Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:32

Manual pt examenul de vanator si teste

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 28 Ian 2009, 20:24

De emigrat nici nu se pune problema :D Cred ca sunt destul de legat de locurile natale in ciuda virstei mele neinanintate (31 de ani). Oricum o sa cotrobai un pic pe net sa pun aici un link dintr-un ziar local (stiu parerea despre presa, dar zic eu ca trebuie cetit) sa va faceti o idee cat de cat ce se intampla in Prazilia "aicisha" la noi. Deci nu o zic eu, cum ar veni nici praz n-am mancat, nici gura nu-mi miroase!! E cam grea treaba sa nu mananc praz, dar treaca-mearga!! :D
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova


Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde CTC pe 30 Ian 2009, 12:05

aghiuta scrie:Imagine


Te salut Aghiuta.

Referitor la cartea lui N. Selaru CHESTIONAR PENTRU EVALUAREA CUNOSTINTELOR TEORETICE LA EXAMENUL DE VANATOR, am dat telefon astazi (30.01.2009) la Editura Thalia si cucoana de acolo mi-a raspuns ca ei nu editat niciodata aceasta carte, ba se jura ca sigur trebuie sa fie o gresala...

Sunt si eu pe cale de a deveni vanator, dar fara carte examenu ar fi un fiasco total...

Please, anyone HELP! :(

Multumiri anticipate.

Ben
CTC
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Dec 2008, 14:00
Locaţie: Timisoara

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 30 Ian 2009, 12:18

Tot pe la AJVPS-uri trebuie intrebat despre carte.
Cine stie ce piraterie s-a facut la tiparirea cartii :roll: :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 30 Ian 2009, 13:43

Am sunat si eu la acea editura Thalia si la fel mi-au spus si mie ca ei nu au si nu au tiparit aceasta carte......
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde adrian_ppp pe 30 Ian 2009, 16:07

Daca esti din Bucuresti am eu o carte+ raspunsuri in copie xerox !
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde yaz pe 30 Ian 2009, 22:34

manualul l-am luat de la AGVPS Craiova si cost 60 lei.
stie cineva pe ce data este examemul la Craiova?
yaz
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Ian 2009, 22:26
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 31 Ian 2009, 14:54

yaz scrie:manualul l-am luat de la AGVPS Craiova si cost 60 lei.
stie cineva pe ce data este examemul la Craiova?


Momentan nu se stie o data exacta. Din cate am inteles pe la sfarsitul lui februarie.

Ieri au fost alegeri la filiala si intaiul vanator al Doljului este... Mircea Dinescu. Probabil ca acum s-au linistit apele si vor fixa si ei in sfarsit data de examen. Cum aflu ceva am si postat aici pe forum.
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 31 Ian 2009, 17:49

MihneaIonascu scrie:Ieri au fost alegeri la filiala si intaiul vanator al Doljului este... Mircea Dinescu. Probabil ca acum s-au linistit apele si vor fixa si ei in sfarsit data de examen. Cum aflu ceva am si postat aici pe forum.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
In cazul asta examenul de vanator s-ar putea da din diverse pamflete si poezii scrise de el :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 31 Ian 2009, 18:48

Pai la urmatorul manual de teste grila cred ca va fi asa: Legea Armelor si Munitiilor, Legea Fondului Cinegetic, Volumul de versu "Cutare" de Mircea Dinescu. Poate are ceva versuri despre vanatoare. 8)
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 31 Ian 2009, 18:50

Sau or fi ceva teste grila in versuri? :mrgreen:
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 02 Feb 2009, 01:00

Stimati viitori vanatori precum si veterani,

Tot studiind cartea lui Selaru si bineinteles anexa 1 din lege, am descoperit cateva inadvertente cu privire la perioadele permise de vanatoare la anumite specii de mamifere si de pasaret. Un prim exemplu ar fi fazanul: in cartea lui Selaru este 1 octombrie - 28 februarie, in anexa 1 din lege 1 octombrie 15 martie. Cocosul de munte: in carte este 15 aprilie - 15 mai, in anexa 1 este 15 aprilie - 14 mai.

Cine ne poate ajuta sa rezolvam aceste probleme? Ma gandesc ca in sala de examen poate ne trezim cu surpriza sa fie si varianta din carte si varianta din anexa. Atunci ce facem oameni buni? Pe care o alegem?
Unde mai punem ca Legea 407 care contine Anexa 1 este in bibliografia recomandata de Selaru! Acum intrebarea este: a tiparit cartea inainte de validarea legii sau sunt anumite erori de redactare?
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde yaz pe 11 Feb 2009, 19:16

aveti idee daca s-a stabilit o data de examen la craiova?
yaz
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Ian 2009, 22:26
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde ghneagu pe 11 Feb 2009, 20:48

MihneaIonascu scrie:Stimati viitori vanatori precum si veterani,

Tot studiind cartea lui Selaru si bineinteles anexa 1 din lege, am descoperit cateva inadvertente cu privire la perioadele permise de vanatoare la anumite specii de mamifere si de pasaret. Un prim exemplu ar fi fazanul: in cartea lui Selaru este 1 octombrie - 28 februarie, in anexa 1 din lege 1 octombrie 15 martie. Cocosul de munte: in carte este 15 aprilie - 15 mai, in anexa 1 este 15 aprilie - 14 mai.

Cine ne poate ajuta sa rezolvam aceste probleme? Ma gandesc ca in sala de examen poate ne trezim cu surpriza sa fie si varianta din carte si varianta din anexa. Atunci ce facem oameni buni? Pe care o alegem?
Unde mai punem ca Legea 407 care contine Anexa 1 este in bibliografia recomandata de Selaru! Acum intrebarea este: a tiparit cartea inainte de validarea legii sau sunt anumite erori de redactare?


Da e mare adevar si pe mine m-a pus in incurcatura chestia asta.Dar cred ca anexa e buna ca aia e litera de lege zic eu.
Avatar utilizator
ghneagu
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Dec 2008, 20:49
Locaţie: Iasi

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 11 Feb 2009, 21:27

Acu' nu stiu ce sa zic.
Din cate mi s-a spus si din cate am vazut si pe formularul meu de la examen, intrebarile sunt luate ad literam din cartea cu pricina si nu din textele de lege.
Daca grila de corectare este in functie de carte ar trebui sa invatati ce scrie in carte (dupa examen puteti uita 99% :lol: :lol: ) nu ce scrie in lege.
Am intalnit si eu inadvertente intre carte(care este editata cand este editata) si lege, care intre timp s-a mai schimbat.
Oricum nu sunt multe intrebari care sa puna astfel de probleme si in general formularele de examen nu contin perioade de vanatoare sau de imperechere;cel putin al meu n-a continut nici una si din ce am intrebat la colegii de "suferinta" nici la ei n-au fost.
Bafta :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 12 Feb 2009, 12:30

Buna tuturor vanatorilor!!! Am inteles ca Manualul pt examenul de vanator se va reedita.....Stie cineva mai exact in ce consta aceasta reeditare se vor introduuce unele noutai sau.....? Multumesc
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 13 Feb 2009, 18:48

Pana in acest moment inca nu se stie nimic despre data examenului de la Craiova.
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde yaz pe 21 Mar 2009, 19:46

Ceva noutati despre examenul de la craiova? :(
yaz
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Ian 2009, 22:26
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Alin3006 pe 22 Mar 2009, 02:05

MihneaIonascu scrie:
yaz scrie:manualul l-am luat de la AGVPS Craiova si cost 60 lei.
stie cineva pe ce data este examemul la Craiova?


Momentan nu se stie o data exacta. Din cate am inteles pe la sfarsitul lui februarie.

Ieri au fost alegeri la filiala si intaiul vanator al Doljului este... Mircea Dinescu. Probabil ca acum s-au linistit apele si vor fixa si ei in sfarsit data de examen. Cum aflu ceva am si postat aici pe forum.


Mircea Dinescu ?? Fara suparare, dar in cazul asta personal va felicit. E un om cu coloana foarte dreapta si cu multa experienta in domeniul agricol. De la agricultura la vanatoare, pentru un om ca el nu e distanta mare. Cred insa ca va pati ca Liviu Mihaiu. Altminteri...versuri sau nu, macar aveti un om cinstit acolo. Ajutati-l!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 24 Mar 2009, 14:04

Este aceeasi situatie incerta la Craiova cu privire la data cand vom sustine examenul. Cat despre intaiul vanator al judetului, mie unul imi place. Cred ca percepe exact asa cum trebuie acest fenomen. Deocamdata asteptam sa vedem ce actiuni intreprinde, iar despre sustinerea lui Dinescu, o fac cu draga inima!
Cum am ceva vesti despre examen, cu siguranta voi posta aici.

Sa auzim de bine!
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Anndrei pe 02 Apr 2009, 23:46

Cine doreste cartea(cartile) d-lui Selaru o poate avea imprumut de la mine.Ce e important; sa fie doritorul din bucuresti...
Mai am si niste teste grila...Mie nu-mi mai sint de folos, doar ca nu le-as dona, ca ma mai consult si mai verific una-alta...
Doritorii sa dea un mesaj privat.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde CTC pe 03 Apr 2009, 10:07

Am si eu testele grila in format electronic...deci, cine doreste, cine mai pofteste... :lol:

Rog mesaj privat.
CTC
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Dec 2008, 14:00
Locaţie: Timisoara

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Franko pe 20 Apr 2009, 18:38

Le vreau eu . Punemi-le pe mail
Multumesc anticipat
Franko
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2009, 10:03

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde florentinpetre pe 15 Mai 2009, 19:05

Va salut...vreau si eu cartea cu chestionarele,la noi la calarasi nu este,astept un raspuns va multumesc!!
florentinpetre
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Iun 2008, 10:25
Locaţie: calarasi

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 08 Iul 2009, 12:48

Stimati colegi de forum, in luna septembrie se va da examen la Craiova. In momentul de fata se vehiculeaza data de 15.09.2009 sau 20.09.2009. Cand se ca comunica data exacta voi reveni cu amanunte.
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Cosmin1 pe 18 Iul 2009, 10:05

va salut pe toti,

V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati pune si mie pe email chestionarele de la examenul de vanator.
Va multumesc anticipat!
Cosmin1
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Iun 2009, 14:45
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde VANATORU77 pe 18 Iul 2009, 12:27

Pe email e destul de greu sa-tzi puna cineva chestionarele ,atata timp cat nimeni nu-tzi stie emailul :roll: :?: :idea:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde CTC pe 19 Iul 2009, 13:52

Pai, cum vrei bre Cosmine sa iti dam chestionarele, daca nu indici adresa de e-mail... :?:
CTC
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Dec 2008, 14:00
Locaţie: Timisoara

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Cosmin1 pe 24 Iul 2009, 15:31

va salut pe toti,

imi cer scuze ca nu am indicat adresa de email!
am fost putin bulversat de o licenta de care am scapat azi!
asadar badescu_cosmin @yahoo.com este adresa mea!

Astept cu nerabdare aceste chestionare pentru a-mi putea realiza un vis!
Multumesc mult pentru ajutor!
Cosmin1
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Iun 2009, 14:45
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde valy pe 29 Aug 2009, 10:41

Salut,sunt nou pe acest forum si nu stiu cum sta treaba pe aici.luna viitoare am examenul si nu stiu de unde sa fac rost de testele acelea.Daca le are cineva il rog frumos sa mi le trimita si mie pe panaitmvalentin@gmail.com.Va multumesc.
valy
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Aug 2009, 10:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate