Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 19:49

Poligon Pecica , jud Arad

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde bogdan187 pe 15 Mar 2014, 19:41

Salutare,

Pentru vanatorii(si nu numai ) din vestul tarii (si nu numai ) , in localitatea Pecica jud Arad(drumul spe Nadlac , aprox 13 km ) , se afla un poligon de tir sportiv ( talere , carabina (200m) , pistol ) condus de un om mai mult decat profesionist si implicat in activitatea de acolo .
Am fost astazi si am ramas mai mult decat placut impresionat de locul si profesionalismul instructorului -administrorului poligonului , asadar daca sunteti vanator sau civil (fiind poligon sportiv pot trage si oamenii care nu au permis de vanator cu conditia sa aiba peste 14 ani ) si vreti sa va incercati indemanarea la talere sau oricare alta forma de tir , eu va recomand cu toata increderea acest loc , mai ales ca preturile sunt foarte acceptabile .

Contact : Sorin 0736 423 371

harta : http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 8502_n.jpg
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde florinsarca pe 15 Mar 2014, 21:33

Un lucru foarte bun în contextul în care cel puţin pentru tirul cu carabina , poligoanele sunt foarte rare.
Cu ocazia ieşirilor pe teren la vânătoare un reglaj de lunetă îl faci mult mai greoi decât în poligon unde ai tot ce-ţi trebuie sau cel puţin aşa se presupune. Vă urez antrenamente multe şi vânat în cătare.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde achim pe 15 Mar 2014, 22:45

Am fost in urma cu doua saptamani ..... extraordinar :D
achim
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 07 Noi 2012, 18:29

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde bibicu pe 17 Mar 2014, 22:38

Subscriu,
Sorin e de nota 10 precum si poligonul pe care l-a amenajat la nivel european. Talere din toate partile cu masinarii de varf.
Am reglat acolo cu ajutorul lui un numar de …multe lunete.
Insa draga @bogdan187 sunt curios unde ai vazut tu 200m. Eventual daca ti-ai reglat luneta la +4.
120m este pana la biuta.
In rest conditii optime si pentru organizare de evenimente, veselii si pentru doritori un peste pe canal.
Nu-i reclama e purul adevar. E bine sa stie lumea mai ales in restristea asta cu atatea poligoane inchise(Lugoj, Timisoara..etc)
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde bogdan187 pe 17 Mar 2014, 22:46

bibicu scrie:Subscriu,
Sorin e de nota 10 precum si poligonul pe care l-a amenajat la nivel european. Talere din toate partile cu masinarii de varf.
Am reglat acolo cu ajutorul lui un numar de …multe lunete.
Insa draga @bogdan187 sunt curios unde ai vazut tu 200m. Eventual daca ti-ai reglat luneta la +4.
120m este pana la biuta.
In rest conditii optime si pentru organizare de evenimente, veselii si pentru doritori un peste pe canal.
Nu-i reclama e purul adevar. E bine sa stie lumea mai ales in restristea asta cu atatea poligoane inchise(Lugoj, Timisoara..etc)



Eu am fost pentru talere .....Sorin mi-a spus ca are pentru glont 200m .nu aveam de unde sa visez distanta asta .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 18 Mar 2014, 09:42

120 metri sunt de la pavilionul acoperit pana la buta. Se poate trage si de la distanta mai mare, dar nu din pavilion.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde brix pe 03 Apr 2014, 16:32

Remo scrie:120 metri sunt de la pavilionul acoperit pana la buta. Se poate trage si de la distanta mai mare, dar nu din pavilion.

Salut colegi,

Distanta autorizata de tragere in poligon, cu orice calibru de carabina este 150 m.
Exista posibilitatea de tir cu pistol.In dotarea poligonului, pistoale cal.9 mm,Smith & Wenson, Beretta.
La capitolul talere tir vanatoresc, poligonul va pune la dispozitie si aruncator + talere "iepure".
In general ,la sfarsit de saptamana,sambata si dumineca începând de la ora 9 ne întâlnim mai multi la un taler,aer curat,discutii.Ne putem intalni oricând si in timpul saptamanii ,cu un telefon inainte.
Cei interesati sunt asteptati cu placere in poligon.Merita incercat.
Contact,
Sorin 0736 423 371
brix
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2013, 09:36

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde DART pe 07 Mai 2014, 16:38

Confirm,
este un poligon bine organizat,placut...administratorul este o gazda buna si corecta,preturile sunt bune.Am fost de cateva ori,m-am simtit bine si ma voi reintoarce.

Il recomand calduros.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde madalin122582 pe 07 Mai 2014, 16:54

Creste inima-n mine cand aud de poligoane mai mult sau mai putin noi. Ma bucur ca se organizeaza si se promoveaza tot mai des diverse competitii de tir.
Pana si la noi la Valcea ar fi un zvon ca AJVPS-ul local ar fi gasit o locatie ce se preteaza pt poligon :D
Traiesc si sper...asta mi-a mai ramas :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 07 Mai 2014, 18:08

Sper sa ne vedem sambata asta (adica in 10.05) in poligon la Pecica. Eu unul de abia astept.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde brix pe 08 Mai 2014, 12:13

Remo scrie:Sper sa ne vedem sambata asta (adica in 10.05) in poligon la Pecica. Eu unul de abia astept.


De abia astept si eu.
Ultima data când ne-am intalnit ai avut o mansa super.
Ultima sambata( n-ai fost),Sorin a schimbat toate unghiurile de tragere.Ne-a cam pus armele pe bigudiuri,da a fost fain.
Atunci,pe sambata.Vorbim la tel.
brix
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2013, 09:36

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde soimu` pe 08 Mai 2014, 19:38

daca se amana pe duminica vin si eu...altfel nu o sa ne vedem
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde brix pe 12 Mai 2014, 10:07

soimu` scrie:daca se amana pe duminica vin si eu...altfel nu o sa ne vedem


Pai am fost dumineca si ai lipsit.
Am fost mai multi.A fost tare fain.Talere,pistol,carabine,tot tacâmul,ca la Verdun.A tinut si vremea cu noi.
brix
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2013, 09:36

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde soimu` pe 12 Mai 2014, 19:15

sambata seara am ajuns de la cabana... si am mers cu copilul direct la urgente fiind suspect de apendicita
desi duminica era mai bine...nu am avut inima sa plec la poligon.
imi pare rau, cred ca totusi se poate incadra in "neprevazut si nedorit".
sper saptamana viitoare.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde brix pe 14 Mai 2014, 09:01

soimu` scrie:sambata seara am ajuns de la cabana... si am mers cu copilul direct la urgente fiind suspect de apendicita
desi duminica era mai bine...nu am avut inima sa plec la poligon.
imi pare rau, cred ca totusi se poate incadra in "neprevazut si nedorit".
sper saptamana viitoare.


Cel mai important lucru este sanatatea copilului.Sper ca nu e nimic grav .Ii doresc sanatate multa.
In rest ok.Eu nu ajung sambata la poligon.Distractie buna !!!!!!!
brix
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2013, 09:36

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde pipabh pe 28 Mai 2014, 22:22

vesti bune d-lor,
ceva poze? cate masini, posibilitate de skeet???
PRETURI???

MULT SUCCES
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 29 Mai 2014, 11:38

Pentru ca cei care ar fi mai potriviti sa-ti raspunda sunt in concediu, ma incumet eu. Masini: sunt 5, nu-ti pot spune marca, dar sunt telcomandate wireless. 4 lanseaza talerele in zbor iar al cincilea este tinta iepure. Stiu ca terenul de skeet exista, inclusiv cele doua case, dar nu le-am folosit niciodata si nu le-am vazut niciodata folosite. Intalnirile la care merg eu au loc de obicei sambata si sunt destinte vanatorilor, nu sportivilor la vreo disciplina de talere. Noi incercam sa ne pastram cat de cat in forma pentru viitorul sezon, dar mai ales ne bucuram sa mai iesim din casa in companie vanatoreasca. Sistemul este urmatorul: exista 5 posturi de tragere insirate pe o linie si cinci masini care arunca talerele, fiecare la un alt unghi, patru dintre ele fiind dispuse intr-un semicerc aproximativ, in fata liniei de posturi de tragere si inca o masina care arunca dispre linia de posturi, ca sa simuleze pasarea care pleaca de la picior - ii putem spune tinta prepelita. Cine se simte norocos in ziua respectiva, procedeaza astfel: Se incepe de la postul de pe extrema stanga si se trage o tură la toate cele cinci talerele. Spun o tura, nu un foc, pentru ca dublarea este permisa. Apoi tragatorul se muta un post mai la dreapta si repeta tirul asupra celor 5 tinte, etc. Evident, de multe ori, nu ne simtim in stare sa faxcem tot parcursul si facem cate o tura (25 focuri) de pe un singur post - de obicei cel din mijloc, locul care permite corectii medii la toate masinile. dl. Sorin Miscuta (proprietarul si instructorul) are obiceiul sa modifice in fiecare saptamana unghiurile masinilor ca sa nu ne invatam sa tragem automat - mici modificare care te pot incurca mai mult decat mi-as fi putut imagina. Evident, toate scuzele care sunt aplicabile la vanatoare pentru un foc ratat sunt primite cu amabilitate si la poligon. Tin sa enumar, fara sa ma limitez la, vant, soare, lipsa soarelui, absenta vantului, presiunea atmosferica, cheful din seara precedenta, sau faptul ca nu am mai iesit din casa de mult etc etc.
Poze nu am facut pentru ca.. aa.. nu s-a gandit nimeni ca ar trebui sa faca. Eu l-am rugat pe soimu' sa-si duca gopro hero-ul lui (care si asa numai aduna praful) dar fie a uitat sa-l duca fie nu a venit datorita unor probleme de familie. Poate il duce sambata asta.
Pretul este de 60 lei/tura, cu cartusele (daca vrei si cu armele) poligonului. Daca vrei cu cartusele tale, pretul e mai mic, dar nu stiu cat, eu iau intotdeauna crtusele de acolo.
Sper ca nu am uitat sa raspund la vreo intrebare. Cred ca daca veti veni, va va placea. Mie sigur imi place - chiar daca sunt departe de a fi talentat la talere.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde pipabh pe 30 Mai 2014, 05:22

multumesc de raspuns.
Din pacate nu am inteles de ce nu se "agita" lumea sa va faca mai cunoscuti!!
M-ar interesa si cat costa o mansa de talere (20-25 buc??) fara sa iau cartusele de la poligon.

Multumesc
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde brix pe 18 Iun 2014, 16:06

pipabh scrie:multumesc de raspuns.
Din pacate nu am inteles de ce nu se "agita" lumea sa va faca mai cunoscuti!!
M-ar interesa si cat costa o mansa de talere (20-25 buc??) fara sa iau cartusele de la poligon.

Multumesc


Salut,
Exista niste poze de prezentare a poligonului pe forumul vecin.La ultima intalnire,unul din colegi a facut niste filmulete ce urmeaza sa fie puse pe forum.O mansa de 25 cartuse si talerele aferente,casti,cu armele poligonului(sau nu),cu cartusele tragatorului,cu asistenta instructorului,costa 40 lei.(cafeaua,sucurile,apa minerala,discutiile,buna dispozitie,intra in pret).Poligonul pune la dispozitie cartuse B & P,cal 12 si 20.
Va asteptam in poligon pentru a va convinge la fata locului,cel mai bine cu untelefon inainte.
0736 423371 Sorin
brix
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Mai 2013, 09:36

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde DART pe 04 Aug 2014, 09:36

Pe 2 August(sambata)am fost la poligonul D-lui prof.Miscuta de la Pecica.”Tematica”pe care mi-am propus-o a fost sa ”adaptez” noua munitie(PTS 11,7g.308 win)la reglajele preexistente de pe doua sisteme optice pe care le voi folosi alternativ pe o teava de Blaser R8 in .308 win(Aimpoint Micro H-1 si SB Klassik Hungary 2,5-10x56 )initial acestea fiind reglate cu RWS EVO 11,9g.
Poligonul de glont are 3 piste cu dotarile aferente (saculeti,stative, casti etc.)... insa eu mi-am propus de mult ca reglajele la armele mele sa le fac din pozitia culcat folosind doar bipodul Harris si un saculet cu fasole ...asa am facut si acum.Totul a decurs conform planului la mine...ba mai mult, am avut ocazia sa-l intalnesc si pe colegul nostru forumist @bibicu care a venit sa-si regleze o bijuterie de 7mm Rem.Mag (Browning cu teava octogonala) pe care a poposit un Schmidt&Bender Klassik Hungaria in 2,5-10 x 56(NORMAL ! :lol: ... pacat ca nu i-am vandut-o eu) si sa verifice reglajul unui 300 Win Mag.(Blaser R93) dotat cu un Zeiss Diavari 6-24x56)...il felicit cu aceasta ocazie ca a reusit cu ambele feroaice fara frana de gura la Browning si doar cu Magnaport la Blaser grupaje de 1/2MOA la 100m...nu este putin cu aceste 2 magnumuri.
...si nu in ultimul rand am vrut sa-i vad la lucru... B725-ul in cal.12. @bibicu f. generos mi-a imprumutat arma sa fac cateva parcursuri la sectiunea de talere a poligonului.
M-am umplut de ”pozitivuri” :D ,arma mi s-a potrivit de minune ...si f. important, Prof.Miscuta (omul este profesor pe bune cu specializarea tir sportiv) m-a ghidat in asa fel in cat am scapat doar f. putine talere pe un parcurs nou pt. mine cu o... arma noua.Nu sunt un tragator incepator la talere...insa am avut ce invata la aceasta sedinta. Data viitoare vin cu arma mea :) si il aduc si pe fiul meu... sa-l dau pe mana D-lui Miscuta.
De ce merita sa mearga omul la acest poligon:
-costuri decente;
-asistenta de specialitate de calitate dublata de un spirit pedagogic pe masura (numai cel care nu doreste nu va putea asimila);
-ambianta si peisaj placut ochiului (poti veni cu intreaga familie,doamnele si copii au o zona de siguranta unde pot petrece in voie;
Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, trebuie sa va convingeti personal. Pentru ca lucrurile sa decurga ”rotund”, trebuie sunat inainte cu cateva zile pentru o programare.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde bibicu pe 04 Aug 2014, 22:12

@DART esti un dragutz.
Pe cat te-ai umplut tu de "pozitivuri" pe atat eu de "negativuri" culmea cu propria arma.
Daca la glontz nu am "transpiratii" la talere am de muncit.
Se vede ca am ignorat arma asta si am tras cu tot felul de alte bazaconii.
Data vii toare daca vii cu Cinergy-ul, l-as proba si eu ca m-ai omorat cu mili-secundele alea.
Tinta mi-a confiscat-o fetita si a zis ca vine cu mine data viitoare.
Una peste alta nici nu stiu cum a trecut vremea si s-a facut tarziu, cu povesti, lectii si sfaturi utile.
Trebuie repetat. Eu mai gasesc ceva de reglat in dulap tu vino cu cunostintele in materie si Sorin ne asista si ne suporta cu placere.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde DART pe 05 Aug 2014, 09:19

bibicu scrie:..................................................................................................
Una peste alta nici nu stiu cum a trecut vremea si s-a facut tarziu, cu povesti, lectii si sfaturi utile.
Trebuie repetat. Eu mai gasesc ceva de reglat in dulap tu vino cu cunostintele in materie si Sorin ne asista si ne suporta cu placere.


Nu cred ca ”problema” ta este asa de mare... :lol: ii dai tu de capat !
...insa ai f. mare dreptate nu stiu cum a trecut vremea de la 08.00-16.00...uimitor ce poate face o atmosfera buna!
Da... neaparat trebuie repetat !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde zforis pe 06 Ian 2015, 14:39

De unde se stie ca un poligon este autorizat? Exista undeva o lista cu poligoane autorizate? Eu nu gasesc...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Ursus2006 pe 13 Feb 2015, 18:51

S-a inchis si poligonul asta.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde pipabh pe 14 Feb 2015, 07:46

Ursus2006 scrie:S-a inchis si poligonul asta.

:( :(
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 16 Feb 2015, 10:06

Am aflat, cu bucurie si din surse autorizate, ca poligonul a redevenit functional. Era si timpul, dat fiind ca acusi se incheie sezonul de vanatoare. Dar o dimineata la poligon cu prietenii este cel mai bun leac pentru tristetea de sambata dimineata in intersezon.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde the_mav pe 16 Feb 2015, 10:16

Remo scrie:Am aflat, cu bucurie si din surse autorizate, ca poligonul a redevenit functional. Era si timpul, dat fiind ca acusi se incheie sezonul de vanatoare. Dar o dimineata la poligon cu prietenii este cel mai bun leac pentru tristetea de sambata dimineata in intersezon.

:? :roll: :? :idea:
adica sambata e inchis si luni s-a deschis iar?!?!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 16 Feb 2015, 11:10

Povestea cu inchisul s-a petrecut mai demult - pe la sfarsitul anului trecut. Oricum, am sunat la Sorin Miscuta, sa-l intreb si pe el si am aflat ca e intr-adevar deschis, dar nu au instructor prezent decat duminica dupa masa. Or, se pare ca fara instructor de poligon nu poate trage nimeni, asa ca sperantele mele pentru sambata dimineata au fost prea optimste. Sper sa se rezolve problema cat de repede.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde radubichis pe 16 Feb 2015, 11:44

Vanatorii stiu ca nu au nevoie de instructordaca trag la talere sau tinta cu armele trecute in permis. Instructor trebuie doar pt poligon de agrement in care trag persoane fara permis arma.Poate ma insel
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon Pecica , jud Arad

Mesajde Remo pe 16 Feb 2015, 16:54

Vanatorii stiu ca nu au nevoie de instructordaca trag la talere sau tinta cu armele trecute in permis. Instructor trebuie doar pt poligon de agrement in care trag persoane fara permis arma.Poate ma insel


Asa stiam si eu, asa ca e posibil sa ne inselam amandoi. Oricum orarul l-am aflat de la proprietar, asa ca asta e situatia momentan. Daca aflu de o modificare, va voi spune si voua.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate