Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:51

Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde r600 pe 04 Oct 2013, 09:04

DART scrie:Daca violiv nu-ti va raspunde(ceea ce nu cred ).....exista scrieri detaliate pe forum despre acest subiect.L-am dezbatut si eu acum ceva vreme....


Daca va rog, un link sau subiectul threadului...

Multumesc frumos!
r600
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Iul 2012, 15:20

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde DART pe 04 Oct 2013, 09:10

Uita-te aici.......


Un pic..... Off topic(chiar si la topicul generat de mine ....ajung aici :oops:) ...dar cum in titlul topicului este cuvantul Blaser .....si acest mic off topic este .....un pic Blaser!

Doctore crezi ca acea inzavorire tip ”petala”(minunata comparatie!)este capabila la NESFARSIT sa tina sub control presiunea in camera cartusului? .........pentru ca seamana un pic :lol: cu un ”arc circular cu ghiara” folosit in sustinerea sticlei la acele candelabre vechi doar ca aici petalele sunt indoite in interior si se blocheaza in acel ”sant oglinda” .............si acolo ghearele directionate in exterior sustineau sticla ......aproape acelasi principiu.... dar alta realizare.

....................................................
am citit cu atentie ce ai scris Doctore in recenzia facuta la R93 pe forumul Arrow despre inchizatorul de la Blaser.....
http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=18&t=2340

Intrebare: doar acele ”petale” sigileaza camera cartusului sau mai este si un alt sistem pe care eu nu l-am sesizat ?Daca da, din ce material fantastic este confectionat ? Pt. ca daca doar acel arc(petala)care inconjoara corpul boltului sigileaza camera cartusului inseamna ca prin minune nu va fii supus nici-o data uzurii si este ........o inginerie care revolutionat boltul...intr-un ”semi-bolt ”?
Lumineaza-ma te rog(altii sunt probabil luminati deja....eu abia acum descopar lucrurile....fa te rog o exceptie) si fa-mi daca iti permite timpul o comparatie de ce acest sistem este(daca este?) superior boltului ”classic” in ce priveste siguranata tragatorului....pt. ca de rapid si manevrabil am vazut ca este..... cu ochiul meu.
http://www.doctor-horvath.ro

Avatar utilizator
DART
Veteran

Mesaje: 681
Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:38 pm
Locaţie: Timisoara

Sus

Re: Sina Picatinny dedicata pt.Blaser R8 profesional

Mesajde violiv pe Joi Ian 17, 2013 10:21 am
Prin "petale" m-am referit la piesele acelea multe rezultate prin taierea in felii pe lung a capului inchizatorului.
Inzavorarea la Blaser se realizeaza cam asa.
Imediat in spatele camerei cartusului exista o zona de diametru interior mai mare urmata spre posterior de un prag circular cu diametrul "scobit" mai mic. In pozitia inchizatorului deschis petalele inchizatorului sunt tinute stranse una langa alta de acel arc circular care le inconjoara. E un arc subtirel, n-are nicio importanta in mecanismul propriu al inzavorarii si este pus acolo doar ca sa tina petalele stranse la un loc - in aceasta pozitie capul inchizatorului are un diametru exterior mai mic si intra prin gaura din teava.
In momentul in care inchizi arma, o mica piesa situata in interiorul inchizatorului este impinsa catre inainte si cracaneaza efectiv petalele - poti sa te joci sa vezi asta daca demontezi teava de pe pat si pastrezi inchizatorul apoi il manevrezi avand grija sa apesi micul pin aflat la partea superioara al port inchizatorului; vei vedea cum se cracaneaza petalele.
In momentul in care petalele se cracaneaza diametrul capului inchizatorului creste si nu mai poate iesi catre inapoi fiind angrenat in acel prag din teava de care vorbeam mai sus. Deci, practic, inchiderea se realizeaza intre fata posterioara a petalelor si acel prag din teava. Daca ai posibilitatea sa compari un cap de inchizator de R 93 cu unul de R 8 o sa vezi ca profilul fetei posterioare a petalelor difera: la R 93 este facut cu un mic unghi, ca un sanfren, pe cand la R 8 este perfect la 90 grade fata de axa inchizatorului si mai mare in diametrul util. In plus, o modificare subtila a profilului exterior la nivelul petalelor si a profilului zonei mai largi din spatele camerei cartusului face ca in pozitie inchis fata exterioara a petalelor sa prezinte o infima evazare ca o palnie fata de pozitia deschis cand fata lor exterioara este un cilindru. Aceasta palnie evazata catre anterior ce rezulta pe exteriorul capului inchizatorului se angreneaza cu un profil al tevii in oglinda si realizeaza o sustinere suplimentara - e ca si cand ti-ai baga o palnie in fund - de intrat intra dar odata scapata in interior n-o mai poti scoate :twisted: .
La R 93 a fost facut asa cu un motiv: in caz ca se rupe micul inel ce tine petalele adunate, daca manevrezi boltul catre inapoi si extragi piesa din interior ce le tine fortat cracanate, poti scoate boltul din teava, schimbi arcul inelar si gata. In accidentele cu R 93 ce au generat atata tam-tam a fost incriminat si acel sanfren al petalelor care ar putea favoriza alunecarea spre inapoi a inchizatorului prin fanta ingusta din teava. Practic, asta s-a intamplat o singura data, la un bolt cu un defect in structura otelului si la care s-a rupt una din petale - disparand sustinerea oferita de ansamblul intreg, piesa din interior ce le tinea cracanate s-a dus un pic lateral si a slabit cracanarea asa ca petalele au putut fi stranse fortat si trecute prin prag in momentul focului.
La R8 angrenajul a devenit foarte stabil, si daca se rup jumate din petale tot rezista dar nici dracu' nu mai poate scoate din teava capul inchizatorului daca ti se rupe cumva inelusul ce tine petalele adunate la un loc - le arunci impreuna cu toata arma ... sau, poate, capul inchizatorului la R 8 are petalele construite sa stea in repaus, cu petalele demontate de restul ansamblului in pozitie adunata - asta chiar nu stiu ca nu m-a lasat niciun posesor sa-i fac arma bucatele in asa hal. :cry:

DA! R 93 a revolutionat boltul. Pana la aceasta arma nu a mai existat un astfel de sistem de inchidere bazat pe "dilatarea" capului inchizatorului. Candva s-a facut Sauer 80-90 ce avea un inchizator cu inzavorare in coada culatei si la care tot asa, ieseau in afara si intrau la loc trei piese gazduite in corpul inchizatorului atunci cand manevrai boltul. Ceva pe aproape ar fi sistemul cu bile de la Heym SR 30.

Americanii cei tacaniti s-au apucat si-au taiat Blaser-ul pe lung ca sa vada si mai bine ce se intampla - ei au facut o constatare de care nu poti sa-ti dai seama altfel: atunci cand se inchide boltul, dilatarea petalelor si cresterea diametrului sunt insotite de o mica "migratie" catre inapoi a fetei anterioare a inchizatorului - adica head-space-ul nu este fix si inchiderea armei lasa un joc de cam o zecime de mm tubului in camera. De aici au tras ei concluzia ca se trage imposibilitatea de a scoate sub 1/8 MOA din Blaser. :lol:

Ca vorbeai de uzura - aceasta apare intre fata posterioara a petalelor si respectivul prag din teava. Cam la 100 focuri trase se considera ca cele doua suprafete metalice s-au mulat perfect una pe alta, dincolo de ce ar putea face orice slefuire initiala. Dupa un alt numar variabil de focuri trase, aceste doua suprafate se vor turti incetisor una pe alta ca la orice inchizator normal - gradul de turtire se apreciaza cu gauge-ul "no-go" si se inlocuieste teava si capul daca e cazul. Practic, nu stiu pe nimeni sa fi avut nevoie de asta desi stiu tevi de Blaser in calibre iuti care au apucat sa-si traiasca traiul ca uzura a ghinturilor.

violiv
Veteran

Mesaje: 5071
Membru din: Mar Iul 18, 2006 10:11 am
Locaţie: Constanta
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde radubichis pe 04 Oct 2013, 10:29

Alin3006 scrie:Ba eu nu sunt de acord cu mai multe chestii, desi articolul in sine mi-a placut mult.
Cum ar fi:
- Sa pui Savage Axis si Tikka T3 in aceeasi clasa e ca si cum ai spune ca intre Dacia Super Nova si Skoda Octavia singura diferenta e pretul.
- Chestii de genul tragaci reglabil la Browning mai mult publicitare decat reale. Hmmm, nu e chiar asa, ci fac diferenta intre un tragaci decentla Browning, chiar ok as putea spune, versus unul infect la Savage Axis, cu care nu m-as putea invata in vecii vecilor.?


.


Alin fiecare producator de carabine are o carabina entry-level pe care o produce cu mai multi sau mai putini bani ,in functie de bugetul alocat de fiecare .Asa cum Savage are entry-level Axis tot asa Tikka are T3 si Browning are X-Bolt .Inportant este ce poate arma,cum trage cu un minim de investitie (95 euro la AXIS) In alta ordine de idei exista si la Savage si alte carabine in afara de Axis care trag bine si chiar arata decent ,dar care sunt mult mai ieftine decit entry-level decit la alte marci Deci la Savage nu exista numai AXIS
Iti ptopun un test cu un Axis cu tragaci schimbat(Basix) in ce calibru vrei tu si un X-Bolt cu trgaci reglabil din fabrica si niste costuri aferente pt fiecare arma pt a le putea face sa traga 1/2 moa
Alin ,la cursul valutar de astazi ,in magazin Axis costa in magazin 474euro +50 euro acciza .Cu un tragaci reglabil de 95 de euro costa 619 euro
X-Bolt in magazin tot astazi costa 1240 euro
Axis echipat cu Delta 2,5-16x50 si prindre Warne costa 619+81 +680=1380 euro
Pe X-Bolt ce optica pui sa poti trage ½ moa de diferenta de bani adica de 140 euro? Sau hai sa facem altfel
Tu echipeaza cu ce optica vrei sau ia imprumut un X-Bolt si mergem la Baneasa sa vedem care arma trage mai bine .Accept orice test adica serii de 3 sau 5 cartuse ,cu timp de racirea tevii intre cartuse sau fara
Cine pierde plateste poligonul si ceaiul de joi seara
Te bagi
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Ghinda pe 04 Oct 2013, 12:37

Atunci nu iti mai lua carabina deloc. Toate neamurile de carabina au avut incidente. La Blaser se pare ca a fost unul singur.

Daca ma gandesc bine, o sa vand dracului Blaserul!
Imi iau sarbacana!

Scuze, dar nu ma pot abtine!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde r600 pe 04 Oct 2013, 13:30

Ghinda scrie:Daca ma gandesc bine, o sa vand dracului Blaserul!
Imi iau sarbacana!


"Succesuri"!
r600
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Iul 2012, 15:20

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Ghinda pe 04 Oct 2013, 13:51

Multumesc si scuze inca odata!

Sarbacana tot de la Blaser o iau! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde r600 pe 04 Oct 2013, 14:05

Ghinda scrie:Sarbacana tot de la Blaser o iau! :lol:


Pacat, aveam eu una de la un alt producator de vanzare, la super oferta :lol: :lol: :lol:
r600
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Iul 2012, 15:20

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Ghinda pe 04 Oct 2013, 14:49

Lasand pe gluma, ia Blaser si nu te mai iuta la carcotasi. Am sughitat un pic cand am dat banu, dar o am pe arma.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 04 Oct 2013, 15:26

E de 1000 ori mai mare sansa sa mori in accident de masina sau sa-ti cada o fatada in cap. E de 100 ori mai mare sansa sa mori impuscat de-un coleg la vanatoare sau sa aluneci intr-o rapa si tot te duci la vanatoare ... fara airbag ...
Practic nu exista azi arma care s-o egaleze ca si manevrabilitate in teren, versatilitate bla-bla . ESTE CEA MAI CEA.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde mialxx pe 04 Oct 2013, 19:09

Am avut un Blaser R93 in 222, după ce am luat examenul la tragere am schimbat-o cu un Sauer 202 in 308 W.
Acum vreau un Blaser R93 in 270W sau in 7x64, nu sunt încă hotărât :roll:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde GeKados pe 05 Oct 2013, 11:41

Am citit cu interes acest articol despre modul in care au fost clasificate armele dar si interventiile celorlalti si pot sa spun ca imi place pentru ca intotdeuna sunt pareri diferite care merita expuse, discutate, etc.. Cu alte cuvinte ... progres..
Am observat si dicutiile despre problemele intalnile la Blaser si as vrea sa scriu si eu cateva rinduri despre asta.

O arma, indiferent de marca/tip/ cost, e un sistem mecanic care este proiectat sa reziste la anumite solicitari stabilite prin calcule specifice, teste + returul de experienta de la modelele anterioare, concurenta, etc.
La orice lucru proiectat in acest univers se face o analiza (analiza modului de defectare, a efectelor si a criticitatii lor) unde se imagineaza orice tip de defect care poate aparea la acel produs, riscul si solutia de siguranta pentru a elimina acel risc. Deci cel putin la nivel teoretic proiectantii impreuna cu fabricantii s-au gandit si au eliminat orice risc imaginat,deci accent sporit pe securitatea utilizatorului in cazul armelor si nu numai. Dar sa nu uitam ca si proiectantii sunt si ei tot oameni... :!:

Si ca sa nu credeti ca vb tampenii haideti sa luam cazul unui avion de pasageri (ca mai toti ne uitam pe national geografic , discovery, etc..) care este proiectat cu atatea sisteme de siguranta incat daca iti vor fi prezentate chiar crezi ca acel avion nu se va putea prabusi niciodata ...si cu toate astea, toate acele sisteme de siguranta pica unul dupa altul din diferite cauze si ...stim toti ca se intampla dupa... O sa ziceti ca arma e un sistem simplu si ca nu se aplica ceea ce am scris mai sus in exemplu cu avionul. Chiar daca este un produs mult mai simplist, va asigur , este proiectat la fel, respectand aceeasi logica..

Acum, este mare diferenta intre caracteristicile proiectate si caracteristicile realizate pe liniile de fabricatie (mai ales in dupa concedii, vacante, sarbatori si nu in ultimul rind schimbul III :mrgreen: ) dar cel teoretic sistemul de calitate trebuie sa fie atat de eficient incat nici un defect sa nu scape neobservat si deci la client sa ajunga NUMAI produsele care respecta caracteristicile proiectate (in IT admis pt ca nimic nu este pe nominal...).
Numai ca in realitate nici un sitem de calitate nu este perfect si inevitabilul se va intampla mai devreme sau mai tarziu...deci, intalnim produse cu probleme la ABSOLUTorice fabricant singura diferenta este frecventa cu care aceste produse scapa pe piata si modul in care trare trateaza fabricantul problema.. Aici se face diferenta intre o marca buna si una mai putin buna...

De exemplu cum poti gasi un defect ascuns in materialul unui inchizator,culate sau tevi? Acest lucru este foarte dificil de realizat dar poate avea un efect major si poate rani, mutila si chiar omora utilizatorul.. In ciuda acestui fapt acel material nu poate fi garantat 100%. Deci undeva, acolo.. riscul exista!

In concluzie la orice lucru poate aparea un defect imaginat sau nu care poate avea efecte mai grave sau mai putin grave dar asta nu trebuie sa ne impiedice sa cumparam un produs.

Referitor la Blaser, m-am jucat de mai multe ori cu arma unui prieten (am avut-o la mine in jur de 1 saptamana), un R93 si desi eu sunt putin inclinat spre directia armelor mai militaroase,tactice cu destinatie principala poligon..mi-a plantat o idee ciudata, sa cumpar si eu una.. Idee ce nu s-a materializat dar care m-a urmarit ceva timp pentru ca dupa cum stiu toti utilizatorii este o arma simpla,precisa,manevrabila, usoara, fiabila ...etc dar sa nu uitam ca si ea, ca si toate celelate arme de pe piata prezinta un risc in utilizare fie ca acest risc este dat de arma (proiectare / fabricare), munitie, tragator, etc.. :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde GeKados pe 05 Oct 2013, 12:08

GeKados scrie:Am citit cu interes acest articol despre modul in care au fost clasificate armele .....
:

Mai jos mesajul putin corectat care nu a mai putut fi modificat:


Am citit cu interes acest articol despre modul in care au fost clasificate armele, informatiile de care ar trebui tinut cont la cumpararea unei carabine extrase dintr-o experianta acumulata intr-o lunga perioada dar si interventiile celorlalti si pot sa spun ca imi place pentru ca intotdeuna sunt pareri diferite care merita expuse, discutate, etc....totul orientat spre progres :wink:
Din punctul meu de vedere un articol util care poate fi completat de fiecare utilizator de arma bazandu-se pe experienta personala cu un anumit tip sau mi multe tipuri de arma..

Am observat si dicutiile despre problemele intalnile la Blaser si as vrea sa scriu si eu cateva rinduri despre asta.

O arma, indiferent de marca/tip/ cost, e un sistem mecanic care este proiectat sa reziste la anumite solicitari stabilite prin calcule specifice, teste + returul de experienta de la modelele anterioare, concurenta, etc.
La orice lucru proiectat in acest univers se face o analiza (analiza modului de defectare, a efectelor si a criticitatii lor) unde se imagineaza orice tip de defect care poate aparea la acel produs, riscul si solutia de siguranta pentru a elimina acel risc. Deci cel putin la nivel teoretic proiectantii impreuna cu fabricantii s-au gandit si au eliminat orice risc imaginat,deci accent sporit pe securitatea utilizatorului in cazul armelor si nu numai. Dar sa nu uitam ca si proiectantii sunt si ei tot oameni... :!:

Si ca sa nu credeti ca vb tampenii haideti sa luam cazul unui avion de pasageri (ca mai toti ne uitam pe national geografic , discovery, etc..) care este proiectat cu atatea sisteme de siguranta incat daca iti vor fi prezentate chiar crezi ca acel avion nu se va putea prabusi niciodata ...si cu toate astea, toate acele sisteme de siguranta pica unul dupa altul din diferite cauze si ...stim toti ca se intampla dupa... O sa ziceti ca arma e un sistem simplu si ca nu se aplica ceea ce am scris mai sus in exemplu cu avionul. Chiar daca este un produs mult mai simplist, va asigur , este proiectat la fel, respectand aceeasi logica..

Acum, este mare diferenta intre caracteristicile proiectate si caracteristicile realizate pe liniile de fabricatie (mai ales in dupa concedii, vacante, sarbatori si nu in ultimul rind schimbul III :mrgreen: ) dar cel teoretic sistemul de calitate trebuie sa fie atat de eficient incat nici un defect sa nu scape neobservat si deci la client sa ajunga NUMAI produsele care respecta caracteristicile proiectate (in IT admis pt ca nimic nu este pe nominal...).
Numai ca in realitate nici un sitem de calitate nu este perfect si inevitabilul se va intampla mai devreme sau mai tarziu...deci, intalnim produse cu probleme la ABSOLUTorice fabricant singura diferenta este frecventa cu care aceste produse scapa pe piata si modul in care trare trateaza fabricantul problema (avand in vedere diferitele obiective de calitate, costuri, termene..etc dar si competentele fiecaruia, ...dar asta este o alta discutie prea complexa, care nu poate fi dezbatuta de noi aici pentru ca nu avem informatiile necesare si tindem spre presupuneri ).. Aici se face diferenta intre o marca buna si una mai putin buna...

De exemplu cum poti gasi un defect ascuns in materialul unui inchizator,culate sau tevi? Acest lucru este foarte dificil de realizat dar poate avea un efect major si poate rani, mutila si chiar omora utilizatorul.. In ciuda acestui fapt acel material nu poate fi garantat 100%. Deci undeva, acolo.. riscul exista!

In concluzie la orice lucru poate aparea un defect imaginat sau nu care poate avea efecte mai grave sau mai putin grave dar asta nu trebuie sa ne impiedice sa cumparam un produs.

Referitor la Blaser, m-am jucat de mai multe ori cu arma unui prieten (am avut-o la mine in jur de 1 saptamana), un R93 si desi eu sunt putin inclinat spre directia armelor mai militaroase,tactice cu destinatie principala poligon..mi-a plantat o idee ciudata, sa cumpar si eu una.. Idee ce nu s-a materializat dar care m-a urmarit ceva timp pentru ca dupa cum stiu toti utilizatorii este o arma simpla,precisa,manevrabila, usoara, fiabila ...etc dar sa nu uitam ca si ea, ca si toate celelate arme de pe piata prezinta un risc in utilizare fie ca acest risc este dat de arma (proiectare / fabricare), munitie, tragator, etc.. :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Alin3006 pe 06 Oct 2013, 15:20

radubichis scrie:
Alin3006 scrie:Ba eu nu sunt de acord cu mai multe chestii, desi articolul in sine mi-a placut mult.
Cum ar fi:
- Sa pui Savage Axis si Tikka T3 in aceeasi clasa e ca si cum ai spune ca intre Dacia Super Nova si Skoda Octavia singura diferenta e pretul.
- Chestii de genul tragaci reglabil la Browning mai mult publicitare decat reale. Hmmm, nu e chiar asa, ci fac diferenta intre un tragaci decentla Browning, chiar ok as putea spune, versus unul infect la Savage Axis, cu care nu m-as putea invata in vecii vecilor.?


.


Alin fiecare producator de carabine are o carabina entry-level pe care o produce cu mai multi sau mai putini bani ,in functie de bugetul alocat de fiecare .Asa cum Savage are entry-level Axis tot asa Tikka are T3 si Browning are X-Bolt .Inportant este ce poate arma,cum trage cu un minim de investitie (95 euro la AXIS) In alta ordine de idei exista si la Savage si alte carabine in afara de Axis care trag bine si chiar arata decent ,dar care sunt mult mai ieftine decit entry-level decit la alte marci Deci la Savage nu exista numai AXIS
Iti ptopun un test cu un Axis cu tragaci schimbat(Basix) in ce calibru vrei tu si un X-Bolt cu trgaci reglabil din fabrica si niste costuri aferente pt fiecare arma pt a le putea face sa traga 1/2 moa
Alin ,la cursul valutar de astazi ,in magazin Axis costa in magazin 474euro +50 euro acciza .Cu un tragaci reglabil de 95 de euro costa 619 euro
X-Bolt in magazin tot astazi costa 1240 euro
Axis echipat cu Delta 2,5-16x50 si prindre Warne costa 619+81 +680=1380 euro
Pe X-Bolt ce optica pui sa poti trage ½ moa de diferenta de bani adica de 140 euro? Sau hai sa facem altfel
Tu echipeaza cu ce optica vrei sau ia imprumut un X-Bolt si mergem la Baneasa sa vedem care arma trage mai bine .Accept orice test adica serii de 3 sau 5 cartuse ,cu timp de racirea tevii intre cartuse sau fara
Cine pierde plateste poligonul si ceaiul de joi seara
Te bagi



Radu, am mai zis si in alte ocazii ca nu am o problema cu arma aia, ci cu comparatiile nepotrivite. E clar ca la cat dai pe ea arma face mai mult decat fac altele cu pretentii. Dar sa pui in aceeasi oala Axis cu Tikka T3 nu e porivit pur si simplu. E la fel de adevarat ca putem pne Tikka T3 pe balanta cu alte modele de Savage care daca au si Accutriger se schimba semnificativ raportul de forte. Ca arma trage al naibii de bine stiu - ca am tras cu asa ceva si am vazut si pe altii. Daca tot ce conteaza este sa tragi precis aproape gratis- de acord, Axis e cea mai buna solutie. Daca vrei ceva mai mult si conteaza si altceva decat precizia armei, alegi alt model. Chiar Savage, dar as lua musai Accutriger, ca ala chiar merita banii. Sigur, e strict o parere personala.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 07 Oct 2013, 10:05

Axis versus Tikka, asemanari:

- culata de o singura dimensiune indiferent de calibru, cu desen simplu de tot, foarte bine realizata
- bolt clasic cu doua nuturi de inzavorare ce umbla pe santuri practicate in culata, la fel de simplu conceptual si ca realizare la ambele
- armare la deschidere cu compresia arcului percutor pe o singura panta, cursa 90 grade
- magazie detasabila complet din polimer la Tikka, partial metalica la Axis
- teava foarte-foarte buna ce le ofera precizie comparabila, sub MOA linistit
- pat din plastic ordinar, la fel de subtirel si de moale

....., deosebiri:
- una costa sub 300 $ cealalta un pic peste 500 $ peste ocean
- frezare pe culata pentru sistem de fixare optica dedicat la Tikka, gauri filetate la Axis
- un plus la Axis pentru prezenta nuturilor fixe ce blocheaza ferestrele prin care se angajeaza nuturile de inzavorare
- gama mai larga de modele si calibre la Tikka, mergand pana la unele chiar scumpe
- tragaci reglabil, eventual cu accelerator la Tikka, tragaci de lucrat la Axis (apropo, Accutriger nu-i deloc o mare filozofie, mecanic declansarea e la fel ca la Axis dar carcasa si numarul de componente sunt mai slabe conceptual si mai greu de lucrat)
- functionare mai usoara a boltului la Tikka dar puse alaturi asta se vede numai la partea de deschidere a manerului, nu la extractie si o noua alimentare
- un finisaj ceva mai european si o forma ceva mai placuta la Tikka.

Asadar, in punctele esentiale, majoritate si care conteaza in proportie de 75%, armele sunt perfect comparabile ca si proiect, performanta si chiar realizare.
Ce difera este un infim plus la finisare, manevrare, declansare .... pentru cine nu stie, orice infim plus se plateste exorbitant in lumea armelor si a opticii. Cine crede ca se alege cu ceva nemaipomenit dand dublu pe Tikka e liber la alegere.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde madalin122582 pe 07 Oct 2013, 15:47

violiv scrie:- pat din plastic ordinar, la fel de subtirel si de moale


Imi permit sa te contrazic. Am tras, am vazut, am pipait plasticul de la Axis. Cel de la Tikka este net superior ca si duritate si finisare.
De ce am ales Tikka? Pentru ca fara alte interventii, am un tragaci mult mai bun, un plastic ce nu atinge teava si un inchizator cum nu credeam ca o sa gasesc la un bolt
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Alin3006 pe 08 Oct 2013, 20:12

Exact ce spune Madalin as fi spus si eu legat de Tikka versus Axis. Iar modul in care merge inchizatorul de la Tikka ^poate fi comparat - din ce am tras eu - doar cu sistemul Mannlicher&Schonnauer . Cred ca in final avem o problema de perceptie, mie mi se pare ca diferenta nu e deloc infima si chiar merita diferenta de bani.

Cum as spune si ca intre IJ 18 si Axis e o diferenta la fel de mare, Axis fiind de data asta ¨regina balului¨ fata de fata de la tara.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 11 Oct 2013, 21:06

violiv scrie:N-am vorbit deloc de pretul in sine comparat cu ce ofera armele.

Un pat Profi Succes de R 8 costa >2000 E incluzand sasiul de aliaj usor, magazia si tragaciul. Ei bine, la banii astia poti cumpara paturi infinit mai bune, mai ergonomice, cu magazie mai desteapta si cu tragaci de competitie, toate facute pe comanda speciala, din materiale pe langa care patul de R 93/R8 pare o galeata de gunoi. Pretul este efectiv enorm, exagerat, absolut nejustificat si mai lasa doar foarte putini bani pentru teava si inchizator. 400 E pentru un tragaci nu foarte grozav si care are 2-3 piese ????




Ei bine, am scotocit mult printre producatorii "adevarati" de paturi moderne, le-am dat la o parte cele simple pentru ca si unul de carbon nu ajunge la 1000 E (sare peste numai si numai daca-i pentru Blaser), le-am dat la o parte si pe cele mai sofisticate construite intr-o maniera sa-i zicem "clasica" din lemn laminat, plastic de toate felurile cu sasiuri de aliaj usor, am trecut prin cele ultra-moderne croite aproape integral din aliaj usor unde iar n-am gasit modele care sa depaseasca mult 1000 E si, pana la urma, am gasit un pat de 2000 E .... cred ca o parte din pret e doar datorita faptului ca-i facut in Austria:

http://www.fineballistictools.com/?p=5064

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ei bine, acesta, cu toate accesoriile optionale, ajunge un pic peste 2300 E, adica tot cam cat unul de R 8 din fericita combinatie plastic cu piele scumpa.

Imagine

Imagine

ce complicat e alcatuit, cata tehnologie inglobeaza, cate sute de ore de munca ....

E intr-adevar comparabil la pret cu unul de R 8 Succes in rest, comparatiile se opresc aici - o uzina contra o lopatica de invartit cartofi in tigaie. Pe langa asta si cel de LR 2 pare o jucarioara pentru air-soft.

Pentru cei ce-l doresc, poate va ganditi un pic inainte de-a da sacul de bani, cat pentru doua carabine decente spre bune, numa pe o bucata de plastic la fel de turnata in forma ca oricare alta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 11 Oct 2013, 21:38

Cat despre manevrare rapida a boltului, reincarcare, dublare, uite c-am gasit niste filmulete:

AXIS - cam impiedicat si trebe un pic de brutalitate
http://www.youtube.com/watch?v=WzdefjcVTF0


R 8 - tot trebe un pic de brutalitate da' bagati de sama unde se duce instinctiv degetul mare la tentativa de a prelua din nou crosa cand o faci iute.... e de invatat un pic

http://www.youtube.com/watch?v=ejOyGe7yfok

http://www.youtube.com/watch?v=Y2CbO9YhRW4
la final e foarte clar cum a prins arma incorect si-a dat drumul la foc complet aiurea.

si o necunoscuta pe la noi, rezultatul a catorva zeci de ani de experimentat cu "leviere": mod. 1895

http://www.youtube.com/watch?v=LtR8tUqlfGw

Imi amintesc ca acum ceva ani cineva postase link-ul catre un filmulet unde niste baieti testau intr-un poligon istet cam cat de iute pot dubla eficient intr-o tinta urs care se apropia de tragator cu viteza de atac de la 25 pana pe la 5 m. Foarte instructiv - la viteza necesara ca sa bage 3-4 boabe in tinta armele isi aratau toate bubutele .... parca Tikka a iesit cam sifonata - la prima tentativa i-a sarit magazia, la a doua a ramas cu inchizatorul in mana - asa de lin si de iute mergea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde bliviu pe 12 Oct 2013, 09:37

Vreau sa vad filmatul.Cred ca ereau de la concurenta :lol: :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde radubichis pe 12 Oct 2013, 21:03

violiv scrie:Cat despre manevrare rapida a boltului, reincarcare, dublare, uite c-am gasit niste filmulete:

AXIS - cam impiedicat si trebe un pic de brutalitate
http://www.youtube.com/watch?v=WzdefjcVTF0


R 8 - tot trebe un pic de brutalitate da' bagati de sama unde se duce instinctiv degetul mare la tentativa de a prelua din nou crosa cand o faci iute.... e de invatat un pic

http://www.youtube.com/watch?v=ejOyGe7yfok

http://www.youtube.com/watch?v=Y2CbO9YhRW4
la final e foarte clar cum a prins arma incorect si-a dat drumul la foc complet aiurea.

si o necunoscuta pe la noi, rezultatul a catorva zeci de ani de experimentat cu "leviere": mod. 1895

http://www.youtube.com/watch?v=LtR8tUqlfGw

Imi amintesc ca acum ceva ani cineva postase link-ul catre un filmulet unde niste baieti testau intr-un poligon istet cam cat de iute pot dubla eficient intr-o tinta urs care se apropia de tragator cu viteza de atac de la 25 pana pe la 5 m. Foarte instructiv - la viteza necesara ca sa bage 3-4 boabe in tinta armele isi aratau toate bubutele .... parca Tikka a iesit cam sifonata - la prima tentativa i-a sarit magazia, la a doua a ramas cu inchizatorul in mana - asa de lin si de iute mergea.

Vad ca englezii pun catalzatoare la majoritatea armelor sa nu polueza mediul cu pulbere nearsa :roll:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 13 Oct 2013, 08:40

Ca sa revenim la bolt-action, entry-level si ce pot ele:

viewtopic.php?f=122&t=12825&p=194817#p194817

Imagine

Singura conditie este ca optica sa fie mai scumpa ca arma :cry:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Alin3006 pe 15 Oct 2013, 23:52

Ma Vio, la Constanta n-aveti pacienti? :mrgreen:
Ca nu-ti tin ritmul. Ce sa zic, lasa-ma sa rumeg un pic lucrurile.
Stii ce e cel mai tare lucru? Ca pozele alea cu patul ala de lemn -desi ultima fitza pe lemn tehnic vorbind- arata al dracu de bine pe blana aia de vulpe.
Si ajungem la vorba ca pentru noi vanatorii, conteaza mult prezentarea si "fara poezie viata e pustiu" .

Acum, vorbind serios, multumim de material, e deja nivelul doi al diacutiei.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Vanatorul1971 pe 09 Ian 2018, 07:42

Buna ziua! As dori si eu niste pareri avizate pt un Moosberg patriot cal 30.06 lau 300 win. Ce parere aveti de aceasta arma?
Vanatorul1971
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2018, 07:28

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde sece4u20 pe 11 Sep 2018, 15:09

salutare. o noua clasificare se poate? unii acum incepem sa cautam si ne-ar fi de mare folos experienta voastra. va multumesc
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 11 Sep 2018, 21:57

Buna!

In ultimii 100 de ani nu s-a schimbat nimic major. Alta clasificare nu-i de unde.
Au aparut doar variatiuni pe aceeasi tema.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde Remo pe 12 Sep 2018, 12:25

Apropo de ultima suta de ani, pentru cine are chef de un pic de istorie mai aprofundata:
https://www.youtube.com/watch?v=GvtBNpc_xY8&t=2523s
De la același furnizor de content (c&arsenal), ar mai putea fi interesant si episodul despre Mannlicher-ul armatei regatului Romaniei in primul razboi mondial:
https://www.youtube.com/watch?v=MhuuFnaCMOw&t=486s
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde florinsarca pe 12 Sep 2018, 13:50

Concluzia: La vanatoare , vanatul impuscat cum trebuie cu o arma de 5000 E sfarseste la fel ca cel impuscat de o arma de 3500 lei. Efectul este acelasi.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde tehărău pe 12 Sep 2018, 14:51

Cam ca la FMI
nu contează la cine ai credit, bani să iasă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde CristianJ pe 16 Sep 2018, 21:18

sece4u20 scrie:salutare. o noua clasificare se poate? unii acum incepem sa cautam si ne-ar fi de mare folos experienta voastra. va multumesc


Salutare tuturor, mai ales celor care incearca sa ne deschida mintea si astora incepatori tot asta ma gandeam si eu cand citeam inceputul topicului de acum cativa ani.

Si eu stau pe ganduri sa incerc sa iau un blaser R93 second :? ( desi mi se pare mult pt o arma second dar poate gresesc, teama si suspiciunea e ca nici nu stiu sa verific si sa apreciez corect urmele de uzura ) sau o arma noua in jurul a 1800-2000 e se invart pasarelele mele :roll: si o luneta decenta de panda tot pe la 1000-1200 de euro, la care media unei monturi e inca 200-300 euro :( dar asta cred ca nu apuc anul asta. (bine ca ma salvat un prieten ca mia daruit o lisa semiautomata Franchi si asa am bugetul de mai sus neatins).

Imi doresc cu teava de schimb pt ca imi doresc 2 calibre in timp unul usor pt vulpe sacal si maxim caprior, razant si de precizie au inceput sa imi placa sacalii seara :D si sunt foarte multiiii, si unul pt vanat mare mistret in mare parte.
Sau cu spune d-ul Violiv ^:)^ bunul si batranul 30.06 .
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Mic ghid al carabinelor bolt-action de astazi.

Mesajde violiv pe 17 Sep 2018, 06:32

Daca poti, ia Blaser. Chiar si R93 s-h.

Daca ti-e frica, atunci ai Voere la 1000 € cu tevi la 2800-2900 lei. Asta ar fi cea mai bine facuta dintre cele cu tevi de schimb mai ieftine. Dupa aia vine Rossler cu doua modele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate