Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Mai 2019, 06:06

Dublu express si calibre pentru dublu express

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Re: Dublu express si calibre pentru dublu express

Mesajde violiv pe 15 Mai 2019, 22:55

Din cate stiu dublu-expres-ul S2, cu tevi juxtapuse, de la Blaser nu se mai fabrica.
Poti gasi doar s-h. Se pare ca cererea mica e cauza. Trage perfect, efectiv dar are cateva inconveniente: e greu, nu ejecteaza, din cauza inchizatorului si extractia e mai greoaie. Iar tragacele sint ca la R 8, adica usoare, seci si pleaca tare iute, mai iute decat esti invatat la basculante.

Se pare ca majoritatea doritorilor au preferat masa mai mica si ejectoare in detrimentul preciziei grozave. Asa cum spunea cineva mai sus, ca sa tragi doua focuri foarte repede intr-o tinta rapida, relativ mare si relativ aproape, cei 5 cm in 50 m sint suficienti.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde CCM pe 16 Mai 2019, 10:04

Cred ca o sa ma orientez catre un Chapuis - fie Progress, fie x4.
Am vazut ca x4 e disponibil inclusiv in 30-06, banuiesc ca fara ejectoare? Calibrul ma tenteaza, mi se pare aproape de o arma ideala. In fond, daca se poate regla la 100m probabil te poti intinde si la 150, deja nu prea mai vad rostul unui bolt. Plus ca mai si arata cum arata...
CCM
Membru activ

Mesajde CCM pe 17 Mai 2019, 21:01

...si asa a fost: Chapuis X4, in 30-06, s-h, cu Aimpoint H34S. Fara ejectoare, desigur, dar nu iei o arma numai pt ejectoare.
CCM
Membru activ

Mesajde sean pe 19 Mai 2019, 12:03

Frumoasa arma,sa o folosesti sanatos!!
Dupa parerea mea ejectoarele sunt de luat in calcul oarecum primele in cazul unui dublu expres,te ajuta sa reincarci mult mai rapid.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important

Mesajde CCM pe 19 Mai 2019, 15:26

sean scrie:Frumoasa arma,sa o folosesti sanatos!!
Dupa parerea mea ejectoarele sunt de luat in calcul oarecum primele in cazul unui dublu expres,te ajuta sa reincarci mult mai rapid.

Multumesc!
Este foarte frumosa, asta pe care am cazut eu - are un lemn ne-standard.
Stiu despre ejectoare... insa mi-a placut arma prea mult. Dragoste la prima vedere.
Pe de alta parte, eu sint mai mult un fel de pasionat de arme decat un vanator la goana. M-am gandit eventual la un al doilea set de tevi in 30R Blaser, evident cu ejctoare, dar mai e pana acolo...
CCM
Membru activ

Mesajde CCM pe 19 Mai 2019, 15:26

Pardon, frumoasa, nu frumosa...
Asa-i cand nu citesti inainte sa trimiti!
CCM
Membru activ

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont