Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Aug 2019, 15:39

Taxidermia mamiferelor

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Taxidermia mamiferelor

Mesajde petre stefan pe 04 Mar 2010, 21:40

Salut tuturor . Sunt nou pe acest forum si in tr-ale vanatorii. M-ar interesa si pe mine daca stie careva cum as putea naturaliza ceva blanuri de animale in principal as dorii sa stiu ce solutii sau substante se folosesc ? In mare parte am ceva cunostinte despre taxidermie dar nu prea stiu cum sa tabacesc blanurile si ce am incercat pina acum a fost optiunea cu tarita de grau , sare,apa. Mi-a spus cineva care practica cu cativa ani in urma taxidermia sa incerc cu apa, sare ,spirt ,formol si piatra acra [ sulfat dublu de aluminiu si potasiu ] si as fi curios daca a incercat cineva sau daca nu stiti cumva unde as putea gasii piatra acra sau are cineva alte idei ? Multumesc anticipat .
petre stefan
Membru activ

Re: Taxidermia mamiferelor

Mesajde Catalin81 pe 13 Aug 2010, 21:59

Salut.
Argasirea + tabacirea (operatie disitinca ci nu identica cu argasirea) se aplica doar pentru blanuri tip covor si a celor supuse confectiilor.
Pentru taxidermia pasarilor, animalelor si a pestilor se fososeste un amestec format din: anhidrida arsenioasa (sau arseniat de sodiu) + acid boric + sapun lichid + apa. Iti va fi foarte greu sa faci rost de primele 2 substante. Daca vrei putem face un troc si anume: eu argasesc si tabacesc pieile si facem jumi - juma. Te poti uita la ceea ce am postat eu (Taxidermie, pasiune, arta, etc )
Catalin81
Membru activ

Re: Taxidermia mamiferelor

Mesajde Catalin81 pe 14 Aug 2010, 18:43

Salut!
Am postat azi le subiectul INTREBARE toate operatiile pe care trebuie sa le aplici la tabacirea pieilor si cateva imagini cu instalatiile indispensabile acestei indeletniciri. Sper sa te ajute, dar sfatul meu este sa nu incerci pt prima data pe blanuri valoroase (pisica salbatica, jder, lup) ci pe cele de mana a 2-a (iepure, vulpe, dihor, etc.)
Catalin81
Membru activ

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie