Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

nou record lunetist

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: nou record lunetist

Mesajde DART pe 26 Iun 2017, 17:47

https://www.youtube.com/watch?v=bzwY6jI ... e=youtu.be

Ia uite ce spun oamenii acestia despre...isprava canadianului :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: nou record lunetist

Mesajde yoghi pe 26 Iun 2017, 23:27

parerea mea despre vorbitorul din filmulet este ca e un ""stie tot"" de la calculator.Vezi ce mimica a fetei are in timpul expunerii ...exact ca prezentatorii nostrii care pun accent pe fiecare cuvant...dau din maini numai sa obitina reiting.
si
canadianul a tras de pe bloc nu de la nivelul solului
apoi presupune cu mirajul..cu valorile si marca lunetei.La reglaj pune"zero"la 200m si apoi nu -i mai ajung clicurile ..de unde stie inaltimea suportului de luneta...si mai ales martor e "Colins ..iarba verde"
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: nou record lunetist

Mesajde Marksman pe 27 Iun 2017, 00:32

DART scrie:https://www.youtube.com/watch?v=bzwY6jIwr2o&feature=youtu.be

Ia uite ce spun oamenii acestia despre...isprava canadianului :)


Da asta spune si Rex :D ,ce am spus eu mai sus.. , braketing shoot ..adica cu siguranta au trebiut luate corectie in functie de impactul ultimului glont tras .( min 27 in video) Acolo spune despre , Canadieni ca sunt foarte buni la extrem long range shoots . Cred ca acel sniper este .." artist" .. ori ce eroara cat de mica ar fi fost ea tinta NU ar fi atinsa .....
Rex spune ca a fost folosita o luneta schmidt& bender PMII 5x25x50 ( sau 56 ) pentru ca asta o au Canadians snipers in dotare ( aici eu am rezerve , baiei astea sunt( Special Operations JTF2)...si sunt mult mai bine antrenati si dotati ca si snipers din armata ) :D
Se pare ca Navy Seal , Delta Force ( la Americani ) si... FTJ2 la Canadieni baieti astea au un buget special aprobat de senat , asea ca au toate jucariile de ultima generatie , care la urechile noastre o a ajunga doar peste ceva vreme ..
Ca sa poata avea MILL suficiente a trebuit sa traga la power x8 . :shock: :shock: .. daca a folosit luneta aia .
La 3450m are nevoie de 84.5 MIILS asta daca arma este.. 0.. la 100m... adica a ochit 840 feet = 256m peste tinta :shock: ..

Citeam undeva ca a tras de pe o cladire inalta . ( spunea @violiv unghi > 20* si asta la ajutat putin cu caderea glontului ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: nou record lunetist

Mesajde biriuck pe 27 Iun 2017, 10:04

Este posibil ca un glont sa omoare un om la acea distanta? Sigur, efect omorator poate avea si un calibru mai mititel la distanta aia.
Este posibil ca acelui lunetist sa ii fi "iesit" lovitura multumita unor conditii ideale? Da.
Intre posibilitate si probabilitate este insa ceva diferenta mare :wink:
Ma indoiesc ca baiatul ala poate sa repete lovitura la o tinta umana aflata la asemenea distanta cu usurinta. Sunt mult prea multe variabile in joc. Nu doar cele 'clasice' (vant din directii multiple, altitudine, miraj, coriolis), pur si simplu tinta poate sa faca foarte multe in timpul de zbor al proiectilului. Daca s-ar misca intr-o directie si lunetistul ar pune corectii astfel incat sa traga la intalnire, tot ar trebui sa isi pastreze viteza si directia constanta. Daca ar sta pe loc nemiscat, exista posibilitatea mare sa se duca dupa pufuleti in 10 secunde...

Pana la urma, d'aia sunt folositi lunetistii, pentru constanta si precizie. La tinte dummy, adica racani ce abia stiu pe unde se incarca arma, isi permit sa se distreze cu focuri de reglaj. La o tinta importanta baietii se apuca sa dea zoom cu piciorul la modul serios pentru ca trebuie sa se tina de deviza aia a lor cu "one shot, one kill" :wink:

P.S. Colegu @marksman [...moderat...] fa, te rog, un efort si citeste din nou postarile inainte de a apasa butonul ala de postare.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: nou record lunetist

Mesajde Ciprian_1 pe 27 Iun 2017, 11:09

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: nou record lunetist

Mesajde DART pe 27 Iun 2017, 11:56

Marksman scrie:
DART scrie:https://www.youtube.com/watch?v=bzwY6jIwr2o&feature=youtu.be

Ia uite ce spun oamenii acestia despre...isprava canadianului :)


Da asta spune si Rex :D ,ce am spus eu mai sus.. , braketing shoot ..adica cu siguranta au trebiut luate corectie in functie de impactul ultimului glont tras .( min 27 in video) Acolo spune despre , Canadieni ca sunt foarte buni la extrem long range shoots . Cred ca acel sniper este .." artist" .. ori ce eroara cat de mica ar fi fost ea tinta NU ar fi atinsa .....
Rex spune ca a fost folosita o luneta schmidt& bender PMII 5x25x50 ( sau 56 ) pentru ca asta o au Canadians snipers in dotare ( aici eu am rezerve , baiei astea sunt( Special Operations JTF2)...si sunt mult mai bine antrenati si dotati ca si snipers din armata ) :D
Se pare ca Navy Seal , Delta Force ( la Americani ) si... FTJ2 la Canadieni baieti astea au un buget special aprobat de senat , asea ca au toate jucariile de ultima generatie , care la urechile noastre o a ajunga doar peste ceva vreme ..
Ca sa poata avea MILL suficiente a trebuit sa traga la power x8 . :shock: :shock: .. daca a folosit luneta aia .
La 3450m are nevoie de 84.5 MIILS asta daca arma este.. 0.. la 100m... adica a ochit 840 feet = 256m peste tinta :shock: ..

Citeam undeva ca a tras de pe o cladire inalta . ( spunea @violiv unghi > 20* si asta la ajutat putin cu caderea glontului ..


Sorine !!!...nu te mira SchmidtBender-ul acela va mai fi nr.1 muuuulta vreme...oare de ce il prefera in continuare cei care "fac" aceste recorduri !?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: nou record lunetist

Mesajde Septimiu pe 27 Iun 2017, 21:30

Am dat intamplator peste acest articol:
http://www.range365.com/canadian-sniper ... -mile-shot
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: nou record lunetist

Mesajde Marksman pe 28 Iun 2017, 03:06

Ciprian_1 scrie:Se poate si la noi !

http://www.timesnewroman.ro/monden/resp ... ta-de-4-km


No' ala sniper, nu Canadieni !! :D :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: nou record lunetist

Mesajde Marksman pe 28 Iun 2017, 03:18

DART scrie:
Marksman scrie:
DART scrie:https://www.youtube.com/watch?v=bzwY6jIwr2o&feature=youtu.be

Ia uite ce spun oamenii acestia despre...isprava canadianului :)


Da asta spune si Rex :D ,ce am spus eu mai sus.. , braketing shoot ..adica cu siguranta au trebiut luate corectie in functie de impactul ultimului glont tras .( min 27 in video) Acolo spune despre , Canadieni ca sunt foarte buni la extrem long range shoots . Cred ca acel sniper este .." artist" .. ori ce eroara cat de mica ar fi fost ea tinta NU ar fi atinsa .....
Rex spune ca a fost folosita o luneta schmidt& bender PMII 5x25x50 ( sau 56 ) pentru ca asta o au Canadians snipers in dotare ( aici eu am rezerve , baiei astea sunt( Special Operations JTF2)...si sunt mult mai bine antrenati si dotati ca si snipers din armata ) :D
Se pare ca Navy Seal , Delta Force ( la Americani ) si... FTJ2 la Canadieni baieti astea au un buget special aprobat de senat , asea ca au toate jucariile de ultima generatie , care la urechile noastre o a ajunga doar peste ceva vreme ..
Ca sa poata avea MILL suficiente a trebuit sa traga la power x8 . :shock: :shock: .. daca a folosit luneta aia .
La 3450m are nevoie de 84.5 MIILS asta daca arma este.. 0.. la 100m... adica a ochit 840 feet = 256m peste tinta :shock: ..

Citeam undeva ca a tras de pe o cladire inalta . ( spunea @violiv unghi > 20* si asta la ajutat putin cu caderea glontului ..


Sorine !!!...nu te mira SchmidtBender-ul acela va mai fi nr.1 muuuulta vreme...oare de ce il prefera in continuare cei care "fac" aceste recorduri !?


Sincer as fi curios sa testez , sau sa pot compara.. Schmidt & Bender cu Nightforce-ul meu .. am auzit lucruri foarte bune despre S&B.. Sa fiu sincer cred ca S&B este putin superior comparat cu NF, dar diferenta asta cred eu este vizibila doar la peste 1500m .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: nou record lunetist

Mesajde biriuck pe 29 Iun 2017, 09:26

[...moderat...]

Parerea despre subiect mi-am spus-o argumentat - e NIMEREALA! Nimereala nu din cauza tragatorului ci a tintei. Si nimeni nu a adus argumente contra ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: nou record lunetist

Mesajde biriuck pe 29 Iun 2017, 14:05

[...moderat...]
Si revenind la subiectul acestui topic, imi explica cineva de ce nu ar fi aceasta lovitura o "nimereala" din moment ce miscarile tintei pe o durata atat de mare de zbor nu pot fi anticipate?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: nou record lunetist

Mesajde yoghi pe 29 Iun 2017, 15:43

Pt. ca teroristul statea pe lada de cartuse si manca sau statea rezemat de un zid si fuma sau doi teroristi se uitau lung la o harta pe masa sau vorbea la telefon sau statea in genuchi si se ruga.

Daca lunetistul avea punct de observatie in acel loc de cateva zile si a mai incercat cateva zeci de focuri la aceeasi distanta ,sigur a inteles traiectoria glontului.

In alte vremuri exista la noi o proba de tir-mistret alergator la 25m.Ochire cu luneta.Dar decarul tintei avea aceeasi culoare cu tot mistretul si nu se vedea ca punct de reper. Ce faceau tragatorii ;puneau reticulul lunetei pe coltul mistretului sau bot sau ureche .Glontul lovea tinta la 25..30cm mai dreapta si jos.(adica in inima unde era zecele)

asa si lunetistul chiar daca nu mai avea clicuri la luneta ( cum zic unii) dupa 20 de.focuri trase stia ca daca ocheste in pervazuul de sus al geamului glontul ajunge in teroristul de la geam .


si am pus mai sus cateva linkuri cu lovituri la asemena distanta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: nou record lunetist

Mesajde biriuck pe 29 Iun 2017, 15:57

si daca in timp ce se ruga batea matanii? :lol:
Sunt multe secunde, oameni buni. Hai sa fim realisti si sa nu tinem cu ursul :wink:

Faptul ca unii oameni sunt suficient de pasionati si antrenati ca sa doboare tinte statice la asemenea distante, ca cele din filmele lui @yoghi, nu inseamna ca astfel de performante pot fi realizate constant la tinte umane in conditii de razboi.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: nou record lunetist

Mesajde Ghinda pe 30 Iun 2017, 08:04

[...moderat...]

Avem reguli, le respectam.
Marksman, daca te simti mai confortabil poti scrie in engleza, sigur se va gasi careva sa traduca.
Rog un moderator sa faca curat.


Later edit: s-a facut curat! :D
Discutia despre genul de limbaj de pe forum se poate desfasura aici :http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=131&t=17294&p=245527#p245472
Continuati cu snipereala :mrgreen: Imagine
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate