Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:40

trofeu mistret

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

trofeu mistret

Mesajde gherghisan pe 02 Feb 2009, 11:37

salutare tuturor
anul acesta am avut parte de o inchidere de exceptie a sezonului de vanatoare la iepure. Pe fondul pe care am mers mai aveam de recoltat un mistret...asa ca pe langa autorizatia de iepure aveam si una de mmistret...
Dupa multa alergatura pe un teren foarte moale am reusit sa darmam o frumusete de mascul cam de 180 kg!
Coltii individului au ajuns la mine...asa ca dupa ce i-am scos as vrea sa ii asez pe o panoplie...acum avand in vedere ca nu am mai facut asta va intreb pe cei mai experimentati in domeniu cum se procedeaza. Eu am un trofeu de la bunicul meu ramas un trofeu exceptional de altfel....(doar la Posada la muzeu am mai vazut ceva asa de mare), acesta fiind lacuit iar in interiorul coltilor am impresia ca este parafina sau ceva asemanator. Avand in vedere ca respectivii colti sunt goi in interior...cum se procedeaza pentru a se pastra cat mai bine?

va multumesc tuturor!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: trofeu mistret

Mesajde val pangica pe 02 Feb 2009, 16:58

Citeste la sectiunea de taxidermie - si vei gasi acolo destule sfaturi - bune si excelente .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: trofeu mistret

Mesajde scirocco pe 02 Feb 2009, 17:07

Uite aici, citeste pe la jumatatea paginii, sfaturi de la maitre Ghinda viewtopic.php?f=45&t=4878&start=90 si daca ai nelamuriri nu sfii sa-i trimiti un pm sa te lamureasca ca-i baiat salon si da sfaturi pertinente. :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: trofeu mistret

Mesajde Ursus2006 pe 02 Noi 2009, 19:41

Acesta este cel mai valoros trofeu de pana acum in sezonul 2009-2010 , impuscat de un prieten cu lisa de 12 pe un fond al AJVPS-Hunedoara : 128 pct.

[img=http://img441.imageshack.us/img441/6489/trofeu.th.jpg]
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: trofeu mistret

Mesajde sorin flutur pe 05 Noi 2009, 14:03

esti pe aproape Horica....daca arma e si pe numele tau este ok :lol:
scuze pentru off
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad


Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate