Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:36

TAXA DE PRIM VANATOR

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Gabi Serban pe 23 Noi 2009, 19:15

Salutare tuturor membrilor de pe acest forum. Acesta este primul meu topic pe acest forum. Sper sa invat multe lucruri interesante de la voi si sa devin un vanator ok. Am o mica problema insa. M-am inscris intr-o asociatie din Galati , de fapt singura asociatie de vanatoare din judet si vreau sa va spun ca vor sa ma taxeze pentru prima data cu 3.000 de RON (taxa de PRIM vanator) + taxa de 900 RON reprezentand taxa de examen (bineinteles ca nu intra cartile si alte chestii in banii astia).
M-as duce la alta asociatie la Braila, la Vrancea ca sa devin vanator dar cand vin inapoi la asociatia din Galati tot 3000 de RON trebuie sa platesc pentru prima data.
La alte asociatii tot asa sunt conditiile???
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde STone pe 23 Noi 2009, 19:19

3900 roni :roll: :shock:
cam mult...
asta inseamna sa zicem taxa cam pe 3 ani...
STone
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 16 Ian 2009, 14:11

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde stefan 3006 pe 23 Noi 2009, 19:36

Eu stiu ca daca te transferi de la o societate de vinatoare la alta nu platesti decit cotzatia dar mai sint colegi care sa te lamureasca pe acest forum , bine ai venit printre noi.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde marius 45 pe 23 Noi 2009, 19:58

Mama dar ce vor sa te jupoaie astia 3900 :shock: ...uau mai mult decat te au costat toate pt examen.Mai bine megi la Braila si vanezi cu invitatie in Galati....sau ...tu stii cum e mai bine
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde yoghi pe 23 Noi 2009, 20:06

esti sigur ca e AJVPS sa nu fie AVPS?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Gabi Serban pe 23 Noi 2009, 20:19

este http://www.ajvps.ro/
Alta de vanatoare nu mai este.
Acum nu stiu cum e cu invitatiile astea.
Cine le face? Cred ca trebuie sa treaca invitatia si pe AJVPS, nu?
As face la Braila ca e la juma de pret dar nu cunosc nici un vanator acolo cu ca re sa merg sa fac practica.
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde camby1 pe 23 Noi 2009, 20:39

daca te inscrii la braila si participi la vanatorile organizate de AJVPS BRAILA vei cunoaste fff multi vanatori
taxa de 3000 ron de la galati e adevarata
eu am vrut sa ma inscriu si la galati si tot aceeasi suma mi-au cerut
iar in schimbul acelei sume nu-ti ofera nimic
asa ca... alegerea e a ta
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Gabi Serban pe 23 Noi 2009, 20:54

o sa dau o fuga la Braila sa vad care sunt conditiile si poate gasesc si ceva carti ca la Galati e saracie.
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde paungeorgica pe 23 Noi 2009, 23:18

A mai fost o discutie de genul asta. Din aceasta vara si eu sunt membru la AJVPS Galati si din nefericire am fost nevoit sa platesc acesti bani acum in functie de cat de mult iti doresti sa devii vanator ramane la aprecierea ta daca se merita sau nu. Te salut
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde ssteffan pe 23 Noi 2009, 23:58

Cum dracu mai nene vine asta, taxa de prim vanator? Bai dar e incredibil... dar poate c-or sa inventeze si "taxa de vanator veteran"....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde delux111 pe 24 Noi 2009, 09:44

Jegmaneala pe fata !!!!!!!!!!!!!
Bataie de joc ...
Oare, cei din conducerea AGVPS (sediul central) stiu ce fac unii prin teritoriu ???
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde timexim pe 24 Noi 2009, 10:24

cum sa nu stie? - ca doar de acolo isi fac plinul ! ; sau -ma rog- niciodata nu-si fac plinul, ptr ca nu le ajunge oricat se cotizeaza ... :(
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2009, 13:38

Jaf la drumul mare. Banditii. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Gabi Serban pe 24 Noi 2009, 15:47

paungeorgica scrie:A mai fost o discutie de genul asta. Din aceasta vara si eu sunt membru la AJVPS Galati si din nefericire am fost nevoit sa platesc acesti bani acum in functie de cat de mult iti doresti sa devii vanator ramane la aprecierea ta daca se merita sau nu. Te salut


Oricat as vrea sa devin vanator parca n-as da 3000 de ron fara nici o justificare pentru banii astia. :|
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2009, 18:33

Huooooooo. Mafiotii.
Auzi obraznicie, 3000 de ron taxa de prim vanator. Nu mai au ei bani pentru chefuri. Cand toata lumea se lupta sa supravietuiasca intr-o tara plina de putregaiuri comuniste, banditii astia cer 3000 de lei pentru a oferii in schimb un mare nimic.
Sa nu faci greseala sa le dai lor banii degeaba. Cauta alta asociatie, sunt si asociatii cu mai mult bun simt.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde yoghi pe 24 Noi 2009, 19:43

e mare rau taxa dar cotizatia se stabileste de catre consiliu (ales de vanatori) :mrgreen: la propunerea directorului(angajat al consiliului) :mrgreen: in urma corelarii diferentelor dintre venituri si cheltueli facute de contabila si tehnician(angajati ai asociatiei) :mrgreen:

cine e vinovat?? NOI vanatorii :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Katalin pe 24 Noi 2009, 22:46

Domle intreaba i si tu M***stii de la Galati pt ce mama dracului sunt atatia bani? Prim vanator pt ce? Zile sa ti dea 5 mistreti si 10 capre de banii astia sa vezi ce zic... Ai dracu saracii nu se mai satura de bani.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde gherghisan pe 25 Noi 2009, 14:28

jaf la drumu mare...... cat de mult se poate specula pe pasiunea oamenilor.... cat o sa mai rabdam oare pana o sa ii luam de guler si sa-i intrebam DE CE???
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Gabi Serban pe 25 Noi 2009, 22:10

Am fost azi la Braila la AJVPS si acolo este 730RON examenul si 800 RON cotizatia. Mi se pare decent.
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde grigguti pe 29 Noi 2009, 13:58

Gabi Serban scrie:Salutare tuturor membrilor de pe acest forum. Acesta este primul meu topic pe acest forum. Sper sa invat multe lucruri interesante de la voi si sa devin un vanator ok. Am o mica problema insa. M-am inscris intr-o asociatie din Galati , de fapt singura asociatie de vanatoare din judet si vreau sa va spun ca vor sa ma taxeze pentru prima data cu 3.000 de RON (taxa de PRIM vanator) + taxa de 900 RON reprezentand taxa de examen (bineinteles ca nu intra cartile si alte chestii in banii astia).
M-as duce la alta asociatie la Braila, la Vrancea ca sa devin vanator dar cand vin inapoi la asociatia din Galati tot 3000 de RON trebuie sa platesc pentru prima data.
La alte asociatii tot asa sunt conditiile???


hmmmm ... de banii astia ar trebui sa mai presteze si cate ceva "de-ale gurii"
mai stim noi si alte asociatii ce pretind astfel de taxe, unele de 1200, altele de 1000, unele de 700 ... in principiu sunt destui care pretind, dar sa-ti spun ceva, depinde numai de tine daca accepti sau nu sa platesti. banii sunt la tine si carnetele la ei. cand vor ramane fara vanatori vor ajunge sa dea cate o autorizatie gratuita numai sa mergi la ei.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde adrian negoita pe 29 Noi 2009, 23:57

grigguti scrie:
hmmmm ... de banii astia ar trebui sa mai presteze si cate ceva "de-ale gurii"
mai stim noi si alte asociatii ce pretind astfel de taxe, unele de 1200, altele de 1000, unele de 700 ... in principiu sunt destui care pretind, dar sa-ti spun ceva, depinde numai de tine daca accepti sau nu sa platesti. banii sunt la tine si carnetele la ei. cand vor ramane fara vanatori vor ajunge sa dea cate o autorizatie gratuita numai sa mergi la ei.
N-ai sa vezi tu ziua aia prea curind!si stiu ce spun!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde bobi pe 06 Feb 2010, 21:23

Taxa de prim vanator la Dambovita 500 ron
Calarasi 1000 ron

AVPS Sitarul Bucuresti 500 ron
La aceasta taxa se mai adauga si cotizatia pe anul in curs.
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde grigguti pe 07 Feb 2010, 14:45

adrian negoita scrie:
grigguti scrie:
hmmmm ... de banii astia ar trebui sa mai presteze si cate ceva "de-ale gurii"
mai stim noi si alte asociatii ce pretind astfel de taxe, unele de 1200, altele de 1000, unele de 700 ... in principiu sunt destui care pretind, dar sa-ti spun ceva, depinde numai de tine daca accepti sau nu sa platesti. banii sunt la tine si carnetele la ei. cand vor ramane fara vanatori vor ajunge sa dea cate o autorizatie gratuita numai sa mergi la ei.
N-ai sa vezi tu ziua aia prea curind!si stiu ce spun!


Mah, oi stii, ca prea ai pus semnul ala al exclamarii ...
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde bogdanm pe 10 Feb 2010, 11:33

Sunt unele asociatii care iau taxa de inscriere (nu de prim vanator) iar altele nu iau aceasta taxa.
La fel, cele care o iau isi stabilesc singure cuantumul.
Dar traim intr-o tara libera si (inca) nu suntem obligati sa fim inscrisi in asociatia unde avem domiciliul.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Sly_Fox pe 11 Feb 2010, 00:08

Ale dracu taxe, nu mai scapam de ele. Si pe la Ialomita se percepe taxa ( de inscriere nu de prim vanator, dar nu conteaza tot taxa este) iar in aceasta taxa intra si cartile cu intrebari pentru examen, cartusele trase la proba de tir in poligon.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde gabriel vasilescu pe 26 Mar 2010, 06:50

La Slobozia se percepe taxa de examen 650 lei, apoi trebuie sa faca scoala de manipualrea armelor de foc vreo 450 daca nu mai mult, dupa ce se ia examenul se plateste cotizatia anuala plus taxele aferenta permisului ala nou vreo 20 plus inca ceva(asta in luna ianuarie pe 3 cind a fost examenul). De taxa de inscriere nu am auzit la Slobozia.
Daca o filiala are nevoie de membri vanatori organizeaza examen apoi cred ca din taxa de examinare ramane la filiala aproape integral (asa cred) alta taxa nu am auzit. La Slobozia in ianuarie 2010 din 136 de 'studenti' intrati la examen nu cred ca au fost admisi 40 . (nu vor studentii sa invete moncher)
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mar 2010, 11:24

Greu taica examenul la Ialomita. Ultimii ani sa picat la greu, cine se duce bota la examen bota se si intoarce.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde GeKados pe 20 Noi 2010, 01:43

Mie mi-au cerut 2500-3000 RON + 900 cotizatie (in Arges).....
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde jon2004 pe 21 Noi 2010, 21:45

Asociatiile pot sa ceara taxe cat vor , dar , cel putin la AJVPS Galati , nu inteleg pentru ce solicita aceste taxe si mai ales in cuantumul asta ! :shock: Din ce stiu eu , nu este o Asociatie care sa difere fata de alte ajvps-uri : aceleasi fonduri fara vanat , acceasi paznici sefi peste vanat .....
As intelege aceasta taxa sau chiar mai mare , la o asociatie cu fonduri bune si posibilitati de a face vanatori frumoase dar la Galati nu e cazul . Cunosc niste fonduri vecine , care apartin de ajvps Galati si stiu si ce le poate capul la unii paznici de vanatoare .
Cauta alta asociatie sau mai asteapta pana in primavara , cand sunt sanse sa se sparga monopolul ajvps-ului din Galati !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde GeKados pe 22 Noi 2010, 08:55

"e foame de bani..." ...cred ca asta e raspunsul pt sumele care le cer.. :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate