Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:34

BLASER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: BLASER

Mesajde pipabh pe 20 Apr 2018, 15:11

violiv scrie:Bravo!
Sa fie intr-un ceas bun!

Sa fie! Multumesc
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: BLASER

Mesajde jhonny pe 05 Sep 2018, 17:46

Salut tuturor.
Stie cineva daca se poate monta kick stop pe un R8 Professional success ?
In caz afirmativ, ce fel de kick ?
Calibrul este 9,3x62, teava semiweight.
Multumesc.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 05 Sep 2018, 19:19

eu nu te sfatuiesc daca nu cumva ai un servant care sa-ti care arma, pe langa teava ta care e grea mai vrei sa-i adaugi si un 600g in plus, si eu am luat unul si l-am vandut in pierdere 50% dupa cateva zile, efectiv nu am stiut cum sa scap de el
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde laurul pe 06 Sep 2018, 07:58

In 9,3 si cu teava aia nu ai nevoie de kickstop.
Arma e mai cuminte ca o lisa blanda.
Bani aruncati...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: BLASER

Mesajde jhonny pe 06 Sep 2018, 08:34

Inca nu am voie sa ma plang pentru + 600g. :D
Personal mi se pare usor dezechilibrata arma spre in fata.
Arma fara optica.
Poate dupa ce montez optica se schimba ceva in bine, sper.
Doar ca trebuie sa iau in calcul si aceasta posibilitate de montare a unui kick.
Frana de gura nu am.
La modelele cu pat clasic stiu ca se poate monta, in schimb nu stiu la cele Professional success.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 06 Sep 2018, 09:34

Ia un imbus si da talpa jos, baga o lanterna si constata singur, intreaga operatiune iti ia sub un minut, la R93 imbusul e de 4, da jos fara probleme talpa ca e ceva de facut acasa nu de armurier

dar iti repet e inutil si vei ajunge cu arma peste 5kg, optica cu montura te mai incarca 1kg, plus curea plus munitia din incarcator, deci cei 600g vor cantari greeeeu
PS
9.3 nu loveste asa de tare, am avut alta arma in acest calibru iar chiar acum am luat o teava tot in 9.3, 8x68 da loveste si si asa am scapat urgent de kick
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde jhonny pe 13 Sep 2018, 19:15

La R8 imbusul e de 3.
Am dat jos talpa patului, este locas pentru kick.
Am pus si optica, insa cum m-am cam asteptat, nu s-a imbunatatit echilibrul.
Este in continuare dezechilibrata inspre fata.
Nu ceva de speriat, dar as vrea sa o simt mai bine.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 13 Sep 2018, 19:42

Cu totul exceptional vei gasi carabina, mai ales din gama celor usurele, care sa nu cada in fata.
Nu sint lise. E otel mult mai mult dincolo de tragaci. Modelele mai vechi se echilibrau din lemn...am avut o Mosin Nagant sovietica, teava de 50 cm, care statea pe un dup pus 5 cm in fata garzii .... dar avea peste 4,5 kg goala si patul era monstruos de greu.

Carabinele moderne atarna de teava, cu atat mai mult cu cat sint mai usoare si cu mai mult plastic. Deranjeaza la ochirea lunga din picioare dar stau mai bine pe foc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde tehărău pe 05 Dec 2018, 18:48

Se pare că a avut loc un incident cu un R93.

viewtopic.php?f=55&t=7274&start=30

Probabil vor apărea comentarii, explicații etc. Eu zic sa continuam aici.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BLASER

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2018, 20:28

Cu părere de rău față de bietul om care a pățit un asemenea necaz, acest nefericit caz trebuie urmărit pentru a vedea ce s-a întâmplat de fapt. Având în vedere că nu este un caz singular, fiind și alte arme Blaser implicate în accidente similare, consider că este necesar să aflăm ce a provocat explozia armei și cum de materialele utilizate la fabricarea acestor arme ajung la limita de rezistență atunci când un foc este tras în condiții să le spunem de stres al metalului. Cred că o armă modernă trebuie proiectată și construită astfel încât în cazul în care este executat un foc cu țeava obturată, cu un cartuș greșit de alt calibru băgat pe țeavă, cedarea de material să se facă controlat pe anumite segmente astfel încât să nu pună în pericol viața trăgătorului. Mai mult închizătoarele și modul de înzăvorâre trebuiesc proiectate în așa fel încât chiar în condiții de tragere vitregite să nu se transforme în proiectile desprinse din ansamblul armă.
Statisticile arată câte incidente se produc cu fiecare model de armă în parte, care sunt consecințele și care au fost cauzele producerii acestor incidente. Blaserele sunt în grafic cum s-ar spune, existând câteva astfel de incidente, nu multe, însă mai mereu cu consecințe foarte grave pentru utilizatori.
Multe firme care fabrică arme bolt au introdus și au păstrat în producție sisteme de siguranță în cazul apariției unor suprapresiuni la declanșarea focului, în culatele armelor existând acele fante de evacuare a gazelor, sistemele de înzăvorâre fiind de asemenea foarte solide astfel încât să se preîntâmpine ejectarea închizătorului înspre capul trăgătorului. Una este să îți bulești un deget că a cedat țeava la jumătatea sau spre gura ei și alta să te trezești cu fața smulsă și craniul fracturat de un închizător transformat în proiectil.
Personal prefer un sistem Mauser cu o culată supradimensionată, închizător robust cu umeri solizi care să asigure o închidere cât mai bună și sistem de evacuare a gazelor în caz de suprapresiune. Carabinele astea "straight pull" nu mi-au plăcut niciodată.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 07 Dec 2018, 14:25

Da. E inscris in "politica" actuala: sa folosim unelte care fac cat se poate de mult singure, cat mai sigur, pentru a compensa cat se poate de mult imbecilismul in crestere al utilizatorilor.
E valabil in orice domeniu, de la chibrituri la autoturisme, trecand prin televizoare, arme, etc.

Niciun sistem de siguranta de pe lumea asta nu suplineste lipsa creierului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde Sly_Fox pe 07 Dec 2018, 17:46

Este adevărat că eroarea umană (imbecilismul cum ai spus) constituie un factor major în producerea unor evenimente de asemenea natură. Dar uneori nu este vorba de eroare umană ci de alți factori independenți de voința umană. Ar fi interesant de discutat ce sisteme de siguranță adoptă diferite firme, în funcție de modelele și platformele pentru aceste modele, pentru a preîntâmpina injurii grave asupra trăgătorului care are neșansa să fie implicat într-un asemenea accident.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: BLASER

Mesajde mexx20_ro pe 08 Dec 2018, 10:12

Sly_Fox scrie:Este adevărat că eroarea umană (imbecilismul cum ai spus) constituie un factor major în producerea unor evenimente de asemenea natură. Dar uneori nu este vorba de eroare umană ci de alți factori independenți de voința umană. Ar fi interesant de discutat ce sisteme de siguranță adoptă diferite firme, în funcție de modelele și platformele pentru aceste modele, pentru a preîntâmpina injurii grave asupra trăgătorului care are neșansa să fie implicat într-un asemenea accident.

+1
Putem discuta macar de cele mai folosite modele de arme din Romania. ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 13 Ian 2019, 18:46

Hai ca daca tot mi s-a spus ca sunt un mare iubitor Blaser, si nu suport critici la partea asta, sa fac chiar eu una la adresa lor. De pe siteul Blaser citire
CONGRATULATIONS ON YOUR NEW BLASER PRODUCT!
You have purchased a high-quality product which will reliably accompany you for a lifetime – both in your home hunting grounds as well as when stalking around the globe!
Your Blaser weapon is covered by our warranty conditions for the first 10 years from the date of purchase. This warranty is only offered to the initial purchaser, who must also be a resident of the country of purchase. Please register your product by filling out the form below and sending it in to us.


Este de noaptea mintii, eu habar nu aveam de asa ceva...
Adica daca cineva imi vinde un R8 cumparat acum 6 luni din magazin de el arma isi pierde garantia!!!
Adica daca eu ma duc si cumpar un R8 din Germania si vin acasa e fara garantie ca vezi doamne nu sunt rezident la nemti!!!
Aici daca nu ma credeti pe cuvant
https://www.blaser.de/en/firearm/
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde UlissePro pe 13 Ian 2019, 21:57

Garantia este valabila numai pentru primul propietar. Pentru Romania daca ai arma de la Arrow si esti primul propietar, beneficiezi de garantia de 10 ani. “Initial purchaser” aici e buba. De oriunde ai lua arma si indifferent de nationalitate, daca esti al doilea propietar de pare ca nu beneficiezi de cei 10 ani de garantie.
Cel putin asa inteleg din text.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 13 Ian 2019, 23:15

asa si... "" who must also be a resident of the country of purchase"" deci si daca te duci in Germania si te lovesc aia de la Frankonia cu o super oferta si iti cumperi un R8 nu vei avea nici o garantie la el ca vezi Doamne nu esti rezident in Germania, e halucinant :-o :-o
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde UlissePro pe 14 Ian 2019, 07:35

Si “taked or leave it”! Asta ofera ei. Halucinant sau nu, nu baga mana in portofelul nimanui. Nici mie nu mi se pare ok dar cum spuneam, asta ofera. Eu am luat R93 ul din Ungaria si pana sa pomenesti tu de chestia asta nu am stiut de ea.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 14 Ian 2019, 08:58

Arma foarte buna, produse faine dar o firma cu politica de cacat.
Uite un contra exemplu, cu fostul Docter ca de cateva luni Noblex se numeste, am cumparat un Docter sight III mai vechi de la in amic, chiar de aici de pe forum, cu montura Henneberger de Blaser pe el, pret bun dar bine uzat, cu zgarieturi multe, vopsea dusa etc
Dupa cateva luni observ ca in spatele gemuletului care proteja laserul e un mic fir de par sau o crapatura care in anumite poziti se reflecta pe vizorul principal. Scriu la cei de la acum Noblex si ei imi spun sa trimit scula in fabrica la ei, Buuuun am trimis-o si dupa aia pauza vreo 3 luni, in fine dupa 3 luni reusesc sa vorbesc cu cineva care imi spune ca scula e inca acolo si ca azi o expediaza, dupa o saptamana primesc pachetul si cand il deschid ce credeti ca gasesc in el?... Un Docter Sight III nou si cu vreo 3 garnituri de montaj de rezerva...
ei si Blaser nu vrea sa-ti dea garantie nici pe o arma noua daca nu locuiesti in tara din care o cumperi? Chestie care zic eu ca nici macar nu e legala in UE
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde OVI762 pe 14 Ian 2019, 09:12

Daca va mananca pielea sa va luati Blasere asa va trebuie :lol: :lol: :lol: Ba explodeaza,ba nu au garantie,vai de mama lor,au ajuns nemtii mai rau ca rusii.Ijul e smecherie,nu explodeaza,nu are garantie,nu are brunaj,lemnul e furat de pe vreun gard,tragaciul e tocmai bun de facut muschi dar...e o arma unica.Unica prin faptul ca nu gasesti 2 la fel,chiar daca au serii consecutive,si asta le face inestimabile,nu ca Blaserele alea de sunt toate la fel si frumos lucrate.Plus ca la ij au o promotie:pentru orice arma trimisa in service primesti obligatoriu un bilet la Transsiberian,doar dus,cu escala la Kolima.In gara te asteapta un pluton de baieti veseli,gata beti,cate iti inmaneaza un tarnacop,ca o sa-ti foloseasca in anii ce vor urma.Cand or avea si nemtii o oferta asemanatoare,o saptamana la locul ...ala din Berlin,de exemplu,stiti voi care :mrgreen: :ymparty: :ar! :pray: :-bd atunci o sa-mi cumpar si eu Blaser,pana atunci,traiasca mama Rusie,ca ne-a fost ca un tata.Si pare ca ar mai vrea sa ne fie.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: BLASER

Mesajde UlissePro pe 14 Ian 2019, 09:49

=)) =)) =))
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde valhalla pe 12 Mar 2019, 23:30

Buna Seara.

De astazi sunt fericitul posesor al unui R8. Multumiri domnului Marius si echipei Arrow Obor pentru sprijin.
De asemenea, multumiri domnului Vio pentru sfaturi.

Incepe goana dupa sticle.

Vali V
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11

Re: BLASER

Mesajde Marius pe 14 Mar 2019, 15:57

valhalla scrie:Buna Seara.

De astazi sunt fericitul posesor al unui R8. Multumiri domnului Marius si echipei Arrow Obor pentru sprijin.
De asemenea, multumiri domnului Vio pentru sfaturi.

Incepe goana dupa sticle.

Vali V

Felicitari! Noi va multumim!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde ender pe 17 Mar 2019, 07:19

Buna ziua,
Am achizitionat recent placute laterale pentru R8. Imi recomanda cineva cum pot sa le montez? Ce adeziv sa folosesc, daca sa apelez la un armurier sau pot sa fac singur asta.
Multumesc!
https://www.eurooptic.com/blaser-r8-lux ... -leaf.aspx
ender
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Iul 2014, 19:44
Locaţie: Cluj

Re: BLASER

Mesajde bowmadness pe 24 Mar 2019, 22:11

[quote="ender"]Buna ziua,
Am achizitionat recent placute laterale pentru R8. Imi recomanda cineva cum pot sa le montez?

La ce sunt bune?
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: BLASER

Mesajde bowmadness pe 24 Mar 2019, 22:16

A scos cineva "sistemul" (sau cum naiba sa-i zic) din patul de professional, ala din alu in care este "adormita" teava si care transmite miscarea tragaciului?
Are un surub spre fata, cred ca al doilea e accesibil prin capul pistoletului, daca ii scoti cumva capacelul de plastic, fara sa rupi ceva!
Vreau sa incerc un pat GRS Bifrost.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: BLASER

Mesajde Croco pe 24 Mar 2019, 23:39

bowmadness scrie:A scos cineva "sistemul" (sau cum naiba sa-i zic) din patul de professional, ala din alu in care este "adormita" teava si care transmite miscarea tragaciului?
Are un surub spre fata, cred ca al doilea e accesibil prin capul pistoletului, daca ii scoti cumva capacelul de plastic, fara sa rupi ceva!
Vreau sa incerc un pat GRS Bifrost.


Nu e chiar ce vrei tu dar poti sa-ti faci o idee.

https://youtu.be/86Bd5GBqIjM
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 25 Mar 2019, 00:15

Cica iese capacelul pistoletului fara sa-l strici daca-l incalzesti bine cu uscatorul de par inainte sa incerci sa-l dezlipesti cu ceva scula fina in varf. Acolo gasesti al doilea surub. Restul e usor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde Andrei0794 pe 01 Apr 2019, 18:35

Stie cineva ce e de facut?Este vorba de r93 in 243.A iesit dupa al 5'lea foc.

https://imgur.com/ddQpDMF
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 01 Apr 2019, 19:06

Andrei0794 scrie:Stie cineva ce e de facut?Este vorba de r93 in 243.A iesit dupa al 5'lea foc.

https://imgur.com/ddQpDMF

Iei un imbus de 1 sau un torx T1 ca nu-mi dau seama exact ce e si il strangi, ca sa fi sigur ca nu se mai desface il asiguri cu putin Loctite 243
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde Andrei0794 pe 01 Apr 2019, 19:55

Multumesc!Am reusit sa il strang la loc..nu avea cap,era filet pe ambele parti
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate