Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Iun 2017, 02:17
MLD Guns
MLD Guns

Adaptor pentru atasare bipod

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Adaptor pentru atasare bipod

Mesajde Gabriell pe 21 Apr 2017, 13:38

Pentru a spori siguranta unui foc precis,iau in calcul folosirea unui bipod in anumite situatii de vanatoare.
Cum gama de modele de bipod e muuuult mai bogata in segmentul acelora cu prindere pe baze Weaver si Picatinny,optez si eu pentru o sina Picatinny scurta. Doar ca eu vreau sa montez adaptorul fara interventii invazive (gauri in antepat).
Carabina pe care vreau sa fixez sina adaptoare,are urechiusa clasica pentru curea. E vorba de Steyr Pro Hunter,deci pat sintetic.
Pana acum,din cautarile mele,am gasit doar asta:
Blackhawk swivel stud Picatinny rail adaptor
Si asa se monteaza:
https://www.youtube.com/watch?v=vChKB9adnZg
Aveti cunostinta sa existe si alte variante de acest gen,poate chiar mai bune? Variante care sa respecte principiul de baza,adica montare fara gaurire si zgarierea patului la folosire.

Multumesc anticipat pentru recomandarile bune!
Gabriell
Membru activ

Locaţie: Romania

Re: Adaptor pentru atasare bipod

Mesajde bogus pe 21 Apr 2017, 16:47

Interesant, o astfel de varianta daca s-ar putea monta (nu-mi dau seama cum) pe Blaser R93 m-ar interesa si pe mine.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Mercedes G Wolf 300GD
bogus
Veteran

Locaţie: Cluj Napoca

Re: Adaptor pentru atasare bipod

Mesajde violiv pe 21 Apr 2017, 20:21

Dupa stiinta mea exista modele de bipozi mai buni pentru vanatoare cu prindere direct pe urechiusa decat pe sina.
Sint foarte rari bipozii suficienti de inalti pentru vanatoare care se prind pe sina .... si daca te ascunzi in iarba bipodul nu-ti mai foloseste la nimic.
Harris de la 13 la 26(7) e perfect si merge direct pe urechiusa.

Pentru Blaser sint doua posibilitati:
- montezi o urechiusa pe uluc, ca la armele "normale" ... e cativa lei si cred ca au si la Arrow si prin alte magazine.
- cumperi o "tapa" care inlocuieste urechiusa originala si pe care montezi ori un bipod cu prindere pe respectivul ax, ori o piesa de adaptare la sina weaver si bipod dedicat.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont