Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:38

Capuse. Cum procedam?

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde denis pe 01 Iun 2014, 20:38

Si totusi pana la urma impregnarea hainelor cu permethrin, ajuta sau nu??
Am citit pe mai multe forumuri din afara ca oamenii iau permethrin 10% il dilueaza pana la 0.5-0.8% umezesc bine hainele apoi le usuca si cica au actiune repelenta contra capuselor si tantarilor si rezista cateva spalari.
Dar daca il diluezi mai putin, sa zicem 2-3%, poate avea efect nociv asupra noastra? Chiar daca hainele le imbracam uscate, transpiram apoi si "activam" permethrin-ul. Ce putem pati?
denis
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 27 Feb 2010, 15:44
Locaţie: romanica

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Dracones pe 01 Iun 2014, 21:04

denis scrie:Si totusi pana la urma impregnarea hainelor cu permethrin, ajuta sau nu??
Am citit pe mai multe forumuri din afara ca oamenii iau permethrin 10% il dilueaza pana la 0.5-0.8% umezesc bine hainele apoi le usuca si cica au actiune repelenta contra capuselor si tantarilor si rezista cateva spalari.
Dar daca il diluezi mai putin, sa zicem 2-3%, poate avea efect nociv asupra noastra? Chiar daca hainele le imbracam uscate, transpiram apoi si "activam" permethrin-ul. Ce putem pati?


Produsul pe care l-am recomandat este folosit cu brio de armata franceza pentru misiuni in zone calde. Este adevarat ca nu a fost creat special pentru acarieni gen capusi dar se pare ca permethrin-ul actioneaza si asupra acestei specii. Hainele tratate cu respectiva solutie isi mentin un timp indelungat proprietatile repelente chiar si in cazul spalarii. Altfel spus, nu cred ca produsul a fost dat spre folosire daca da reactii adverse...Eu l-am folosit timp indelungat si nu am avut nici un fel de probleme, reactii adverse de nici un fel. Si nu am fost muscat de capuse, purici sau alte ganganii desi am bantuit prin tot felul de boscheti.
Acuma...despre crearea unei solutii repelente prin metode empirice...nu stiu ce sa spun. Ca si regula de bun simt, daca nu stii ce faci mai bine nu te apuci de treaba. Parerea mea e sa cumperi ceva gata facut de altii si eventual testat de-a lungul timpului cu recenzii favorabile din partea consumatorilor. Si la capitolul asta poti avea mare baza in "fratele google"
Numai bine!
P.S.
Multumiri domnului Gherman pentru lectia mai mult decat educativa!
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Marius pe 02 Iun 2014, 13:53

Domnule Gherman,
Multumesc pentru efortul de a impartasi cunostintele Dvs. ref. la capuse cu noi.
De mult n-am citit ceva mai util pe forum, poate niciodata (e doar punctul meu de vedere).

Cred ca ar fi util ca cineva (Dumneavoastra daca aveti timp) cu cunostinte medicale sa sintetizeze intr-un material cat mai scurt si concis, pe intelesul tuturor, cele scrise aici. Acest material ar merita sa gaseasca spatiu pe toate site-urile de pescuit, vanatoare, outdor, sau in revstele de profil.
Majoritatea noastra tratam subiectul cu prea mare usurinta, din necunoastere.

Multumiri,
Marius
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 02 Iun 2014, 23:04

Mai mi-a venit un semn de intrebare in minte :idea: Cum eu am o mare retinere in ceea ce priveste utilizarea chimicalelor pentru exterminarea daunatorilor, stau si ma intreb care sunt inamicii naturali ai capuselor (animale nu fenomene) ?
Eu zic ca in urma unui "razboi chimic" intre noi, oamenii, si capuse ele pot pierde sau nu dar noi sigur nu vom castiga! Cam orice interventie de genul acesta urmand sa se intoarca impotriva noastra in viitor (a se vedea rezistenta la antibiotice rezultata din administrarea lor excesiva)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Dracones pe 03 Iun 2014, 17:17

Am gasit in farmacii ( Sensiblue si Catena) urmatorul produs:
http://www.catena.ro/diverse/protectie- ... puse-100ml
Cica ar fi produs din ingrediente naturale, cu aplicare pe piele si/sau haine.
Stie cineva mai multe?
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde madalin122582 pe 03 Iun 2014, 17:40

Tocmai azi discutam cu un amic de acest produs. El zice ca nu s-a urcat nici o capuse pe el. Si tantarii au stat la distanta. Da' cica miroase a sosete nespalate :)
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 03 Iun 2014, 17:47

madalin122582 scrie: Da' cica miroase a sosete nespalate :)

Pai nu cred ca vreun vanator vrea ceva care sa aiba miros :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 28 Iun 2014, 10:05

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 09:56

Ma bag si eu cu musca in lapte, am vazut opinii extrem de pertinente date de oameni scoliti in domeniu!
Am avut si eu doua odata anul trecut. Analize repetate, etc, totul ok, slava cerului! Se gasesc ustensile de scos, dar cel mai bine la UPU, mai ales daca au apucat sa se infiga vreo cateva ore. Daca pata de intepatura se face mare (cca 15cm dia ), ca o tinta, cu nuante de rosu inchis-deschis intre centru si margine, in cateva zile, e naspa! Nu-mi place sa dau cu chimie pe mine asa ca folosesc un amestec de uleiuri esentiale (mai ales eucalipt) si alcool intr-un recipient din ala fas-fas. Dau pe tot corpul si pe haine, nu numai pe picioare, se consuma destul de mult (cam un litru pe sezon), deci produsele bune, netoxice, din magazin devin scumpe rau, un spray-ulet din ala cat degetul gros e 40 de roni, il dau odata si tot nu ajunge peste tot. Anul asta nu am servit nici una, se pare ca functioneaza, dar mirosul este de eucalipt, la tap se trage mai de departe :lol:
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2014, 13:54

Ma bag si eu.
Ma bucur de ele cand se infig pe falus! Functioneaza ca bilele in parnaie! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 16:09

Ghinda scrie:Ma bag si eu.
Ma bucur de ele cand se infig pe falus! Functioneaza ca bilele in parnaie! :lol:

hahaha, numai dupa ce se umfla muscatura!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ghinda pe 23 Oct 2014, 08:57

Nu muscatura, ci capusa. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2014, 11:45

Ghinda scrie:Nu muscatura, ci capusa. :lol:

ma refeream la locul muscaturii :lol: , acolo e spilul!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ghinda pe 23 Oct 2014, 13:45

O sa testez asta la anul!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Clujeanul pe 23 Oct 2014, 14:10

Le lasi sa te suga?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2014, 15:09

Clujeanul scrie:Le lasi sa te suga?

numa de control!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ghinda pe 27 Oct 2014, 08:54

Radem, glumim!
Am un prieten, de azi intra pe tratament! De la O CAPUSA.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Adrian S pe 27 Oct 2014, 10:43

Ghinda scrie:Radem, glumim!
Am un prieten, de azi intra pe tratament! De la O CAPUSA.

Aha.. de la o capusa de...18 ani :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 29 Oct 2014, 13:52

Ghinda scrie:Radem, glumim!
Am un prieten, de azi intra pe tratament! De la O CAPUSA.

boala LYME nu e gluma fratilor, asa ca mare grija! Ii doresc sanatate prietenului tau Ghinda!!!!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 30 Oct 2014, 22:11

De la una din ciupituri eu am avut o iritatie cam cat o moneda mai mare. A persistat aproape 2 saptamani si ma bate gandul sa fac ceva analizecand ma mai linistesc cu treburile putin. Am mai avut reactii similare si in trecut si probabil e doar ceva legat de un pui de alergie dar...

Prin Bucuresti pe unde trebuie sa umblu ca sa testez daca m-a infectat spurcaciunea?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ghinda pe 31 Oct 2014, 09:18

0724001084, Kimi este numele ei. Intreaba ca nu doare gura.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde bowmadness pe 04 Noi 2014, 22:02

biriuck scrie:De la una din ciupituri eu am avut o iritatie cam cat o moneda mai mare. A persistat aproape 2 saptamani si ma bate gandul sa fac ceva analizecand ma mai linistesc cu treburile putin. Am mai avut reactii similare si in trecut si probabil e doar ceva legat de un pui de alergie dar...

Prin Bucuresti pe unde trebuie sa umblu ca sa testez daca m-a infectat spurcaciunea?

orice loc unde poti face analize, dar dimensiunea petei este MULT mai mare cand e naspa! si pe mine m-au tinut 2 saptamini, tot asa niste pete cam cat o moneda. Nu au fost probleme!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Jack.Sparrow pe 16 Iun 2015, 19:46

Am gasit asta pe net... vad ca iese intreaga, oare nu vomita nimic in timpul manevrelor?
Si eu am vazut cazuri in care sunt asa grase ca nu prea ai ce sa invarti :roll:
https://youtu.be/M8d5XROmp8o
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde tickexpert1 pe 23 Sep 2015, 12:41

Eficacitatea produselor antiparazitare pentru cainii de vanatoare a fost si va ramane un subiect interesant pentru vanatori si pentru proprietarii de caini de vanatoare, de aceea voi face cateva precizari cu speranta ca va vor fi utile in selectia produselor pe care le folositi. In primul rand trebuie spus ca atacul capuselor in mediul sylvatic este mai important decat in mediul urban sau pre urban, capusele prefera zonele umbrite, relative umede si cu temperature ce nu depasesc 30C. Capusele se pozitioneaza pe plante (iarba, arbusti, etc) cu membrele anterioare pregatite de atasare (salt) in asteptarea unei gazed - gazda pe care o identifica prin prezenta CO2 (din expiratie) a animalului, persoanei care se deplaseaza in apropiere. Intre momentul atacului si momentul atasarii in pielea gazdei (prin aparatul inalt specializat sub forma de harpoon aflat in prelungirea gurii capusei) pot sa treaca intre 24 si 48 de ore! Saliva capusei contine un anticoagulant care este inoculat in momentul strapngerii tegumentului-a pielii, creaind o microhemoragie locala din care capusa se hraneste, reusind sa ingurgiteze un volum relative important de sange (cam de 2 pana la 10 ori) a volumului propriului corp. Odata cu inceperea procesului de hranire, capusa devine un transmitator de agenti infectiosi (virali sau bacterieni) care pot afecta serios sanatatea gazdei, in cazul de fata a cainelui de vanatoare sau a vanatorului. Produsele existente pe piata romaneasca pot fi clasificate succinct in dpdv al metodei de aplicare in 3 categorii:
1. Antiparazitare topice (sub forma de pipete spot-on)
2. Antiparazitare sub forma de zgarda
3. Antiparazitare sub forma de comprimate masticabile care se administreaza oral (ultima generatie)
In egala masura se pot clasifica si dpdv al momentului actiunii asupra capuselor in 2 categorii:
1. Ucid capusele inainte de atasare prin simplul contact cu produsul antiparazitar stocat in pielea sai/sau parul animalului (produse NON SISTEMICE)
2. Ucid capusele dupa atasarea capusei de gazda prin intrarea acesteia in contact cu sangele animalului ( PRODUSE SISTEMICE)
Fireste exista si produse care sunt prezentate ca repelente (adica indeparteaza capusele de pe animal) insa s-a demonstrate stiintific ca eficacitatea fenomenului de repelenta este foarte scurta si neuniforma la diverse specii de capuse)
In consecinta va recomand sa folositi un mix de produse care sa va asigure o protectie eficienta pe toata perioada anului astfel:
Februarie-Martie: Un tratament generalizat cu FRONTLINE SPRAY prin aplicarea unei cantotati adecvate de produs (prin pulverizare) pe intreaga suprafata a corpului si busumarea energica(frectie) pe intreg corpul in raspar!!! Acest tratament va adduce animalul la stadiul initial de ZERO PURICI SI ZERO CAPUSE in 24 de ore de la aplicare.
APRILIE: 1 pipeta de CERTIFECT - cel mai efficient produs in lupta impotriva capuselor cu o viteza de actiune remarcabila - ucide capusele in max.2 ore de la aplicare. Este important ca dupa aplicare sa faceti o plimbare de 15-20 de minute cu cainele pentru a permite produsului sa se disperseze pe pielea si parul animalului si a evita in acest fel ca cainele sa se linga (produsul daca se ingereaza poate produce o usoara stare de letargie pentru 24 de ore) complet nepericulos pentru sanatatea cainelui.
MAI: 1 pipeta de FRONTLINE COMBO - alegeti produsul in functie de greutatea animalului
IUNIE: 1 comprimat de NEXGARD administrat oral, alegeti produsul in functie de greutatea animalului
IULIE: 1 comprimat de NEXGARD SPECTRA administrat oral - produs ENDECTOCID (ucide atat parazitii externi cat si parazitii interni inclusive Dirofilaria, parazitii (viermi) care se localizeaza in inima si in vasele sangvine mari) fiind transmise prin atacul tantarilor!!!
AUGUST: 1 pipeta FRONTLINE COMBO - alegeti produsul in functie de greutatea animalului
SEPTEMBRIE: 1 pipeta de CERTIFECT
OCTOMBRIE: 1 comprimat de NEXGARD administrat oral, alegeti produsul in functie de greutatea animalului
NOIEMBRIE si DECEMBRIE: pauza
Ciclul de adminitrari se reia in FEBRUARIE conform schemei de mai sus!

Fireste aceasta este o recomandare care se bazeaza pe experienta proprie si a catorva vanatori si proprietar de caini de vanatoare (visla, brac german sarmos, pointer, teckel sarmos) foarte multumiti de rezultatele acestui program de protectie, produsele pot fi inlocuite cu produse asemanatoare dpdv al substantelor active, insa cu eficenta discutabila!
Aceste produse ca de altfel toate produsele antiparazitare SERIOASE si EFICIENTE sunt MEDICAMENTE VETERINARE si se pot cumpara exclusive din reteaua medicala veterinara autorizata (cabinet, clinici, spitale veterinare) ele NU MAI SUNT DISPONIBILE IN PET-SHOPURI, datorita prevederilor legale in viguare, care reglementeaza circulatia medicamentelor veterinare in Romania.
tickexpert1
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Sep 2015, 11:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde dragos74 pe 28 Ian 2016, 21:28

.... dar care este totusi logica acestei scheme .... :?:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Dr.47 pe 28 Ian 2016, 22:29

dragos74 scrie:.... dar care este totusi logica acestei scheme .... :?:


S-au dezghetat capusele deja?!
Indiferent de produsul "cosmetic" folosit, nu este garantat ca nu se lipeste vreo capusa de corp. La urgenta vin o gramada de copii, unii mai capusati decat altii.
Protocolul spune:
1. sa scotem capusele, de preferat intregi, dintr-o singura miscare
2. Amoxicilina doua doze in functie de greutate
3. Consult la boli infectioase in caz de modificare a zonei intepate
Boala Lyme poa' sa-si arate primii colti, chiar si la 2-3 ani distanta, d'asta trebe' sa luam antibioticul.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde gherman pe 29 Ian 2016, 13:26

Vreau sa clarific doua probleme.

1. Atitudinea, respectiv directivele europene vizavi de muscatura de capuse la om si boala Lyme s-au schimbat de 3 ori in ultimii 6 ani.
Initial orice muscatura era urmata de extragerea capusei si obligatoriu 2 saptamani de antibiotic, doxiciclina fiind cea mai larg raspandita si preferata pe mapamond.
Ulterior, datorita unor studii epidemiologice ample care au demonstrat ca nu exista nici o legatura intre muscatura / tratamentul cu antibiotice / aparitia infectiilor ulterioare s-a renuntat la acel tratament care ptr om este foarte brutal.
A doua abordare europeana, succesiva primeia, consta in extragerea capusei si testarea serologica prin ELISA a pacientului la 4-6 saptamani post-muscatura. Daca aparea seropozitivitatea la Lyme, pacientul intra in protocolul terapeutic specific. Nici aceasta abordare nu s-a dovedit a fi cea optima epidemiologic, astfel ca s-a ajuns la a 3-a varianta, cea in vigoare in prezent.
Conform acesteia, omul se prezinta pe la UPU-uri, se scoate capusa, iar ulterior pacientul se supravagheaza singur, sau sub observarea unui medic, o perioada de 4-6 saptamani post-muscatura. Daca in acest interval apar manifestari clinice caracteristice boreliozei (febra, eritemul migrator, dureri articulare, stare gripala, etc) pacientul se testeaza serologic si molecular, iar cazurile confirmata se introduc in programul de management al infectiei...tratament, supraveghere, etc. Aceasta este cea mai noua directiva si este cea implementata in Spitalul de Boli Infectioase din Cj.

2. Problema a doua se refera la acea schema de protectie anti-capusa/paraziti externi/interni la cainii de vanatoare. Aici am un mic comentariu: intervalul de pauza noiembrie - ianuarie este gresit indicat. Practic, in prezent cainii, indiferent de categoria din care fac parte (vanatoare, apartament, paza, etc) trebuiesc protejati antiparazitar extern pe toata durata anului. Deci, se continua protectia cu unul din produsele expuse si in lunile de iarna. In decembrie am avut 10-12 grade afara, ieri erau prin sudul tarii 8 grade. Am gasit capuse in questing pe iarva chiar si la 2 grade C, cu strat de zapada la baza ierbii. Ca atare, lunar (sau dependent de durata de protectie indicata de producator) cainii trebuiesc protejati antiparazitar, iar cei de vanatoare cu precadere anti-capusa.

Cu stima
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron
Publicitate