Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:49

Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 11 Noi 2016, 10:06

Cum spune si titlul, am rugamintea daca se afla printre noi vreun utilizator EXCLUSIV al unuia dintre cele doua modele in calibrul mentionat, sa impartaseasca experienta lui cu arma respectiva.
Multumiri anticipate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde crishunter pe 11 Noi 2016, 20:27

Si eu sunt interesat de experiente cu Sako, daca exista posesori de roughtech in acelasi calibru.
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde catalin1981 pe 12 Noi 2016, 22:16

Nu am , dar si mie imi face cu ochiul ......mai degraba A7.
Daca are numele de Sako pe ea, nu ai cum sa dai gresi. Din ce am vazut trage cel putin la fel de bine ca T3 Super Varmint. Nu-si pun astia numele pe orice pocnitoare.
Arunca o privire si la Browning x bolt varmint . Le cam sufla un pic in ceafa.
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde crishunter pe 13 Noi 2016, 08:45

Personal cred ca Sako Roughtech are niste caracteristici care avantajeaza cal 270 . In alta ordine ,alte marci din categoria varmint nu ofera cal 270 W .
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 11:40

Inteleg ca nu sunt printre noi posesori ai uneia dintre armele mentionate, in calibrul respectiv.... :? pacat.
Doar doritori si/sau interesati de acele combinatii...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde laurul pe 14 Noi 2016, 12:13

Poti sa dai cu banul!
Ambele trag mai bine decat poti tu....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde dudas01 pe 14 Noi 2016, 13:59

Si eu am avut de ales intre cele doua si am ales sako a7 patul mi sa părut mai potrivit pentru mine,usoara,frumușică,trage bine ,inchizator super ,putin mai scumpa ca tikka cu vreo 500-1000 lei dar merită.săptămâna asta sau de black friday va primi si o meopta r2 1-6x :)
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 14:05

laurul scrie:Poti sa dai cu banul!
Ambele trag mai bine decat poti tu....

mda... clar nu esti ocupat azi.
Asta am testat deja si nu-i chiar asa :!: :idea: :!: :!: Trist e ca la noi nu prea ajung...
Pastrez intrebarea/rugamintea, cu multumiri anticipate - daca are cineva unul din modelele respective, un raspuns ar fi apreciat.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 14:41

dudas01 scrie:Si eu am avut de ales intre cele doua si am ales sako a7 patul mi sa părut mai potrivit pentru mine,usoara,frumușică,trage bine ,inchizator super ,putin mai scumpa ca tikka cu vreo 500-1000 lei dar merită.săptămâna asta sau de black friday va primi si o meopta r2 1-6x :)

Banuiesc ca ai ales Roughtech Pro cu teava de 62, daca il ai in 270Win... nu e degeaba mai scumpa ca Tikka, are (multe) plusuri - chiar daca intrebarea mea viza noul model de lite adjustable.
Cat ai stat la comanda pentru ea?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde dudas01 pe 14 Noi 2016, 14:46

O avea pe stoc la huntershop ,expusă în magazin,nu cred că mai au,cal 30-06.Are pat simplu dar arata mai bine ca tikka (parerea mea :) )
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 15:02

dudas01 scrie:O avea pe stoc la huntershop ,expusă în magazin,nu cred că mai au,cal 30-06.Are pat simplu dar arata mai bine ca tikka (parerea mea :) )

Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde laurul pe 14 Noi 2016, 15:26

the_mav scrie:
laurul scrie:Poti sa dai cu banul!
Ambele trag mai bine decat poti tu....

Asta am testat deja si nu-i chiar asa :!: :idea: :!: :!:

Pot sa te ating?! =)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 15:30

laurul scrie:
the_mav scrie:
laurul scrie:Poti sa dai cu banul!
Ambele trag mai bine decat poti tu....

mda... clar nu esti ocupat azi.
Asta am testat deja si nu-i chiar asa :!: :idea: :!: :!: Trist e ca la noi nu prea ajung...
Pastrez intrebarea/rugamintea, cu multumiri anticipate - daca are cineva unul din modelele respective, un raspuns ar fi apreciat.

Pot sa te ating?! =)) =)) =))

poti sa raspunzi la subiect, daca ai una din armele alea.... sau nu.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde dudas01 pe 14 Noi 2016, 16:43

Descrierea ta de sub user spune tot ( oltenia,moldova :) ) .Va doresc o zi bună si traista plina :)
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2016, 17:03

dudas01 scrie:Descrierea ta de sub user spune tot ( oltenia,moldova :) ) .Va doresc o zi bună si traista plina :)

Cand doresti cuiva ce-ti place tie (partea cu traista plina), inseamna ca fie esti degeaba user al forumului asta, fie nu cunosti respectivul adresant (aici iti pot confima ca nu ne cunoastem :idea: :!: :!: :!: :evil: )... vezi ca este si Muntenia acolo, iar explicatia asupra acestor detalii (nu ca te-ar privi sau nici macar interesa) a obtinut-o un drag coleg acum MULTI ani, cand tu nu stiai de unde vin respectivele regiuni sau ce presupuneau acele detalii pentru ca, EVIDENT, nu faceai parte dintre utilizatorii acestui forum.

Ti-am apreciat comentariul, ti-am multumit (chiar anticipat pentru el), dar daca nu iti dai seama ca TIN CA RASPUNSURILE SA FIE EXCLUSIV LA SUBIECT de la posesrii ACELOR 2 arme in RESPECTIVUL calibru, atunci nu ma forta sa schimb si tonul si modalitatea de adresare, ca o pot face instant. Am motivele mele pt care am cerut punctual FIX asta; nu te opreste nimeni sa deschizi ALT topic general, unde sa dezbati ce doresti.
:!: :idea: :idea: :idea: :!: :!: :!: :idea:

Nu de alta, dar cu Laurul ma stiu de ani de zile, cu violiv la fel, cu ambii si cu altii am dezbatut mult inclusiv acest subiect si in privat si uneori public, si SINCER... nu are rost sa intru in disputa cu tine pe un topic pur tehnic, cand sunt ferm convins ca sunt altii mai calificati sa-si dea cu parerea.
Gandeste insa inainte de a deschide gura.
:!: :idea: :idea: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde crishunter pe 14 Noi 2016, 18:35

Roughtech in calibrul din titlu nu cred sa fie pe stoc nicaieri la noi . Eu am intrebat si la Oradea si la Bucuresti si la ambii importatori raspunsul a fost " nu avem " asa ca am comandat la Beretta si am de asteptat cel putin 6 luni deoarece mi s-a spus ca Sako nu are nimic pe stoc . In alta ordine cei de la Oradea le aduc via Ungaria , dar si la ei termenul nu este scurt .
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde dudas01 pe 14 Noi 2016, 19:26

Tehnic pot sa iti spun ca arma are o țeavă,o conductă in care bagi o bucată de fier cu un varf tot de fier care sare după ce glontul este lovit de un cui ( glonț scump aproximativ 12 lei ATENTIE cal 30-06.Practic nu ma pot supăra pe tine ,pe ce scrii ,ardelenii au o vorba ,,doar no să îmi ia boii de la căruța ,, . Am întrebat si eu la huntershop in cat timp îmi aduc o tikka t3 lite cal 30-06 ,raspuns ul primit de la ei a de 6 luni sau mai mult acuma ce sa zic sako a7 roughtech cal 270win n-am dar daca imi amintesc intreb :) ,nu promit.
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde crishunter pe 15 Noi 2016, 20:24

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 26 Apr 2019, 20:28

Ca sa mai inviem topicul, desi nu e in 270W, a ajuns de curand la mine Roughtech Pro, cal.30.06, Stainless.
Dupa parerea mea, este una dintre armele care arata mai bine in realitate decat in pozele de pe site-uri. La un moment dat eram tentat sa iau o T3X Supervarmit (o arma minunata de altfel), si cand am luat-o in mana sentimentul a fost exact inversul celui pe care l-am avut cu Sako , adica parca arata mai bine in poze decat in relitate. Evident este de asteptat diferenta intre calitatea materialelor sintetice dintre Tika si Sako, dar chiar si asa materialul sintetic de la patul acestui Roughtech Pro m-a surprins mai mult decat placut ( este plin pe interior si nu suna a gol ca si plasticul de la tika). Imi place mai mult decat sinteticul de la Sako 85 de exemplu ca si material,avand o textura rugoasa pe exterior data de acei stropi gri-albastrui, chiar daca obrazarul nu este in gen Monte Carlo ca si la Sako 85 Black Bear de ex. Am ajuns la Roughtech Pro, dorindu-mi un SAKO, cu teava cat mai aproape de 60cm (asta are 62 cm) ca si arma putin mai grea decat Tika T3, dar care dupa echipare completa nici sa nu depaseasca 4.5 Kg in cel mai rau scenariu. Roughtect Pro se simte ca o arma foarte inchegata, tapana, solida, plina, sentiment la care contribuie din plin atat scheletul interior al patului cat si teava canelata cu profil mediu. Neavand totusi teava atat de groasa ca Tika T3x supervarmint sau Remington Sendero SF2, de ex., imi pare f bine echilibrata si desi ii simti cele 3,4 kg neechipata, totusi nu ai senzatia ca arma te apara inspre in fata si ca te lasa antebratul daca ramai in epolare timp mai indelungat, senzatie care s-a facut repede simtita la T3x Supervarmint ca sa nu mai zic la Sendero SF2 :-* Poate comparatia nu e cea mai potrivita, insa asta mi-a venit acum cel mai repede rasfoind printre amintirea armelor tinute in mana. Una peste alta, cu monturi si luneta (cel mai probabil Leupold VX6 HD 3-18*50), nu cred ca voi depasi 4,2-4,3Kg maxim, ceea ce e exact in plaja de greutate pe care mi-o doream. Poate unora le va parea o arma grea, dar eu am incercat-o deja cu un Zeiss Conquest si apreciez ca e acolo unde trebuie ca si greutate. Evident sunt si arme mult mai usoare, care cu luneta cu tot se pot incadra cu usurinta in jurul a 3,5kg + -, dar asta e alegerea fiecaruia. Singurul lucru pe care mi l-as mai fi dorit in plus la ea este sa fi avut filet la capatul tevii ptr a putea monta o frana de gura, insa pentru asta ar mai fi trebuit sa astept suficient cat sa mai treaca un sezon de vanatoare, adica pana in Februarie 2020, ceea ce ptr mine a fost de neacceptat, cu atat mai mult cu cat reculul de la 30.06 nu mi-a creat niciodata probleme niic macar din arme mult mai usoare, iar un filet se poate face si ulterior daca chiar va fi nevoie. Pe masura ce o voi echipa si voi cauta o munitie potrivita, mai vedem de ce este in stare. Am in plan sa incerc ca muinitie HORNADY ELD-X Precision Hunter 178 gr, ceva A-MAx, SAKO ARROWHEAD II 180 Gr, FEDERAN Trophy Bonded Tip 180 Gr., FEDERAL BERGER Hybrid Hunter 168 Gr. poate si ceva Gold Medal SMK, daca voi gasi pe undeva si bineinteles NORMA si RWS din a caror gama va rog pe voi cei care le cunoasteti mai bine sa recomandati ceea ce credeti ca ar merge bine si constant.

Imagine
Imagine

P.S.: Am postat la acest topic fiind deja vorba de Roughtech Pro, chiar daca in alt calibru, fara intentia de-a polua sau deturna topicul deschis de "the_mav". Daca se considera necesar poate fi deschis un topic nou dedicat acestui model de arma
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 05 Mai 2019, 10:49

SAKO A7 Roughtech Pro
LEUPOLD VX6 HD 3-18*50
Inele aliaj aluminiu TIER ONE 30mm Medium, inaltime 26mm
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
In instructiunile lunetei este mentionat: "Secure the scope in the ringhs with 28 in-lbs, of torque"
Pe inele este mentionat de asemenea cuplul de strangere: 2nm ptr surubuile de la jumatatea inelelor si 4 nm pentru surubul de prindere al inelelor pe baza ( desi pe site-ul producatorului la instructiunile de montaj este mentionat 6 nm cuplu recomandat de strangere pe baze).
Sa inteleg ca acei 28 in-lbs recomandati ptr luneta or fi maximul cat poate suporta tubul sau optimul de siguranta ptr fixare :-\ Intrucat asta inseamna cam 3,16 nm ma gandesc totusi sa nu strang atat, in moment ce pe inele este mentionat 2nm, acestea fiind din aluminiu nu din otel. Voi ce parere aveti :?:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 14 Iun 2019, 22:34

Astazi pe o vreme torida, in jur de 35 grade daca nu ceva mai bine, am avut primul contact cu SAKO Roughtech Pro. 30-06. Am avut intentia sa incerc 4 tipuri de munitie, am tras totusi 3 si mi-a fost repede clar ca trebuie sa ma hotarasc la maxim 2 pe care sa le incerc, intrucat era atat de cald, teava s-a incins rapid si a durat o vesnicie sa se mai si raceasca. Intrucat din cauza temperaturii ridicate a fost nevoie de pauze mai lungi intre serii, timpul avut la dispozitie nu mi-a permis sa trag mai mult de 25 cartuse. Am inceput cu SAKO Arrowhead II la care insa am renuntat destul de rapid intrucat nu parea sa vrea sa se imprieteneasca cu teava. Am continuat apoi cu serii de 3 si 5 focuri cu HORNADY 178 gr. ELD-X Precision Hunter si cu WINCHESTER 180 gr. Ballistic Silvertip. Am constatat ca la rece ambele au marcat primele doua focuri in aceeasi gaura. Zero a fost atat de apropiat intre aceste 2 munitii incat parea ca pot fi trase ambele cu acelasi reglaj. Pe masura ce teava se incalzea a vazut ca Hornady incepe sa largeasca multisor grupajul pe cand Winchester s-a comportat mult mai bine cu variatii mai mici intre proiectilele trase din teava rece vs calda (fierbinte chiar).

Cam asta a iesit azi, cu Winchester Ballistic Silvertip 180 gr, in conditiile date :

Imagine
Imagine
Imagine
Grupajul de mai sus din tinta portocalie l-am calculat la 0.665 MOA

Imagine
Grupajul din tinta neagra a fost de 0,515 MOA la 3 focuri dupa al patrulea a ajuns la 0,893 MOA, iar in final a sfarsit la 1,23 MOA. Acum, cat a fost din mana mea, cat a fost ca urmare a temperaturii de aprox 35 grade, nu pot spune, desi as lua serios in calcul prima varianta. Una peste alta nu ced ca e rau tare pentru prima tragere cu arma asta, desi am ramas putin gandit dupa grupajul de 5. Din acest motiv vreau sa mai fac o tragere intr-o zi cu o temperatura mai normala totusi, cu aceleasi doua Ballistic Silvertip si Precision Hunter, intrucat sunt convins ca arma ar trebui sa poata mai bine decat am reusit eu astazi.
Ambele tinte au diametrul total exterior de 2". Cea portocalie are patratul din mijloc cu latura de 1,2mm, iar cea neagra are punctul rosu de 6mm, primul cerc cu diametrul de 1", al doilea cerc cu diametrul de 2" iar exteriorul de 3". Nu stiu daca sunt cele mai potrivite tinte pentru reglaj la 100 metri, dar astea le am.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde Zeres Ciprian pe 15 Iun 2019, 06:18

Listeaza tinte de pe site-ul rws. Mie mi se par destepte.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde pipabh pe 15 Iun 2019, 12:10

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde mexx20_ro pe 16 Iun 2019, 10:01

pipabh scrie:https://www.targetz.com/targets01.htm

ce vrei! cate vrei!

+1
Vezi ca aici gasesti modele care te ajuta la o ochire corecta. Alege in functie de tipul reticului tau. Spor la tras! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde DART pe 17 Iun 2019, 17:42

@adisan77ro

Felicitari pt. combinatie,este una f. buna si una f.aratoasa.

Ai tras f.bine...

Imagine

...tinand cont ca acest calibru este un magnum "nedeclarat", ai tras fara un obrazar potrivit si fara frana de gura...pune toate astea si ajungi sub valoarea grupului masurat mai sus !

Nu ai ne-ai spus din ce pozitie si ce sprijin ai tras!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 17 Iun 2019, 21:24

Frana de gura mi-am dorit si eu sa fi avut inca de la bun inceput, mai cu seama ca exista si posibilitatea sa vina cu ea inclusa. Insa un termen de livrare de inca 8 luni de zile nu am dorit sa imi asum, asa incat am luat asta , fiind oricum si singura existenta in stoc in tara. La un moment dat,daca chiar ii voi simti lipsa,o sa ii fac un filet si ii comand si o frana de gura. Arma a fost gandita ca si arma de vanatoare pentru panda la vanat mediu si mare si cu posibilitatea de a incerca si long range atunci cand ai chef de joaca. Acesta este motivul ptr care incerc sa o reglez cu munitii ce au proiectile cu C.B. mai mare de .500 (Winchester Ballistic Silvertip BC.507, Hornady Precision Hunter ELD-X B.C. .552,SakoArrowhead II B.C. .520 s.a.). Am inteles ca in toamna o sa ajunga la Arrow si Norma Bondstrike Extreme, 180 gr. B.C. .615. Poate ca nu este cel mai potrivit calibru ptr incercat de tras long range, dar magnum nu am vrut si fiind oricum o arma prioritar ptr panda, am ales 30.06 inaintea lui .308

Revenind la intrebarea ta, in poligon am tras din pozitia sezand la masa de reglaj, cu sprijin anterior si posterior pe saculet, cu mentiunea ca cel pe care am sprijinit patul, nu il simteam prea potrivit si a fost nevoie sa fixez suplimentar cu mana stanga patul armei in umar. Sunt de acord ca un obrazar suplimentar m-ar ajuta in poligon. Ideea e chiar buna, asa ca iau in calcul un obrazar suplimentar de gel pe care sa il folosesc in poligon L-)
Data urmatoare o sa aleg ptr poligon o zi, daca nu mai racoroasa, cel putin nu asa fierbinte si o sa incerc sa trag mai inspre dimineata. Poate ar trebui sa fac si pauza ceva mai mare intre focuri. Au fost situatii in care primele doua focuri au mers in aceeasi gaura iar apoi la urmatorul foc executat dupa aprox 20-30 secunde maxim, a fost dezamagitor.
O sa listez ceva tinte ptr reglaj sugerate de baieti mai sus, iar apoi ptr tras am cateva tinte dinastea portocalii, care imi plac intrucat sunt f vizibile cu dimensiuni mai mici:tinte de 2" cu punct central negru de 0,35" si unele de 1" cu punct central negru de 1/4 " Astea ultimele sunt cam extreme si au diametrul exterior de 1", exact cat o moneda de 50 bani. Daca voi putea trage la ele, atunci ma declar multumit :-j
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde drflorea pe 18 Iun 2019, 11:09

Sa o stapanesti sanatos. Arata, si trage foarte bine. :ymapplause:
Nu esti primul care constata o precizie mediocra la Sako Arrowhead.
Am patit si eu la CZ, si imi amintesc ca au mai scris si alti colegi.

...tinand cont ca acest calibru este un magnum "nedeclarat"
:?:

30.06 este un cartus incadrat in clasa medie. Poate doar cei care incarca cartuse, sa-l poata duce spre zona de magnum.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde DART pe 18 Iun 2019, 11:26

drflorea scrie:Sa o stapanesti sanatos. Arata, si trage foarte bine. :ymapplause:
Nu esti primul care constata o precizie mediocra la Sako Arrowhead.
Am patit si eu la CZ, si imi amintesc ca au mai scris si alti colegi.

...tinand cont ca acest calibru este un magnum "nedeclarat"
:?:

30.06 este un cartus incadrat in clasa medie. Poate doar cei care incarca cartuse, sa-l poata duce spre zona de magnum.




Lasati incadrarea si comparati .30 06 cu 7mmRM scriptic si in poligon,la majoritatea producatorilor maximumum de energie de la .30 06(cu ceva peste 4000 J) este minimul de la 7mmRM... va spun asta ca cineva care a tras din aceste calibre f. multa munitie.Asa ca daca cautati si experimentati veti vedea ca afirmatia mea isi are locul.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde radubichis pe 18 Iun 2019, 11:32

adisan77ro scrie:Astazi pe o vreme torida, in jur de 35 grade daca nu ceva mai bine, am avut primul contact cu SAKO Roughtech Pro. 30-06. Am avut intentia sa incerc 4 tipuri de munitie, am tras totusi 3 si mi-a fost repede clar ca trebuie sa ma hotarasc la maxim 2 pe care sa le incerc, intrucat era atat de cald, teava s-a incins rapid si a durat o vesnicie sa se mai si raceasca. Intrucat din cauza temperaturii ridicate a fost nevoie de pauze mai lungi intre serii, timpul avut la dispozitie nu mi-a permis sa trag mai mult de 25 cartuse. Am inceput cu SAKO Arrowhead II la care insa am renuntat destul de rapid intrucat nu parea sa vrea sa se imprieteneasca cu teava. Am continuat apoi cu serii de 3 si 5 focuri cu HORNADY 178 gr. ELD-X Precision Hunter si cu WINCHESTER 180 gr. Ballistic Silvertip. Am constatat ca la rece ambele au marcat primele doua focuri in aceeasi gaura. Zero a fost atat de apropiat intre aceste 2 munitii incat parea ca pot fi trase ambele cu acelasi reglaj. Pe masura ce teava se incalzea a vazut ca Hornady incepe sa largeasca multisor grupajul pe cand Winchester s-a comportat mult mai bine cu variatii mai mici intre proiectilele trase din teava rece vs calda (fierbinte chiar).

Ca sa racesc teava cit mai repede folosesc o pompa de umflat saltele pneumatce. Ii atasez un furtun ,pe care-l bag in camera cartusului .Leg pompa la 12v si ii dau aer cit cuprinde Incearca ! ;)
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde DART pe 18 Iun 2019, 11:36

Pe bune Radule !?
Asa faci !!! :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate