Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:22

Sabatti

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Sabatti

Mesajde pipabh pe 16 Apr 2014, 07:23

Salutare tuturor,
In vederea unei viitoare achizitii, cu orientarea catre calibrul 300wm , ii rog pe cei care au in dotare sau stiu despre armele cu glont de la Sabatti sa-mi transmita cateva pareri pe forum. Carabina ROVER 870 SYN. Cal.300wm sau Carabina ROVER INOX SS.

Multumesc mult
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 17 Apr 2014, 08:35

chiar nimeni, nici o parere?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde ladaman pe 17 Apr 2014, 10:51

Parerea mea e sa-ti modifici alegerea vis-a-vis de marca armei.De ce vrei Sabatti,esti stangaci?
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: Sabatti

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Apr 2014, 12:41

ladaman scrie:Parerea mea e sa-ti modifici alegerea vis-a-vis de marca armei.De ce vrei Sabatti,esti stangaci?

Si de ce nu Sabatti ?
Daca bagi un ochi la vanzari -o sa vezi ca din sutele de arme vandute de la Sabatti in Romania ,nu prea apar la revanzare .
In schimb foarte multe alte marci sunt revandute f rapid citez " arma cumparata in decembrie 2013 :mrgreen: "
Despre Sabatti se pot vorbi multe si numai de bine referitor la capitolul raport calitate/pret.
Dar colegul nostru a facut cateva "vizite" la importator si acolo cred eu ca putea sa culeaga informatii cat cuprinde inclusiv un pic de istorie a fabricantului.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Sabatti

Mesajde vanatorul dibaci pe 17 Apr 2014, 12:52

http://sabatti.com/storia.php?lang=EN
Sau traducere libera -oameni astia faceau arme de vanatoare cand pe noi "miezul universului "
ne chema pe toti la fel adica "Ale lu Gheo -Ale lu Leana " si descopeream lumina soarelui din bordeie .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 17 Apr 2014, 21:56

multumesc mult de opinii.
urmeaza sa iau o decizie in saptamanile urmatoare
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde Don pe 17 Apr 2014, 23:09

Daca privitor la arma vrei sa te mai gandesti o saptamana,la calibru cred ca ar fi bine sa te mai gandesti...
vreo zece!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 18 Apr 2014, 04:33

putn ajutor legat de calibru!
de ce nu e foarte agreeat?
ce-l face sa nu fie in dotarea multora, in afara de recul , "zgomot" la tragere si pretul cartuselor?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde Don pe 18 Apr 2014, 07:13

Lipsa unei utilitati reale in Ro care sa compenseze macar unul dintre cele trei dezavantaje pe care le pomenesti, cu atat mai putin cele trei combinate!
Daca ar fi a treia sau a patra arma din dulap,poate da,si atunci mai mult pentru curiozitate sau orice alt motiv decat necesitatea sau utilitatea,altfel...nu tocmai!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Sabatti

Mesajde armi pe 18 Apr 2014, 10:03

vanatorul dibaci scrie:http://sabatti.com/storia.php?lang=EN
Sau traducere libera -oameni astia faceau arme de vanatoare cand pe noi "miezul universului "
ne chema pe toti la fel adica "Ale lu Gheo -Ale lu Leana " si descopeream lumina soarelui din bordeie .


Fara sa te superi, si Talbot facea masini . Facea.. "cand pe noi "miezul universului "
ne chema pe toti la fel adica "Ale lu Gheo -Ale lu Leana " si descopeream lumina soarelui din bordeie"
http://en.wikipedia.org/wiki/Talbot

Nu conteaza de cand produce ci ce anume face acum pentru gloata. Nu am nimic in potriva lor referitor la raportul calitate/pret, dar comparatia celuilalt coleg care ne spune ca nu apar la vanzare ca second indica faptul ca sunt bune.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Sabatti

Mesajde vanatorul dibaci pe 18 Apr 2014, 13:40

Draga @Armi -si la arme ca si la mașini cine este bun rezista pe piața! Talbot sa dus Sabatti produce neîntrerupt si nu un model ci o gama foarte variata de arme.
Referitor la calibru înclin sa ii dau dreptate lui Don -dar nu din considerente de recul sau preț la cartușe (vânătorul nu este donsoara de pension si la cate cartuse tragi cu o carabina /sezon eu as lua ce este mai scump si mai bun )
Cal 308 este suficient dar...depinde si ce stil de vânătoare vei dori pe viitor sa adopți.
Atenție -pentru ca tot cumperi arma la un preț foarte bun nu trebuie sa faci rabat la dispozitivul optic si neapărat prinderi excelente așa o să vezi că arma poate mai mult decât poate tragatorul :wink:
Vrei sa vezi ambele calibre la treaba? Ești invitatul meu oricând gratis.
Inca un sfat, daca te hotărăști la Sabatti musai ia pe cel cu pat sintetic -mie îmi place patul mai mult ca la Steyr pro .
@Armi -fără supărare (si ăsta Îți spun eu care ăsta fac vând arme si echipament de vânătoare ) -verificarea anunțurilor de revânzare a unor modele de arme este echivalentul cu a învață din experiență altora :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 18 Apr 2014, 16:32

vanatorul dibaci scrie:Draga @Armi -si la arme ca si la mașini cine este bun rezista pe piața! Talbot sa dus Sabatti produce neîntrerupt si nu un model ci o gama foarte variata de arme.
Referitor la calibru înclin sa ii dau dreptate lui Don -dar nu din considerente de recul sau preț la cartușe (vânătorul nu este donsoara de pension si la cate cartuse tragi cu o carabina /sezon eu as lua ce este mai scump si mai bun )
Cal 308 este suficient dar...depinde si ce stil de vânătoare vei dori pe viitor sa adopți.
Atenție -pentru ca tot cumperi arma la un preț foarte bun nu trebuie sa faci rabat la dispozitivul optic si neapărat prinderi excelente așa o să vezi că arma poate mai mult decât poate tragatorul :wink:
Vrei sa vezi ambele calibre la treaba? Ești invitatul meu oricând gratis.
Inca un sfat, daca te hotărăști la Sabatti musai ia pe cel cu pat sintetic -mie îmi place patul mai mult ca la Steyr pro .
@Armi -fără supărare (si ăsta Îți spun eu care ăsta fac vând arme si echipament de vânătoare ) -verificarea anunțurilor de revânzare a unor modele de arme este echivalentul cu a învață din experiență altora :mrgreen:


Multumesc de recomandari si mai cu seama de invitatie doar ca eu sunt in Oradea!! Am eu multe drumuri in jumatate din tara si cred ca as veni macar sa stam de vorba daca nu pentru altceva.

Sarbatori fericite!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde armi pe 18 Apr 2014, 18:58

vanatorul dibaci scrie:Draga @Armi -si la arme ca si la mașini cine este bun rezista pe piața! Talbot sa dus Sabatti produce neîntrerupt si nu un model ci o gama foarte variata de arme.
Referitor la calibru înclin sa ii dau dreptate lui Don -dar nu din considerente de recul sau preț la cartușe (vânătorul nu este donsoara de pension si la cate cartuse tragi cu o carabina /sezon eu as lua ce este mai scump si mai bun )
Cal 308 este suficient dar...depinde si ce stil de vânătoare vei dori pe viitor sa adopți.
Atenție -pentru ca tot cumperi arma la un preț foarte bun nu trebuie sa faci rabat la dispozitivul optic si neapărat prinderi excelente așa o să vezi că arma poate mai mult decât poate tragatorul :wink:
Vrei sa vezi ambele calibre la treaba? Ești invitatul meu oricând gratis.
Inca un sfat, daca te hotărăști la Sabatti musai ia pe cel cu pat sintetic -mie îmi place patul mai mult ca la Steyr pro .
@Armi -fără supărare (si ăsta Îți spun eu care ăsta fac vând arme si echipament de vânătoare ) -verificarea anunțurilor de revânzare a unor modele de arme este echivalentul cu a învață din experiență altora :mrgreen:


Posibil sa ai dreptate referitor la verificarea anunturilor de ravanzare, dar...ca sa existe anunturi de ravanzare trebuie sa fie un produs des cumpart de nou! Eu unul verific site-uri cu anunturi de vanzari arme de vanatoare aproape saptamanal din pasiune nu pentru statistici( siteuri din Es,It GB cele din romanica noasta sunt putine rau cu oferta limitata), dar cum spuneam, posibil sa ai dreptate!

Dar.. si iarasi Dar daca e cum spui tu, la italieni predomina la vanzare Beretta si Benelli, pe Spania predominante sunt AYA , UGARTECHEA si VICTOR SARASQUETA, iar in Francia -Verney Carron, Browning, Blaser sa trag concluzia ca sunt "naspa" aceste marci ???? Nu ! doar ca sunt predominate pe piata locala din respectivele tari.
PS/ inca o data spun referitor la sabatii ca sunt arme care isi merita pretul platit. Pana la urma exista si clienti care nu sunt interesati de gravuri tehnologii sau alte fineturi, ci doar sa faca o grupare de 2-3 MOA si sa cada piesa.
Sper ca nu te-am atras si pe tine in grupul " simpatizantilor mei"
Topicul acela nou pe care l-am descris cu titlul "Pretul", l-am facut special pentru a incerca sa ajut cat mai multi colegi forumisti sa inteleaga de ce o Beretta costa cat costa iar o Baikal sau Huglu costa 3 lei.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 18 Apr 2014, 21:50

Legat de pret, pe mine nu m-ai cam prins, sa spun asa, trainingul legat de pret il faceam in urma cu vreo 10-12 ani! si de atunci cu cateva multe recapitulari si uptadatari dar ceea ce ai scris acolo e foarte ok si adevarat, respect efortul.
Parerea mea , totusi , ca multi vad , putini pricep! Cred ca in final ma voi orienta spre Sabatti doar putin de studiat ce calibru! Inca sunt orientat spre 300wm.
Sarbatori fericite!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde violiv pe 19 Apr 2014, 01:33

La marja asta de pret, +/- cateva procente, concurenta e acerba. Sa zicem ca e vorba de arme de un nivel mediu intre cele de serie mare.
Eu nu stiu daca sunt chiar cateva sute de carabine Sabatti in Ro ... sincer, ma indoiesc. O arma ce este cat de cat reprezentata pe piata noastra ajunge pana la urma la mine la reglaj, test insa Sabatti au fost prezente extrem de rare. Cu ceva ani in urma, cand se concurau direct cu CZ-urile ce se mai gaseau la noi, erau o optiune foarte putin bagata in seama de romani - motivul e unul pueril: cica italienii is buni numa la lise, arme cu glont n-au invatat inca sa faca.

Mecanic, e o inspiratie Remington, ca multe altele. Particular este faptul ca are culata realizata prin micro-fuziune si nu frezare, un procedeu ceva mai ieftin. Tot particular este ca piesa anti-recul ce la Remi este o saiba separata este realizata corp comun cu sistemul la Sabatti ceea ce s-ar zice ca-i mai bine.
Patul sintetic e unul din cele mai bine desenate si mai bine facute, aici ai dreptate. Tragaciul iar e mai bun ca la Remi dar nu magistral.
Ca multe alte firme italiene, franceze, spaniole si mai nou si germane sau nordice, Sabatti are produse intr-o gama foarte extinsa de preturi si chiar numa in randul carabinelor bolt-action exista diferente mari intre o 870 din gama de jos si varfurile intre modele. Desi practic e aceeasi arma, calitatea si precizia cresc constant pe masura cresterii pretului. 870 nu m-a dat pe spate ca si grupaje, asa cum a facut-o Axis, de ex., poate si numai pentru ca nu ma asteptam sa mearga asa bine o arma asa ieftina sau ProHunter, ca tot s-a amintit.
Insa in gama asta de pret, mai ales in calibru magnum, nu s-ar concura la noi decat cu cele mai ieftine Remigton si Savage 111 sau Zastava, care nu prea merita amintita. Sincer, n-as putea sa dau un verdict clar. Si eu am stat in cumpana multa vreme sa aleg intre Sabatti sintetica, Axis si CZ in cal. 223, patul la Sabatti mi-a placut cel mai mult dar mi-a iesit in cale o CZ sh la pret foarte bun si asta a dictat alegerea, pana la urma.

Calibrul 300 wm ??? Bun la orice pana la urma da' nu l-as mai trage fara Confortech sau frana de gura nici sa primesc arma cadou si daca tot l-as mai vrea, atunci macar sa fie o teava luuunga, 66 cm pe cat posibil, macar sa scot tot ce poate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 19 Apr 2014, 05:04

Multumesc mult de informatii, am deschis topicul in ideea ca mi s-a parut foarte interesanta oferta pe care am primit-o pentru Sabatti ROVER 870 Sintetic si Sabatti ROVER Hunter Sintetic. Am pus mana si pe o tikka si nu mi s-a parut a fi o arma care sa-si justifice diferenta de pret via-a-vis de savage sau sabatti. E drept ca, daca cu savage axis am tras cu celelalte doua NU si aveam nevoie de o opinie bine documentata care nu a intarzaiat sa si apara. Totusi daca ar fi sa faci o alegere: Sabatti ROVER Hunter Sintetic, Savage Axis sau Tikka T3 Hunter?
Legat de calibru, dupa ce am studiat cate ceva despre ce face si poate fiecare am incercat sa ma orientez catre 300wm pentru ca "e cam bun la toate" si, cu toate ca, cei mai multi vanatori reclama gama redusa de gramaje se pare ca nu e chiar asa, pretul!? nu mai conteaza asa mult, doar daca iesi in poligon destul de des, dar si cu lisa daca iesi in poligon a cam inceput sa te coste cam mult deci dupa parerea mea pretul e unul discutabil in cazul 300wm. Daca doresti un cartus mai interesant si cel de calibru 30-06 are un pret deloc de neglijat!
Celelalte doua dezavantaje nu sunt criterii in alegerea calibrului , respectiv reculul si zgomotul, nu am eu norocul sa trag in fiecare saptamana cateva cartuse ca la final de sezon sa pot spune ca ma doare "capul" de la vanatoare!!!
"violiv " - ai avut sau ai acest calibru? E atat de deranjant incat sa-l schimbi cu altul, toate avantajele lui: razanta, energie cinetica, putere de oprire etc... palesc in fata reculului si zgomotului? Dupa parerea mea aceste avantaje ale calibrului sunt si la 50 metri si la 300.
Numai bine
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde radubichis pe 19 Apr 2014, 08:05

Inainte de a cumpara 300WM trage 5 cartude cu el . Daca te tin balamalele (dupa ce ai tras) cumpara-l .Nu are nimeni nimic impotriva la 300Wm in afara zgomotului si reculului si daca astea nu te supara foarte tare dupa ce ai tras cumpara arma. Eu am 300WM cu teava de 66 cm cu frina de gura pe care o poti cupla sau decupla . Cu ea decuplata am tras doar 3 cartuse pt ca reculul este suparator .Daca tragi fara casti de protectie , 5 minute nu prea mai auzi mai nimic decit un tiuit suparator .Oricum alegerea este a ta
Noi care avem sau am avut acest calibru ti-am aratat dezavantajele calibrului ,avantajele le sti si tu
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sabatti

Mesajde violiv pe 19 Apr 2014, 08:47

Am avut 300 wm, dupa 30-06 si 308 w. Intr-o arma de numai 3,3 kg fara luneta n-a fost deloc placut la tras. Cu 30-06 puteam trage 50-75 cartuse intr-o sedinta de poligon, cu 300 wm dincolo de 25 cartuse trageam degeaba. Frica de arma se instaleaza iute si grupajele sunt dezamagitoare. Orix-ul de 13 g de la Norma era bestial, niciodata n-am putut trage bine si al patrulea foc si dupa el plecam acasa daramat. Dupa un an i-am pus frana de gura ca de Sako TRG (vezi filmuletele de la "gestionarea reculului") si-am obtinut o jucarie de arma, cu recul sub 308 W, cu care in prima sedinta de poligon am tras pana am terminat munitia ca nu ne mai saturam.
Ca si folosire la vanatoare nu stiu daca reprezinta un mare avantaj fata de 30-06. Practic, in poligon, daca 30-06 merge reglat pentru 0 la 150 m si poti trage pana la 200, 300 wm iti ofera exact 50 m in plus pentru aceeasi traiectorie a proiectilului. Pentru majoritatea situatiilor de vanatoare la panda 300 wm iti permite sa tragi fara corectii de ochire pe inaltime.
Nu-i un calibru de incepatori, chiar daca sunt multi care l-au ales si-l folosesc. Fara experienta la tras nu poti scoate din el ce-ti ofera si practic nu nimeresti asa cum ar trebui si cum ti-ai dori. Pentru tinte "vanatoresti" aflate la granita a 150 m, chiar nu merita sa cari o arma cu inca 10 cm de teava. In plus, pentru ca este un calibru care poate multe in materie de precizie la distanta, eu as alege o arma cu galoane multe si construita pentru tras precis, departe nu o arma "banala", entry level in serie, care te ajuta doar discret sa-i exploatezi potentialul.
Am renuntat la 300 wm .... dar am trecut la 30-378 Weatherby, taticul calibrelor .300 viteziste. Daca tot era sa fie un magnum, macar sa fie unul bestial.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 19 Apr 2014, 10:55

Multumesc inca odata de recomandari , de...tot dar, cred ca trebuia sa incep o discutie despre calibru cu inceputul!
Sunt din Oradea si vanez intr-o zona in care la caprior distantele de tragere merg dincolo de 100-150 m, in acest context mi-as fi dorit un calibru ceva mai "iute" si mai precis. Pe de alta parte mai vanez, ce-i drept pana acum nu foarte des dar din sezonul urmator mult mai des si la mistret si in acest context gandeam ca am nevoie de un calibru "de mistret". Combinanad cele doua am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit ar fi 300 wm, in conditiile in care, acum, nu exista buget de 2 arme, cum ar fi cel mai potrivit, iar bugetul ar fi in zona de 800-1000 euro.
Asa am ajuns la Sabatti 300 wm. In urma celor postate pe forum am inceput sa recitesc informatii citite si uitate despre calibre si sa incerc sa gasesc ceva mai potrivit.
Daca aveti sugestii si recomandari in virtutea celor spuse mai sus va rog sa mi le impartasiti.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde Don pe 19 Apr 2014, 13:08

Si noi care credeam ca vrei sa dai jos ursul la 500 de metri!
In situatiile descise de tine,probabil 308 va "presta" foarte bine!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Sabatti

Mesajde pipabh pe 19 Apr 2014, 13:26

[quote="Don"]Si noi care credeam ca vrei sa dai jos ursul la 500 de metri!

Ei na, tare mi-ar fi placut sa pot spune ca pt asa ceva imi trebuie :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sabatti

Mesajde armi pe 19 Apr 2014, 17:15

https://www.youtube.com/watch?v=BttSSUYjpCg

https://www.youtube.com/watch?v=Ucbvg3aLm34

https://www.youtube.com/watch?v=UEfQi3R-GLU

https://www.youtube.com/watch?v=yWppq3Xpvt8

La caprior distrugerea o sa fie mai mica decat la 223, dar la goana la mistret, daca ai ratat primul foc cu urmatorul sigur nu vei mai putea nici sa il prinzi in reticol!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Sabatti

Mesajde Zeres Ciprian pe 19 Apr 2014, 17:33

Eu folosesc 300 wm si ce pot sa spun din experienta e ca are o precizie f buna la distanta, ca are un effect omorator grozav peste 100 m si ca la goana, cand tragi aproape nu e ce te-ai astepta sa fie. trebuie a alegi atent proiectilele pt goana. Eu as alege 7x64 la care ai proiecile cu GEE 190 m, KS de la RWS pt trageri la distanta si gasesti si mai grele pt goana. E mai ieftin la tras si face fata cu brio la orice. Pe de alta parte, iti spun sincer ca nu m-as putea desparti de 300 wm :D .
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Sabatti

Mesajde radubichis pe 19 Apr 2014, 19:16

[quote=


La caprior distrugerea o sa fie mai mica decat la 223,l![/quote]
Complet gresit ceea ce afirmi .Am amidoua calibrele si la caprior nu trag decit cu 223R sau max cu 308W cu anumite varfuri
Am tras cu un glot mult laudat, la caprior, EVO in 300WM A pris o coasta la intrare si un sfert de caprior a fost pulverizat .Nu a facut hematoame,a lipsit o bucata mare de caprior
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sabatti

Mesajde the_mav pe 19 Apr 2014, 19:45

[quote="radubichis... A pris o coasta la intrare si un sfert de caprior a fost pulverizat .Nu a facut hematoame,a lipsit o bucata mare de caprior[/quote]
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sabatti

Mesajde radubichis pe 19 Apr 2014, 20:49

@pipabh
Daca vrei o carabina universala tot batrinul 3006 va rezolva toate problemele prin gama variata de proectile si marci existente in comertul din RO
PS
Am avut Sabatti Rover in 3006 si am fost multumit de arma.Raportul caltate pret este bun
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sabatti

Mesajde armi pe 19 Apr 2014, 21:34

radubichis scrie:[quote=


La caprior distrugerea o sa fie mai mica decat la 223,l!

Complet gresit ceea ce afirmi .Am amidoua calibrele si la caprior nu trag decit cu 223R sau max cu 308W cu anumite varfuri
Am tras cu un glot mult laudat, la caprior, EVO in 300WM A pris o coasta la intrare si un sfert de caprior a fost pulverizat .Nu a facut hematoame,a lipsit o bucata mare de caprior[/quote]
Nu imi permit sa va contrazic data fiind experienta dvs , dar eu tot tind sa cred ca depinde in mare parte de tipul proiectilului folosit.
Daca luam ca etalon primul sfert al calupului de gel ( cam atat e un tap), dupa cate se observa 223 face distrugeri mai mai in comparatie cu 300winmag.
Posibil ca sa difere de la caz la caz, dar totusi cred ca forma si tipul proiectilului isi spune cuvantul.

https://www.youtube.com/watch?v=0zdel8m8YQc

https://www.youtube.com/watch?v=gAZqV64FR2o
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Sabatti

Mesajde Vanatorul1971 pe 09 Ian 2018, 07:56

O comparație intre Sabbati Rover- Cz550 lux- Moosberg patriot- Axis? Ce parere aveti? Care au probleme cu blocarea? Nu stiu ce sa aleg...
Vanatorul1971
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2018, 07:28


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 219 vizitatori

Publicitate