Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:50

barem sportiv tir categoria 1

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 06 Oct 2018, 22:59

sintagma asta apare in multe locuri in lege si prin forum.
ce n-am gasit nicaieri e... care exact sunt conditiile pentru a deveni o astfel de persoana? (doar de curiozitate)

in principal as vrea sa stiu care sunt baremurile pentru disciplinele olimpice (pistol aer comprimat 10m, pusca aer comprimat 10m, pusca 50m, etc..)
n-am gasit nimic pe site-ul federatiei de tir sau wiki sau oriunde altundeva.

are cineva un link? multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde jhonny pe 14 Oct 2018, 10:25

Daca imi aduc bine aminte, la baieti, la pusca aer comprimat 10m, 6x10 focuri, trebuia medie de 91 pct din 100 posibile, pentru fiecare mansa.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 17 Ian 2019, 09:15

am gasit baremul minim de calificare (MQS) pentru olimpiada de la tokyo 2020

Rifle Discipline:
10m Air Rifle Men - 595.0
50m Rifle 3 Positions Men - 1135
10m Air Rifle Women - 590.0
50m Rifle 3 Positions Women - 1115

Pistol Discipline:
10m Air Pistol Men - 563

25m Rapid Fire Pistol Men - 560

10m Air Pistol Women - 550
25m Pistol Women - 555

Shotgun Discipline:
Trap Men - 112

Skeet Men - 114 

Trap Women - 92
Skeet Women - 92

https://www.issf-sports.org/competition ... fiers.ashx

pentru 10m air pistol, inseamna 60 de focuri cu scor intreg de la 1 la 10 (scor maxim 600).
la barbati e 563 din 600, adica scor mediu 9,3.
banuiesc ca baremul pentru categoria 1 la FTRS e acelasi, sau foarte aproape.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 17 Ian 2019, 10:47

La ce iti foloseste ?
vrei sa devii sportiv de performanta?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 17 Ian 2019, 11:37

eram doar curios. apare in lege dar nu e explicitat nicaieri, ceea ce mi se pare o lacuna legislativa (nu ca ar fi singura :) ) ar trebui macar in norme zis ceva...

si da.. imi place tirul cu pistolul cu aer comprimat. as vrea sa-mi cumpar unul...
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 18 Feb 2019, 08:55

se poate lua sportiv categoria 1 si la WA 1500 PPC (pistol cu glontz "normal")

minim 1131 puncte

PPC_1.jpg

PPC_2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 31 Mai 2019, 19:54

baremele pentru categorii la pistol. votate in biroul federal al federatiei
barem_pistol.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 02 Iun 2019, 15:52

toate baremurile FRTS. forma oficiala
baremuri_FRTS.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 18 Noi 2019, 18:22

prezentare proba de tir sportiv PPC

https://youtu.be/GtyauWJirlY
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 01 Ian 2021, 10:12

prezentare CZ Shadow 2, pistol numai bun de luat categoria 1 la PPC ;)

https://youtu.be/ht7LKh3kTF0
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 06 Ian 2021, 16:31

Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mar 2021, 23:01

Super interesante aceste postări!
Oricum este tare că ai reușit să faci bareme pentru sportiv categoria I pentru a putea cumpăra arme încadrate la această categorie. Și mai tare este că poți face aceste bareme anual!
Totuși mă întreb, ce se întâmplă în condițiile în care într-un an nu reușești să faci aceste bareme? Mai poți păstra arma? Din lege, la definiții reiese că:

5. sportiv de tir categoria I - sportivul care îndeplinește în fiecare an baremele cifrice stabilite și aprobate de
federațiile sportive de specialitate;


Din această definiție se înțelege că dacă nu mai faci baremele într-un an este nasol, nu mai îndeplinești criteriile.
Trebuie să scoți anual de la Federație dovadă de îndeplinire a baremelor pentru a păstra armele, sau cum? Întreb pentru că m-am gândit și eu la varianta sportiv categoria I pentru un pistol, dar nu cred că aș putea face acele bareme în fiecare an.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 16 Mar 2021, 23:54

Daca de exemplu anul asta ai tras la talere 100 din 125 si ai facut categoria
I-a ,la anul dupa cateva mii de cartuse trase ,vei avea un rezultat mai bun..105/125. Peste 2ani 108 si tot asa,de aia faci antrenamente sa avansezi in rezultat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 17 Mar 2021, 08:56

Sly_Fox scrie:Din această definiție se înțelege că dacă nu mai faci baremele într-un an este nasol, nu mai îndeplinești criteriile.
Trebuie să scoți anual de la Federație dovadă de îndeplinire a baremelor pentru a păstra armele, sau cum? Întreb pentru că m-am gândit și eu la varianta sportiv categoria I pentru un pistol, dar nu cred că aș putea face acele bareme în fiecare an.


ca in multe alte locuri din lege, exista nepotriviri intre diferite articole/norme/ordine. inca nu stiu exact cum se aplica (nu a trecut un an), dar:
1) categoria 1 nu are termen de expirare. hartia de la federatie doar spune ca ai obtinut categoria (nu zice cand, nu zice pe ce termen, nu zice cu ce punctaj, nu zice cu ce arma)
2) politia nu verifica "docomentele" in fiecare an. deci probabil doar la 5 ani, cand se reinnoieste permisul, sa intrebe de hartii.
3) pe langa hartia de cat.1, trebuie sa fi si inscris intr-un club de tir, si cu legitimatia FRTS vizata pe anul in curs (din nou, nu verifica nimeni odata ce ai arma. poate doar la 5 ani la reinnoire)


btw. aici un articol despre strategia PPC pentru a lua categoria 1 https://armevechi.com/2020/10/18/compet ... tegoria-i/
PPC 48 focuri mi se pare cea mai usoara proba in care poti lua cat.1
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 17 Mar 2021, 10:46

yoghi scrie:Daca de exemplu anul asta ai tras la talere 100 din 125 si ai facut categoria
I-a ,la anul dupa cateva mii de cartuse trase ,vei avea un rezultat mai bun..105/125. Peste 2ani 108 si tot asa,de aia faci antrenamente sa avansezi in rezultat.

Păi nefiind sportiv eu cuget așa: fac pe naiba și reușesc să realizez baremul. Apoi capăt "docomentul" de categoria I și cumpăr arma, după care să nu mă mai bată nimeni la cap cu bareme anuale și alte alea. Mă duc cu pistolul în poligon pentru câteva focuri când am eu chef. La viză arăt doar adeverința de sportiv categoria I și gata. Dacă este așa, atunci merită, dacă la prelungirea permisului cere dovadă de prin poligoane că am îndeplinit în fiecare an acest barem, atunci este nasol.
Mă gândesc pe de altă parte că și sportivii pur sânge îmbătrânesc și la un momend dat nu vor mai reuși să facă baremele, ăștia ce fac, sunt dați la o parte? Pare ilogic și brutal să-i spui unei persoane: gata, la REMAT, nu mai faci baremul treci la casat.
Azmodan scrie:ca in multe alte locuri din lege, exista nepotriviri intre diferite articole/norme/ordine. inca nu stiu exact cum se aplica (nu a trecut un an), dar:
1) categoria 1 nu are termen de expirare. hartia de la federatie doar spune ca ai obtinut categoria (nu zice cand, nu zice pe ce termen, nu zice cu ce punctaj, nu zice cu ce arma)

Un lucru bun!
Azmodan scrie:2) politia nu verifica "docomentele" in fiecare an. deci probabil doar la 5 ani, cand se reinnoieste permisul, sa intrebe de hartii.

Aici este șpilul! Dacă ai putea afla ce documente verifică la reînnoirea permisului ar fi ceva. În cazul în care cer adeverințe pe fiecare an că s-a realizat baremul, atunci...
Azmodan scrie:3) pe langa hartia de cat.1, trebuie sa fi si inscris intr-un club de tir, si cu legitimatia FRTS vizata pe anul in curs (din nou, nu verifica nimeni odata ce ai arma. poate doar la 5 ani la reinnoire)

Cu înscrierea în club și legitimația nu ar fi o problemă!
Azmodan scrie:btw. aici un articol despre strategia PPC pentru a lua categoria 1 https://armevechi.com/2020/10/18/compet ... tegoria-i/
PPC 48 focuri mi se pare cea mai usoara proba in care poti lua cat.1

Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 17 Mar 2021, 10:59

Mai este o posibilitate, să se modifice paragraful 3 de la articolul 13 din legea armelor.
În loc de:
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, numai din categoria armelor lungi.

Să scrie:

(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, din categoria armelor lungi și armelor scurte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 17 Mar 2021, 17:45

Sly_Fox scrie:Aici este șpilul! Dacă ai putea afla ce documente verifică la reînnoirea permisului ar fi ceva. În cazul în care cer adeverințe pe fiecare an că s-a realizat baremul, atunci...


nu stiu pe nimeni care sa aiba arma letala pe tir doar cu categoria 1. toti pe care ii cunosc sunt si antrenori/instructori in poligon.
la mine in judet, am fost primul cu categoria 1 (au cautat in lege cei de la AESP cand le-am cerut autorizatia). asa ca ...vedem peste 4 ani ce harti o sa-mi ceara (nu pot sa zic ca nu am emotii si eu in privinta asta :) )
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 13 Feb 2022, 21:06

Sly_Fox scrie:(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, numai din categoria armelor lungi.
scurte.[/b]


Am citit, cu atentie, legea dar nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin.

Ce inseamna , concret, procedura inscrierii unei arme de tir de catre un vanator? Ai aceleasi drepturi ca un sportiv de tir privind arma respectiva? Poti merge la poligon (fara aprobare prealabila) si poti cumpara si folosi munitie in aceleasi conditii?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 14 Feb 2022, 01:56

arme de tir pot cumpara

colectionarii -lungi si scurte pe detinere ,permis A
vanatorii -lungi, pe detinere permis A
sportivi ,instructorii si antrenorii-lungi si scurte pe port si folosire. permis B
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 02:19

yoghi scrie:vanatorii -lungi, pe detinere permis A


Adică faci TIR cu ele in sufragerie, ochești o țintă imaginară și faci din gura Pac, Pac, Pac ?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 12:20

Sly_Fox scrie:Mai este o posibilitate, să se modifice paragraful 3 de la articolul 13 din legea armelor.
În loc de:
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, numai din categoria armelor lungi.

Să scrie:

(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum și arme de tir, din categoria armelor lungi și armelor scurte.


Acum, presupunand ca din punct de vedere al legislatiei lucrurile stau asa cum le-a prezentat colegul yoghi (adica ai voie sa le bagi pe tir doar pe detinere, nu pe port si folosire), la ce ar folosi o asemenea modificare?

Oricum poti detine arme lungi si destul de multe modele de arme scurte, pe colectie. De ce ai vrea sa le bagi pe tir daca oricum nu ai dreptul sa le folosesti fara aprobare prealabila si doar cu munitia de la poligon? Le cumperi pe destinatia colectie daca oricum nu e nicio diferenta...

Mai mult decat atat, daca luam ca exemplu o carabina semiautomata in calibru .223 acestea vin, de obicei, cu magazie de 20 de cartuse. Pe colectie se poate inregistra asa cum este, pe tir doar cu magazie de 10. In aceste conditii, de ce sa n-o inregistrezi ca arma de colectie?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 14 Feb 2022, 12:39

Nu toate armele pot fi de colectie mai ales cele moderne.

Si legea e din nou la limita bunul simt..adica nu scrie clar ca armele de colectie pot fi folosite in poligon ,sau iti da voie cu 10 cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 12:48

Eu vad ca scrie:

Art. 27:
Autorizarea folosirii armelor care fac obiectul dreptului de deţinere
(1)Titularul dreptului de deţinere a unei arme letale poate fi autorizat, la cerere, de către
structura de poliţie competentă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau, după caz,
reşedinţa să folosească într-un poligon autorizat, în condiţiile legii, armele de vânătoare, de tir
ori de colecţie

Eu interpretez ca formularea ,,poate fi'' se refera la situatiile cand exista impedimente privind autorizarea. Asa cum reiese din normele de aplicare, este necesar ca poligonul indicat sa fie deschis in ziua si orele cand soliciti si, de asemenea, sa permita tragerea cu tipul de arma respectiv.

yoghi scrie: iti da voie cu 10 cartuse.


Acele 10 cartuse nu sunt pentru a trage cu ele in poligon. De altfel, ce sa tragi cu 10 cartuse, ca le termini imediat...

Acelasi articol, la punctul 4, explica la ce folosesc acele 10 cartuse:

(4)Titularii dreptului de deţinere pot folosi o armă dintre cele deţinute, menţionată în mod
expres în permisul de armă, numai în locul unde se află arma deţinută sau colecţia, în caz de
legitimă apărare.
Ultima oară modificat de Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 12:57, modificat de 6 ori în total.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 12:50

yoghi scrie:Nu toate armele pot fi de colectie mai ales cele moderne.


Nu te contrazic dar am citit de cateva ori legea si normele de aplicare si n-am gasit niciun articol care sa stipuleze ca armele ,,moderne'' lungi nu pot fi trecute pe colectie.

P.S. la mine trebuie sa treaca cele 6 luni ca sa intre in functiune atestatul. Voi vedea atunci de ce interpretari ale legii ma lovesc. Pana atunci, am timp sa invat legea si normele de aplicare pe de rost :mrgreen:
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 13:07

Rhemaxos scrie:Art. 27:
Autorizarea folosirii armelor care fac obiectul dreptului de deţinere
(1)Titularul dreptului de deţinere a unei arme letale poate fi autorizat, la cerere, de către
structura de poliţie competentă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau, după caz,
reşedinţa să folosească într-un poligon autorizat, în condiţiile legii, armele de vânătoare, de tir
ori de colecţie


O alta chestiune importanta, care nu se regaseste in lege dar este trecuta in normele de aplicare:

ART. 19
(1) Titularul dreptului de deţinere a armelor poate fi autorizat, la cerere, să folosească într-un
poligon autorizat armele deţinute, dacă acestea au inspecţia tehnică efectuată în ultimii 5 ani.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 14 Feb 2022, 14:10

Alea 10 cartuse....

Si unde scrie ca la armele de colectie primesti mai mult de 10?

Si

14. arme de colecţie - armele destinate a fi piese de muzeu, precum şi armele, aflate sau nu în stare de funcţionare,
care constituie rarităţi sau care au valoare istorică, artistică, ştiinţifică ori documentară;
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 14:18

Nu tragi cu cele 10 cartuse detinute de tine. Cumperi cartuse de la poligon si le tragi pe toate acolo.

In normele de aplicare a legii armelor eu vad ca nu este doar un drept ci chiar o obligatie sa mergi, cel putin odata pe an, la poligon. Este valabil atat pentru permisul A cat si pentru B.

Exceptie o reprezinta situatia cand posesorul permisului de tip A (colectie) face dovada ca arma sau armele detinute nu indeplinesc criteriile tehnice pentru a efectua trageri in siguranta. In acest caz, in vederea vizarii permisului la 5 ani, nu mai este necesara dovada de efectuare a tragerii.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 14:20

yoghi scrie:14. arme de colecţie - armele destinate a fi piese de muzeu, precum şi armele, aflate sau nu în stare de funcţionare,
care constituie rarităţi sau care au valoare istorică, artistică, ştiinţifică ori documentară;


Aici este o confuzie intre ,,armele de colectie'' si armele care pot fi trecute in permisul de detinere cu destinatia colectie.

Nu sunt acelasi lucru.

De altfel multe dintre armele cu valoare istorica nu pot fi trecute in permisul de colectie pentru ca nu indeplinesc normele legale sa poata fi detinute de o persoana fizica.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 14 Feb 2022, 20:08

Rhemaxos scrie:Acum, presupunand ca din punct de vedere al legislatiei lucrurile stau asa cum le-a prezentat colegul yoghi (adica ai voie sa le bagi pe tir doar pe detinere, nu pe port si folosire), la ce ar folosi o asemenea modificare?
Oricum poti detine arme lungi si destul de multe modele de arme scurte, pe colectie. De ce ai vrea sa le bagi pe tir daca oricum nu ai dreptul sa le folosesti fara aprobare prealabila si doar cu munitia de la poligon? Le cumperi pe destinatia colectie daca oricum nu e nicio diferenta...

Visam și eu ca tăntălăul. Adică pentru vânători vreau și scurte dar și pe categoria B, port și folosire, destinația tir sportiv. Mai vedem ce se va întâmpla.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 14 Feb 2022, 20:54

@foxule. Greu bre greu sa modifici o lege pe care toti o evita.

Senatorii sunt speriati sau nepasatori,politisti baga strambe sau arata cu degetul spre alesi,iar poporul se ia dupa niste ziaristi handicapati dornici de ...vizualizari.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate