Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:02

autorizatie cumparare arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Mesajde florin.t pe 14 Ian 2008, 15:55

Dosar

cere tip (primesti la Politie)
taxa eliberare autorizatie (platita la trezorerie , depinde cum vrei, normal sau urgent si stie functionara suma ca are tabel)
copii dupa buletin, permisul de vanatoare si carnetul de membru vizat la zi (si ele in original pt. verificare)

Cf. Legii armelor nu poti detine arma de vanatoare daca nu ai carnet de membru vanator (implicit sa fii membru la o asociatie).
Parerea mea e sa-ti iei arma apoi sa-ti cauti alta asociatie.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Alin3006 pe 14 Ian 2008, 16:45

borgman scrie:
nick 26 scrie:pai e simplu: dupa ce ai luat examenul de vanator, scris (20 de intrebari corecte din 30) si practic (tragere demonstrativa la talere si tinta fixa), faci musai cursul de arma, la fel, scris (10 intrebari) si practic (tir cu 5,6 LR), depui dosarul la politie si dupa caz se elibereaza autorizatia de cumparare, la urgenta in 10 zile (300 lei) sau normal, in 35 zile (100 lei). intre timp vine sectoristul, verifica una, alta.
dupa perioada de asteptare, ridici autoriz. de cumparare, te duci la un magazin si rezolvi problema armei, dupa care din nou la politie pt. a o inregistra.

cam asa se procedeaza si s-a procedat la mine in Neamt



Ok, dar dosarul ce contine (toate hirtiile din el). Acum mai am o prpblema.... una din hirtiile din dosar este copie dupa carnetul de membru la o asociatie vizat la zi. Eu am luat examenul si am platit taxa pe anul trecut si ma gindeam sa ma mut de la asociatia actuala la Bucuresti (unde stau). Asta ar fi alta intrebare: Ce asociatie imi recomandati... unde sa pot plati in rate (nu pentrul tot anul odata), si care sa nu fie una de 2lei. Sa aibe fonduri ok.

PS: daca nu esti membru intr-o asociatie nu poti sa iti iei autorizatie de arma? Sa zicem ca mergi la vinatoare doar pe invitatie sau platesti vinatoarea la care ai chef sa te duci...



Salut! Vad ca intalnirea forumistilor te-a convins sa-ti iei un " fier " pana la urma! :wink:
In plus de ce ti-a zis nick26 iti mai trebuie :
- Fisa ( examen medical )
- Cazier
- Test psihologic
- Copie factura fiset metalic arme ( pe care il va " inspecta " si sectoristul care vine acasa ).
- 4 poze ( unii spun 4/5 altii 3/4 ) .

MULTA RABDARE !!! La urgenta sau nu, oricum va dura mai mult decat crezi tu ( asta daca merge totul snur ).
Cel mai tare e faptul ca sectoristul care vine acasa ar trebui sa vb cu vecinii!!! Practic daca te-ai certat cu un dobitoc de vecin ca a dat muzica prea tare sau ca latra cainele tau te poti trezi ca nenea militzianu considera ca ar fi primejdios sa porti arma si te-ai lins pe bot.
Deci, rabdare!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde cybelle pe 14 Ian 2008, 21:34

@borgman...
nu dispera, k nu e ckiar asa de rau :lol: cum zic unii.... :wink:
depinde si de tupeul tau in ce vrei sa faci....dak ma intelegi ce vreau sa zic
cel putin eu asa am fo' sfatuit de amis si a avut MARE MARE DREPTATE :wink:
personal am vanat cu arma mea la 35 de zile de cand am luat examenul de vanator anul trecut, si crede-ma k nu sunt ff 'pilos'

ca si sfaturi din partea mea:

plateste cotizatia k altfel te intoarce din drum de la igp
cursul de armurier se face in muuuuulte locuri... 8)
arma sa o ai deja comandata sau arvunita , sa nu mai astepti si dupa ea
dulap de arme cu factura , k te intreaba la igp de copie dupa factura
poze 4/5 park , cred k 2 buc
sektoristu' nu e kiar asa de ' drastik' ..... :shock: precum se crede. :)
cazier, psihologic si ex medical tip auto, bla bla bla birocratie
restul... e CAN CAN... :D :D :lol:
sa ne auzim cu bine...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde borgman pe 12 Mai 2008, 09:35

cristian scrie:Am un prieten care este de curind membru vanator si caruia i s-a cerut de catre cei de la serviciul arme, la eliberarea autrizatiei de cumparare a armei , sa prezinte o factura care sa dovedeasca ca si-a cumparat din .......STORE fiset pentru arme.Oare asa trebuie???? Lamuriti-ma si pe mine daca este corect sau nu.


Asta este varianta scurta... altfel trebuie sa vina sectoristul acasa sa verifice fisetul inclusiv prinderea lui in perete. Eu m-am dus din prima cu facura la ei si nu a trebuit decit sa mai dau o declaratie pe proprie raspundere. Dar, daca ai luat fisetul de la cineva, deci fara facura... va trebui sa vina cineva sa-l vada. Si ei stiu foarte bine ca multe fisete nu respecta toate normele, dar tortusi trebuie sa existe ceva mai greu accesibil.. :(
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde aticurc pe 24 Noi 2012, 20:31

buna seara am o intrebare... autorizatia cea la normal care ar fi timpul minim pana mi-o poate elibera?...dar cea la urgenta?
aticurc
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 11 Noi 2011, 20:30

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde OviGal pe 24 Noi 2012, 22:27

aticurc scrie:buna seara am o intrebare... autorizatia cea la normal care ar fi timpul minim pana mi-o poate elibera?...dar cea la urgenta?


"La urgenta" de pe o zi pe alta (rareori in aceeasi zi, uneori si 2 zile)
"La normal" 15 zile pana la 30

Cel putin asa am patit eu si un mare numar de prieteni cu (multe tevi in rastel fiecare).
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde yoghi pe 25 Noi 2012, 02:44

OviGal scrie:
aticurc scrie:buna seara am o intrebare... autorizatia cea la normal care ar fi timpul minim pana mi-o poate elibera?...dar cea la urgenta?


"La urgenta" de pe o zi pe alta (rareori in aceeasi zi, uneori si 2 zile)
"La normal" 15 zile pana la 30
Cel putin asa am patit eu si un mare numar de prieteni cu (multe tevi in rastel fiecare).


Vezi ca omul intreaba la PRIMA arma !

@aticurc
Nu mai exista taxa de urgenta platesti 100 lei si dureaza 30-45 zile
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde Corco pe 18 Mar 2013, 21:35

Stimati colegi,

Mai este cineva in situatia de a astepta autorizatia pentru prima arma? Sunt curios daca se intmpla ceva si nu elibereaza autorizatii in momentul de fata. Am depus actele la politia capitalei in primele zile din ianuarie si nici pana acum nu mi-au eliberat autorizatia desi cele 45 de zile au trecut demult. A fost cineva acasa, mi-au verificat dulapul, si atat. Are cineva vre-un sfat?

Va multumesc,
Corco
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde ego_1303 pe 18 Mar 2013, 22:15

Corco scrie:Stimati colegi,

Mai este cineva in situatia de a astepta autorizatia pentru prima arma? Sunt curios daca se intmpla ceva si nu elibereaza autorizatii in momentul de fata. Am depus actele la politia capitalei in primele zile din ianuarie si nici pana acum nu mi-au eliberat autorizatia desi cele 45 de zile au trecut demult. A fost cineva acasa, mi-au verificat dulapul, si atat. Are cineva vre-un sfat?

Va multumesc,
Corco


din pacate nu esti singurul
si eu astept( maine merg iar) cu cererea depusa mai exact pe 01.11.2012
sper ca maine sa fie aprobarea.
PS daca deja au trecut sa vada seiful mai mult de 2 saptamani nu mai dureaza
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde ego_1303 pe 18 Mar 2013, 22:16

Corco scrie:Stimati colegi,

Mai este cineva in situatia de a astepta autorizatia pentru prima arma? Sunt curios daca se intmpla ceva si nu elibereaza autorizatii in momentul de fata. Am depus actele la politia capitalei in primele zile din ianuarie si nici pana acum nu mi-au eliberat autorizatia desi cele 45 de zile au trecut demult. A fost cineva acasa, mi-au verificat dulapul, si atat. Are cineva vre-un sfat?

Va multumesc,
Corco



iar daca esti si din sectorul 2 este de inteles
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde Corco pe 19 Mar 2013, 08:17

Dar ce are sectorul 2?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde yoghi pe 19 Mar 2013, 18:52

nu are .....politist ; este in concediu si se ocupa cel de la 1. Dar un om la doua sectoare ...mai greu
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde Corco pe 19 Mar 2013, 19:34

Asta lamureste intarzierea! Multumesc de informatie!
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde cod pe 12 Apr 2013, 09:49

Speta:
S-a promovat examenul de vanator (sper sa reusesc sa sustin acest examen in luna mai), apoi firesc pasul urmator este autorizatia de cumparare arma. In cazul de fata, domiciliul din cartea de identitate este la o adresa la care nu locuieste nimeni (apartament gol). Dulapul pentru arme v-a fi amplasat la acea adresa, unde o sa vina nenea politistul sa il verifice, sau poti sa soliciti unui armurier sa iti pastreze armele la el in deplina siguranta?

Deci cazul meu este asa, stau in tara maxim 12 saptamani pe an, si nu la adresa din cartea de identitate, iar pentru siguranta as vrea ca viitoarele arme sa le depozitez la un armurier sau ceva de genul, credeti ca este posibil?

Va multumesc,
Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 12 Apr 2013, 15:43

In cazul tau, cel mai bine arma/armele trebuiesc depuse in custodie la un armurier. In momentul cand vi in tara, te duci si iti ridici armele, vanezi, iar cand pleci din tara le depui din nou la armurier. Este cea mai buna si cea mai inteligenta solutie posibila. Asa scapi si de grijile privind pastrarea si securitatea armelor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde cod pe 13 Apr 2013, 09:07

Sly_Fox scrie:In cazul tau, cel mai bine arma/armele trebuiesc depuse in custodie la un armurier. In momentul cand vi in tara, te duci si iti ridici armele, vanezi, iar cand pleci din tara le depui din nou la armurier. Este cea mai buna si cea mai inteligenta solutie posibila. Asa scapi si de grijile privind pastrarea si securitatea armelor.


Multumesc, asta nu stiam, daca pot sa le depozitez la armurier pe perioada mare de timp. Dar acum m-am lamurit. Se poate si este chiar indicat.

Acum astept sa ajung in situatia aceasta, inca nu am dat examenul de vanator...sper sa il pot da pe 11 mai la Brasov...
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2013, 16:47

Am amici vanatori care lucreaza in strainatate, si procedeaza in acest fel. Asa as fi facut si eu , daca as fi fost in aceasta situatie. Armurierii sau magazinele de profil percep o anumita taxa de custodie (depozitare) pe o anumita periada determinata de timp. De exemplu la magazinul asociatiei de vanatoare din zona se percepe 50 de lei pe an de arma, iar la alt magazin de profil se percepe 200 de lei pe luna.
Diferenta este foarte mare, insa la magazinul care percepe 200 de lei pe luna, armele sunt intretinute ca la carte, si ai garantia ca o iei asa cum ai lasat-o. La magazinele asociatiilor tarifele sunt mai mici, insa exista o mare posibilitate ca pe arme sa mai apara intre timp ceva pete de rugina,asta pentru ca personalul nu se prea ingrijesc de arme. Le pun in rastel si acolo zac pana vine proprietarul sa le ridice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde OVI762 pe 15 Apr 2013, 01:59

Si aici intervine struto-camila romaneasca.Dai 50 de lei,te pui cu vasilina pe arma de ungi si cureaua de purtare,o bagi asa mazgalita in husa si fuga cu ea la nenea armurieru'.A,da,mai este ceva-te rogi sa nu fie inundatii,ca la cata unsoare ai bagat doar inundatiile ii mai pot face ceva pustii :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde cod pe 15 Apr 2013, 09:51

OVI762 scrie:Si aici intervine struto-camila romaneasca.Dai 50 de lei,te pui cu vasilina pe arma de ungi si cureaua de purtare,o bagi asa mazgalita in husa si fuga cu ea la nenea armurieru'.A,da,mai este ceva-te rogi sa nu fie inundatii,ca la cata unsoare ai bagat doar inundatiile ii mai pot face ceva pustii :mrgreen:

Multumesc ovi, tare m-ai mai amuzat.
Dar pana una alta doar ce m-au anuntat cei de la AJVPS Brasov ca nu mai organizeaza examenul anul asta...
P.S. Sorry de off topic.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 35 vizitatori

Publicitate