Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:18

Savage axis sau Cz 550 lux

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 20 Iun 2013, 21:24

Ca sa sti ce cumperi si sa nu vorbesti din statistici ,ideal este, sau ar fie sa poti sa si tragi cu arma pe care ti s-a pus pata .Pentru ca poligoanele sunt foarte dese in RO ,am incheiat contracte cu 2 poligoane autorizate din judet (ambele ,amundoua,ale Jandarmeriei)
In momentul in care cumparatorul se arata interesat de o, sau mai multe arme si prezinta o autorizatie de cumparare ,permis arma ,plateste accesul in poligon si munitia care o trage ,o data pe luna (o singura zi pe luna) sunt disponibil pt orice discutie sau test
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 20 Iun 2013, 22:33

aiftimieilucian scrie:Repet nu exista termen de comparatie intre cele doua, si citez vulpea "is acristruguri", si apoi faci ceea ce poti.

Cu asta ai ramas din toata dezbaterea? Cam putin,cam departe de ce s-a discutat...vorbim despre doua arme ieftine!Cu toata criza asta nemernica,tot am mai ramas cu patru arme de patru feluri in dulap...niciuna atat de ieftina ca CZ-ul presupus poama acra...mai trage un ochi pe discutie si vei
vedea ca,cu diferite cuvinte,si eu,si altii nu spunem decat ca Axis ar fi o alegere mai fericita!
Asta este valabil si pentru incepatorul care vrea o arma sa traga bine direct din cutie,mai usoara si
mai bine echilibrata,si pentru mediu-experimentatul care,pe langa cele enumerate,mai descopera o
teava precisa si constanta ca la armele mai scumpe,si pentru avansatul care vrea sa-si procure o
platforma upgradabila...dar,pana la urma,alegerea fericita este aia care te face pe tine fericit,
indiferent de cate "disectii" neutre ar face unii si altii!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde GeKados pe 21 Iun 2013, 00:10

Don scrie:...dar,pana la urma,alegerea fericita este aia care te face pe tine fericit,
indiferent de cate "disectii" neutre ar face unii si altii!

:wink: ... asta-i concluzia principala a fiecarui topic de genul "arma X sau arma Y"
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 21 Iun 2013, 11:00

GeKados scrie:
Don scrie:...dar,pana la urma,alegerea fericita este aia care te face pe tine fericit,
indiferent de cate "disectii" neutre ar face unii si altii!

:wink: ... asta-i concluzia principala a fiecarui topic de genul "arma X sau arma Y"

Nu-i de mirare,cred ca e cea mai normala concluzie cand compari bunuri de la categorii asemanatoare
de pret! Indiferent de concluzie,macar e buna discutia!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 21 Iun 2013, 13:49

Singura chestie care m-a retinut sa nu cumpar axisul a fost tragaciul. Am avut izh 30-06 si chiar si cu un tragaci mai moale tot nu m-am impacat cu ea,si am vandut-o. Daca axisul avea un tragaci reglbil macar din arculet ca la cele cu acutriger atunci era deja in rastel. Dar ca sa dau 22 mil pe arma plus vroe 6pe tragaci ajungeam la cz 550 sintetic.
Acceste discutii contradictorii pot ajuta pe noii cumparatori, chiar dc o concluzie clara nu se poate contura.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 21 Iun 2013, 20:52

aiftimieilucian scrie:vroe 6pe tragaci ajungeam la cz 550 sintetic.

Cine te pune sa iei cel mai bun tragaci cand tu vrei doar unul mai moale???
Pentru ce vrei tu,pana si cele de pana in 10$ sunt arhisuficiente...nu mai spun de asta,daca vrei
mai mult decat inlocuirea arcului,la 24,95$:
http://www.riflebasix.com/
Vrei si de-a moaca? Ia d-aici:
http://www.youtube.com/watch?v=JZIVoZPlBNI
Daca "sapi" pe net,o sa gasesti,probabil,si solutii de 5 -10$...cel putin asa era la 110!
Insistenta ta cu cei 6 milioane lei pe tragaci(o solutie foarte buna tehnic si ca utilitate,dar doar una intre multe alte solutii) cand pentru ceea ce voiai mai ai multe alte solutii ieftine la indemana ma face sa-mi dau seama cat de nedocumentati fac incepatorii o alegere...si cat se agata apoi s-o promoveze ca fiind aia corecta!
Aftermarketul pentru "americane" inseamna o larga oferta,intr-o mare varietate de preturi,inclusiv solutii
ieftine care rezolva strict o problema...ia-le p-alea daca nu vrei reglaje "3D",in care sa reglezi nu numai
taria ci si cursa totala si cursa libera sau ce fantezii ai mai avea...dupa portofel!
Pe scurt,ce te-a deranjat pe tine(si pe mine!),o rezolvai cu 0 - 24,99$,nu numai in variantele expuse de
mine mai sus,o sa mai gasesti destule in aceeasi plaja de pret!
Ba,daca n-aveai chef sa-ti bati capul,vorbeai cu Radu si-ti livra Axisul cu tragaciul gata ajustat...cred
ca gratis!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 21 Iun 2013, 22:11

Stii cum e Don, am un hatsan aer comprimat care are tragaciul in doua stagii. O cursa moale la inceput si apoi o cursa f scurta , seaca si usoara dar f sesizabila fata de prima si trage de minune.
Asta am vrut si pentru carabina. Dar deja cred ca vreau prea multe. Atunci compromisul a fost la cz , poti sa reglezi cursa de inainte si dupa tragaci, taria lui, plus ca ai si acel accelerator, care nu e cine stie ce dar e ceva. Axisul imi ofera scurtarea spirei arcului, ori un alt arc mai moale ceea ce nu prea se pupa sub nici o forma cu cei care doresc cat de cat un tragaci ajustabil. Cred ca am vazut mai multa filmulete pe youtube despre axis ca tine, fara suparare , adik pe toate, de la arc schimbat pana la timney. Singurul care se merita este ori cel din linkul tau ori timney, si astfel ajjungi la alt pret.
Poate tocami ca m-am documentat inainte nu am cumparat axisul. Savage cu accutriger e altceva dar nici el nu e fara imperfectiuni, vezi filmulete cu cei care le regleaza la limita data de producator si declanseaza accidental sau la apasare putin laterala.
Eu ma bucur pt ce am luat, vroiam o arma si cu sistem de ochire mecanic, in cazul defectiunii lunetei, si pe care sa pot sa trag si cu luneta.Sapt viitoare ii fac un glass bedding si apoi fuga in poligon pt reglaje.Am sa fac poze si la arma si la grupaje, sper sa fie ok.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 21 Iun 2013, 22:17

E bine si din filme,cum zici ca le-ai vazut...numai ca eu le-am avut pe amandoua in dulap,doi-trei ani!
Stiu al naibii de bine cam cat si ce poate fiecare...si nu de pe display!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 22 Iun 2013, 10:15

aiftimieilucian scrie:Singura chestie care m-a retinut sa nu cumpar axisul a fost tragaciul. .


Nu esti singurul care gandeste asa ... cam ca femeile. Practic, e una din chestiile care la Axis se poate tuna la nesfarsit, acasuca pe genunchi, aproape fara nicio investitie. Am avut alaturi si Axis si 111 cu Accutriger si pot sa-ti spun ca-i mai tapan si mai fiabil tragaciul la Axis. La fel, am tras cu multe CZ-uri. La 527-le meu i-am regalt tragaciul sa declanseze ca la Blaser, accelerator nu mai are insa tot are miscarea laterala a tragaciului in sine si tot e prea micut. Ei bine, e o imbunatatire dar e departe tare de tragaciul Timney dedicat pentru CZ.
Nici eu n-am avut incredere in AXIS dar am avut multe pe mana, cu posibilitatea de a le face bucatele si a le incerca dupa plac. Daca tot scoti "fierul" din pat la CZ-ul tau da un ochi atent si pe la partea inferioara a metalului culatei - o sa gasesti acolo o gramada de zone lasate asa cum au iesit din freza - ca doar nu se vad ... :oops: - ceea ce la AXIS, muuult mai ieftina si considerata intr-o clasa inferioara, n-o sa gasesti - chiar e finisata pana la capat.
La cererea publicului, mintenas sosesc AXIS-uri cu aparate mecanice de ochire asa ca si acest dezvantaj a disparut. In schimb, kilogramul in plus de la CZ si patul croit ca din alte epoci n-o sa le poti remedia mai deloc.
Sa ti-o spun pe bune, mai mult imi place sa trag cu Savage decat cu Blaser ... m-a batut gandul sa dau Savage pe o teava de Blaser da' nu cred ca se va intampla prea curand.
Cum am mai spus-o, ambele trag foarte bine doar ca am reusit cu CZ mult mai greu ce am putut face cu Axis la fel de firesc ca bautul apei cu paiul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 22 Iun 2013, 18:07

Nu pot sa cred ca nu puteti privi obiectiv o arma, un tragaci la care trebuie sa tai din arculete sa-l faci mai mole care apoi poate deja sa declanseze in mod periculos, il ridicati in slavi si afirmati ca e maai bun decat cz, inseamna ca urmariti altceva si nu cred ca este corect. Tocmai ca nu am aceeasi experienta ca voi, poate vad mai clar lucrurile , un pat din plaztic ce se indoaie la uluc si prea subtire la trecerea de la culata la priza mainii, nu are cum sa fie mai bun decat nucul ordinar de la cz care nici nu se indoaie si nici nu e la fel de subtire si mai ai si o priza mai buna la mana. Nu e croit pt tragere pe luneta, dar oare cum va fi cu axisul ce va veni cu catari mecanice?oare nu va trebui si acolo obrazar?
Hai sa fim seriosi, sa fim obiectivi si sa nu mai bagam pareri prea personale, la fel cum s-a intamplat si cu izh mh carabina, pe care toti o vand dupa cateva gloante trase. Cati mai aveti aceste arme ieftine si bune, ca eu nu gasesc nimic ieftin si bun nin tara asta, de obicei e doar reclama si muulta publiccitate.
Poate ca gandesc ca o femeie dar nu am chef sa promovez o arma doar pt ca e ieftina si trage si ea, nu degeaba cz e de atata timp pe piata.
Urmariti si niste discutii de pe fforumurile americane referitoare la axis si cz si mai vedeti si alte pareri.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2013, 18:25

Am scos eu ''fierul'' din pat (CZ), fac asta la fiecare curatare generala, adica cam o data pe an, in conditiile in care pocnitoarea vede lumina zilei cam rar. Bineinteles am dat cu privirea pe fieratania culatei, si pe a tevii, cam peste tot. Cu mana la chipiu spun,nu am gasit niciun milimetru lasat nefinisat, dar poate am fost eu norocos si am luat o flinta finisata complet.
La partea de tragaci nu am gasit nimic suspect, merge foarte bine si fara accelerator, si extrem de fin cu accelerator, si asta de fiecare data, dar poate cine stie am brodit-o eu eu mai sensibiloasa.
Patul vine al naibii de bine, la fix, si imi place la nebunie finisajul, si calitatea lemnului, dar cine stie, poate sunt eu norocos si am brodit o arma care sa vina ca turnata.
Sau poate ca intradevar CZ-urile sunt arme moderne, bine croite, lucrate cu bun gust, care satisfac in teren necesitatile unui vanator modern...sau clasic :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 22 Iun 2013, 18:32

Cz 550 american costa in sua 850 dolari si axisul costa 370 dolari.
Cum daca sunt asa de bune nu toata lumea nu are savage?
Eu unul atat as fi dispus sa dau pe savage la cum vine din fabrica.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 22 Iun 2013, 22:23

Eu nu inteleg de ce ne certam. Eu am si CZ si Savage in dulap si sunt la fel de fericit cu ambele. Trag la fel de bine si la ambele pot lucra inca un an ca sa termin ce n-au terminat fabricantii. De asta nu-mi place Baser ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 22 Iun 2013, 22:53

violiv scrie:Eu nu inteleg de ce ne certam. Eu am si CZ si Savage in dulap si sunt la fel de fericit cu ambele. Trag la fel de bine si la ambele pot lucra inca un an ca sa termin ce n-au terminat fabricantii. De asta nu-mi place Baser ...

Bravo,Vio,esti de un calm fantastic...mai ales ca,dupa ce ai cheltuit din propriul tau timp sa explici ce si
cum,uite cam cu ce te-ai ales:
aiftimieilucian scrie:afirmati ca e maai bun decat cz, inseamna ca urmariti altceva si nu cred ca este corect.

Probabil ca a inteles ca vrei sa-ti vinzi Axisul si promovezi in draci modelul...urmand sa lauzi CZ-ul cam
cand il vei vinde! Tare de tot,nu m-am gandit la asta! In cazul meu,care nu mai am nici Savage,nici CZ,
nu stiu exact ce a inteles!
aiftimieilucian scrie:Nu e croit pt tragere pe luneta, dar oare cum va fi cu axisul ce va veni cu catari mecanice?oare nu va trebui si acolo obrazar?

Foarte probabil nu,ca si in cazul Remi 7600,sa zicem,americanii configureaza arma pentru luneta si agata
C+I suplimentar,doar pentru eventuale "urgente".
aiftimieilucian scrie:Tocmai ca nu am aceeasi experienta ca voi, poate vad mai clar lucrurile

Mi se pare ca s-a demonstrat contrariul...si nestiinta chiar nu cred ca poate fi un avataj intr-o
asemenea situatie,afirmatia este,oricum,tare de tot!
Vio,inca o data te felicit pentru calm,dar mie faptul ca unii incercam cu toata placerea si pasiunea sa
vorbim despre ceea ce am observat de-a lungul timpului,nu pe display-uri ci pe camp si in poligon,in
cazul de fata vorbind despre arme pe care le avem sau le-am avut in dulap si mi se dau retururi jegoase
cu "urmariti altceva" si incorectitudine imi amintesc ce buna mai este cate o autobanare ca unele
personaje prea sunt de tot balciul ca sa fie reale!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde OVI762 pe 22 Iun 2013, 23:19

Si pentru ''facaturi''merita sa te autobanezi?De exemplu moi doreste a achizitiona acest an una bucata carabina salbatica in 30.06.Sfaturile unuia ca Don sau Violiv sau..valoreaza pentru mine cat greutatea celor ce le dau in ...californiu.Te-ai mai suparat odata cam tot asa,de data asta las' sa treaca.Intelepciunea vine cu varsta,ca tot te lauzi ca esti batran :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ce e val ca...cz-ul trece.Sunt egoist si imi vad de interes-nu te mai autobana ca te...nu stiu,ceva rau si dureros.Hai pa.
PS
Si ne auzim :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde OVI762 pe 22 Iun 2013, 23:26

Cz 550 american costa in sua 850 dolari si axisul costa 370 dolari


Du-te in sua si lasa-ne in pace.Nu iti convine,nu cumperi.Ti se pare Axisul prea ieftin sa fie bun?Iti vand eu unul cu 12.956de lire.Te tine sa-l iei?Nu are accutrigger,nu are nimic,teava e stramba,patul e plesnit dar costa peste 12 mii de lire deci e bun.Cam asta este logica ta,pe scurt.Mai gandeste-te si nu mai vorbim.ADIOS.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 22 Iun 2013, 23:48

Nu ma mai autobanez pentru niste facaturi,asa cum am facut altadata!
Ideea este ca apar niste afirmatii halucinante,trage un ochi la cele pe care le citam...unii au atat cap
cat sa transforme forumul asta dint-un colt de informare si schimb de experienta intr-un Dinamo-Steaua,unde tin cu aia c-asa vreau eu,si cu cat sunt pusti mai aerian cu atat mai bine - ca ajung direct intre ultrasi!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 23 Iun 2013, 07:46

Hai ca nu cred caa am jicnit pe nimeni, imi cer scuze lui violiv, dar m-am aprins cand a zis ca gandesc ca femeile. Imi place sa mesteresc la o arma singur si sa fac tot posibilul sa traga cat mai bine, stiu ca din fabrica nici o arma nu e perfecta, dar cz s-a apropiat mai mult de adevar.
Violiv e prieten bun cu domnul Bichis si poatesta il influenteaza in oarecare masura, asta a fost impresia mea.
Pentru restul veteranilor nu pot decat sa-mi para rau ca nu pot sa poarte discutii contradictorii si prefera sa ma jigneasca si sa se arate superiori cu intelepciunea lor dobandita pe parcursul vieti, o viata plina de trairi intense in poligoane. Va doresc viata lunga si fericita, dar cu acesata atitudine nu ma convingeti ca axisul e mai calitativ decat cz.
P.s.
Multe minti luminate cand intrau in impas chemau pe cineva total strain de subiect si acel cineva vedea lucrurile din alta perspectiva si venea cu solutii din cele mai simple.
Hai sa mai aflam si parerea celorlalti forumisti, hai sa facem un sondaj, rog moderatorul sa faca un un topic nou in care sa putem vota fiecare cu ce arma vrem din cele doua, axis si cz.
Vi se pare ok, sau credeti don si ovi ca e prematur sa ne formam o parere despre ce cred si ceilalti?
Eu nu ma supar si nici nu ma autobanez de dragul veteranilor, pentru ca ei stiu mai bine, asa doar, pt ca sunt mai in varsta.
Cat timp aducci argumente intro discutie civilizata, poti sa continuii dezbaterea, daca nu e bine sa te abtii. E deranjant ca cei ce urmaresc topicul sa vada doar jigniri si certuri.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 23 Iun 2013, 09:03

aiftimieilucian scrie:Hai ca nu cred caa am jicnit pe nimeni, imi cer scuze lui violiv, dar m-am aprins cand a zis ca gandesc ca femeile

Printre afirmatii aruncate aiurea..."sapa" pe forum si o sa vezi cam ce experienta de vanatoare
au unele doamnne si o sa vezi exact unde te afli!
aiftimieilucian scrie:Violiv e prieten bun cu domnul Bichis si poatesta il influenteaza in oarecare masura, asta a fost impresia mea.

Ce-ai inteles ca se petrece pe forumul asta? Ai senzatia ca cei care comercializeaza arme isi formeaza un
cerc de laudatori ai modelelor pe care le ofera? De aici aluzia ca Violiv urmareste altceva si invitatia sa fie
corect? Ba chiar sa fie si serios? Fix in acelasi ton si afirmatia:
aiftimieilucian scrie:nu ma convingeti ca axisul e mai calitativ decat cz.

Nu cred ca vrea nimeni sa te convinga nimic,doar ca niste oameni care au avut cateva zeci de arme in
proprietate si au mai manuit de multe ori pe atatea exprimau niste convingeri proprii,asa functioneaza
forumul asta!
aiftimieilucian scrie:Multe minti luminate cand intrau in impas chemau pe cineva total strain de subiect si acel cineva vedea lucrurile din alta perspectiva si venea cu solutii din cele mai simple.

Fii sigur ca strainul chemat pentru arbitraj era doar strain de persoane si interese,nu de domeniu!
In cazul asta "strainul" am putea fi mai degraba eu sau Violiv care am avut sau avem ambele arme
decat tine care ai una dintre ele si pe cealalta ai vazut-o...la televizor!Care oare ar fi mai putin
marcat de interese in subiect?
aiftimieilucian scrie: nici nu ma autobanez de dragul veteranilor

Nu ti-a cerut nimeni asta,ci doar sa intelegi unde te afli...ca abordare si cunostinte in domeniu!

aiftimieilucian scrie:ce arma vrem din cele doua, axis si cz.

Probabil ca esti mare fan de fotbal si faci ce faci si vrei un Dinamo-Steaua aici pe forum,desi armele despre care vorbim ne-ar trimite cu gandul mai degraba la UTA-Damila Maciuca!
aiftimieilucian scrie:E deranjant ca cei ce urmaresc topicul sa vada doar jigniri si certuri.

Ce frumos era sa realizezi asta inainte de a arunca alea cu urmaritul intereselor,incorectitudinea si
neseriozitatea,daca aveai revelatia asta la timp nu aluneca discutia in directia asta incat sa trebuiasca
cineva sa-ti raspunda "in ton" cu "sentintele" exprimate!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 23 Iun 2013, 12:01

In cateva cuvinte @violiv a cam facut sinteza topicului, fiecare este multumit de arma pe care o are. Plusurile si minusurile fiecarui model au fost evidentiate. Acum, ca tot este forum, mai stam si la taclale si ne mai dam cu parerea despre cate un chitibus.
Important este ca discutiile sa se poarte civilizat, fara sa ne cresca tensiunea, nu de alta dar ajungem la @Doctor, si ati vazut ce manie are sa zgandareasca ''mecanismele'' pe dinauntru. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde tehărău pe 23 Iun 2013, 12:36

Nu am avut / tras / atins nici una din cele două tipuri de arme.
Nu intenţionez a achiziţiona vreuna.
Nu am avut onoarea de a cunoaşte personal niciuna din persoanele implicate în discuţie.
Am calitatea de "veteran" pe acest forum de vreo 2 săptămâni pentru că am scris de 300 de ori, adică mult şi prost (s-a mai scris de asta, poţi deveni "veteran" intr-o zi dacă ai dorinţa), adică fix pix.
Cu toate astea imi dau cu părerea în calitate de forumist:

Suntem aici să ne dăm cu parerea. Să întrebam. Sa aflăm. Să râdem. Să solidarizăm. Sa rezolvăm. Parte din noi, să-şi tamaduiasca frustrările. Parte din noi şi pentru business.
Dar nimeni nu obligă pe nimeni nimic. Vii cu ideile tale şi le exprimi. Dacă sunt bune şi interlocutorul deştept, bingo! Dacă nu...

Doi tipi stăteau plictisiţi în spate la autobuz. Şi unul constată:
- Ia uite, a început să ploua...
La care celălalt, sictirit de viaţa asta stresanta:
- Da-i mă în piz.a măsii...

Asa că de ce am vrea să convingem pe celălalt de dreptatea noastră? Putem să ignorăm. Iar pentru pătimaşi, oricum vom avea acceptul numai a acelora de acelaşi calibru cu propriul ego...

Zic "săru' mâna" tuturor celor de la care am avut de învăţat. Care m-au facut să râd. Care au avut un comportament decent. Care m-au facut să fiu mândru că fac parte din această comunitate. Care m-au facut să-mi fie ruşine. Să-mi pară rău. Să stiu. Să-mi pară bine.
Pe restul? Îi voi uita, cum am uitat atâţia...

De ce ar trebui să am dreptate?

Ştrul îşi fu.ea nevasta. Şi la geam, Iţic striga:
- Iţic o fu.e pe nevasta lui Ştruul, Iţic o fu.e pe nevasta lui Ştruul...!
Ştrul, în pat, priveşte în juru-i, analizează situaţia şi conchide:
"Da-l în pu.a mea de nebun, că o f.t eu, nu el! Şi continuă operatiunea...
Da nebunul ăla afară se uita pe geam si tot striga...
Aşa că pe Ştrul îl lasă nervii şi iese afara să-i dea omoru'! Pune mâna pe par şi se repede la geam... la geam nimeni!
Iţic o luase roată pe după casă, intrase pe uşa lăsată deschisă şi, în pat, o luase la pu.la pe doamna Ştrul care rămăsese buimacă în toiul trebii...
Ştrul, neavând cui să-i spargă capul, îşi aruncă ochii pe geam şi vede toată scena. Nedumerit şi contrariat, exclamă:
- Ia uite mă săracul, avea dreptate! De afară aşa se vede....
:D

PS. Când am început să scriu, @Sly nu postase, că nu mai scriam şi eu. Acum, daca tot am chinuit telefonul asta...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iun 2013, 13:03

Dar ai facut foarte bine ca ai scris, chiar daca ai maltratat un pic telefonul. Bancurile strecurate in postare cred ca au smuls cate un zambet fiecarui forumist care le-a citit. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 24 Iun 2013, 13:09

Don incontinuare bati campii. Nimic constructiv doar morala. Lasa-l pe violiv in pace, nu temai compara cu el, ca nu te ridici la nivelul lui.
Nu sunt microbist cu atat mai mult nu in divizia noastra.
Se pare ca cine nu e deacord cu ce zici tu e impotriva ta si nu stie nimik.
Repet, hai un sondaj de opinie sa mai aflam si alte pareri, ca e democraatie si nu dictatura.
Savage axis sau cz 550, asa cum sunt ele din fabrica fara nimic in plus sau in minus.
Ce alegeti?
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde adileafu pe 24 Iun 2013, 13:22

Savage Axis.
Am vazut, pipait, tras cu ambele arme si am ales Savage.
Si eu am avut ceva divergente cu Don (din partea mea demult uitate ), dar de data asta sunt deacord cu el 100%, mai ales ca postarea lui a fost foarte bine argumentata spre deosebire de cele ale lui Lucian care se bazeaza pe review-uri facute de amatori de peste mari si oceane.
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde lorki pe 24 Iun 2013, 14:00

Un lucru e dubios cu Savage.

Toata lumea cumpara iar dupa nici 30 de zile vor sa se scape de ele ca de raie,mai mult,unul da si bipodul harris gratuit,altul iti da si o palarie de gloante gratis,pe celalalt forum in prezent ruleaza un anunt la vanzari cu un savage ce pleaca initial de la 500 e,ca pretul sa scada brusc dupa cateva zile la 1600 lei.

Nimeni nu spune nimic,forumisti vechi s-au scapat de aceste arme de cum le-au luat,nu are rost sa exemplific ca se stie foarte bine.

Daca si aceste arme sant ca microdotul Delta cu care m-am fript personal in urma review facute pe acest forum, atunci ...

Lucian,in popor e o vorba,prietenul la nevoie se cunoaste,ce nu stiai?Mai adauga si multa plictiseala din partea unora si caldura asta.
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Alin3006 pe 24 Iun 2013, 19:41

[quote="aiftimieilucian"]Don incontinuare bati campii. Nimic constructiv doar morala. Lasa-l pe violiv in pace, nu temai compara cu el, ca nu te ridici la nivelul lui.
Nu sunt microbist cu atat mai mult nu in divizia noastra.


Campii ii bati tu si sicer incep sa ma satur.
Auzi la el, vrea sondaj intr Cz si Axis. Pai hainsa bagam si Blaser, ca e la moda. Nu vrei?
Eu iti recomand diua chestii:
1. Sa recitesti cu atentie toate raspunsurile pe care le-ai primit si daca tot nu e clar du-te si cumpara ce te taie capul
2. Sa-ti revizuiesti modul de adresare, pentru ca altminteri ne parasesti. Panimaiu?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 24 Iun 2013, 20:04

Alin, acesta este un topic despre doua arme axis si cz 550. Daca nu crezi de cuviinta sa faci sondaj intre aceste doua arme nu fa.
Exprimarea mea e cea care este si nu retrag nimic din ceea ce spun si modul cum o fac.
Daca si tu consideri ca eu sunt "facatura", ca dau "retururi jegoase", poti sa faci ceea ce doresti cu acest cont. Ca ma comapara cu un huligan de pe stadion, doar pentru ca am un orizont mai larg decat unui, ca vad uneori mai limpede lucrurile decat altii, iar nu e dreapt si nu a sarit nimeni atunci sa-i aduca aminte sa-si revizuiasca limbajul, si tot nu m-am suparat.
Deja e stricat topicul, pacat , de cei care intervin fara a avea nimic important de spus cu privire la cele doua arme in discutie.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Alin3006 pe 24 Iun 2013, 21:11

Pai tu ai inceput, fara suparare. Aia cu Violiv prieten cu Radu Bichis si pareri in consecinta a fost de trei lei. Si eu suny amic cu Radu si am zis sus si tare ca nu-mi place Axis, pur si simplu pentru ca nu-mi place, nu e genul meu si gata. Daca imi placea arma insemna ca sunt subiectiv?
Despre Cz si Axis s-a scris pe forum in 10 topicuri diferite. Daca aveai putina rabdare, te lamureai singur ce e mai potrivit pentru tine. Fiecare are punctul lui de vedere si armele ne plac dintr-un motiv sau altul.
Don -de care te-ai legat aiurea- ti-a spus clar ca vorbeste in cunostiinta de cauza, nu din povesti auzite la unul si altul.
Dat fiind ca oamenii astia pierd o groaza de vreme sa explice niste chestii, a ii acuza ca fac reclama mascata cred ca e caluficabil drept " retur jegos" - desi personal nu sunt de acord cu exprimarea si cu modul in care da Don cu barda cand se enerveaza. Insa am remarcat un alt aspect: nu da niciodata primul ci numai dupa astfel de chestii.
Uite, Cz e una dintre cele mai "recomandate " marci pr acest forum, desi nu a platit niciodata un sfant pentru publicitate. De asta ce mai zici?

Cum vine asa cate unul, da cu piatra si apoi se uimeste ca-l ia lumea la tabacit. Eu ma uimesc de rabdarea lui Violiv, curat rabdare de medic.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 24 Iun 2013, 22:07

Am fost plecat doua zile ....

Cand ma roade curiozitatea caut arma la un prieten. O pipai, trag, incerc s-o fac bucatele. Daca nu ma lasa niciunul sa-i fac arma bucatele, inca ma roade si imi permit atunci o cumpar si o fac surcele pe a mea. Cand m-am lamurit pleaca mai departe oricat ar fi de buna. Nu ma atasez sentimental ... Daca e cumva rea atunci o fac cadou dupa ce spun omului despre ce-i vorba.

In mod sigur s-au vandut mai multe Cz-uri decat Axis-uri la noi dar infinit mai multe CZ-uri sunt oferite pe piata s-h.....oare de ce? Cred ca toata lumea trece pe Blaser.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sniper211 pe 24 Iun 2013, 23:38

Salutari urmaresc acest topic de ceva vreme...si de aprox 7 luni am achizitionat un savage axis stainless de care sunt ff multumit desi iam mai facut ceva imbunatatiri cum ar fi un wever 3-15x50 mil-dot...un bipod hariss si alte accesorii minore sunt super multumit la banii care iam dat pe ea...si cu optica de 2 lei cu care o venit echipata pt un sezon de vanatoare isi face treaba satisfacator...actual sunt in fiecare week-end la poligon si progresat de la 100m la 150 si respectiv 200m iar la indrumarile lui violiv am facut trageri cu geco express pt ca acubond si siera mach king km greu de gasit si sper sa ajung incet incet si la 500m sa trag cu savage-ul asta de 2 lei...poate ca cz face tot cat face savage-ul meu dar mie mi se pare o arma grea si obositoare in teren...plus cand vezi unele zgarieturi pe nuc te cam strambi un pic...pe cand la savage te tavalesti cum vrei cu el...
Sniper211
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Sep 2012, 09:20
Locaţie: Suceava

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate