Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:13

Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde DART pe 08 Feb 2013, 23:17

Felicitari Domnule Bichis !
4,6 kg(media)
Respecte.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde hul-hul pe 09 Feb 2013, 06:05

Vă salut D-le Dr.Horvath!
Interesant efortul depus de dumneavoastră pentru adaptarea şinei Picantinny pe ţeava Blaser dar cred că achiziţionarea unei alte lunete ar fi fost mai eficientă şi aşa se evitau cel puţin doua inconveniente care au apărut ulterior şi anume îngreunarea ansamblului,înălţarea excesivă a lunetei şi să nu mai vorbim de partea estetică.Dar există şi avantajul disponibilitaţi de a monta pe ţeavă diferite dispozitive optice care au incorporata prinderea pentru Picantinny,ceva de genul Aimpoint Comp M3 sau M4 sau altele mai sofisticate
De curiozitate,aţi cântarit cumva arma fără ansambu optic?Sunt curios cât are .
Numai bine!
Daniel Stolnicu
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde DART pe 09 Feb 2013, 07:49

Va salut si eu.
Am sa incerc sa le iau pe rand.
Introducere:
”Politica” lui Blaser este clara!Daca doresti arme de vanatoare atunci ”iti dam arme de vanatoare” de la la alica la glont , de la basculanta excluzind semiautomata pana la driling......aproape tot ce vrei.... acestea la randul lor sunt ”inzestrate” cu maximum 2-3 monturi de luneta f. intens gandite mai ales pt. lunetele cu sina(aproape imbatabile) ......pt.ca acest ansamblu arma+montura+optica sa nu aiba nici un cusur.....nici nu are !Daca vrei arma tactica azi ei ofera una in modelul R93.SIMPLU.Ei ca firma nu amesteca planurile(din considerente pur comerciale ca sa se faca exact demarcatia intre Blaser si altii)......eu da....cine ma opreste?
Nu particip la vanatori cu D-nul Tiriac asa ca nu trebuie sa-mi apar un ”blazon”.

Bun!Dar in acelasi timp nici nu doresc sa reinventez functionalul....!

Recunosc dincolo de ”deserviciile” estetice ma incanta sina de tip Picatinny pt. versatilitatea sa.Am ”experimentat” acest lucru la 2 arme deja cu succes.

Nu am cantarit arma fara dispozitivele optice(montura+luneta) dar si la prima atingere arma mi s-a parut grea(aprox.3,6 kg),dar chiar si ingreunata ”optic”.... nu este deloc dezechilibrata.

Am luat arma in .243Win....... nu o voi cara prin paduri la vanatoare la goana, destinatia ei este in ordine :caprior,cerb lopatar,poligon.
In plus cred ca imi fac propriile experiente cu aceste monturi.....nu poate fi vorba de efort(va asigur) este chiar o placere si cred ca sunt tributar firii mele sa nu acept intodeauna lucrurile asa cum sunt ele(chiar si f. bune).
Sa stiti ca nu ma ridic f. sus cu luneta ......intradevar nu-mi vine perfect dar nici cu inelele originale nu-mi venea perfect de aceea mi-am ”permis” sa ”improvizez”.
Cand am cumparat lunetele in toamna nu ma gandeam ca vor ajunge si pe Blaser(erau pt.un Steyr)...Blaserul a venit asa pe ”nepusa-masa”.....pt.ca atunci erau sigur cu sina lunetele si lucrurile se simplificau.
Cum nu doresc sa vand lunetele pt. ca au fost ”botezate” cu succes si merg excelent pe Steyr.....in viitor daca ma satur de Blaserul meu de plastic ”semimilitarizat” :lol: si dau de o luneta cu sina buna la un pret f. bun......il cumpar.Acum insa cred ca am cu ce....si nu orice.....asa ca ma opresc pt. ca vorba unuia ”....ce este mult este excesiv...”!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde hul-hul pe 09 Feb 2013, 09:47

Eram curios de greutatea armei deoarece urmează să achiziţionez una în acest calibru la care o să se adauge mai în vară o ţeavă de schimb într-un calibru mai greu şi am vrut să ştiu cam ce o să car în şale pe viitor.Am avut un CZ 7mm RM care cântărea 4,9 kg cu tot cu optică şi care l-am vandut că mă rupea la cărat şi sper că Blaserul o să mă scutească un pic de povara asta.Oricum nu cred spusele producătorului precum că arma ar cântări 2,9kg(asta în funcţie de calibru).
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde DART pe 09 Feb 2013, 11:23

Hai sa vedem cunoscutele:Kahles CSX3-12x56(598g)+Warne Maxima QD 30mm(200g)+sinaPicatinny confectionata de mine (100g)+baza cu detasare rapida Blaser pt. inele(aprox 110 g)+cureaua sintetica Blaser cu agatatoarele metalice (aprox.100g)= aprox.1.108g (+/- 5%)

4 600 g -
1 108 g
______________
Total= 3 492 g(greutatea aprox.a armei R8 profesional)

2,9 kg este greutatea data pt.R8 Standard !
Asa ca daca vrei ceva mai usor musai trebuie sa-ti iei.....R8(simplu/standard)cu teava standard 17 mm
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde violiv pe 09 Feb 2013, 12:34

2,9 KG are si R 93 Profi, fara montura si cu magazia goala.
R 8 Profi ar trebui sa nu depaseasca 3,250 kg cu teava standard dar mici diferente exista functie de calibru - cu cat calibrul e mai mic, diametrul tevii la exterior fiind acelasi, gaura mai mica lasa perete mai gros deci masa mai mare. Orice profil mai gros al tevii adauga masa. Montura e grea de la mama ei si mai adauga ceva.
De aia nu-mi place R 8 - a pierdut supletea si usurinta lui R 93.

@Dart.
Cu trasul am vazut ca le-ai deprins.
Cand ai vreme si bani de stricat, fa un test: trage in poligon cat poti tu de bine cu montura asta, apoi pune o luneta pe montura originala si trage iar. Cam cate 5 grupuri de doua boabe de fiecare. Fa o medie si vezi cum iti iese. La o arma de precizia de care este in stare Blaser, mai ales pe 243, ar trebui sa vezi diferente la grupaj daca soliditatea montajului QD Warne nu este tocmai cea declarata.

Orice ai zice, arata ca naiba. Mai uite-te la poze cu monturi cu sina puse pe arma ....

P.S. ce drac de verstilitate poate sa-ti ofere o sina americana pe cea mai versatila arma din lume. Cand o ai pe asta chiar nu-ti mai trebe sa umbli cu "lucru domnesc legat cu sfoara".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde DART pe 09 Feb 2013, 13:28

Bine Domnule.....Bine!

am sa fac experimentul numai sa fie o vreme de iesit in poligon.Am montura Blaser, inelele sunt pe drum, daca nu calca focurile cum trebuie....o schimb si gata!
Stiu ca nu te interesaza dar totusi..... :D
Sina de pe arma este un ”prototip”....nu este varianta definitiva ,este pt. nepretentiosi..... pt. pretentiosi am de gand sa o scurtez,sa o ingros cu 1,5mm si sa ”inec” suruburile in ea(poate iau si niste inele mai groase SPUHR hahaha..

Imagine

glumeam dar mi-a trecut prin cap.....

....... apoi sa-i rotunjesc un pic marginile...sa o fac mai vanatoreasca :oops: .
Daca va functiona bine...dar nu am sa-i suport estetica .....o dau jos si pun luneta cu inelele originale :twisted:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde DART pe 12 Feb 2013, 10:49

Am facut cantaririle pe un cantar extrem de precis:
-2x inele Warne Maxima Q.D medi=200g
-baza Blaser pt. inele+sina Picatinny ”hom made”=250g
-curea Blaser+2x agatatori+capac Kahles=190g
-Kahles CSX 3-12x56 L=580g
Total=1 220g
4 600-1220g=3 380 g
Concluzie: Blaser R8 Profesional in cal.243 win=3.380 g
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde hul-hul pe 12 Feb 2013, 20:02

Mulţumim şi apreciem efortul.Cred ca fiecare dintre noi ar trebui să facă asta măcar aşa de curiozitate.
Cred ca aceaşi armă în calibre mai mari sunt mai uşoare.
Sănătate!
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde Tudo pe 11 Mar 2018, 02:03

Stiu ca subiectul este destul de vechi si ca intre timp au aparul mai multi producatori de sine Picatinny dedicate Blaser R8...,dintre care pot aminti: Contessa, MAKuick, Innomount, Blaser
cu toate astea rog colegii care folosesc de mai mult timp aceste sisteme(poate chiar au mai schimbat dintre ele) sa vina cu cateva referinte legate de fiabilitatea lor in timp, sunt aceste monturi comparabile ca si nivel calitativ cu sina originala Picatinny Blaser?
Sina originala Blaser cred ca este si cea mai joasa dintre toate, doar ca pretul este "cel mai inalt" daca pot spune asa.
Tudo
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2015, 16:10
Locaţie: Iasi

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 11 Mar 2018, 16:25

Am si am avut 2 contessa, montura sta perfect, e frumos lucrata, strange bine, nu se deregleaza, dar singurul inconvenient e ca ca impreuna cu o pereche de inele medii se duce undeva la 360g spre deosebire de original cu inele cu tot care e pe la 200g
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde Tudo pe 12 Mar 2018, 09:14

Multumesc mult de raspuns, este o informatie pretioasa pentru mine.
Pentru inceput prefer sa car cele aprox. 160-200 g in plus, dar sa am posibilitatea de a proba toate sistemele optice(in numar de 3) de pe vechea carabina care au deja detasare rapida. Mai ales ca sina Contessa este cam la o treime de pret fata de cea originala, lucru ideal pentru experimentele mele.
Tudo
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2015, 16:10
Locaţie: Iasi

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 12 Mar 2018, 09:39

Nu prea e o treime din pret fata de baza blaser pt inele, a fost acum 3 ani cand a aparut dar acum se cere in jur de 700-750 pe ea in magazin iar o pereche de inele bune tot sunt 4-500 lei, deci as zice ca ca iesi in cel mai bun caz la jumate.
PS
in aprilie cred ca o sa vand eu toata montura asa ca putem discuta in privat.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde violiv pe 12 Mar 2018, 09:44

Ca idee generala, sina Picatinny pe Blaser merita pusa numai si numai cand nu ai incotro si nu poti folosi o montura dedicata. Inafara de faptul ca poate adaugi greutate, poate ca ridici prea mult linia de ochire, cel mai naspa este ca interpui inca o interfata in lantul arma luneta.
Eu mi-am luat o sina dorind sa pun pe o teava de goana o luneta IOR 1-4 care are o prindere tare pacatoasa si nu intra neam pe monturile dedicate Blaser.
Astazi sint multi producatori, care le fac fixe sau rapide, lungi sau scurte, mai inalte sau mai joase, din otel sau aliaj usor, bla-bla. Oricat ar fi de lunga in spate nu te incurca la alimentarea magaziei pe sus mai mult decat montura originala. Mie personal o sina "rapida" mi s-a parut complet aiurea pentru ce aveam eu de gand asa ca am cautat fixa. Aici am gasit doua variante tehnice: una care are gherute de otel stranse cu suruburi si alta la care efectiv capul surubului este profilat ca sa intre in semiluna de pe teava si se strange direct. Ei bine, astea din urma nu m-au incantat deloc. Am incercat la un amic una de pe la americani si-a stat pe arma vreo 3 focuri si nici ceva european nu mi s-a parut mai grozav. Cea cu gherute a incremenit pe teava si sta acolo bine-mersi.

Daca lunetele tale au monturi rapide pentru sina Picatinny si vrei sa le incerci pe Blaser folosind o sina dedicata sfatul meu este: mai bine renunti la idee, strangi un banut mic, eventual vinzi monturile de pe lunete si iei montura dedicata. Combinatiile astea se pot dovedi paguboase in timp. Stiu, e o chestie aproape generala tendinta de a economisi bani la partea de monturi dar chiar e pagubos a la long.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde Tudo pe 12 Mar 2018, 17:47

bogus scrie:Nu prea e o treime din pret fata de baza blaser pt inele, a fost acum 3 ani cand a aparut dar acum se cere in jur de 700-750 pe ea in magazin iar o pereche de inele bune tot sunt 4-500 lei, deci as zice ca ca iesi in cel mai bun caz la jumate.


Calculul il facusem un pic altfel: avand deja un Aimpoin si 2 lunete, fiecare cu inele bune, cu detasare rapida(care au costat mai mult de 4-500 lei/set) sa le montez in continuare tot pe o sina Picatinny, Contessa, care e in continuare aprox 1/3 din pretul unei sine Blaser picatinny originala, luata de la Arrow de ex.

Citind postarea maestrului Violiv, caruia tin sa ii multumesc pe aceasta cale, nu pot sa nu ii dau dreptate aici:
"Inafara de faptul ca poate adaugi greutate, poate ca ridici prea mult linia de ochire, cel mai naspa este ca interpui inca o interfata in lantul arma-luneta.", ca doar inginer sunt.
Drept urmare revin cu inca o intrebare: mergand pe ideea de a cumpara sacou de la croitor si pantofi de la cizmar, imi puteti recomanda o montura dedicata cu inele de 30mm mai buna decat cea originala Blaser?
Si cand spun "mai buna" necesitatile mele se impart in 2 categorii
- o montura sa fie mai joasa si eventual mai usoara-pretabila pentru luneta de goana
- cealalta (pentru luneta de panda) sa fie neaparat cu detasare rapida, nu neaparat mai usoara, dar sa fie tapana si bineinteles daca se poate si mai ieftina :)
Asta asa... deocamdata, parca vad ca... intr-un an-doi imi mai iau inca 2 tevi si nu mai am probleme nici cu schimbatul lunetelor
Tudo
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2015, 16:10
Locaţie: Iasi

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde AXP pe 12 Mar 2018, 18:51

Va salut, stimati colegi de forum.
Ma pregatesc pentru montarea opticii pe a doua teava Blaser, ... si am o trilema, ce montura sa achizitionez.
La o prima vedere, monturi cu inele, disponibile pe piata locala:
* Blaser originala ~440€
* Henneberger ~370€
* Innomount ~345€
Solicit parerea celor cu experienta in “jucarii” Blaser, eventuale avantaje, dezavantaje intre aceste monturi.
Considerati ca exista o diferenta de calitate care sa justifice diferentele de de pret?
Multumesc.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 12 Mar 2018, 19:18

Daca ai deja inelele atunci evident problema se schimba, iar montura Innomonut daca tot Arrow ai dat exemplu este 1600 iar Contessa vreo 750 prin alte parti ca Elite Hunting de exemplu.
Eu ca parere personala as lua Innomonut direct cu inele, de fapt asta si urmeaza sa fac luna viitoare dar nu ar fi rau sa te gandesti si la o varianta second ca economia e destul de mare.
Uite asa arata o Contessa cu inele Leuplod QRW, ca greutate am zis deja e la 360g, ca inaltime poti aprecia si singur dar tin sa spun ca inelele sunt medii si ar merge si joase asa ca mai poate cobora vreo 5mm
Ideea e ca indiferent ce motnura o fi tot nu poti pune luneta lipita de teava si cativa mm tot trebuie sa fie intre, si se poate obtine asta si cu inele joase


Imagine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 12 Mar 2018, 19:48

Cum la mine arma neincarcata, acum in aceasta configuratie are 4.6kg voi face orice e posibil sa reduc din greutate.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde Tudo pe 13 Mar 2018, 13:36

Se pare ca mai sunt si altii cu aceleasi “cucuri”, ceea ce ma face sa ma simt ok.
Bogus daca tot esti hotarat pe Innomount, in afara de avantajul pretului, stii comva daca e mai joasa sau mai usoara decat montura Blaser?
Tudo
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2015, 16:10
Locaţie: Iasi

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde AXP pe 13 Mar 2018, 16:01

Un anunt cu Innomount, la cel mai bun pret pe care l-am gasit in Romania, ...
http://www.carabina.ro/anunturi/9-optic ... 8-cu-inele
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 13 Mar 2018, 18:52

Sincer pretul si pe urma greutatea (daca e semnificativa),
inaltime acum cu inele medii sunt la 10mm luneta fata de teava si cu cele joase as putea sa o cobor la 4mm, iar acum am nevoie de obrazar de 25-30mm deci tot nu ar face mare diferenta inaltimea pentru mine.
Adevarul este ca o sa pun un anunt ca, cumpar o montura cu inele de 30 si astept sa vad ce va aparea, dar daca ar fi sa iau pe nou atunci diferenta aia de 6-700 de lei intre Innomount si Blaser mi se pare hotaratoare
PS
montura Blaser e un produs EAW parca deci nu e cu nimic mai sus ca Innomount
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde AXP pe 13 Mar 2018, 21:08

Innomount are pentru Blaser monturi cu inele de 3 inaltimi, 14mm, 17mm, 20mm. Cea joasa de 14mm merge pentru lunete cu lentila obiectiv de pana la 50mm, adica un diametru tub obiectiv de cca 56mm, ... cca 4-5mm, spatiu pana la teava. La obiectiv de 56mm, tubul obiectivului are cca 62mm, este necesara montura cu bh=17mm. Din datele gasite pe net Innomount cu inele are cca 180g.
Dilema mea ramane, daca fata de cea originala Blaser, isi pastreaza in timp la fel de bine punctul de impact la montari demontari repetate, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde violiv pe 14 Mar 2018, 18:11

In urma cu mai bine de un an s-a discutat pe aici rezultatul unui test profi facut de nemti cu o serie de monturi. Teava 308 match, munitie belea, menghina, bla-bla. Cu montura originala Blaser atat grupajul fara demontare cat si cel cu demontare dupa fiecare foc au iesit semnificativ mai mici.

Din experienta mea solutia tehnica a celui Blaser original e cea mai buna iar solutiile cu pivot si cama excentrica, asa ca la Inno si EAW din doua bucati sint cele mai proaste atat conceptual cat si practic. Nici Contessa nu sta mai bine la Blaser rapid dupa cum nici vechea Hennenberg, cea care seamana cu montura cea buna pentru Docter.

Solutii mai ieftine decat Blaser original si care functioneaza foarte bine sint, in ordine: noua Hennen HMS care imita perfect originalul Blaser caruia i-a expirat licenta si care are chiar un bonus, un surub mai prietenos decat porcaria aia de vrea surubelnita speciala la Blaser si inele integral de otel.....si Mack, care este ceva mai butucanoasa, tapana, cu manete un pic mai greoi de actionat dar care are patru gauri pentru inele, adica o posibilitate de variatie a pozitiei lunetei mai ampla. Din pacate ambele sint foarte putin mai ieftine decat originalul.

Ce altceva functioneaza? Monturile fixe EAW stau beton-beton....dar sint fixe si cam jumate pret.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 14 Mar 2018, 19:08

Deci vrem nu vrem la o montura cu detasare rapida tot la Blaser trebuie sa ajungem, cel putin din cauza probabilitatii de a o gasii la noi.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde AXP pe 14 Mar 2018, 19:39

Mda, ..., intra in categoria ~ Blaser ... costurile si nebunia ... ~ :D
Gandind pozitiv, ..., Blaser este o jucarie buna, faina, ..., bine ca doar scumpa, ... si nu foarte scumpa, ... :D :ymhug:
Multumesc pentru opinie, raspuns, @violiv.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde bogus pe 17 Aug 2018, 15:45

bogus scrie:Deci vrem nu vrem la o montura cu detasare rapida tot la Blaser trebuie sa ajungem, cel putin din cauza probabilitatii de a o gasii la noi.

si asa s-a intamplat :)) :))

Imagine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 204 vizitatori

Publicitate