Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:46

Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde Gabriel Gruia pe 15 Aug 2013, 10:05

Am creeat cont pe acest forum special pentru a ajuta un prieten sa-si gaseasca familia.
Pierdut si ratacit de stapan a ajuns la noi si atat cat am mai stat in vacanta l-am ingrijit si hranit cum ne-am priceput mai bine.
Colinda imprejurimile de mai bine de doua saptamani asta judecand dupa gradul de infometare mai ales ca i se distingeau si coastele, bietul de el.
Nimeni din sat nu a putut sa-mi dea vreo informatie despre stapan si intrucat deseori am intalnit echipe de vanatori, zona fiind una apreciata pentru vanatul mic, cu pene dar si caprior, tap, etc. am presupus ca este pierdut la o partida de vanatoare.
Este un mascul de talie mare, varsta aproximativ 2 - 3 ani fara coada taiata, alb cu pete si urechi lasate maro inchis. Din ce am vazut pe internet seamana cu Brac German dar si cu Setter dupa coada. Pare sa reactioneze oarecum la numele Rocky sau ceva similar. Are dentitia excelenta, este vioi si receptiv. Nu prezinta urme ca ar suferi de vreo boala de piele inafara bineinteles de purici dupa cat de des se scarpina.
I-am pregatit zilnic cate o oala mare de 8 l. de terci de orez cu spinari de pui si carnati si ca supliment a mai capatat si graunte pentru caini.
Noi avem pisica insa asta nu ne impiedica sa dam o mana de ajutor cand vedem o fiinta care are nevoie de asta fara sa-l gonim cum majoritatea o facusera inaintea noastra.
Pentru ca nu locuim permanent acolo am rugat o vecina sa-l mai hraneasca si sa vada de el.
Daca spatiul de la bloc ar fi permis l-am fi adoptat insa, pe moment , este imposibil.
Am contactat un adapost pentru caini din Arad si au cerut doar pentru transport 4 lei/ Km. asta insemnand cam 500 lei. Enorm, am zis mai bine ca doua saptamani pana plecam sa-i cumparam hrana de banii astia.
Prima portie de mancare a fost putin fierbinte asta chiar daca am lasat sa se raceasca si a rasturnat ligheanul din care i-am dat sa manance si a mancat de pe jos. In cateva minute sotia mea, care este mai rabdatoare, l-a invatat sa execute comanda "Sezi !" . Asta inseamna ca ori stia dinainte ori prinde foarte repede.
Rog vanatorii aradeni care au auzit ca la sfarsitul lunii iunie inceputul lui iulie vreun camarad a ratacit cainele care corespunde semnalmentelor de mai sus in zona Siria - Tarnova - Araneag - Agrisul Mare - Draut - Casoaie sa ma contacteze pe mail si sa lase un numar de telefon.

gabrielgruia@yahoo.com

As atasa si poza dar fiind prima postare nu cred ca am dreptul. Oricum pentru cine vrea pot trimite si poze.
Avatar utilizator
Gabriel Gruia
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2013, 10:00

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde Gabriel Gruia pe 15 Aug 2013, 10:11

Am pus o poza la avatar cu cainele.
Rog Admin. sa mute eventual subiectul intr-un forum cu vizibilitate.
Multumesc
Avatar utilizator
Gabriel Gruia
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2013, 10:00

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde bogdan_daniel pe 15 Aug 2013, 12:20

Mare om!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde cod pe 15 Aug 2013, 16:31

Felicitari, frumos caracter.

Pune poza linistit, intai pe http://imageshack.us/ apoi aici, pe forum.

Felicitari in ca o data si multumesc,
Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 15 Aug 2013, 20:25

DOMNULE GRUIA,INCEPAND DIN ACEST MOMENT VA SPUN SINCER CA AM UN RESPECT DEOSEBIT PT DVS!!SA FITI RASPLATIT IN VIATA ASA CUM ATI TRATAT ACEST CAINE!!sper sa fie redat stapanilor si imi doresc sa mai fie in tara oameni ca dvs.MA INCLIN!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde baned pe 16 Aug 2013, 21:49

pt a gasi mai usor proprietarul puteti sa va adresati unui medic veterinar , sa vada daca exista faimosul cip , majoritatea cainilor de rasa il au pt a putea fi usor identificati ,daca sunt furati , din pacate se practica
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde BigGameHunter pe 17 Aug 2013, 10:37

Respect.
Avatar utilizator
BigGameHunter
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Feb 2008, 19:24

Re: Anunt Umanitar: Gasit Caine de Vanatoare

Mesajde Gabriel Gruia pe 19 Aug 2013, 09:46

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Avatar utilizator
Gabriel Gruia
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2013, 10:00


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate