Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:41

ajutor

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

ajutor

Mesajde comanM pe 04 Dec 2011, 20:57

Imi poate spune si mie cineva care sunt urmatoarele etape care urmeaza acum dupa promovarea examenului,pana ajung sa cumpar arma,ce trebuie facut ,care sunt pasii de urmat? :roll:
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: ajutor

Mesajde GeKados pe 04 Dec 2011, 22:22

Salut,

1.Te duci la asociatie unde esti inscris, platesti taxa si lasi 2 fotografii. Dupa 15 zile (cel putin) ei iti vor elibera permisul permanent de vanatoare, carnetul de membru, asigurare obligatorie.
2.Faci cursul de arme si munitii (in cazul in care nu l-ai facut)
3.Te duci la serviciul AEST din zona ta cu urmatoarele documente (cel mai bine este sa treci inainte pe la ei ca sa discutati despre ceea ce este nevoie):
- cerere pt prima arma letala - formular tip pe care ti-l da politia
- chitanta pt achitare a taxei pt prima arma (50 RON normal , 100 RON la urgenta)
- copie permis de arma (daca exista)
- fisa medicala tip (daca nu ai permis de arma)
- evaluare psihologica (separat de fisa medicala si daca nu ai permis de arma)
- copie diploma de absolvire a cursului de arme si munitii
- copie CI
- copie permis vanatoare permanent
- copie carnet de membru
- copie factura dulap arme (daca l-ai cumparat...daca nu, trebuie sa-l cumperi)=> nu la toate birourile AEST se cere aceasta factura!

Dupa cel putin 15 zile lucratoare (cateva zile daca ai permis de arma si ai platit la urgenta ) te vei duce la AEST pt eliberarea autorizatiei de cumparare arma letala cu care te vei duce la orice magazin de arme si munitie pt a-ti cumpara arma.
Dupa ce ti-ai cumparat arma te duci inapoi la politie sa ti-o treaca in permisul de arma.
Si gata....

PS: sper sa nu fi uitat nimic!

Succes!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: ajutor

Mesajde tinelos pe 04 Dec 2011, 22:58

exact! :)
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: ajutor

Mesajde danpandor pe 05 Dec 2011, 10:44

Daca este vorba de prima arma taxa normala este de 100 lei si taxa de urgenta 300 lei
danpandor
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Noi 2010, 17:12

Re: ajutor

Mesajde chivi pe 05 Dec 2011, 10:57

GeKados scrie:Salut,

1.Te duci la asociatie unde esti inscris, platesti taxa si lasi 2 fotografii. Dupa 15 zile (cel putin) ei iti vor elibera permisul permanent de vanatoare, carnetul de membru, asigurare obligatorie.
2.Faci cursul de arme si munitii (in cazul in care nu l-ai facut)


1.Fotografiile pentru permisul permanent de vanatoare trebuie sa fie descarcate pe un cd, ceva pe un format digital,cele pentru carnetul de membru pot fi 2 in format 3/4 parca, tip pasaport
2.Cursul de arme si munitii il poti face si in alt oras in cazul in care se intarzie pe plan local.

...si oricum, cel mai bine te pot indruma cei de la asociatia din care faci parte, ei sunt cei mai dornici sa-ti ia banii.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: ajutor

Mesajde comanM pe 05 Dec 2011, 18:47

Va multumesc pt. raspunsurile promte!Mai detin o arma de vanatoare,dar este de serviciu,lucrez la un ocol silvic si avem 2 fonduri de vanatoare in administrare,[trebuie sa merg cu o copie a ordinului de serviciu sau dupa avizul dat de catre politie cand depun dosarul la AEST :roll: ?]
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: ajutor

Mesajde GeKados pe 05 Dec 2011, 19:44

@ chivi
Cred ca fiecare asociatie are regulile ei....! Eu personal, am dus 2 fotografii (pe hartie), una pt carnetul de membru care a fost de tip pasaport si alta pt permisul de vanatoare care era de tip buletin (deci format mai mic decat cele tip pasaport). Pt a fi transformate in digital ...le scaneaza..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: ajutor

Mesajde OVI762 pe 06 Dec 2011, 03:28

Te duci matale la aia la care ai dat examen si musai sa te desluseasca. :)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ajutor

Mesajde Ghinda pe 08 Dec 2011, 12:46

Ii doare in cot de ordinul de serviciu sau avizul de port arma de serviciu. Nu exista legatura intre arma de serviciu si proprietatea ta. Ia lista de la GeKados si e bine. Intereseazate cu dulapul. Eu unul am facut galci cu dulapul la un moment dat, cand m-au intrebat de factura. Adica il cumpar si nu imi dau aviz, ce fac cu dulapul, cine imi da banii inapoi. Dai avizul si cand vin cu arma cumparata, ma verifici sa am dulap in casa.

PS Si eu am arma ca tine, cu ordin etc. Nu au legatura intre ele. Vanatoare ca amator si munca cu arma de la munca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ajutor

Mesajde liviu35 pe 11 Dec 2011, 00:56

La Ilfov de exemplu nu cer nici un fel de factura sau dovada la depunerea dosarului pentru prima arma ca ai dulap. Cei de acolo mi-au explicat insa ca la momentul venirii politistului care iti intocmeste un proces verbal, trebuie sa ai un spatiu de depozitare al armei conform legii cutie metalica cu incuietoare pentru arma, separat alta cutie pentru munitie si piesa 3, prinse in perete sau pardoseala cu dibluri, cutii metalice care pot fi si manufacturate . Cand a venit politistul acesta a facut mentiune despre dulapul de arme, in cazul meu indicand marca si caracteristicile acestuia, a verificat fixarea acestuia in perete.
Acuma strict legal dulapurile de arme ar trebui sa fie omologate, numai ca la noi uneori, boii imping la caruta nu trag la ea. Asa ca normele de omologare nu au aparut, vor aparea probabil peste vreun an doi cand te vor obliga sa iti iei un dulap omologat de ei- alti bani alta distractie. I :oops: .
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate