Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:19

Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde dtdpuu pe 14 Dec 2012, 08:11

Remaniere Carabine 2 –Savage Mark 2

Introducere

Savage Mark 2 BV in 22lr este o carabina cu pat laminat din lemn si teava groasa. Are Accutrigger, dar nu e atit de finisat ca si la armele cu percutie pe capsa. Are urmatoarele date de fabricatie:
  • Lungime:101 cm
  • Lungime teava: 53 cm
  • Greutate: 2.95 kg

Imagine

Am ales aceasta arma din urmatoarele considerente:
  • Precizie, bazat pe review-uri si experiente anterioare cu Savage. Cu munitia potrivita arma pastreaza 1 MOA la 100 yards si mult mai putin la 50 yards.
  • Relativ compacta- La cca 1m lungime incape in rucscacul meu de camping, deci e usor de transporata pe distante lungi. Cu ruscacul in spate, pe mountain bike o pot cara prin padure, in desertul din West Texas, multi km fara sa ma incurce in vre-un fel.
  • Pret mic de achizitie



22lr este in opinia mea cel mai ieftin calibru (pentru o arma de foc) si cred ca oricine trebuie sa aiba o asemenea arma pentru antrenament. De asemenea calibrul se preteaza si la introducerea copiilor in tainele carabinelor. Datorita popularitatii calibrului exista munitie pentru toate scopurile de la cea de precizie care e subsonica si cu glont solid pina la munite de viteza mare (hypervelocity) cu glont expandabil care se preteaza la vinatoare. Energiile incep de la 135 Joules (100 ft*pounds) pentru muntia subsonica de precizie si ajung aproape de 270 joules ( 200 ft*pounds). Toti producatorii majori de munitie ofera o gama variata de munitie in 22lr.

Scop, Modicari, Rezultate

Am vrut sa am o carabina in 22lr din urmatoarele motive:
  • Antrenament ieftin pentru tragere de precizie. Toate regulile de tragere se aplica la 22lr ca si la calibrele mai mari. De asemenea la 22lr follow up e foarte important datorita vitezei mici a proiectilului.
  • Antrenament ieftin pentru trageri la distanta. Relativ la 22lr distantele mari incep de la 100 yards (91m) dar am un poligon aproape unde ma pot intinde cu ea la 300 yards (183m). Toate regulile de ajustare a lunetei pentru elevatie pot fi invatate si exersate cu 22lr intr-un poligon normal. De asemenea regulile de citire a vintului se aplica la fel. Datorita vitezei mici, deci timpului mare pina la tinta, 22lr e afectat mult timp de vint.
  • Vinat de animale mici (pina la iepure) si........fun


Luneta pe care am pus-o intial pe arma este o BSA 6-24x40 cu reticul mildot, a fost foarte ieftina si am crezut ca trebuie sa o inlocuiesc intr-un an. Dar s-a dovedit ca ajustarile de turete inca sint OK si relativ precise, a trecut box test. Nu stiu cit va mai tine. Una din probleme insa este ca luneta nu are o plaja foarte mare de ajustare a elevatiei. Cu arma zero-ed la 50 yards(~45m) si luneta montata ne-inclinat nu imi ramineau decit vreo 20 MOA de ajustare a elevatiei. Asa ca cu chiu cu vai, din elevatie din reticol si zoom, abia am ajuns la 200 yards. Din pacate erau prea multe calcule pentru asta. Asa ca primul pas a fost sa inserez fishii de staniol la inelul din spate ca sa inclin luneta. Metoda asta “redneck style” a tinut surprinzator de bine, si nu a stresat prea tare luneta, dar nu putea fi solutia finala. Chiar si asa abia ajungeam la 200 yards. Dupa un pic de cercetare m-am hotarit sa montez o baza inclinata si inelele de la Burris:
  • Baza este EGW cu inclinare de 20 MOA
    Imagine


  • Inele Burris cu insertii.
    Imagine

    Aceste inele sint cu adevarat revolutionare. Insertiile sint niste mansoane care ridica luneta la un inel (cel din spate in cazul meu) si o cobara la celalalt inel (cel din fata). In acest mod luneta se monteaza cu axa longitudinala inclinata, relativ la teava. Mansoanele se pot cumpara in diferite grosimie de la 0.5 mm la 0.12 mm. In functie de combinatia de mansoane folosita si de distante intre inele se poate modifica inclinarea lunetei, si deci elevatia in limite destul de largi. Si mai ales, e la “cerere”. Urmatorul link explica teoria (http://bulletin.accurateshooter.com/2012/08/tech-tip-burris-signature-rings-calculating-actual-elevation-changes) dar cred ca poza de mai jos e edificatoare.
    Imagine




Ca sa calculez insertiile si distanta intre inele, am folosit urmatorul proces:
  • Am pus bore-sighterul la arma si uitindu-ma prin luneta am testat plaja de elevatie a lunetei. Am notat unde este pragul de jos la tuerte (cel real nu ce scrie pe ele) si pragul de sus.
  • Am zero arma la 50 yards si am notat elevatia lunetei (numarul de clickuri)
  • Am facut diferenta in clickuri de la zero-ul armei la cit e pragul de jos. Acest numar mi-a dat ajustarea in MOA pentru care trebuie sa compensez din baze si inele. Din baza pot compensa 20 MOA iar restul a trebuit sa compensez din inele. Folosind un pic de geometrie si articolul de mai sus teoria s-a potrivit cu practica. Am reusit sa zero arma la pragul de jos al elevatiei lunetei. Acum am toata plaja de elevatie pentru ajustare, asta imi permite sa ajung la 300 yards (275m) cu minimum de compensare din reticul. Din pacate aceasta luneta nu imi perminte sa am zero la 50 yards (45m) si sa pot ajusta pina la 300 yards (275m), dar totusi e ok pot sa traiesc cu ea asa.


Asa arata arma acum:
Imagine



Detalii baza inele:
Imagine



Detalii inele cu insertii:
Imagine



Cum arma nu a fost curatata demult, a trecut si printr-o curatire si o ungere virtoasa. De asemenea am curatat boltul, dezasamblat extractoarele si firing pin si degresat, curatat uns. In final am retestat precizia armei la 50 yards. Munitia folosita este Eley Target (vinduta prin Remington). Asa arata un grup la 50 yards (45m) dupa “remaniere” (grupul a fost tras de pe saculeti nu din menghina)
Imagine



Acelasi grup cu munitia folosita
Imagine


De asemenea am obtinut rezultate bune si cu Wolf Target. Asa arata un grup de 7 focuri la 200 yards (182 m) in conditii de vint. Majoritatea raspindirii e horizontala (vint) si un oops vertical care mai degraba a fost al meu decit al muntiei.
Imagine





Un cuvint in privinta puterii 22lr, aici 22lr e vazut ca un calibru pentru copii fara cine stie ce putere. Placa de parchet din imaginea de mai jos are 2 cm grosime si si a fost plasata la 200 yards (182m).
Imagine


A fost strapunsa dintr-o parte in alta de un glont lansat subsonic. E drept ca glontul e solid, nu se expandeaza deci favorizeaza penetratia dar totusi, 22lr e departe de a fi o jucarie.
Intrarea
Imagine



Iesirea
Imagine


Concluzii

Cred ca acest proiect si-a atins scopul de precizie, distanta, etc.. Acum doar munitie, poligon si vinat. Cel putin atita timp cit tine luneta. Pe urma ii voi lua alta luneta si ...continuam. De asemenea sper sa merg luna viitoare la vinatoare cu ea intr-o zona unde e legal numai cu: lisa si cu carabina cu calibru cu percutie pe rama.


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde Don pe 15 Dec 2012, 09:43

dtdpuu scrie:De asemenea sper sa merg luna viitoare la vinatoare cu ea intr-o zona unde e legal numai cu: lisa si cu carabina cu calibru cu percutie pe rama.

Ce anume se vaneaza in conditiile acestor restrictii?Reglementarile de aceasta natura sunt valabile pe intreg
teritoriul Statelor Unite sau difera de la stat la stat?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde dtdpuu pe 15 Dec 2012, 11:28

Don scrie:
dtdpuu scrie:De asemenea sper sa merg luna viitoare la vinatoare cu ea intr-o zona unde e legal numai cu: lisa si cu carabina cu calibru cu percutie pe rama.

Ce anume se vaneaza in conditiile acestor restrictii?Reglementarile de aceasta natura sunt valabile pe intreg
teritoriul Statelor Unite sau difera de la stat la stat?


Reglementarile sint specifice parcelei de vinat. De la parcela la parcela pot diferi in cadrul acelauiasi stat. In Texas aceste reglementari sin pentru o zona de vinat publica.

Vinatul adresat de reglementare e pasaret, pradatori (coiot, vulpe) si varmint (iepuri, veverite, etc.). Dar nu imi amintesc foarte bine

Zonele private sint mult mai putin restrictive.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde Don pe 15 Dec 2012, 11:48

Scuza-ma ca te plictisesc...dar sunt lucruri care mi se par interesante!
Spre exemplu,daca esti - sa zicem - proprietarul unei ferme,pe acest teritoriu poti vana fara restrictii si
fara alte formalitati decat detinerea legala a unei arme de vanatoare?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde violiv pe 15 Dec 2012, 17:06

Din fericire, exista pe lumea asta tari unde dreptul de proprietate asupra unui teren inseamna tot ce este pana-n fundul pamantului si tot ce misca, creste pe deasupra lui. Tot asa, exista tari unde nu trebe sa indeplinesti mai nicio conditie pentru a vana legal. Cand primele doua conditii se intalnesc in aceeasi tara atunci inseamna ca pe pamantul tau poti vana tu sau "invitati", in conditiile impuse de tine, cu orice arma doresti de la prastie la 50 bmg. ... doar sa respecti sezonul de vanatoare legal si speciile permise.

Din nefericire pentru noi, nu traim intr-o asemenea tara ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2012, 19:22

Eu recunosc ca a trebuit sa citesc de doua ori partea aia cu elevatia lunetei si inelele variabile :roll: ; muream prost si habar nu aveam de asa ceva, mi-e si rusine cand ma gandesc ca am presupus ca stiu cate ceva despre armele cu glont. Cred ca sunt multi care se simt la fel dupa ce au citit asta, avem de invatat tare multe de la tine Cristian.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde dtdpuu pe 17 Dec 2012, 20:07

Alin3006 scrie:Eu recunosc ca a trebuit sa citesc de doua ori partea aia cu elevatia lunetei si inelele variabile :roll: ; muream prost si habar nu aveam de asa ceva, mi-e si rusine cand ma gandesc ca am presupus ca stiu cate ceva despre armele cu glont. Cred ca sunt multi care se simt la fel dupa ce au citit asta, avem de invatat tare multe de la tine Cristian.


@Alin3006
E o idee interesanta si acum ne da posibilitatea sa inclinam luneta fara sa schimbam bazele. Personal mi se pare mai solid asa decit cu schimbari de baze (adica bazele au inca un set de suruburi care pot slabi), dar timpul va dovedi.

Altfel socotelile de ales insertiile sint numa geometrie de liceu, daca stam un pic sa ne gindim, nu e mare filozofia.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde OVI762 pe 18 Dec 2012, 03:34

Sa dea dracu ce frumos e...si zic eu care n-am habar de inele,optica si alte socoteli.Da' chiar e frumos.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde Alin3006 pe 18 Dec 2012, 12:13

Cristian, fac pariu ca sunt zeci de oameni care au citit ce-ai scris tu mai sus si ori n-au inteles boaba, ori au inteles partial...or fi si cativa mai destepti care s-au prins din prima ce si cum.Daca stau rau cu geometria...jale. Insa tot cred ca e loc de un articol separat de genul ¨Geometria tirului¨ sau ceva de genul asta. Am tot stat si m-am gandit cat de simpla e toata treana odata explicata si cum nu mi-a dat niciodata prin cap sa fac asa ceva de capul meu... :shock: Daca ai vreme, gandeste-te si la cei care sunt cu adevarat incepatori si explica un pic mai pe larg treaba de mai sus, incepand cu MOTIVUL pentru care doresti sa inclini un montaj :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde madalin122582 pe 18 Dec 2012, 12:36

Alin3006 scrie:Cristian, fac pariu ca sunt zeci de oameni care au citit ce-ai scris tu mai sus si ori n-au inteles boaba, ori au inteles partial...

Alin, multi sunt interesati de acest articol insa sunt mult prea depasiti de nivelul discutiei ca sa o strice. Oricum, numarul de vizualizari intr-un timp atat de scurt vorbeste de la sine.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde tonif pe 18 Dec 2012, 14:40

motivul pentru care oricine doreste sa incline un montaj este ca la anumite distante + anumite calibre, corectia pe verticala este atat de mare incat nu ajunge plaja de ajustare a lunetei ...

stiu asta de cand mi-am comandat baza weaver pentru savage, si aveam de ales intre normala sau cu elevatie 20 moa :D ... asa ca am pus mana si am citit care e care, sa stiu ce spanac comand ...

si mai in clar, e mai simplu sa ochesti direct in centrul tintei cu reticulul lunetei, dar de fapta aia sa insemne ca tu tintesti cu sa zicem 1 metru jumate deasupra, decat sa tintesti efectiv 1,5 metri peste si sa te uiti cu luneta dupa avoane si carduri de lebede ...

si atunci faci toate calculele destepte pe care le face cristi, vezi ce cadere ai la distanta respectiva, si te apuci sa dai clicuri de luneta pentru compensare .. dar ce se intampla cand se termina clicurile ?

atunci pare-se ca te mai poti ajuta din montaj, folosind unul inclinat deja ... o sina cu inclinatie favorabila, in care luneta priveste mai "in sus" din montare, si cand faci zero te folosesti de ea in partea de "jos" a clicurilor ... la fel si inelele de care zice cristi ...

nu am in cap cifre reale, si fiind pifan in trageri (nu si la geometrie totusi) mi-ar lua mult timp sa concep un exemplu real, dar daca la 100 de metri 1 moa inseamna babeste 3 cm sa zicem, si la fel de babeste 15 cm la 500 de metri, o corectie verticala de 3 metri ar insemna 20 de moa ... adica 80 de clicuri de luneta americana ... pare ca nu e rau sa fie din montaj, nu ?

acu nu stiu exact daca e nevoie la vre-un calibru cu care se trage la 500 de m de o asememena corectie de 3 m, dar am vazut ca pentru 22 lr la 200 de yarzi trebuie 20 de moa de ajustare de elevatie, adica babeste 1. 3 metri ...

scuze ca m-am bagat in seama (sper ca nu am si spus ceva prostii :D ), dar m-am gandit sa-l mai crutam pe cristi, care si asa isi petrece mult timp din viata sa scrie toate articolele astea ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde dtdpuu pe 18 Dec 2012, 15:35

tonif scrie:motivul pentru care oricine doreste sa incline un montaj este ca la anumite distante + anumite calibre, corectia pe verticala este atat de mare incat nu ajunge plaja de ajustare a lunetei ...

stiu asta de cand mi-am comandat baza weaver pentru savage, si aveam de ales intre normala sau cu elevatie 20 moa :D ... asa ca am pus mana si am citit care e care, sa stiu ce spanac comand ...

si mai in clar, e mai simplu sa ochesti direct in centrul tintei cu reticulul lunetei, dar de fapta aia sa insemne ca tu tintesti cu sa zicem 1 metru jumate deasupra, decat sa tintesti efectiv 1,5 metri peste si sa te uiti cu luneta dupa avoane si carduri de lebede ...

si atunci faci toate calculele destepte pe care le face cristi, vezi ce cadere ai la distanta respectiva, si te apuci sa dai clicuri de luneta pentru compensare .. dar ce se intampla cand se termina clicurile ?

atunci pare-se ca te mai poti ajuta din montaj, folosind unul inclinat deja ... o sina cu inclinatie favorabila, in care luneta priveste mai "in sus" din montare, si cand faci zero te folosesti de ea in partea de "jos" a clicurilor ... la fel si inelele de care zice cristi ...

nu am in cap cifre reale, si fiind pifan in trageri (nu si la geometrie totusi) mi-ar lua mult timp sa concep un exemplu real, dar daca la 100 de metri 1 moa inseamna babeste 3 cm sa zicem, si la fel de babeste 15 cm la 500 de metri, o corectie verticala de 3 metri ar insemna 20 de moa ... adica 80 de clicuri de luneta americana ... pare ca nu e rau sa fie din montaj, nu ?

acu nu stiu exact daca e nevoie la vre-un calibru cu care se trage la 500 de m de o asememena corectie de 3 m, dar am vazut ca pentru 22 lr la 200 de yarzi trebuie 20 de moa de ajustare de elevatie, adica babeste 1. 3 metri ...

scuze ca m-am bagat in seama (sper ca nu am si spus ceva prostii :D ), dar m-am gandit sa-l mai crutam pe cristi, care si asa isi petrece mult timp din viata sa scrie toate articolele astea ...


@tonif
Salut tonif

"Spanacul" :D este asa cum l-ai descris in principiu, celelate socoteli nu am stat sa le verific. Felicitari ca ai pus mina si ai citit singur.

@Colegi
Ok, o sa incerc sa scriu, sint sigur ca sint mai multi pe forum care stiu teoria si trebuie ca exista articole pe internet (nu sint sigur daca exista si in romaneste). Dar totusi voi incerca sa scriu separat doar ca o sa ia un pic de timp.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde tonif pe 18 Dec 2012, 16:06

@dtdpuu : multumesc, si respectele mele pentru articole si explicatii.
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde Alin3006 pe 19 Dec 2012, 13:37

tonif scrie:@dtdpuu : multumesc, si respectele mele pentru articole si explicatii.


Cu totii multumim si alaturam respectele noastre!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde dtdpuu pe 20 Dec 2012, 02:23

Alin3006 scrie:
tonif scrie:@dtdpuu : multumesc, si respectele mele pentru articole si explicatii.


Cu totii multumim si alaturam respectele noastre!


Cu placere, imi pare rau de absenta. Din pcate, o sa fiu on and off depinde cum e cu serviciul si "lucrul in garaj sau pe cimp".

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (2) - Savage Mark 2 BV

Mesajde bliviu pe 20 Oct 2013, 23:18

Pe mine cred ca o sa ma ajute ideea cu inelele inclinate. :wink: Nici nu stiam ca ar fi o posibilitate.Iti multumesc si eu :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate