Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 11:15

arma de panoplie

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

arma de panoplie

Mesajde claudiuoprean pe 17 Oct 2012, 20:37

Salut tuturor,asta-i prima mea postare pe forum si pentru inceput as vrea sa ma prezint,ma cheama Oprean Claudiu,sunt din Deva si imi plac foarte mult armele,dar din pacate nu am voie sa le detin,inca(am doar 16 ani).Ceva timp in urma am citit pe undeva ca se poate transforma o arma de vantore prin ajutorul unui armurier,desigur intr-una de panoplie prin taierea cuiului percutor si gaurirea tevilor sau ceva de genul acesta,intrebarea mea este daca si eu pot avea asa ceva,o arma "dezarmata"? Multumesc.
claudiuoprean
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Oct 2012, 10:09

Re: arma de panoplie

Mesajde Ghinda pe 18 Oct 2012, 07:14

Prietene, ai gresit locul de prezentare si vezi, ca daca mai cauti pe forum, gasesti si ce te intereseza. Asta dand la o parte varsta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: arma de panoplie

Mesajde violiv pe 18 Oct 2012, 09:28

Bine ai venit printre noi!

Arma de panoplie este o arma nefunctionala. Desi este doar o bucata de fier inert nu se poate detine decat de la 18 ani in sus asi numai cu "Certificat de detinator"
In vechea lege asta presupunea practicarea catorva gaurele in teava armei imediat in fata camerei cartusului.
Legea noua a preluat optica europeana in domeniu si asta presupune inactivarea tuturor pieselor esentiale ale armei. Nu se spune nimic, insa, despre armele ce au fost transformate in arme de panoplie in anii anteriori.
Se gasesc cand si cand de cumparat.

Pentru tine, cel mai nimerit este sa te orientezi catre air-soft. Exista replici foarte bine facute de mai orice arma celebra.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arma de panoplie

Mesajde Cristi pe 18 Oct 2012, 10:56

Sau poti sa iti cumperi o replica de zamak , care este in detinere libera, si e la fel de inerta ca si arma de panoplie
http://www.denix.es/product?id=104&content=41&lang=en
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: arma de panoplie

Mesajde claudiuoprean pe 18 Oct 2012, 18:23

Multumesc mult pentru raspunsuri,da ce sa zic de airsoft,am ceva arme,da asa-i omu are ceva vrea mai mult,de airsoft am un pistol si o pusca cu luneta,da nu se compara cu una reala.multumesc mult inca o data.
claudiuoprean
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Oct 2012, 10:09

Re: arma de panoplie

Mesajde claudiuoprean pe 18 Oct 2012, 18:40

Domnule "ghinda"cu tot respectul v-as ruga sa imi spuneti si mie care sunt subiectele legate de acesta arma,mai precis dezarmarea ei,pentru ca eu chiar am cautat,dar nu am gasit nimic.multumesc
claudiuoprean
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Oct 2012, 10:09

Re: arma de panoplie

Mesajde romaniac pe 18 Oct 2012, 20:40

claudiuoprean scrie:Domnule "ghinda"cu tot respectul v-as ruga sa imi spuneti si mie care sunt subiectele legate de acesta arma,mai precis dezarmarea ei,pentru ca eu chiar am cautat,dar nu am gasit nimic.multumesc


viewforum.php?f=111
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: arma de panoplie

Mesajde violiv pe 19 Oct 2012, 08:10

Cred ca nu prea s-a discutat decat pasager despre asta ... sunt mai interesante armele care functioneaza.

Problema este reglementata de legea armelor. Pe scurt, e cum ti-am spus mai sus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate