Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:46

Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 22 Apr 2016, 23:13

Ansamblul.

Imagine

Imagine

Dupa o pauza de tragere de aproape 5 luni...am refacut O-ul.

Imagine

Grupuri.


Imagine



Imagine

Tentativa de a "taia" o sfoara de 2mm...am atins-o din 3 incercari.M-am intrecut cu gluma si m-am oprit...Pt.caprior am nevoie de 1MOA.

Imagine

Pt. 1 foc la caprior...50 in poligon.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 23 Apr 2016, 00:32

Treaba faina ... Prima poza cu grupurl 0.350 Moa .. Imi place .. Se vede ca ai Mai tras cu arma :D ( desi a fost 5 luni in urma ) ... Nu imi dau seama ce companie a facut arma . Luneta este S&B daca nu am insel..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 23 Apr 2016, 08:33

Marksman scrie:Treaba faina ... Prima poza cu grupurl 0.350 Moa .. Imi place .. Se vede ca ai Mai tras cu arma :D ( desi a fost 5 luni in urma ) ... Nu imi dau seama ce companie a facut arma . Luneta este S&B daca nu am insel..

Arma, ca arma .Munitia e tare ,scumpa ,precisa si greu de gasit :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde florinsarca pe 23 Apr 2016, 08:58

Poligonul în ce locație se află? Se pare că e ceva serios și...autorizat, bineînțeles.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 23 Apr 2016, 10:05

Marksman scrie:Treaba faina ... Prima poza cu grupurl 0.350 Moa .. Imi place .. Se vede ca ai Mai tras cu arma :D ( desi a fost 5 luni in urma ) ... Nu imi dau seama ce companie a facut arma . Luneta este S&B daca nu am insel..


Multam.
De cinci luni nu am tras cu aceasta carabina :D...mai "rulez"in paralel si un Blaser Professional R8(cu doua tevi .308win si .243win) , asta este pt. vanatoarea la panda ca de grea este cam grea...
Da,optica este Schmidt&Bender ... sunt unul din promotorii brandului in zona.
Arma este Sauer 202C Wolverine .308win ,teava match 21mm,lunga de 67cm...


radubichis scrie:
Marksman scrie:Treaba faina ... Prima poza cu grupurl 0.350 Moa .. Imi place .. Se vede ca ai Mai tras cu arma :D ( desi a fost 5 luni in urma ) ... Nu imi dau seama ce companie a facut arma . Luneta este S&B daca nu am insel..

Arma, ca arma .Munitia e tare ,scumpa ,precisa si greu de gasit :D


Asa este Radule...f. greu de gasit :) ...si asa cum spui pana la 100m superprecisa...

florinsarca scrie:Poligonul în ce locație se află? Se pare că e ceva serios și...autorizat, bineînțeles.


Pecica,jud.Arad...cam departe de mine... 77 km :( insa conditiile sunt f. bune iar locatia este chiar aratoasa ...este singurul poligon autorizat in zona asta de tara(dupa stiinta mea)...fara acesta chiar nu stiu unde ne-am regla armele.Sper sa apara si altele...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 23 Apr 2016, 12:04

Arma este Sauer 202C Wolverine .308win ,teava match 21mm,lunga de 67cm...



Sare de 6 Kg echipata complect cu monturi si luneta?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 23 Apr 2016, 12:11

radubichis scrie:Arma este Sauer 202C Wolverine .308win ,teava match 21mm,lunga de 67cm...



Sare de 6 Kg echipata complect cu monturi si luneta?


...doar daca ii pun si bipodul Harris...altfel este sub 6kg...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 23 Apr 2016, 13:26

Da si tu un semnal cind mai faci cite un mic antrebament ,poate-mi fac timp fac 200 km si ne antrenam impreuna
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 23 Apr 2016, 16:09

Munitie scumpa si greu de gasit?.... Daca poti sa imi traduci in USD or Euro vreau sa compar preturile cu cele de aicea ...
Sper sa nu fi inteles gresit... stiu ca in Ro nu este voie asea ceva inca ....dar daca at fi possibilitatea sa incarci munitia acasa ( si o faci la parametri corespunzatori ) ... Grupurl ar fi 0.250 Moa constant . Spun asta pentru ca citva ani in urma incarcam pt 308 si stiu ce poate sa faca o teava Mach si o luneta ca S&B ... :D
Inca o chestie am vazut ca nu se foloseste in Ro este bolobocul pt luneta .. Chair daca nu se trage la distante mari , dar asta ar ajuta sa iti ramina grupurl strins si la distante peste 100m . In natura nu o sa gasesti o masa perfect dreapta ca si in poligon, :D . Este buna masa nimic de spus,... dar eu incerc sa copiez conditile care pot sa le gasesc in padure si todeauna trag si imi reglez arma din pozitia culcat.
Acum toate astea ...Dart.. Poti daca vrei sa le iei doar ca o remarca personala , ce pot sa iti spun ca pe mine am ajuta enorm bolobocul si am pe toate arm ele asea ceva ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde violiv pe 23 Apr 2016, 16:32

Gand la gand cu bucurie.

Azi am iesit si noi o fuguta. Blaser cu 243-uri, Norma V-Max si S&B PTS si o X-Bolt varmint tot in 243, cu Orix .

Ceilalti si-au luat tintele cu ei, n-am apucat sa fac poze in poligon asa ca am numa tinta mea. Oricum si cu Orix si cu V-Max si din Blaser si din X-Bolt doua boabe se suprapun mai mult sau mai putin.

Imagine

Teava decuprata, decarburata, descantata, scoasa prima data dupa curatenie. Luneta montata din nou - montura fixa cu baze EAW si inele IOR. Am avut de gand sa schimb luneta dar n-au fost fonduri suficiente asa ca am ramas cu mai vechea Weaver European 3-9x56. Am avut de gand sa schimb si munitia dar aveam prin dulap o cutie de PTS asa ca am ramas cu asta.
2 focuri ca sa fie in mijloc la 50 m, apoi la 100 inca un foc in marginea tintei, un prim grup dupa butonat la click-uri si inca un grup dupa inca o click-uire. Nu masor cu rigla ci "din ochi", prin luneta, cam care e abaterea apoi corectez grosier si la final finut. I-au trebuit 3-4 focuri tevii sa se invete cu cuprul PTS-ului si degetului cu tragaciul. Nu mai trag demult grupuri de 3 sau mai multe focuri din arme de vanatoare ca n-are rost.
N-am mai pus programul de masurat ca iar n-are rost. Pentru curiosi, distanta dintre liniile tintei este de 1/4" iar bulina centrala are 1/2". La final, tragand de pe capota masinii, am "piscat" gatul unei sticle de cola de 0,5 l de la 200 m, din a doua incercare (piscat inseamna ca focul n-a fost fix-fix pe mediana ci la jumatea distantei dintre mediana si marginea sticlei cam la 3 cm sub dop) ... intre timp se rotise un picut vantul si-a trebuit corectat si stanga-dreapta cam de jumate de sticla.

Peste toate, mai bucuros decat de Blaser ca astea stie toata lumea cum merg, am scos pentru prima data noua achizitie, parte a unui proiect intitulat "sub MOA cu sub 1000 lei". ;)
Combinatia este alcatuita dintr-o Ij 18 plastic in 30-06, achizitionata s-h cu 500 lei, adaptare baza Weaver+inele Millet de la Arrow - inca 230 lei si o luneta Weaver 1-3x20, aceeasi despre care am discutat cu multi ani in urma si care zacea prin dulap. Avand in vedere anii din spate ca si numarul de focuri suportate e imposibil de evaluat dar estimez ca e la limita de a putea fi facuta cadou.
Nu am luat o montura dedicata lunetelor pentru ca am avut initial de gand sa-i pun un red-dot Delta nou-nout care sta si el in dulap degeaba. Oricum, arma + baza + Delta fac la total <1000 lei.
Arma + baza + inele =< 750 lei asa ca mi-au mai ramas ceva banuti cat sa-i pun un surub de curea pe uluc ~70 lei, un bipod Caldwel ~150 lei, un obrazar de neopren ~ 60 lei sub care am indesat niste feliute de burete.

Munitia aleasa a fost Norma FMJ de 9,7 g pentru ca stateau si ele ramase prin dulap, pentru ca e o munitie care merge brici, pentru ca stiam deja prediclectia Ij-urilor pentru munitii mai usurele si pentru ca sunt mai usor de tras dintr-o combinatie destul de usoara si cu recul recunoscut suparator, mai ales cand luneta are numai ~7 cm distanta pupilara.

Arma avea ceva mai putin de o cutie de cartuse trase cu ceva ani in urma si prinsese un pic de rugina. A fost si ea decuprata, decarburata, descantata, desfacuta bucatele, slefuita unde trebe, completata unde trebuie si unsa frumos, montata sina cat se poate de definitiv, etc.

Reglajul a fost mai anevoios decat la Blaser. A necesitat vreo 5-6 focuri numa ca sa se "manjeasca" un pic teava, sa i se aseze maruntaiele armei si lunetei la locul lor, sa ma reinvat cu trasul la 100 m pe 3x si cu tragaciul nu tocmai de Blaser ... si sa ajung pe tinta la 100 unde trebe. Apoi toate au inceput sa mearga dupa asteptari si dorinta mi-a fost indeplinita:

Imagine

Grupul imediat langa centru, din 3 focuri, a fost tras cu pauze de cateva minute bune intre focuri. Grupul precedent serie rapida. Ultimul foc e doar de control, dupa o mica ajustare din click-uri. Bila centrala are 1" asa ca ambele grupuri sunt sub limita MOA. Am tras folosind bipodul si saculet sub pat.
Teava se incalzeste foarte iute si grupajele se rasfira repejor. Doua focuri cam le poate musca. Foarte probabil ca folosind o luneta mai serioasa e capabila sa traga si mai bine.
Ultima parte a "pariului" era sa ca ansamblul sa fie in stare sa sparga o sticla la 200 m. La 210 m am lovit cu doua din trei focuri un PET de 2 l, cu primul foc ratat. FMJ + tinta atinsa in lateral catre gat au facut-o sa nu explodeze asa ca am tras si al treilea foc care a spart-o definitiv. Am tras folosind doar bipodul, fara sprijin sub pat, dintr-o pozitie improvizata ca in terenul de vanatoare.

Poze cu ansamblul o sa va pun cand o sa am voie ... ca nu cumva sa ma duc cu ea la tap in loc sa merg cu Blaser-ul. Aveam de gand sa incerc la 50 m si ceva Hammerhead de 14,3 g, sa vad unde e pe tinta fata de 9,7 g ... cine stie, poate am noroc si nu trebe butonat la luneta asa ca arma ar putea fi folosita si-n goana fara alte reglaje. Nu m-au mai lasat invidiosii de amici si m-au amenintat ca nici nu ma mai primesc la vanatoare la mistreti cu grupa daca am de gand sa vin cu arma asta.

Realitatea este ca arme ca Sauer-ul din pozele de mai sus sau un Blaser "amarat" de la debut de gama sunt arme care aproape ca te ung pe suflet. Insa este la fel de real ca o combinatie care costa cam cat un inchizator de Blaser sau o bila de maner personalizata poate trage aproape a fel de bine si poate fi folosita in teren cu rezultate bune. Mie mi-a priit bine de tot, m-am simtit iar tanar debutant ... dar niciun alt particpant n-a vrut sa traga macar un foc cu ea ... invidiosii :D :x

P.S. bravo, doctore! Ma bucur ca poti trage iar!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde violiv pe 23 Apr 2016, 16:45

Marksman scrie: Sper sa nu fi inteles gresit... stiu ca in Ro nu este voie asea ceva inca ....dar daca at fi possibilitatea sa incarci munitia acasa ( si o faci la parametri corespunzatori ) ... Grupurl ar fi 0.250 Moa constant . Spun asta pentru ca citva ani in urma incarcam pt 308 si stiu ce poate sa faca o teava Mach si o luneta ca S&B ... :D


Cu ceva ani in urma, in vizita pe plaiuri mai civilizate, am avut prilejul sa incerc chestia cu incarcatul. Desi acum 30 de ani faceam asta uneori si zilnic, experienta cu glontul era 0.
A durat cateva zile bune, multe ore de truda si migala, incercari peste incercari si cateva sute de euro aruncati in vant doar ca sa ajung sa egalez ca performanta munitiile de top comerciale. Si asta in conditiile in care atelierul era gratis, poligonul si arma gratis si tot asa si sfaturile. Da, e o mare satisfactie sa tragi foarte bine cu munitie facuta de tine dar investitia initiala depaseste cu mult costul munitiei pe cateva sezoane de vanatoare iar astazi munitia comerciala este muuult mai buna decat acum 20 de ani si poti gasi cu mai orice varf ti-ar trece prin cap.
Dupa cum am invatat atunci, daca tragi anual sub 250 cartuse dintr-un calibru mediu nu merita sa te apuci sa incarci. Cum la noi mai degraba se trag 25 cartuse anual ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 23 Apr 2016, 19:13

Marksman scrie:Munitie scumpa si greu de gasit?.... Daca poti sa imi traduci in USD or Euro vreau sa compar preturile cu cele de aicea ...
Sper sa nu fi inteles gresit... stiu ca in Ro nu este voie asea ceva inca ....dar daca at fi possibilitatea sa incarci munitia acasa ( si o faci la parametri corespunzatori ) ... Grupurl ar fi 0.250 Moa constant . Spun asta pentru ca citva ani in urma incarcam pt 308 si stiu ce poate sa faca o teava Mach si o luneta ca S&B ... :D
Inca o chestie am vazut ca nu se foloseste in Ro este bolobocul pt luneta .. Chair daca nu se trage la distante mari , dar asta ar ajuta sa iti ramina grupurl strins si la distante peste 100m . In natura nu o sa gasesti o masa perfect dreapta ca si in poligon, :D . Este buna masa nimic de spus,... dar eu incerc sa copiez conditile care pot sa le gasesc in padure si todeauna trag si imi reglez arma din pozitia culcat.
Acum toate astea ...Dart.. Poti daca vrei sa le iei doar ca o remarca personala , ce pot sa iti spun ca pe mine am ajuta enorm bolobocul si am pe toate arm ele asea ceva ...

Glumeam ,este 5 lei cartusul adica 1,1 Euro .Este cea mai ieftina munitie buna de la noi .O folosesc de cind a aparut pe piata
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde violiv pe 23 Apr 2016, 20:51

Iata si ceva poze cu combinatia

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

si daca exista curiosi in privinta monturii fixe de la EAW ... cu inele IOR

Imagine

Imagine

Imagine
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 24 Apr 2016, 03:38

violiv scrie:
Marksman scrie: Sper sa nu fi inteles gresit... stiu ca in Ro nu este voie asea ceva inca ....dar daca at fi possibilitatea sa incarci munitia acasa ( si o faci la parametri corespunzatori ) ... Grupurl ar fi 0.250 Moa constant . Spun asta pentru ca citva ani in urma incarcam pt 308 si stiu ce poate sa faca o teava Mach si o luneta ca S&B ... :D


Cu ceva ani in urma, in vizita pe plaiuri mai civilizate, am avut prilejul sa incerc chestia cu incarcatul. Desi acum 30 de ani faceam asta uneori si zilnic, experienta cu glontul era 0.
A durat cateva zile bune, multe ore de truda si migala, incercari peste incercari si cateva sute de euro aruncati in vant doar ca sa ajung sa egalez ca performanta munitiile de top comerciale. Si asta in conditiile in care atelierul era gratis, poligonul si arma gratis si tot asa si sfaturile. Da, e o mare satisfactie sa tragi foarte bine cu munitie facuta de tine dar investitia initiala depaseste cu mult costul munitiei pe cateva sezoane de vanatoare iar astazi munitia comerciala este muuult mai buna decat acum 20 de ani si poti gasi cu mai orice varf ti-ar trece prin cap.
Dupa cum am invatat atunci, daca tragi anual sub 250 cartuse dintr-un calibru mediu nu merita sa te apuci sa incarci. Cum la noi mai degraba se trag 25 cartuse anual ....


Este adevarat .. nu se merita sa te apuci de incarct daca nu o sa tragi mult cu arma sau daca nu cauti sa faci performata, Este un procs destul de lung si ai nevoie de multa rabdare , informatie si trebuie sa fi dispus sa inveti din esecuri :) sa nu mai punem ca si costurile sint pe masura ... as putea sa ma apuc sa insir toate operatile care trebuie facute ff exact si in ordine ca sa iti inbunatatesti grupul, dar nu cred ca este important ... apoi mai este al doilea fenomen .. Tragatorul ... daca se trag doar citeva cartuse pe an acolo nu se prea poate vb de performanta .. ( cu tot respectul inteleg... ca costurile gloantelor sint destul de ridicare in Ro si pt multi vinatori este probabil un efort financiar enorm sa tragi citeva sute de cartuse pe an . ) ..
Am vazut grupuri ff faine si la Violiv si la Dart , ( daca am inteles bine Violiv tragea cu o arma destul de ieftina , si pentru asta merita toata stima) , sint si in Romania baieti care stiu trage si o fac fff bine cu munitie de la magazin ..
Acum am aici citva prieteni care incarca si ei ... dar cu tot respectul o spun nu prea stiu multe despre incarcarea munitiei , si nu au habar de cea ce fac , ei copiaza din carte exact :) .. ei vor doar sa iasa mai ieftin ca si munitia de la magazin si deacea incarca .. :lol:
Cel mai bun grup al meu cu 308 a fost la 300 yards ( 280m ) 0.350 moa , daca NU aveam vint in poligon puteam face constant 1/2 MOA la distanta aia ... Am vorbit cu Cristi Popescu de citeca ori si stiu ca si el trage 308 , si baiatul trage f bine .. Din cite am inteles si el este de acord ca munitia incarcata ( la parametri corespunzatori ) :) .. este superioara munitiei de la magazin ..
Personal eu am nevoie de pina la 2 luni pe timp de vara sa imi testez un gloante ( asta inseamna cam 6-7 iesiri la poligon ) si apoi doar pot sa spun ca am terminat cu gloantele ala si sint satisfacut cum merge .
Daca nu cer prea mult Cristi Popescu .. posteaza te rog poza aia care am ti-am trimiso cu tinta ... este pe tinta si informatia cu gloantele , praful de pusca si capsele care leam folosit ( sint in engleza dar o sa traduc daca este nevoie ) .Eu cred ca la 308 se poate merge aproape la extrem cu incarcarea munitiei, si gloantele pot fi facute sa bata gaura in gaura ( fara a largi mult gaura initiala la 100m ) :D ... cea mai mare problema este tragatorul :)
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 24 Apr 2016, 03:40

radubichis scrie:
Marksman scrie:Munitie scumpa si greu de gasit?.... Daca poti sa imi traduci in USD or Euro vreau sa compar preturile cu cele de aicea ...
Sper sa nu fi inteles gresit... stiu ca in Ro nu este voie asea ceva inca ....dar daca at fi possibilitatea sa incarci munitia acasa ( si o faci la parametri corespunzatori ) ... Grupurl ar fi 0.250 Moa constant . Spun asta pentru ca citva ani in urma incarcam pt 308 si stiu ce poate sa faca o teava Mach si o luneta ca S&B ... :D
Inca o chestie am vazut ca nu se foloseste in Ro este bolobocul pt luneta .. Chair daca nu se trage la distante mari , dar asta ar ajuta sa iti ramina grupurl strins si la distante peste 100m . In natura nu o sa gasesti o masa perfect dreapta ca si in poligon, :D . Este buna masa nimic de spus,... dar eu incerc sa copiez conditile care pot sa le gasesc in padure si todeauna trag si imi reglez arma din pozitia culcat.
Acum toate astea ...Dart.. Poti daca vrei sa le iei doar ca o remarca personala , ce pot sa iti spun ca pe mine am ajuta enorm bolobocul si am pe toate arm ele asea ceva ...

Glumeam ,este 5 lei cartusul adica 1,1 Euro .Este cea mai ieftina munitie buna de la noi .O folosesc de cind a aparut pe piata

Multumesc mult ..!! este pretul aproximativ ca si la noi ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 25 Apr 2016, 11:48

radubichis scrie:Da si tu un semnal cind mai faci cite un mic antrebament ,poate-mi fac timp fac 200 km si ne antrenam impreuna


Sigur Radule.
Poligonul mai dispune de o pista de skeet si minim 5 masini de talere... asta pe langa cele 3 piste de glont.
Ne anuntam din timp si vom fi asteptati cum se cuvine.


Marksman scrie:..............................................................................................
Inca o chestie am vazut ca nu se foloseste in Ro este bolobocul pt luneta .. Chair daca nu se trage la distante mari , dar asta ar ajuta sa iti ramina grupurl strins si la distante peste 100m . In natura nu o sa gasesti o masa perfect dreapta ca si in poligon, :D . Este buna masa nimic de spus,... dar eu incerc sa copiez conditile care pot sa le gasesc in padure si todeauna trag si imi reglez arma din pozitia culcat.
Acum toate astea ...Dart.. Poti daca vrei sa le iei doar ca o remarca personala , ce pot sa iti spun ca pe mine am ajuta enorm bolobocul si am pe toate arm ele asea ceva ...


Cei care inteleg ce inseamna trasul la distanta folosesc bolobocul in diversele ei forme...eu am unul inglobat in montura SPUHR pe care o folosesc si la aceasta arma si imi este suficient ca sa ma orientez, insa nu am vazut sa intre in dotarea "standard" a vanatorilor dar il folosesc din ce in ce mai multi in ultma vreme.
Eu trag de pe masa pt. ca sunt intr-o faza de recuperare dupa o suferinta discala cervicala si asa imi solicit mai putin gatul...


violiv scrie:......................................................................................................

P.S. bravo, doctore! Ma bucur ca poti trage iar!

Multumesc.
Felicitari doctore esti si vei ramane o sursa de inspiratie pt. toti cei care te citesc :clap:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 26 Apr 2016, 00:54

Eu trag de pe masa pt. ca sunt intr-o faza de recuperare dupa o suferinta discala cervicala si asa imi solicit mai putin gatul...
Spune DART...

Sincer iti doresc o recuperare rapida! .... nu am incercat sa te critic deloc pentru felul cum tragi ...( de pe masa ) .. eu uneori fac unele remarci , si imi spun opinia personala in speranta ca poate uni vinatori ( sau baieti care ar vrea sa cunoasca mai mult despre trasul la distanta ) vor prinde ideia... si asta in timp o sa ii ajute , sa aiba performante la tragere cu arma ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 26 Apr 2016, 07:27

Marksman scrie:Eu trag de pe masa pt. ca sunt intr-o faza de recuperare dupa o suferinta discala cervicala si asa imi solicit mai putin gatul...
Spune DART...

Sincer iti doresc o recuperare rapida! .... nu am incercat sa te critic deloc pentru felul cum tragi ...( de pe masa ) .. eu uneori fac unele remarci , si imi spun opinia personala in speranta ca poate uni vinatori ( sau baieti care ar vrea sa cunoasca mai mult despre trasul la distanta ) vor prinde ideia... si asta in timp o sa ii ajute , sa aiba performante la tragere cu arma ..


Multumesc.Sper si eu sa nu dureze mult ...
Stai linistit ... In general critica facuta corect este constructiva si nu ar trebuii sa deranjeze...in general :)
Lasand la o parte modul tau special de formulare( care pe mine nu ma deranjeaza) ... in general esti "acolo" si alocutiunile tale sunt la subiect iar experienta ta sigur este de ajutor pt .cei interesati de subiect.Asa cand ai ceva de spus...doar spune :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 27 Apr 2016, 16:45

Multumesc.Sper si eu sa nu dureze mult ...
Stai linistit ... In general critica facuta corect este constructiva si nu ar trebuii sa deranjeze...in general :)
Lasand la o parte modul tau special de formulare( care pe mine nu ma deranjeaza) ... in general esti "acolo" si alocutiunile tale sunt la subiect iar experienta ta sigur este de ajutor pt .cei interesati de subiect.Asa cand ai ceva de spus...doar spune :D

Spune DART@

Daca imi permiteti o gluma DART@ imi place cum folosesti cuvintul ..."in general " :D in toate frazele de mai sus ... :D .. Cred ca suna bine .. si in general cred ca am ceva experienta cind e vorba de tras cu arma .
Baieti cu care am tras in 2013 F-TR ( unde am luat o mentiune speciala am terminat pe locul 4 ) , dar pentru ca era prima mea competitie , si se intimpla ff rar ca un nou venit sa faca un asemenea punctaj .. eu am primit o mentiune speciala ..
Tot in acelas an baieti care au luat locurile 1,2,3 si inca citva din partea de est a Canadei au luat locul 2 la campionatul mindial F-TR in USA ..Prima pe podium clasinduse Statele unite . si la F-open . Australia
Eu anul acela m-am lasat decompetitie, am pus 308 "la naftalina " si am inceput .. trageri la distante extreme ...
Ce vroiam sa zic cu toate astea... e ca ma gindeam de dimineata ca sa fac o serie de citeva video unde sa explic fff detaliat , despre felul cum trag eu personal . Ma intreban doar daca sint baieti interesati sa cunoasca mai mult despre tragere la distanta , sau daca asea ceva ar ajuta pe cineva ..
O fac doar in speranta ca cineva o sa poata sa invete ceva din toate astea .
Daca sint interesati in asta lasatima sa stiu ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 27 Apr 2016, 17:04

Marksman scrie: Daca imi permiteti o gluma DART@ imi place cum folosesti cuvintul ..."in general " :D in toate frazele de mai sus ... :D .. Cred ca suna bine .. si in general cred ca am ceva experienta cind e vorba de tras cu arma .
Baieti cu care am tras in 2013 F-TR ( unde am luat o mentiune speciala am terminat pe locul 4 ) , dar pentru ca era prima mea competitie , si se intimpla ff rar ca un nou venit sa faca un asemenea punctaj .. eu am primit o mentiune speciala ..
Tot in acelas an baieti care au luat locurile 1,2,3 si inca citva din partea de est a Canadei au luat locul 2 la campionatul mindial F-TR in USA ..Prima pe podium clasinduse Statele unite . si la F-open . Australia
Eu anul acela m-am lasat decompetitie, am pus 308 "la naftalina " si am inceput .. trageri la distante extreme ...
Ce vroiam sa zic cu toate astea... e ca ma gindeam de dimineata ca sa fac o serie de citeva video unde sa explic fff detaliat , despre felul cum trag eu personal . Ma intreban doar daca sint baieti interesati sa cunoasca mai mult despre tragere la distanta , sau daca asea ceva ar ajuta pe cineva ..
O fac doar in speranta ca cineva o sa poata sa invete ceva din toate astea .
Daca sint interesati in asta lasatima sa stiu ..

Pina iti raspunde @Dart iti spun eu .Da-i bataie ,asteptam filmuletele
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 27 Apr 2016, 19:10

radubichis scrie:
Marksman scrie: Daca imi permiteti o gluma DART@ imi place cum folosesti cuvintul ..."in general " :D in toate frazele de mai sus ... :D .. Cred ca suna bine .. si in general cred ca am ceva experienta cind e vorba de tras cu arma .
Baieti cu care am tras in 2013 F-TR ( unde am luat o mentiune speciala am terminat pe locul 4 ) , dar pentru ca era prima mea competitie , si se intimpla ff rar ca un nou venit sa faca un asemenea punctaj .. eu am primit o mentiune speciala ..
Tot in acelas an baieti care au luat locurile 1,2,3 si inca citva din partea de est a Canadei au luat locul 2 la campionatul mindial F-TR in USA ..Prima pe podium clasinduse Statele unite . si la F-open . Australia
Eu anul acela m-am lasat decompetitie, am pus 308 "la naftalina " si am inceput .. trageri la distante extreme ...
Ce vroiam sa zic cu toate astea... e ca ma gindeam de dimineata ca sa fac o serie de citeva video unde sa explic fff detaliat , despre felul cum trag eu personal . Ma intreban doar daca sint baieti interesati sa cunoasca mai mult despre tragere la distanta , sau daca asea ceva ar ajuta pe cineva ..
O fac doar in speranta ca cineva o sa poata sa invete ceva din toate astea .
Daca sint interesati in asta lasatima sa stiu ..

Pina iti raspunde @Dart iti spun eu .Da-i bataie ,asteptam filmuletele


Te rog frumos sa incepi cat mai repede filmarile si prezentarea lor aici. Iti sugerez sa le pui pe You Tube sa le putem accesa usor.Poti fi cat de didactic doresti.Este o idee f. buna !
Felicitari pt.idee si disponibilitate !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Sly_Fox pe 28 Apr 2016, 10:38

DART scrie:Pecica,jud.Arad...cam departe de mine... 77 km :( insa conditiile sunt f. bune iar locatia este chiar aratoasa ...este singurul poligon autorizat in zona asta de tara(dupa stiinta mea)...fara acesta chiar nu stiu unde ne-am regla armele.Sper sa apara si altele...

Totusi este bine si asa. Pe aici nu este niciun poligon de acest fel, nici macar pentru talere. Cel mai apropiat este la Bucuresti, adica mai bine de 300 km dus-intors. Tir sportiv, reglare arma, antrenament, toate sunt notiuni necunoscute prin zona. Situatie specifica Coreea de Nord. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde DART pe 28 Apr 2016, 11:08

Sly_Fox scrie:
DART scrie:Pecica,jud.Arad...cam departe de mine... 77 km :( insa conditiile sunt f. bune iar locatia este chiar aratoasa ...este singurul poligon autorizat in zona asta de tara(dupa stiinta mea)...fara acesta chiar nu stiu unde ne-am regla armele.Sper sa apara si altele...

Totusi este bine si asa. Pe aici nu este niciun poligon de acest fel, nici macar pentru talere. Cel mai apropiat este la Bucuresti, adica mai bine de 300 km dus-intors. Tir sportiv, reglare arma, antrenament, toate sunt notiuni necunoscute prin zona. Situatie specifica Coreea de Nord. :twisted:


Te inteleg perfect.Pe o perioada nu f. lunga si acesta a fost inchis...si atunci noi de aici am stat si mai rau ca voi :( .Bine si asa vorba ta!...chiar nesperat de bine !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 02 Mai 2016, 08:30

Vineri am reusit sa trec o ora pe la Joita si sa gauresc citeva cartoane . Mai jos sunt foto cu ansamblul carabina -luneta si 2 din cartoanele gaurite cu Geco Target .
Multumesc colegului Dart care a pus programul de calcul pe tinta mea

Savage 10 FCP-SR+ luneta Delta Titanium LR 600 3-34x56 ,bipod 6-9" No Name


Imagine

Tinta reglaj si tinta finala
Se vede primul cartus din dreapta apoi ,2 muscate .Arma fusese reglata cu Norma Diamond Match ,mai scumpe si mai greu de procurat
Imagine
Si tinta finala calculata de @ Dart
Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 02 Mai 2016, 08:43

Foarte bun grupul .. Felicitari!
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 02 Mai 2016, 09:44

Multumesc . Marea problema este ca in Ro se poate trage numai in poligoane autorizate .Cum conditiile de autorizare sunt foarte drastice ,numarul acestora este extrem de redus ,le poti numara pe degete si au majoritatea 100 m
Entuziasti de tir ar fi dar fara poligoane degeaba ai pasiunea daca nu ai unde sa o practici si sa o dezvolti .
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Clujeanul pe 02 Mai 2016, 17:11

Cu grupajele astea puteti spune si ca va antrenati pentru carabusi...
:D
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 02 Mai 2016, 19:45

Imi pare rau ,dar,nu maninc asa ceva :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde Marksman pe 02 Mai 2016, 21:30

Marea problema este ca in Ro se poate trage numai in poligoane autorizate ....spune radubichis@
Dupa cite imi dau seama inca este birocratie mare in Ro ," se invirt rotile .. tar tare incet ... si se pare ca mai multi sint cei care incearca sa bage bete in roate... foarte putini sint care sa impinga caruta inainte " daca vb de regimul armelor si munitiei ... Si totusi sint oameni care in ciuda restrictilor trag bine :) ...
Carabusi sint de acord nu sint comestibili .. :D , dar e bine sa sti ca la 100m poti lovi piciorul din spate ( dreapta ) la furnica :lol:
Asea ca spor la treaba pentru tot cei ce se antreneaza !!! chiar si la distante mai mici ...
Eu sper ca si Romania intr-o zi o sa copieze tarile mai dezvoltate .. la toate capitolole ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Mic antrenament inainte de inceperea sezonului de caprior...

Mesajde radubichis pe 31 Aug 2016, 09:44

Cit de precisa poate fi o carabina de vanatoare Savage 11 Hog Hunter calibrul 308 W?
Raspunsul il gasiti in filmuletul atasat https://www.youtube.com/watch?v=BW_eVh1ycXg
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate