa cum vreau din pacate asa ca ...am intarziat :wink:

am sa explic procedurile de naturalizat pasari si mamifere mici in cuvinte ca poze nu am facut niciodata, dar daca vreti in mod expres o sa ma straduiesc

1.Jupuirea
Pasarea se poate jupui in vreo 3-4 feluri, cel mai adesea se foloseste jupuirea cu incizie pe burta.
se jupoaie incet cu grija sa se desprinda piele de pe muschi cu toate penele intacte., atentie mare sa nu se faca taieturi in piele, fiecare gaura in plus ingreuneaza munca.toate lichidele si umezeala din corp trebuie stopata cu substante absorbante, poate fi si ipsos sau borax, sau si alte prafuri mai smechere dar si mai scumpe.
se detaseaza picioarele si aripiledin incheieturile superioare, coada trebuie taiata detasata cu grija de coloana vertebrasa sa nu fie taiate pendele din coada. eroare iremediabila!
gatul se intoarce pe dos se jupoaie incet pana se trage si capul prin gatul intors pe dos.
se taia corpul+gatul de la incheitura capului...si gata prima etapa.

2.pregatirea pieii
se curata picioarele si aripile de muschii de pe oase, se reconstituie oasele distruse de impuscatura, se curata complet craniul de creier, pielite, ochi carnuri grasimi limba etc., se scoate toate carnurile si grasimile cu grija de pe piele, ...piele trebuie sa ramana curata. doar piele si piene!
(in taxidermia moderna membrele si craniul pot fi inlocuite cu altele artificiale, mai putina munca, mai mult detaliu.... dar pentru noi din pacate scump!)

3.pregatirea corpului
se foloseste corpul natural ca model pentru forma si dimensiuni, apoi din paie, calti, talaj fin de lemn, si alte asemenea trebuie data o forma cat mai exacta a corpului, cu cat mai multe detalii anatomice si cat mai exacte.
**(aici as avea rugamintea daca stie cineva de unde se poate procura talaj fin de lemn ce era candva folosit la ambalarea vaselor ceramice si a oalelor pentru transport..)
exista corpuri de poliuretan gata fabricate gata detaliate care nu mai necesita nici un efort si nici prea multe cunostiinte de anatomie....dar tot la bani se ajunge! scump domle scump... si cine plateste?! :?
apoi lungimea si pozitia gatului.asta de multe ori e inselator, lungimea gatului la fazan sau rata e aceeasi, dar in diferite stari ale pasarii poate fi intins la maxim, sau inghesuit garbovit dand o senzatie exterioara ca ar fi numai la jumatatea lungimii reale
in oasele membrelor ramase atasate de piele, se introduc sarme care se fixeaza de oase, si trebuie reconstruita structura musculara cat mai apropiata de cea naturala.... se oate pregati si craniul, structurile musculare care au fost luate jos trebuiesc inlocuite si fixati ochii, culoare pozitie simetrie etc.

***Carnuirea, spalarea, degresarea uscarea***OPTIONAL****
la pasarile foarte murdare de pamant sange sau alte mizerii, si mai ales cam la toate ratele pentru ca sunt foarte grase
se pot folosii perii de sarma pentru a inlatura straturile de grasime si carnuri, apoi trebuie spalata piele in apa calduta, degresata in mai multe solutii, si clatita in multe ape pana iese curata, apoi uscata cu uscatorul...pana iti vine rau

e un proces consumator de timp si nu e deloc placut...dar de multe ori necesar!
*********

4.Ansamblarea
se introduce corpul artificial se fixeaza de la cap in jos, apoi se continua cu aripile, pozitionarea lor in locul de unde au fost luate jos e foarte importante mai ales la pasarile care au pozitie statica cu aripile inchise.
se continua cu picioare de asemenea notarea pozitiei de unde au fost luate e importanta ca sa nu iasa vreun mutant ... apoi coada... ultima dar nu cea din urma

5.Coaserea si detalierea
Se coase piele cu grija si cu multa migala, toate golurile ramase trebuiesc umplute cu vata sa dea forma corecta corpului ... si din nou se coase si iarasi se umple de sus pana jos

6.Pozitionarea si aranjarea
In functie de pozitia aleasa se aseaza pasarea pe stativul ales. e foarte bine ca sa fie pusa imediat pe stativul ce va ramane definitiv. apoi se aranjeaza penele si grupurile de pene sa se alinieze corect.se fixeaza aripile cu ace mari, si inca cateva puncte cheie de pe corp. apoi cu ata de cusut se face o retea in jurul corpului pentru a fixa toate penele sa ramana in pozitia dorita.
neparat se (re)inspecteaza pozitionarea ochilor, simetrie etc.

Conservarea
conservarea cel mai obisnuita e cu Formol/Acid Formic sau formaldehide
acestea fiind solutii se injecteaza dupa ce e legata pasarea si apoi se lasa la uscat.
se mai poate conserva si cu "conservanti uscati" cel mai ieftin e boraxul...dar nu am incredere 100% in el inca
dar acesti conservanti trebuiesc presarati pe toata piele la ansamblarea corpului artificial cu piele, inainte de coasere.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Taxidermie - creatii personale

Mesajde VANATORU77 pe 16 Ian 2009, 21:48

Sharpshooter scrie:timpul nu e prietenul meu bun niciodata si 4 ore pe zi ce imi raman libere dupa servici nu le pot imparti asa cum vreau din pacate asa ca ...am intarziat :wink:

am sa explic procedurile de naturalizat pasari si mamifere mici in cuvinte ca poze nu am facut niciodata, dar daca vreti in mod expres o sa ma straduiesc

1.Jupuirea
Pasarea se poate jupui in vreo 3-4 feluri, cel mai adesea se foloseste jupuirea cu incizie pe burta.
se jupoaie incet cu grija sa se desprinda piele de pe muschi cu toate penele intacte., atentie mare sa nu se faca taieturi in piele, fiecare gaura in plus ingreuneaza munca.toate lichidele si umezeala din corp trebuie stopata cu substante absorbante, poate fi si ipsos sau borax, sau si alte prafuri mai smechere dar si mai scumpe.
se detaseaza picioarele si aripiledin incheieturile superioare, coada trebuie taiata detasata cu grija de coloana vertebrasa sa nu fie taiate pendele din coada. eroare iremediabila!
gatul se intoarce pe dos se jupoaie incet pana se trage si capul prin gatul intors pe dos.
se taia corpul+gatul de la incheitura capului...si gata prima etapa.

2.pregatirea pieii
se curata picioarele si aripile de muschii de pe oase, se reconstituie oasele distruse de impuscatura, se curata complet craniul de creier, pielite, ochi carnuri grasimi limba etc., se scoate toate carnurile si grasimile cu grija de pe piele, ...piele trebuie sa ramana curata. doar piele si piene!
(in taxidermia moderna membrele si craniul pot fi inlocuite cu altele artificiale, mai putina munca, mai mult detaliu.... dar pentru noi din pacate scump!)

3.pregatirea corpului
se foloseste corpul natural ca model pentru forma si dimensiuni, apoi din paie, calti, talaj fin de lemn, si alte asemenea trebuie data o forma cat mai exacta a corpului, cu cat mai multe detalii anatomice si cat mai exacte.
**(aici as avea rugamintea daca stie cineva de unde se poate procura talaj fin de lemn ce era candva folosit la ambalarea vaselor ceramice si a oalelor pentru transport..)
exista corpuri de poliuretan gata fabricate gata detaliate care nu mai necesita nici un efort si nici prea multe cunostiinte de anatomie....dar tot la bani se ajunge! scump domle scump... si cine plateste?! :?
apoi lungimea si pozitia gatului.asta de multe ori e inselator, lungimea gatului la fazan sau rata e aceeasi, dar in diferite stari ale pasarii poate fi intins la maxim, sau inghesuit garbovit dand o senzatie exterioara ca ar fi numai la jumatatea lungimii reale
in oasele membrelor ramase atasate de piele, se introduc sarme care se fixeaza de oase, si trebuie reconstruita structura musculara cat mai apropiata de cea naturala.... se oate pregati si craniul, structurile musculare care au fost luate jos trebuiesc inlocuite si fixati ochii, culoare pozitie simetrie etc.

***Carnuirea, spalarea, degresarea uscarea***OPTIONAL****
la pasarile foarte murdare de pamant sange sau alte mizerii, si mai ales cam la toate ratele pentru ca sunt foarte grase
se pot folosii perii de sarma pentru a inlatura straturile de grasime si carnuri, apoi trebuie spalata piele in apa calduta, degresata in mai multe solutii, si clatita in multe ape pana iese curata, apoi uscata cu uscatorul...pana iti vine rau

e un proces consumator de timp si nu e deloc placut...dar de multe ori necesar!
*********

4.Ansamblarea
se introduce corpul artificial se fixeaza de la cap in jos, apoi se continua cu aripile, pozitionarea lor in locul de unde au fost luate jos e foarte importante mai ales la pasarile care au pozitie statica cu aripile inchise.
se continua cu picioare de asemenea notarea pozitiei de unde au fost luate e importanta ca sa nu iasa vreun mutant ... apoi coada... ultima dar nu cea din urma

5.Coaserea si detalierea
Se coase piele cu grija si cu multa migala, toate golurile ramase trebuiesc umplute cu vata sa dea forma corecta corpului ... si din nou se coase si iarasi se umple de sus pana jos

6.Pozitionarea si aranjarea
In functie de pozitia aleasa se aseaza pasarea pe stativul ales. e foarte bine ca sa fie pusa imediat pe stativul ce va ramane definitiv. apoi se aranjeaza penele si grupurile de pene sa se alinieze corect.se fixeaza aripile cu ace mari, si inca cateva puncte cheie de pe corp. apoi cu ata de cusut se face o retea in jurul corpului pentru a fixa toate penele sa ramana in pozitia dorita.
neparat se (re)inspecteaza pozitionarea ochilor, simetrie etc.

Conservarea
conservarea cel mai obisnuita e cu Formol/Acid Formic sau formaldehide
acestea fiind solutii se injecteaza dupa ce e legata pasarea si apoi se lasa la uscat.
se mai poate conserva si cu "conservanti uscati" cel mai ieftin e boraxul...dar nu am incredere 100% in el inca
dar acesti conservanti trebuiesc presarati pe toata piele la ansamblarea corpului artificial cu piele, inainte de coasere.

Hai noroc!! Nu-ti face griji cu intarzierea , caci vorba ceia o sthtii, "niciodata nu e prea tarziu" :wink: , oricum multzam fain pt. raspuns si-ti doresc lucrari cat mai reushite!! :D
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Următorul

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate