Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:17

winchester sxr vulcan sau browning bar

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde katlin pe 15 Noi 2016, 17:35

Salutari tuturor! Ajutati va rog un coleg nepriceput...


Am de ales dintre cele doua din titlu in calibrul 300wm, la browning sunt 3 modele, BAR 2 SAFARI BOSS, BAR STEEL AFFUT si cel cu pat compozit.

Vulcan cca 5300lei iar celelalte se invart la 6-7000 lei. Din ce am mai citit recenzii s-ar parea sa sara din schema vulcanul si raman cele de la browning. Intrebarea e la care sa ma opresc?

Sau alta recomandare? Dar sa fie undeva prin tara, in maxim o saptamana vreau sa o achizitionez.

Multam fain de ajutor!
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde violiv pe 15 Noi 2016, 18:07

Uita Winchester.
Dupa cum cred ca ai aflat deja lui 300 wm ii trebe teava lunga, altfel nu obtii decat flacara si zgomot.
Lunga inseamna minim 56 cm. Din teava de 50 e doar un 30-06.
La fel, 300 wm e foarte bine servit de o frana de gura, adica sistemul Boss. Reduce reculul semnificativ, creste precizia armei dar si a tragatorului.

Una peste alta dau o singura problema - scade manevrabilitatea armei. Varianta mai veche, cu Boss e o bijuterie dar e lunga si grea ... cam incomoda in goana daca nu ai macar 1,82 m si 85 kg antrenate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde katlin pe 15 Noi 2016, 18:19

Mersi, atunci cred ca va ramane asta: http://www.arw.ro/carabine-semiautomate ... oss-300wm/

Trecem la urmatorul pas...luneta. Sa o pot folosi la goana dar si o panda la 200-300m.
1.5x?x? sa fie?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde bogus pe 15 Noi 2016, 19:16

wow ce grea e, 3,85kg goala goluta, pai asta cu montura, luneta, munitie si curea depaseste lejer la 5kg
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde catalin1981 pe 15 Noi 2016, 20:10

mai mult pt goana 1-4/5/6x.
mai spre ce vrei tu 1.5-6/8/10x etc

si acum depinde cati bani ai pentru luneta si monturi , dar arunca un ochi la Delta ,Zeiss Conquest DL , IOR Trident / Pitbull si altele, Nikon Monarch , Vortex etc. Ordinea este aleatoare .
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde violiv pe 15 Noi 2016, 21:28

Modelul are teava utila 56 cm la care se adauga Boss ... e un compromis OK.
Masa este insa marisoara. Pentru goana e de preferat un Docter. Separat o luneta de panda decenta. Ia-o incetisor si iesi mai bine decat cu o "universala" .
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde katlin pe 16 Noi 2016, 07:33

La .243 am un 4x18x50 si mai mult de x6 nu am folosit, a fost deajuns. Cum spune colegul 1-6 cred ca e ok. Care e diferenta intre o iesire de 24 si una de 42 de exemplu? Captarea de lumina mai multa ptr. 42 banuiesc...

Ca sa pun cum spune Vio ar insemna o prindere pivotanta. Personal nu agreez, cred ca apar mici diferente de reglaj la montare-demontare. Inclin spre o prindere sanatoasa si pa. Daca pun pe 1 la o luneta 1-4x24 nu ar fi cam la fel cu un Docter? Ocazie sa ma uit prin una si alta n-am avut sa am o parere, de asta intreb.

Cu Boss si o greutate mai maricica a armei cred ca voi gestiona mai bine reculul, daca in urma cu un an nu-mi faceam pb ca aveam suta de kile amu sunt pe la 65 si ma cam bate vantu :D
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mexx20_ro pe 16 Noi 2016, 08:06

Pt ce vrei tu si la greutatea ta iti recomand BAR cu teava de 51 cm si maxim 30-06. Nu este usor nici la 100 kg sa gestionezi 5 kg de arma cu teava de 61 cm. 300 m sunt mult mai accesibili cu o arma pe care o poti stapani si manevra decent. 300 wm daca il tragi din semi fara frana de gura/sistem Boss nu este usor de imblanzit daca nu ai un anumit antrenament si o anumita conformatie.
Ramai pe un 30-06 si incearca un Norma Oryx de 13 grame pt goana si incearca-l si pt distanta...o sa ramai surprins de ce si cum poate. ;)
Spor la cumparaturi si alege intelept! B-)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde pipabh pe 16 Noi 2016, 09:09

mexx20_ro scrie:Pt ce vrei tu si la greutatea ta iti recomand BAR cu teava de 51 cm si maxim 30-06. Nu este usor nici la 100 kg sa gestionezi 5 kg de arma cu teava de 61 cm. 300 m sunt mult mai accesibili cu o arma pe care o poti stapani si manevra decent. 300 wm daca il tragi din semi fara frana de gura/sistem Boss nu este usor de imblanzit daca nu ai un anumit antrenament si o anumita conformatie.
Ramai pe un 30-06 si incearca un Norma Oryx de 13 grame pt goana si incearca-l si pt distanta...o sa ramai surprins de ce si cum poate. ;)
Spor la cumparaturi si alege intelept! B-)

Dupa cum ne-a precizat colegul arma e cu sistem Boss!! Iar la 300 m (daca o fi si o fi sa traga vreodata!) nu poti compara 30.06 cu 300WM , mai cu seama ca ai recomandat un cartus greu 13g!
Singura problema si nu mare , zic eu, acesta fiind motivul pt care am renuntat la 300WM, este greutatea! Atat si nimic mai mult in cazul armei prezentate.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2016, 09:36

Arma este buna-buna. La un moment dat 3 vanatori din grupa au cumparat-o in acelasi timp ( in acelasi calibru 300 WM). Senzatie de arma bine facuta, robusta, precisa.
Prima data cand am tras cu ea ma asteptam la un recul zdravan, insa surpriza, masa mare ( este grea cu draci) si sistemul Boss au facut ca reculul sa fie unul practic de neluat in seama.
Problema o reprezinta bubuitura, daca vanatorul si cei de pe langa el nu poarta casti este nasol rau. Eu dupa cateva focuri am capatat o migrena in toata regula si nu am fost singurul, multi aflati langa arma in momentul tragerii au acuzat senzatii nu tocmai placute. Si asta nu doar o data, de cate ori trageam cu ea de atatea ori aveam dureri de cap, in plus trepideaza pamantul sub picioare la propriu.
Din trei doar unul mai are arma, ceilalti doi nu s-au acomodat cu ele de niciun fel. Una dintre cauze a fost tocmai masa mare a armei ( cu montura si luneta depaseste 5 kg), era foarte greu sa traga din mana, le bataiau zgaibaracele mai ceva ca la betivi, trebuie sa ai forta taica pentru a putea tinti cum trebuie. Practic fara un suport solid, greu sa poti plasa glontul acolo unde trebuie.
Pentru panda mai este cum mai este, un suport bun niste casti si merge, dar pentru goana nu este o alegere prea inspirata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde katlin pe 16 Noi 2016, 09:58

M-ai sucit vulpoiule la 180 de grade, cam am pb si eu cu capu la bubuieli serioase.
Aproape de fiecare data cand iau ceva ma coiesc 100 ani si nu iau ce trebuie.

Daca 300 asta e asa naravas ce alt calibru sau arma ar avea puterea si precizia sa puna jos de ex un porc la 2-300m?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde pipabh pe 16 Noi 2016, 10:14

katlin scrie:M-ai sucit vulpoiule la 180 de grade, cam am pb si eu cu capu la bubuieli serioase.
Aproape de fiecare data cand iau ceva ma coiesc 100 ani si nu iau ce trebuie.

Daca 300 asta e asa naravas ce alt calibru sau arma ar avea puterea si precizia sa puna jos de ex un porc la 2-300m?

La 200-300 m un calibru magnum ( 300WM ) e cam greu de depasit!! Dar , te-ai intrebat de cate ori vei avea ocazia sa tragi la o asemenea distanta? La goana nu cred ca vei avea ocazia sa tragi vreodata! La panda sau dibuit ai oportunitatea sa tragi la asemenea distante doar de cateva ori. Poligoane , la noi pentru 300 m foarte putine.
Calibrul este unul foarte bun, singura problema e greutatea armelor. Atat si nimic altceva.
Reculul si zgomotul sunt de suportat, te obisnuiesti cu el daca si arma e corespunzatoare: daca vei avea o arma de 3-3,2 kg nu cred ca-ti va face placere sa tragi cu ea si mai mult fara o teava de dimensiuni "normale" pentru 300WM nu are rost sa-ti iei calibrul.
Acum, tu decizi, e un calibru super. :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde ventura pe 16 Noi 2016, 14:33

katlin scrie:M-ai sucit vulpoiule la 180 de grade, cam am pb si eu cu capu la bubuieli serioase.
Aproape de fiecare data cand iau ceva ma coiesc 100 ani si nu iau ce trebuie.

Daca 300 asta e asa naravas ce alt calibru sau arma ar avea puterea si precizia sa puna jos de ex un porc la 2-300m?


270, 30-06, 8X57, 9.3

Si chiar mai mici daca vorbim strict de panda, dar fiindca tragi si la goana... astea de sus merg.
Probabil 30-06 sau 9.3 as alege in locul tau.
Multe varfuri, multe gramaje...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde violiv pe 16 Noi 2016, 17:44

Daca tot esti chitit pe BAR, una de plastic, cu teava de 50 cm din variantele mai noi, te-ar avantaja. Reculul chiar cu 13-14 g este rezonabil, armele sint infinit mai usoare si mai manevrabile si calibrul isi face treaba perfect. 300 m sint atat de departe in realitate incat este extrem de rar sa ajungi sa poti trage in teren la distanta asta si in doar 0,01 procente la porc la panda. Si am vazut ca sint ceva promotii la arrow...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mariusk pe 16 Noi 2016, 17:48

Browning Bar cal 3006 este suficient pt orice vinat din tara noastra.Are destula energie si la 300 de m.Cit despre luneta:cifra din fata cit mai mica iar cea din spate cit mai mare.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde bogus pe 16 Noi 2016, 17:50

Acum asa ca un fost utilizator care plac si am placut mult Argo Benelli Comfortech stau si ma intreb de ce nu iei in calcul si arma asta? Eu unul nu as fi schimbat-o cu BAR pt nimic in lume, patul Comfortech reduce reculul considerabil fara sa mai ai nevoie de o frana de gura si implicit de greutati suplimentare. Daca bine tine minte a mea in 9.3 cu cu toate pe ea avea in jur de 4.2-4.3kg, cu teava de 56
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mexx20_ro pe 16 Noi 2016, 18:41

pipabh scrie:
mexx20_ro scrie:Pt ce vrei tu si la greutatea ta iti recomand BAR cu teava de 51 cm si maxim 30-06. Nu este usor nici la 100 kg sa gestionezi 5 kg de arma cu teava de 61 cm. 300 m sunt mult mai accesibili cu o arma pe care o poti stapani si manevra decent. 300 wm daca il tragi din semi fara frana de gura/sistem Boss nu este usor de imblanzit daca nu ai un anumit antrenament si o anumita conformatie.
Ramai pe un 30-06 si incearca un Norma Oryx de 13 grame pt goana si incearca-l si pt distanta...o sa ramai surprins de ce si cum poate. ;)
Spor la cumparaturi si alege intelept! B-)

Dupa cum ne-a precizat colegul arma e cu sistem Boss!! Iar la 300 m (daca o fi si o fi sa traga vreodata!) nu poti compara 30.06 cu 300WM , mai cu seama ca ai recomandat un cartus greu 13g!
Singura problema si nu mare , zic eu, acesta fiind motivul pt care am renuntat la 300WM, este greutatea! Atat si nimic mai mult in cazul armei prezentate.

La 300 m poti compara linistit 30-06 cu 300 wm atat la 13 grame cat si la 11,7 grame. Primul este mai usor de tras de o persoana care joaca la categoria pana(musca) si din ce se vede nu are foarta multa experienta. Da, 300 wm are mai multa energie si incepe sa-si arata valoarea incepand cu aceasta distanta, dar diferentele in materie de putere de stopare (K.O index) sunt mici comparativ cu diferentele de precizie care ar putea rezulta din stapanirea unei arme mai usor de manevrat/gestionat in situatii reale intalnite la vanatoare.
Nu stiu cum vi se pare voua o rafala de 5 focuri trase din semi in 300 wm cu frana de gura, dar va asigur ca sunt extrem de putine persoane care pot suporta o astfel de herghelie de decibeli.
Acum, pe de alta parte, daca facem referire si la faptul ca omul o va folosi mult si la goana, eu pariez oricand pe un 30-06 de 13 grame (sau un 9.3x62 de18,5 grame) in detrimentul unui glont vitezist desi si eu am avut 300 wm si il credeam un calibru superb...superb il cred si in continuare, dar nu ca si calibru universal sau tras din semi, ci exclusiv pt arma de panda si exclusiv in anumite zone acolo unde este musai sa tragi 200-500 m....iar astfel de zone sunt destul de putine in tara noastra.

Cand esti la prima semi cu glont, primul instinct este sa iti cumperi un magnum , un incarcator de 5 boabe sau 10 si sa pui o luneta universala gen 1.5-6/8/9 etc. Dupa o anumita perioada si anumite patanii/ratari si eventuale blocaje, o sa incepi sa apreciezi armele fiabile gen bolt action + sisteme optice dedicate gen holo sight pt goana si luneta de panda pt panda/dibuit. Ei bine, din punctul meu de vedere, de acolo incepe distractia si lunga perioada in care vei petrece mult timp in poligon testand orice poti sau orice poti incerca prin intermediul prietenilor sau cunostintelor. Dupa ce vei trece si de aceasta noua etapa, iti vei alege si eventual cumpara arma si optica dorita si vei incepe cu adevarat sa simti arma... si cu siguranta vei putea avea multe satisfactii la vanatoare, iar cu timpul si experienta/siguranta castigata, te vei bucura si de vanatoarea selectiva si calitativa care iti poate aduce satisfactii enorme chiar si atunci cand nu ai puscat cel mai mare vier/tap, ci atunci cand ai facut o selectie corecta intr-un anumit grup de capriori sau atunci cand ai ales mistretul potrivit in acea zi norocoasa cand o iesit turma de 20 mistreti fix prin standul in care erai tu. 8)
Iti doresc sa alegi intelept si sa te bucuri de alegerea facuta, oricare ar fi aceasta!!! ;) :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mariusk pe 16 Noi 2016, 19:44

Incet,incet domnu Andrei ,ajungi la vorbele mele.... :D
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mexx20_ro pe 16 Noi 2016, 20:34

mariusk scrie:Incet,incet domnu Andrei ,ajungi la vorbele mele.... :D

Mereu am fost de acord cu tine...in multe privinte, dar pana m-am convins pe pielea mea, o mai trecut o vreme. :wink:
Respecte morosene! :) ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mariusk pe 16 Noi 2016, 20:51

Referitor la titlul topicului,am avut doua Vulcane,amindoua in 3006 si am reglat lunete pe vreo 30 de Bar-uri,daca nu mai multe...Precizie la fel,un minus pt Vulcan la capitolul lemn,mai precis la ulucul foarte subtire.Despre Bar am numai cuvinte de lauda.Stiu vreo 15 care nu au fost curatate cu anii si trag sub moa.Despre Argo nu am aceleasi cuvinte de lauda_stiu vreo doua care se blocheaza constant.Cit despre calibru-_decit un magnum ,mai bine un 9,3.
Andrei,am glumit...Este foarte bine ca ai parcurs toate etapele,de la 300wm si pina la 9,3.Presimt ca urmeaza un 308 si gata.... :D
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde EliteHunting pe 16 Noi 2016, 21:11

Vulkan-ul este un Browning neterminat, dar bineînțeles mai ieftin.
Sunt si Browning care se blochează câteodată din diverse motive, Benelli însă are avantajul unei curățari mult mai facile fără scule sau deplasare neapărat la un armurier.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mariusk pe 16 Noi 2016, 21:24

Probabil ca sunt si Bar-uri care se blocheaza...Eu inca nu am auzit de niciunul.Vinez saptaminal cu o grupa de vinatoare unde sunt 20 de Bar-uri.Sunt si 2 Argo.Sunt de vinzare ,la preturi modice.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde katlin pe 16 Noi 2016, 21:48

9.3 cum zvarle din copite fata de 300? Sau e mai dulce la urechi-umar?

Maine ma duc sa dau comanda si tot nu stiu ce vreau...

.243 care-l am imi pare apropiat cat de cat de 30-06 de asta nu-l iau in calcul, as vrea ceva peste sa completez cat de cat plaja. Da' stiu ca m-ati speriat cu 300 asta.

Cum bine spune colegul mexx, sa aleg cu intelepciune da de unde :ympray:
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde AXP pe 16 Noi 2016, 21:50

Am avut Argo in 300WM, am tras cu ea cca 90-100 de cartuse, nu mi s-a blocat niciodata, ..., am renuntat la calibru, pentru gustul meu prea galagios, prea "over-kill" pentru zona si distantele uzuale unde vanez eu, munte, ... o arma usor de intretinut, destul de simpla demontarea-remontarea, nu necesita abilitati tehnice foarte mari, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde dco pe 16 Noi 2016, 22:17

Am avut Argo în 30-06, acum am Bar Longtrac în 9,3. Eu as merge pe aceasta varianta 2, prefer și calibru și marca. Diferența mare ca și recul nu este, fiind semiautomata se cunoaște (am tras recent și cu Blaser 9,3 și e mai dur) dar eu sunt mai mulțumit de cum se comporta 9,3.

Succes!
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde AXP pe 16 Noi 2016, 22:25

9,3x62 este perechea perfecta pentru 243, il completeaza excelent. In 9,3x62 se gasesc o gama variata de cartuse cu gloante de diferite tipuri si o gama foarte larga de gramaje de cca 8g pana pe la 22g, iar partea buna este ca gasesti usor la modul uzual gramaje de 12g; 15g; 16g; 18-19g; 21g; varfuri constructii diferite de la cupru pana la clasice de plumb camasuite cu cupru sau tombac, ..., unele acoperite cu nichel, ..., unele expandabile, altele cu fragmentare, ..., pentru toate preferintele
Daca vrei semi, ..., consultate si cu @violiv, sunt armele lui preferate, ..., si are o vasta experienta, ... daca nu ma insel, si-a achizitionat un Haenel SLB 2000 in 9,3x62, ..., poate ne impartaseste si din experienta sa cu aceasta arma, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde violiv pe 17 Noi 2016, 08:40

Am inteles printre randuri ca ai vrea arma noua.
Ca si completare la ce-au scris mai sus colegii apropo de framantarile ce urmeaza primei carabine .... au uitat sa precizeze finalul: in 5-6 sezoane ajungi la Blaser :D :ymhug: Asa ca, nu-i pacat sa nu pornesti de la inceput exact cu ce trebuie?
Este la vanzare un R 8 Profi in 30-06 cu 2100 E pret cerut, foarte probabil negociabil un picusor. Da, e drept ca 2000 E inseamna un pic mai mult decat 6-7000 lei cat e pretul unei semi dar orice teava ulterioara e mai ieftina decat o carabina decenta, poti vinde si 243-ul .... iar 30-06 chiar poate face multe.

Cat despre Haenell .... eu sint bolnav semi. Mi-e greu sa-ti spun iute cate am avut si chiar cate am acum. Cu tot Blaser din dulap am vrut Haenell pentru ca de asta inca nu avusesem si mai vreau o Argo in 300 wm cu teava lunga :ymblushing:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde mialxx pe 20 Noi 2016, 21:37

Cand esti la prima semi cu glont, primul instinct este sa iti cumperi un magnum , un incarcator de 5 boabe sau 10 si sa pui o luneta universala gen 1.5-6/8/9 etc. Dupa o anumita perioada si anumite patanii/ratari si eventuale blocaje, o sa incepi sa apreciezi armele fiabile gen bolt action

A fost vorba pe aici pe Forum, ca semi sunt interzise la vinatoare cu magazie mai mare de 2 cartuse! Sa schimbat ceva in legislatie ce eu am ratat?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: winchester sxr vulcan sau browning bar

Mesajde Sly_Fox pe 20 Noi 2016, 22:51

La fel, magazie de doua cartuse. Daca te prinde cu din aia de 4 sau 5... :-?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate