Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:56

Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 18 Mai 2012, 12:21

De ceva vreme ma bate gandul sa-mi ”dotez” carabina Cugir mode 1951in cal.22lr cu un pat adaptat particularitatilor mele anatomice si pe care sa-l folosesc pt.tir in poligon la disciplina ”bench rest target shooting”.De ce la aceasta ”disciplina” ?Imi prieste :D senzatia de reusita atunci cand grupajele sunt f.f.stranse!Pt.asta m-am gandit sa-mi cumpar o luneta tactica cu un reticul dedicat cu magnificatie mai mare si dotat cu tot ce tine de acest tip de luneta si odata cu asta sa ma deprind in a folosi o astfel de luneta :oops: (am ales deja modelul cu Tranan, doar trebuie sa dau verde comenzii).
Dar intampin cateva probleme:
1.aceasta carabina a fost gandita pt. sistem de ochire mecanica (dioptru,tel-catare) si nu pt. sistem de ochire optic.De aceea daca pun pe ea suporti normali si inele joase(ca sa am inaltimea sistemului de ochire la distanta optima)practic inchizatorul se loveste de luneta ”cursa” ei fiind generoasa si practic nu mai am loc sa incarc arma din lipsa de spatiu :( .Ea dupa cum probabil stiti nu are incarcator se incarca pe sus. Montarea inelelor pe sina lunga practic imipiedica incarcarea armei.Acuma am pe ea un suport de buna calitate confectionat de un om priceput din zona(H.P)destul de inalt pe care este montata o luneta care nu mai imi convine (nu pt. ca ar fii rea ci pt. ca are un reticul care nu se preteaza la ce doresc eu si are o magnificatie mica)si in acelasi timp nu-mi vine cum trebuie in umar patul si am si o distanta pupilara mare .....iar ochirea este un chin si rezultate bune am doar aleator pt. ca reusita este influentata de o groaza de lucruri..etc,etc.
2.nimeni nu-si bate capul dintre cei care se ocupa cu confectionarea de paturi cu comanda mea ”speciala”,normal ca nu doresc nimic gratis si inteleg f. bine situatia comenzile speciale au si alte preturi.
Intrebare?
Cunoaste cineva ”masinaria” din filmuletul de mai jos ?Exista precedent la noi in tara?

http://www.youtube.com/watch?v=PUr5IFXN ... re=related

M-ar interesa si parerea celor care trag cu astfel de arme dedicate (cu preturi delicate : :mrgreen: de exemplu cu un astfel de model:
http://www.championshooters.com/64sbig.htm )
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 18 Mai 2012, 12:27

.......vad ca nu merge link-ul.Il mai pun o data!

http://www.youtube.com/watch?v=PUr5IFXNT0A
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde Marius pe 18 Mai 2012, 13:49

Nu stiu sa raspund la intrebari, in schimb, lansez si eu o intrebare. :D
De ce nu renunti la arma aia si nu-ti iei una mai potrivita scopului? Sunt multe 22lr-uri cu preturi absolut acceptabile la noi sau afara, noi sau s.h.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 18 Mai 2012, 15:05

Normal de ce sa ne complicam atunci cand........inclusiv pe acest forum (daca nu ma insel) sensei violiv
a spus , incerc sa citez”daca cineva doreste plescaneala are in Bowning T-bolt una din cele mai precise arme ” si probabil mai sunt si altele cu siguranta.Si tot in paranteza spun ca luand aceasta arma voi putea declara ca am reintregit la mine in dulap familia Browning( ”tata”- A-bolt,”mama” -Cynergy......si eventual ”copilasul”- T-bolt) lucru care nu m-ar deranja.
Ce ma deranjeaza insa, este statutul superincert al acestui calibru, care daca este pe un permis de tip A inainte de orice folosire intr-un poligonul acreditat, va trebui sa treci la circa de politie de care aparti sa ceri o aprobare.Acesta chestiune ar omora insasi idea de tir sportiv cu scop recreativ ......si recreere doresc, nu sa ma umplu de nervi, nu din cauza politiei, ci din cauza birocratie stufoase,asta pe deoparte!
Pe de alta parte aceasta arma nu este chiar ieftioara(sunt deschis la ori ce oferta buna daca ma hotaresc sau care ma ajuta sa ma hotaresc :mrgreen: ).Patul cu care se livreaza nu a fost gandit pt. bench rest, este mai mult sporter, nici asta nu ar fi o problema.
Am deja o arma care grupeaza cu toate deficientele amintite mai sus f.f.bine , are alura de arma de bench, cu un pic de talent se poate monta pe ea o luneta, insa patul dedicat imi umbreste fericirea. Apoi totul o iau ca pe o provocare si vreau sa-mi pun un pic amprenta pe creerea acestui ”ansamblu”..........cu toate ca modificarile reversibile invatate de la violiv pt.a adapata o arma pt. trageri de precizie nu sunt f.costisitoare iar arma noua iti da o multime de posibilitati de montare a lunetei..........complicat?sau eu o complic prea tare?
De aceea am fost interesat de acest ”multiplicator-copiator”.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde Lupe pe 18 Mai 2012, 15:38

"Masinaria" o gasesti aici: viewtopic.php?f=73&t=9961
Lupe
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Noi 2010, 19:08

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde Marius pe 18 Mai 2012, 21:57

DART scrie:Normal de ce sa ne complicam atunci cand........inclusiv pe acest forum (daca nu ma insel) sensei violiv

Exact!
Eu sunt cam atehnic, desi am absolvit ingineria :oops: , asa ca daca trebuie sa aleg, merg pe varianta cea mai simpla.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde violiv pe 18 Mai 2012, 22:53

De ce sa iei o masina de copiat paturi ca sa faci o modificare simpla de tot armei :?:
Cum am si eu una la fel pot sa-ti spun ca intai trebe sa rezolvi cu prinderea de luneta astfel incat luneta sa stea suficient de in spate. Trebe montata o baza pe culata - frezarea de pe teava e mult prea in fata. Normal ca nu se poate decat cu un drum la un "artizan".

Daca tot tragi cu ochiul la tragatori de bench poate ai bagat de sama ca aproape toti au lunetele montate sus de tot, mult mai sus decat ar fi nevoie strict legat de dimensiunea ocularului lunetei in schimb au paturile inguste si joase. La bench-rest nu se trage cu obrazul rezemat de pat ci cu el complet in aer...arma sta pe un suport cat se poate de tapan si ajustabil pe tinta, ochiul doar se uita prin ocular cat mai centrat posibil dar numai degetul de pe tragaci atinge arma, maniera de tragere fiind una relativ impersonala, tragatorul facand contact cat mai putin cu arma.

Probabil ca tu doresti sa tragi intr-o maniera mult mai personala, tinand arma cat mai lipita de tine. Pentru asta sunt suficiente doua chestii:
1. o talpa reglabila cel putin pe inaltime care nu costa o avere si care se monteaza usor si singurel....normal ca de vrei sa investeti mai mult exista si talpi reglabile in toate directiile
2. un obrazar suplimentar sau unul reglabil. Sa faci unul reglabil patului ce-l ai presupune achizitionarea sistemului mecanic ce permite reglarea si o vizita la un artizan in paturi ca sa-l instaleze. Unul suplimentar e mult mai usor de atasat si exista nenumarate forme si materiale, care se monteaza mai usor sau mai greu, fara a modifica deloc patul sau cu modificari mai mari sau mai mici. O bucata de lemn de forma unui baston mai grosut fixata de marginea superioara a patului in doua puncte ti-ar rezolva problema foarte usor. Eventual, fixarea poate fi realizata prin incastrarea "chirurgicala" a doua piulite speciale in care sa se insurubeze doua surubele ce fixeaza "bastonul" astfel incat sa poti pune distantiere intre pat si "baston" pana cand ajungi la inaltimea dorita.
In plus, s-ar mai putea face o adaugare la crosa patului, astfel incat sa devina mai putin vanatoreasca, adica mai dreapta.

Toate aceste modificari se pot face folosind si rasina+fibra de sticla pe care le adaugi in straturi succesive si le "cioplesti" dupa dorinta si care la final pot fi finisate intr-o nenumarata varietate.
Posibilitati sunt nelimitate insa ultima dintre ele ar fi sa-mi iau un copiator de paturi.

P.S. la bani relativ putintei se poate achizitiona o arma de competitie de peste granite, in special de pe piata germana...si au tot ce le trebe, de la teava dedicata la pat pe masura si tragaci de vis.
de ex.:

http://www.egun.de/market/item.php?id=3817122

http://www.egun.de/market/item.php?id=3868742

http://www.egun.de/market/item.php?id=3736958
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde Cristi pe 19 Mai 2012, 06:52

Marius scrie:Nu stiu sa raspund la intrebari, in schimb, lansez si eu o intrebare. :D
De ce nu renunti la arma aia si nu-ti iei una mai potrivita scopului? Sunt multe 22lr-uri cu preturi absolut acceptabile la noi sau afara, noi sau s.h.

Eu ma intreb cand o sa apara si la noi in magazine una ca asta? :D
http://www.browning.com/products/catalo ... =022B&bg=x
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 21 Mai 2012, 15:00

Probabil ca tu doresti sa tragi intr-o maniera mult mai personala, tinand arma cat mai lipita de tine. Pentru asta sunt suficiente doua chestii:

Da violiv asa este!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 21 Mai 2012, 15:07

Asta am si facut.......am facut cumparaturi si informari!Si eu ma gandeam sa fac ceva de genul ”micarta” si ulterior sa o adaptez nevoilor mele.Multumesc ca mi-ai confirmat m-am usurat!.Azi aproape o jumatate de zi am incercat sa gasesc rasina potrivita..... nu a fost totusi o pierdere de timp.Tu ce fel de rasina ai folosit si de unde l-ai cumparat(cum te cunosc nu cred ca nu ai incercat sau macar sa nu fi ”pus ” pe cineva sa incerce :D ? Nu ar fi rau sa imi(ne)scri modul tau de lucru.
Multumesc pt. raspunsul tau complet.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 21 Mai 2012, 15:09

Scuze!Am uitat citatul la postarea de mai inainte.
Toate aceste modificari se pot face folosind si rasina+fibra de sticla pe care le adaugi in straturi succesive si le "cioplesti" dupa dorinta si care la final pot fi finisate intr-o nenumarata varietate.
Posibilitati sunt nelimitate insa ultima dintre ele ar fi sa-mi iau un copiator de paturi.

:oops: :oops: :oops:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 23 Mai 2012, 15:38

Alataieri m-am apucat sa confectionez un fel de ”micarta de casa ”din panza doc(folosit pt. confectionarea blugilor) am folosit o rasina poliesterica cu intaritor , doar ca ne stiind proportiile(prospectutul este sumar si nu spune cat trebuie sa pui sa ai un timp de punere in opera de macar 45 de minute) initial l-am facut sa se intareasca in 3 minute si am aruncat 1/2 cantitate ulterior am pus putin si nici in presa nu s-a intarit de 2 zile.
Idea lui violiv mi-a placut si modificarile aduse patului mi-ar place sa le fac din asa ceva .Stie cineva cum se foloseste si ce anume se foloseste pt. asa ceva?Multumesc!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde mopeka pe 23 Mai 2012, 16:05

DART scrie:...................Stie cineva cum se foloseste si ce anume se foloseste pt. asa ceva?Multumesc!



Pe la Arad,era un tip ce importa rasini,fibra de sticla,fibra de carbon,etc.
Incearca Horatiu(nu cel cunoscut de tine HP)
Mob. 0722180280
Bafto delo!
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Gemini Gunstock Carving Duplicator !?

Mesajde DART pe 23 Mai 2012, 16:09

Stiam si eu ca la Arad este cineva .....acuma am si numarul o sa il sun si te voi tine la curent ......
Multumesc!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate