Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:23

Sfaturi achizitie dublu expres

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 19 Oct 2015, 11:20

Va salut!
Ma bate gandul de ceva vreme sa-mi reconfigurez arsenalul...visez la un dublu expres de ceva timp dar nu cunosc prea multe amanunte despre modelele de pe piata,doar ce am citit pe aici.
Cerintele mele pentru arma ideala din punctul meu de vedere ar fi:
-o/u (bock)
-cal. 8x57 de preferat,dar nu musai
-tevi cat mai scurte (maxim 560 mm),precizie buna,posibilitate de reglaj a convergentei
-siguranta clasica,la degetul mare
-doua tragace...ideal ar fi ca primul sa aiba actiune duala
-ejectoare
-geometrie adecvata pentru un sistem de ochire cu punct rosu
-pat de plastic daca exista asemenea blasfemie pentru un dublu expres,daca nu asta e,imi place mult lemnul
-greutate mica si echilibru bun
-bomboana pe coliva ar fi un set de tevi lise pentru ea
-raport calitate-pret optim...nu vreau avioane si nici opere de arta dar vreau ceva functional
Astept pareri si sfaturi,va multumesc!

PS
Rahatul de acciza ma enerveaza! :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde biriuck pe 19 Oct 2015, 12:27

Ce buget ai ? :D
Vrei neaparat noua?

Ceva orientativ (cu un singur tragaci insa)
http://www.frankonia.de/Bockdoppelb%C3% ... mer=152871
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde agh.ro pe 19 Oct 2015, 12:32

Buna ziua,
aveti mesaj privat.
agh.ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2014, 08:57

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde the_mav pe 19 Oct 2015, 12:39

agh.ro scrie:Buna ziua,
aveti mesaj privat.

puteti pune public raspunsul?
multuemsc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 19 Oct 2015, 13:00

Nu am nici un buget...daca ma hotarasc la un dublu-expres,nou sau sh (nu conteaza asta) o sa vand Argo,Remingtonul,IJ-ul mod.12,pliciurile cu aer,lunete,eotech,etc...ca mai pun sau mai raman cu bani nu e relevant...as vrea sa am in dulap un dublu expres care sa aiba si un rand de tevi lise (daca nu are sau pretul e aberant pentru configuratia cu tevi lise de schimb pastrez IJ-ul de 16 ca-mi place).
Imi place Verney-Carron Sagittaire Double Express dar nu am vazut-o in realitate si am inteles ca are siguranta mai ciudata...vreau musai siguranta la degetul mare,clasica.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde mialxx pe 19 Oct 2015, 13:03

Blaser. Poti incerca si altele, dar pina la urma o sa ajungi tot la Blaser dar cu cheltuieli in plus.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 19 Oct 2015, 13:07

Gand la gand cu bucurie ... de mai bine de un an ma freaca la ridiche exact aceeasi problema.

Acciza se duce iute daca mai rabzi doua luni.
La mine a fost initial un pic mai complicat pentru ca intra in ecuatie si "tevi alaturate" pe langa cele suprapuse. Dupa ce-am scotocit, testat ce-am putut am ajuns la urmatoarele concluzii:
- reglajul adevarat al convergentei tevilor este absolut obligatoriu in dotarea armei altfel ajungi sa dai si 5000 E si sa traga unde vor ele, pe bune .... aproape ca nu am avut dezamagire mai mare in materie de arme in ultimii 10 ani.
- masa armei sa se mentina totusi la o limita de 3000-3200 g "cheala", adica sa nu ajunga mai grea ca o semi

La partea cu reglajul tevilor juxtapuselor, mai bun ca la Blaser S2 nu exista inca .... una s-h s-ar putea gasi si la ~3000 E dar arma este ingrozitor de grea si atarna in fata mai rau ca BAR cu teava de 60 si frana de gura. Un rand de tevi de schimb se pot lua numai in 20 si costa cat o arma singura.

Asadar, incet-incet, mai mult de nevoie am fost nevoit sa ma orientez catre tevi suprapuse.
In ordine crescatoare a preturilor am gasit:
- ZH-uri din ultima generatie, cu ~20 ani la bord, s-au fabricat in 7x65 si 8x57, ambele cu rama. Pret ~ 1000 E. Tevi de 60 cm, reglabile foarte bine dar arma e lunguta si grea ca boala.
- Tikka 412/Marocchi 512 - preturi catre 1500 E, gama de calibre mai mare, tevi la fel de lungi si de bine reglabile ca mai sus dar arma e si mai grea .... 4 kg cheala.

Cam aici se termina clasa "accesibila" ca preturi ca Ij-ul nu merita pomenit.

Trecand la clasa urmatoare, adica intre 2000-3000 E optiunile se inmultesc. Fara pretentia de a le acoperi pe toate ...
- Blaser din modele mai vechi, s-h. Acopera aproape toate cerintele, mai putin prinderea pentru optica ce s-ar putea sa ridice probleme. De evitat modelul cel mai ieftin, cu tevi sudate si nereglabile precum si stilul de tragaci ce necesita armare dupa fiecare foc.
- Verney-Caron - atat seria pe bascula de 12 cat si cea noua pe bascula de 20. Astea se pot descrie folosind "copy-paste" dupa ce-ai cerut tu. Ba chiar din seria mai veche au fost in oferta la magazine din Ro cu ~3000 cu tot cu tevi de 12. Ca aspect sunt perfecte aproape absolut. Mecanica e o nebunie, ca un ceas elvetian. Patul imi vine perfect pentru lisa. Problemute cu ele am citit pe forumurile franceze - cica tragaciul acela ce poate fi folosit de doua ori pentru declansare in secventa(atat in varianta cu unul cat si cu doua tragace) mai obisnuieste sa dea drumul ambelor focuri deodata asa ca trebe sa tragi intai tragaciul cu actiune simpla ca sa fii sigur ... daca ai ghinion. Apoi, una nou-nouta, facuta pe comanda stricta si livrata ca respectand ferm conditiile s-a dovedit ca nu-i nici pe departe asa ..... tevile sunt mult prea convergente si sistemul de reglaj doar le strange si mai mult si nu le poate departa. Eu i-am propus stapanului sa le legam cu o bucata de sarma otelita de vreo 2,5-3 mm la mijloc si sa le strangem pana ajung sa traga paralel dar n-a fost de acord. :ymdevil:
- Haenel Jaeger 8.11 ... aparitie noua, pe platforma lisei ce nu s-a vandut prea bine. Lisa am vazut-o, pipait-o, mirosit-o. Astea cu glont inca nu. Pro - arma de factura moderna, foarte inginereste facuta, producator de top, costuri mentinute destul de jos. Aceleasi tevi ca la Blaser, Merkel, Sauer adica o speranta de precizie deosebita. Un sistem de reglaj al convergentei simplut si pare eficient. Cel mai bun sistem de ochire mecanic ... 75% din situatii nu necesita altul. Contra - arma de factura moderna, cu un desen minimalist in stil "edge" si care nu prea atrage ochiul ... mai degraba o utilitara decat o luxoasa dublu-expres; nu livreaza tevi de lisa; patul are o forma ciudatica, merge la fix pe mecanice, eventual Docter, dificil pe luneta; un singur tragaci cu sistem de armare a cocoaselor la piedica ... se deschide usor arma dupa foc dar nu reusesc sa ma impac cu "piedica" aia uriasa si ce necesita apasare serioasa si care-i tot mai la moda.
- Marocchi 612 ... aparitie la fel de noua ca cea de mai sus. In varianta cu tevi lise am si tras cu ea. Tevile de glont inca le asteptam. Sistemul de reglaj al convergentei este de inspiratie Blaser, plasat la jumatea tevilor nu la gura. Habar n-am cat de bine functioneaza. Tevile imbracate in carbon arata intr-un fel de se zice "ori te indragostesti pe loc, ori fugi". Posibilitate de pat cu obrazar reglabil, tevi in numar nelimitat de schimb, calibre multe, bla-bla. Variante doar cu un singur tragaci, din pacate. Tot din pacate, pretul tevilor de glont este marisor tare ... practic ajunge 6-7-800 E bascula, 7-800 un rand de lise si peste 1500 E un rand de tevi de glont.

Or mai fi si altele dar nu le stiu sau nu mi-au sarit in ochi, gen Heym din seria de baza care are un pret de ~2500 E.

Si uite asa ajungem mai catre top (topul armelor cu bani inca decenti) la Blaser si Merkel respectiv Browning.
Blaser 97 are si tevi de 56 in oferta, poti opta si pentru combinatie de calibre, are si varianta cu 2 tragace, este OK cu masa armei, trage impecabil si tevile se pot regla cum vrei tu. Insa e scumpisoara si de gasesti s-h trebe sa sari pe ea urgent.
Merkel are o varianta mai decenta la pret - B-3 - care a imprumutat sistemul de inchidere mai vechi de la Blaser, cel asemanator cu ce are S2 acum, tevi reglabile in toate directiile, are si varianta cu doua tragace.
Browning e deja o "clasica" in viata. E mai greuta cu bascula aia de otel, are un sistem de ajustare a convergentei mai ciudat, cu niste bucse bagate pe langa gura tevii reglabile.
Nu stiu exact cum e cu posibilitatea de tevi lise de schimb dar stiu ca orice dorinta mai speciala se plateste la toti astia cat inca o arma.

Cum pe partea de lisa sunt suficient de acoperit, eu as putea renunta la tevile lise ... sa mai reduc din costuri si sa cresc optiunile.
Cum am incercat mai tot ce-am povestit, numa Marocchi mi-a ramas ca mare curiozitate.
Si uite asa ar ramane de decis intre Marocchi, Verney, Haenel .... sau sa sar iute pe o B 97 s-h daca prind la pret bun ... avantaj ca am deja prinderi de punct rosu si luneta pt. Blaser.

Problema paturilor sintetice e spinoasa rau de tot. Practic nu exista in oferta oficiala. Exista un producator neamt de paturi de carbon pentru basculantele Blaser .... ~1000 E un set pat+uluc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 19 Oct 2015, 13:10

P.S. Verney se poate comanda si cu siguranta clasica (abea acum am vazut ca s-a mai scris in timp ce compuneam eu) insa cea plasata chiar in fata tragaciului chiar e super, mai ales dupa obisnuinta cu semi.

P.P.S. daca incepi reorganizarea arsenalului ... nu uita ca vreau ARGO inapoi :D ;;)
Ultima oară modificat de violiv pe 19 Oct 2015, 13:13, modificat 1 dată în total.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 19 Oct 2015, 13:12

Din cate stiu nu fac dublu expres bock,doar juxtapus.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 19 Oct 2015, 13:39

Multumesc Vio pentru raspunsul documentat!
Voi urmari Haenel-ul si Marocchi...la prima imi place linia modernista si nu ma deranjeaza siguranta imensa (si daca ma supara pun flexul pe ea :D ) iar a doua ma tenteaza pentru flexibilitatea platformei...tevile imbracate in carbon sunt mortale!
Si Verney-ul e de urmarit daca are siguranta clasica dar ma cam sperie sa-i trag un mangialac de sarma la jumatate! :mrgreen: :mrgreen:
Nu ma grabesc,astept moartea accizei! :))

PS
Credeam ca nu face Blaser dublu expres O/U,scuze pentru postul de mai sus.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 19 Oct 2015, 15:54

violiv scrie:P.S. Verney se poate comanda si cu siguranta clasica (abea acum am vazut ca s-a mai scris in timp ce compuneam eu) insa cea plasata chiar in fata tragaciului chiar e super, mai ales dupa obisnuinta cu semi.

P.P.S. daca incepi reorganizarea arsenalului ... nu uita ca vreau ARGO inapoi :D ;;)


:)) :)) Ti-l dau inapoi...cu Pitbull sau XPS2 pe el,nu merg pe dublu expres... :mrgreen:
Mi se pare mult mai ergonomica siguranta clasica...la semi sau la orice altceva fara siguranta la degetul mare mi-e peste mana...din motivul asta am tradat si Remingtonul 870,mi-am luat un Mossberg Marine...e buna o pompa la casa omului. :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde gunsmith pe 19 Oct 2015, 16:40

Expresul din vis, in mod sigur este o descriere a Verney Carronului mai putin patul de plastic asa cum spunea si Vio. Referitor la partea cu convergenta, acesta se poate regla in ambele sensuri fara a fi legata cu sarma, dar producatorul recomanda sa fie facuta in fabrica in functie de sistemul de ochire si de pozitionarea acestuia. La celelalte marci propuse nu pot spune decat ca la Blaser si Merkel comentariile sunt de prisos, poate pretul, despre Marocchi nu stiu mare lucru, insa despre Haenel pot sa spun ca 4 ani am fost importatori pentru produsele lor in Romania si nu recomand, sper sa-si fi schimbat intre timp abordarea fata de clienti lor din Europa de est.
Ps. acciza masiiiiii !!!!!
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 19 Oct 2015, 17:45

Am sarit intentionat o serie de "italience" sau "spanioloaice" sau "austriece" cu preturi destul de piperate, venite de la producatori cunoscuti si vestiti si care s-ar putea sa traga bine dar folosesc metoda veche a tevilor sudate .... tot ce am incercat in acest stil, chiar si cu numai o teava de glont, s-a dovedit a fi foarte sau foarte-foarte influentabil de incalzirea tevilor inegal ... normal ca in rau. Devine un cosmar sa gasesti munitia, sa reglezi un sistem de ochire, etc.
O singura data am zis ca-i buna una cu tevi sudate ... era o puscuta de vis in 470 NE. Am zis ca la 30-45 lei cartusul n-o sa trag in veci la cartoane .... :ymdevil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 20 Oct 2015, 10:08

Se poate cere unui producator serios ca tevile sa fie perfect paralele?
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 12:32

Exista o singura problema: chiar cele mai bune tevi posibil si in cel mai permisiv calibru cunoscut trag proiectile de diferite feluri si incarcate de fabricanti diferiti in locuri diferite pe tinta la 100 m. Diferentele pot fi de 2-3 cm dar si de 20 cm. Asa cum la o arma cu singura teava ajustezi discret din turete odata munitia de reglaj schimbata tot asa-i si cand ai doua tevi.
Doua sau chiar trei tevi se pot suda perfect paralel, aliniate cu laser dar proiectilele trimise de ele vor fi in cate o alta directie.
Cu un pic de vreme in urma am urmarit procesul productiei unei arme cu trei tevi de glont in 8x57 JRS ... prin poze trimise de fabricant stapanului armei. A fost nevoie de 2 luni si 6-7 relipiri de tevi ca aceastea sa trimita proiectilele pe directii "paralele" (in masura in care parabolele sunt paralele) cu un singur fel de munitie, bine ales de stapan ca munitie de folosit. La sosire in tara si reglaj, pe tinta la 50 m cat si pe cea la 100 m pur si simplu lipeai tevile armei pe gaurile lasate de proiectilele marcii respective si puteai trage la 50 m si cu inca vreo doua alte tipuri. (Apropo, arma era acum doua luni la Catrinescu in magazin la vanzare)
Intr-un articol de vreun an am descris procesul reglajului unei S2 in acelasi calibru. La final, atat la 50 cat si la 100 m gloantele soseau pe tinta exact la distanta dintre tevi, practic facand "urechi" cerculetului central de 1" al tintei iar arma a fost incercata pana la 200 m ulterior pastrand aceleasi traiectorii aproximativ paralele (distanta mai mare, grupaje mai deschise, etc.). saptamana trecuta a trecut prin poligon la verificat reglajul si s-a pastrat paralelismul fara probleme dar si aproape neinfluentat de numarul de focuri trase sau ordinea tevilor, etc. - asta e avantajul tevilor complet libere, asa-zise termo-stabile.
In rest, toate armele cu tevi sudate pe care le-am vazut la lucru in poligon incep sa trimita focurile aiurea daca folosesti mai mult o teava si lasi timp prea lung intre focuri. Sunt fabricanti care specifica in carte ca trebuie trase mortis doua focuri in maxim 30-60 sec, cate unul din ambele tevi, atat atunci cand reglezi convergenta cat si atunci cand reglezi luneta. Este o chestie de fizica a dilatarii la caldura a metalelor si a transferului termic pe care n-o poti schimba. Izolarea tevilor e singura care rezolva problema succesiunii focurilor si a cadentei de tragere si de asta mai toate modelele de varf actuale sunt construite termo-stabil.
Mai sunt fabricanti ce pastreaza sina dintre tevi din motive estetice dar sudeaza complet sina doar de o teava, "indulcind" astfel comportamentul si permitand oarece ajustari.

Din aceasta cauza am exclus din start din lista de cautari armele cu tevi sudate ... un coleg de forum s-a muncit mai bine de un an cu un bock cu tevi sudate sa-l faca sa traga cum dorea si tot n-a reusit. Tragand doua focuri in succesiune rapida scotea 4-5 cm la 100 m intre tevi dar tragand doar un foc si peste 5 minute celalalt, distanta crestea la 25 cm.
E posibil ca arme cu tevi groase, in calibre africane sa zicem, sa fie mai putin influentate. E posibil ca unii fabricanti sa fi reusit imperecheri de tevi, aliaje, procedee de unire, bla-bla, care sa le faca mai insensibile dar realitatea cotidiana este ca numai tevile separate, dotate cu un reglaj eficient al convergentei, satisfac necesitatile actuale de tragere, de alegere a munitiei dupa dorinta si de precizie .... la un pret decent.

Punand toate astea cap la cap dar avand in vedere si o limita de pret cat de cat in limite de bun simt, am pastrat in lista mea Haenel, Verney si Marocchi, probabil in ordine inversa a preferintelor.
Verney si Marocchi ma inspira prin mecanica deosebita de super-clasicul Browning, tevile de foarte buna calitate (St.Etienne respectiv Walther-Lothar), lucratura generala foarte buna si posibilitatea usoara de a avea tevi de schimb dupa dorinta.
Marocchi ar fi un pic inainte pentru ca:
- are pat cu obrazar reglabil ca optiune direct din fabrica
- tevile imbracate in carbon arata de mileniul III
- tevi in alte calibre, fie ele lisa sau glont se pot achizitiona separat oricand la Marocchi pe cand Verney recomanda trecerea armei pe la fabricant pentru eventuale ajustari fine - vine perfect cand vine in set din fabrica dar e posibil sa trebuiasca ajustat cateva sutimi daca iei o teava ulterior
- reglajul convergentei la Verney este recomandat de fabricant a fi facut initial in uzina pentru o munitie aleasa apoi vezi ce mai poti scoate personal
- oriunde ar fi fost facute testele si indiferent de modelul de carabina folosit la teste, cele cu tevi Walther-Lothar trag grupaje mai stranse decat orice carabina de serie Verney ... pur si simplu francezii sunt excelenti, aproape imbatabili la tevi lise dar scartaie la ghintuite.
Trebe sa recunosc ca Marocchi imi satisface "setea de nou" ceva mai mult. Oricum, in scurta vreme o sa soseasca cel putin o pereche de tevi pe plaiurile dobrogene si-o sa vedem cat e lauda si cat e realitate.
Mi-as lua un bock Verney cu tevi lise si bascula de aliaj usor pentru ca mi se potriveste perfect si este o arma incredibil de manevrabila si unul cu tevi ghintuite Marocchi #:-s

P.S. pana acum am luat armele cam asa: mi-a sarit in cale, am sarit pe ea. Rar de tot s-a intamplat si sa-mi doresc mortis sa incerc ceva si sa caut in mod special o anume arma. Ei bine, la dublu-expres ma framant de mai bine de un an. Nu am niciun motiv "stiintific" pentru care sa inlocuiesc un dulap de carabine sau chiar R 93-ul cu o arma cu doua tevi de glont dar sincer mi-o doresc ca pe o arma universala, cu care sa pot face tot ce necesita vanatoarea pe care o practic sau as avea de gand, de la soricei la urs trecand prin turturele si tap, schimband tevi si optica pe acelasi pat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde biriuck pe 20 Oct 2015, 12:54

La ce distante te astepti sa tragi cu un dublu-express (arma dedicata de goana) ? :)
Daca tinem cont si de marimea vanatului, daca teava nr 2 le aseaza la 3-5cm la 100 ar trebui sa fie cam suficient pentru porc - urs....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde the_mav pe 20 Oct 2015, 13:29

Vio... stii sa rasucesti cutitul! in rana, evident!
nu gasesc lista de preturi de la Elite. vad ca au ambele modele de 612 la ei, dar preturile de tevi combi sau express nu le vad :(
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 20 Oct 2015, 13:47

La Marocchi care ar fi cele mai scurte tevi pentru 8x57??
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde the_mav pe 20 Oct 2015, 14:19

sean scrie:La Marocchi care ar fi cele mai scurte tevi pentru 8x57??

nu sunt sigur...cred ca 66 :? :? :? la Finn
mai e o chestie: express sau combi :? :roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2015, 15:12

Foaret interesant topic, foarte bine venit. dar, in ce calibru?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde EliteHunting pe 20 Oct 2015, 15:35

the_mav scrie:
sean scrie:La Marocchi care ar fi cele mai scurte tevi pentru 8x57??

nu sunt sigur...cred ca 66 :? :? :? la Finn
mai e o chestie: express sau combi :? :roll: :?

Tevile la express cat si cele combi au lungimea de 60cm, iar preturile ca tevi de schimb sunt aprox. 6000 lei pentru express, indiferent de calibru si aprox. 4500 lei pentru combo si sunt pefect interschimbabile pentru orice Marocchi 612 fara nici un fel de ajustari. Exista si tevi lise de schimb de 71cm si 76cm, in functie de configuratia initiala se poate opta si pentru acestea.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde EliteHunting pe 20 Oct 2015, 15:37

pipabh scrie:Foaret interesant topic, foarte bine venit. dar, in ce calibru?

Calibrele le gasiti aici http://marocchiguns.com/products/finn612/
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 16:59

Acum aproape 40 de ani, armurieri germani, austrieci, francezi, etc. s-au asezat la discutii serioase si-au batut palma ca o arma cu mai multe tevi de glont trebuie sa bage doua serii de boabe in succesiune rapida in 5 cm la 50 m altfel nu-i buna si acesta ar fi standardul.
Ultimii zece ani au adus mari schimbari in precizia armelor careba devenit practic de neimaginat pentru bunicii nostri. Orice arma pomenita in ultimii ani e in stare sa scoata sub fatidicul MOA ... aproape orice. Precizia s-a rasfrant si asupra armelor cu mai multe tevi si de cel putin 20 de ani ideea ca o asa arma e buna numa in distanta de lisa a fost depasita. Eu am vazut combinatie de tevi 243 si 8*68 pe bock si era capabila de taler la 250 m cu oricare din ele.
Asa ca, daca am tras cu dublu de grupaj la 200 si a iesit ca de bolt, de ce sa nu-mi doresc una care chiar poate?
Doua tevi suprapuse care trag la 100 in 3 cm permit niste combinatii de munitii si traiectorii care nu-s posibile cu o bolt action. Un cartus cu varf mic si iute in teava de jos cu 0 in acelasi loc cu cel de sus are un MRD cu peste 50 m mai departe numa din distanta pana la axa optica aproape dubla. Practic iti poti regla arma sa tragi intre 0 si 150 cu ambele si la 250 cu cea de jos ... fara corectii, evaluari precise de distanta, bla-bla. 250 m este cam ce poti intalni frecvent si posibil de atins cu un reazam mai precar. Asadar esti acoperit pentru orice situatie de panda. Dai jos luneta, pui Docter si faci si goana. Dai jos teava de glont, pui lisa si faci si fazanul sau tragi sa inveti tragaciul ... e mai ceva ca R 8 sau Helix.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde the_mav pe 20 Oct 2015, 17:12

violiv scrie:Acum aproape 40 de ani, armurieri germani, austrieci, francezi, etc. s-au asezat la discutii serioase si-au batut palma ca o arma cu mai multe tevi de glont trebuie sa bage doua serii de boabe in succesiune rapida in 5 cm la 50 m altfel nu-i buna si acesta ar fi standardul.
Ultimii zece ani au adus mari schimbari in precizia armelor careba devenit practic de neimaginat pentru bunicii nostri. Orice arma pomenita in ultimii ani e in stare sa scoata sub fatidicul MOA ... aproape orice. Precizia s-a rasfrant si asupra armelor cu mai multe tevi si de cel putin 20 de ani ideea ca o asa arma e buna numa in distanta de lisa a fost depasita. Eu am vazut combinatie de tevi 243 si 8*68 pe bock si era capabila de taler la 250 m cu oricare din ele.
Asa ca, daca am tras cu dublu de grupaj la 200 si a iesit ca de bolt, de ce sa nu-mi doresc una care chiar poate?
Doua tevi suprapuse care trag la 100 in 3 cm permit niste combinatii de munitii si traiectorii care nu-s posibile cu o bolt action. Un cartus cu varf mic si iute in teava de jos cu 0 in acelasi loc cu cel de sus are un MRD cu peste 50 m mai departe numa din distanta pana la axa optica aproape dubla. Practic iti poti regla arma sa tragi intre 0 si 150 cu ambele si la 250 cu cea de jos ... fara corectii, evaluari precise de distanta, bla-bla. 250 m este cam ce poti intalni frecvent si posibil de atins cu un reazam mai precar. Asadar esti acoperit pentru orice situatie de panda. Dai jos luneta, pui Docter si faci si goana. Dai jos teava de glont, pui lisa si faci si fazanul sau tragi sa inveti tragaciul ... e mai ceva ca R 8 sau Helix.

:ymhug:
sau iei combi si ai si un slug greu puturos si "ineficient".
9+6=15k.... :? 3500 Eur...decent pt aproape 2 arme
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde pipabh pe 20 Oct 2015, 18:26

EliteHunting scrie:
pipabh scrie:Foaret interesant topic, foarte bine venit. dar, in ce calibru?

Calibrele le gasiti aici http://marocchiguns.com/products/finn612/

Scuze , nu am fost foarte explicit atunci cand am pus intrebarea. Dupa multe discutii interesante si informatii utile ma intrebam la ce calibru se gandeste fiecare pentru o eventuala achizitie.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde violiv pe 20 Oct 2015, 21:58

Intre 12 si 20 parca 12 e mai " universal" si chiar daca o bascula dedicata 20 e mai fina pentru expres, in lumina celor spuse mai sus as merge pe 12.
La glont as pastra caracterul si ar fi un 7-8 mm. Pe expres e mai bine cu rama ca sa poti beneficia de un eventual ejector. Fata de 8*57 am o jena nejustificata stiintific asa ca ar fi 7*65, 7,62*54 sau 30 R Blaser.
Rusul are un loc aparte in inima mea si cum Marocchi il are in oferta ... dar nu-s multe cartuse pe piata si bubuie ca tunul.
30 R e nou, potent, elegant pe undeva, exotic ... dar slabut reprezentat si scump
7*65 e foarte bine reprezentat, eficient, ieftin si cel mai usor de tras ... poate ca nu e cel-mai-cel in goana.

Si ca sa nu-mi mai bat capul deloc merg pe bunul si batranul 30-06 ... ar fi a treia arma in acest calibru pe care-l stiu si pe afara si prin maruntaie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde sean pe 21 Oct 2015, 08:27

Astept experienta tevilor high-tech de la Marocchi...cam lungi dupa parerea mea si arma destul de grea la 3,5 kg dar poate ca este bine echilibrata...
Suna bine sa ai un pat si doua randuri de tevi,lise si glont...aici raman Marocchi si Verney...Haenel ramane prima optiune daca voi considera ca nu-mi trebuie tevi lise si daca are ejectoare (pe site zic doar de extractoare).
Prin urmare vreau un dublu expres in 8x57,cu siguranta clasica,ejectoare,doua tragace daca se poate,tevi cat mai scurte,arma cat mai usoara si mai manevrabila,cu maxim un Docter pe ea,strict pentru mistret la goana...nu ma intereseaza gravuri,lemne scumpe si alte asemenea,vreau o arma utilitara.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde EliteHunting pe 21 Oct 2015, 08:39

Marocchi poate fi comandat cu doua tragace si pat cu obrazar, eventual reglabil.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde the_mav pe 21 Oct 2015, 09:14

cam +1 @sean.
doar ca de gustibus -adica ar fi un 9.3x74. si un set de lise. cum s-ar impaca patul cu obrazar cu tevile lise de 76, asta ramane sa vad.
@Elite: aveti un catalog cu preturi? sau macar un pdf mai detaliat, o lista, ceva... :?:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfaturi achizitie dublu expres

Mesajde EliteHunting pe 21 Oct 2015, 09:25

the_mav scrie:cam +1 @sean.
doar ca de gustibus -adica ar fi un 9.3x74. si un set de lise. cum s-ar impaca patul cu obrazar cu tevile lise de 76, asta ramane sa vad.
@Elite: aveti un catalog cu preturi? sau macar un pdf mai detaliat, o lista, ceva... :?:

Preturile sunt pe site-ul nostru http://elitehunting.ro/45-arme-cu-alice
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 46 vizitatori

cron
Publicitate