Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:26

Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde fratica pe 12 Mai 2017, 20:09

Si ca o scurta completare la cele de mai sus... am unele semne de intrebare legate de argumentele conform carora armele Blaser R8 sau Blaser R93 bat lejer tot ce exista pe piata (inclusiv Sako 85) considerand si problemele destul de grave as zice eu (poate chiar de design) descrise in cele doua topicuri de mai jos:

viewtopic.php?f=73&t=15901

viewtopic.php?f=73&t=12826

Eu unul n-am vazut / auzit de asa ceva, sau ceva asemanator, la Sako de ex...
(Asta cu tot respectul pentru fanii Blaser si detinatorii unei astfel de arme, care, nu contesta nimeni, sunt niste arme de top...)
IJ 43 cal. 12, Beretta Silver Pigeon I cal. 12, Sako 85 Bavarian 30.06
fratica
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Sep 2016, 18:27
Locaţie: Timisoara

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde violiv pe 13 Mai 2017, 22:47

Mai citeste o data!
R 8 n-a avut nicio problema de siguranta de cand a aparut. Se vinde in draci, se trage cu ele in draci si in calibre rele de tot.
Sako, Mauser, Sauer, Steyr, Merkel si inca mai nu stiu cate arme de azi la 3000 E sint arme foarte-foarte bune. Toate fac ceea ce te astepti sa faca: sa functioneze perfect. Da' niciuna nu face tot ce face R8. Si ca inca o dovada, toate astea enumerate si cele scapate la un loc nu vind cat vinde Blaser intr-un an .... si n-or fi 300.000 de idioti proprietari de Blaser
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde violiv pe 13 Mai 2017, 22:53

Ca nu place tuturor e adevarat. Nici Mercedes nu place tuturor.
Poti sa-ti pui cate semne de intrebare vrei dar si sa incerci sa-ti raspunzi la ele.
Realitatea este ca arma mai buna, completa, versatila ca Blaser inca nu s-a facut. Nici macar domnul Blaser n-a fost in stare sa scoata alta si mai si.
Eu am in dulap si Sako si Blaser. Sint fan Sako de cand am vazut prima data una. Ei bine, de cand a aparut Blaser in dulap, Sako n-a mai vazut lumina decat pentru intretinere periodica. La paritate de talent si antrenament al tragatorului in veci n-o sa izbuteasca sa dubleze cu Sako la fel de repede ca si cu Blaser.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde soimu` pe 13 Mai 2017, 23:58

Winnetou în devenire scrie:
OVI762 scrie:Fiul mescalerilor din pueblo nu avea greturi d'astea,lasa aiurelile .Ia--ti un lever,daca tot o arzi apas.


Imi place asta, chiar nu avea nici o greata -
doar o pusca "de argint". O astfel de arma caut si eu, iar daca se poate sa traga singura, eventual la comanda vocala ar fi minunat. Referitor la lever - action puteti sa imi dati mai multe date, la ce tip de arma v-ati gandit sau poate ati folosit, calibru, impresii personale.

cineeste fan lever... nu mai schimba tipul de arma.
Dar trebuie sa iti placa ... pentru ca la noi sunt destul de rare.
Pentru goana sunt trei calibre LEGALE care le gasesti pe lever
444Marlin pe arme Marlin( in general)
30-06 si 300WM pe BLR
444 Marlin este un calibru foarte fain de goana si te poti intinde binisor la 200m.
30-06 si 300WM sunt ok, dar nu cred ca ar fi prima alegere pentru exclusiv goana.
Alegerea perfecta pe hartie ar fi 45-70 si noul 450Marlin... dar militienii de prin anumite zone ale tarii le considera ca fiind interzise la mistret conform tampitului si litigiosul decret privind calibrele legale la vanatoare in Romania.
Oricum ar fi, un BLR in 450Marlin este o arma usoara,scurta, foarte manevrabila si rapida dar care te loveste de iti rupe umarul. Pe de alta parte, 444 Marlin sunt in arme mai grele si la care recului estesimilar cu 308Win in BLR... si are "boaba" aproape de 3 ori mai mare si mai grea...
asta din experienta personala.
Daca itiplace lever..ar trebui sa incerci inainte sa dai banii pe o carabina de alt fel.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde fratica pe 14 Mai 2017, 19:16

violiv scrie:Mai citeste o data!
R 8 n-a avut nicio problema de siguranta de cand a aparut. Se vinde in draci, se trage cu ele in draci si in calibre rele de tot.
Sako, Mauser, Sauer, Steyr, Merkel si inca mai nu stiu cate arme de azi la 3000 E sint arme foarte-foarte bune. Toate fac ceea ce te astepti sa faca: sa functioneze perfect. Da' niciuna nu face tot ce face R8. Si ca inca o dovada, toate astea enumerate si cele scapate la un loc nu vind cat vinde Blaser intr-un an .... si n-or fi 300.000 de idioti proprietari de Blaser


Nu era intentia mea sa denigrez febletea nimanui :) . Perfect de acord: multe lucruri sunt doar o chestie de gust, iar gusturile nu se contesta (poate doar se discuta amical la o bere...).

Eu m-am referit la posibile probleme de fiabilitate si greseli de utilizator facilitate de un anumit design...

Ma gandeam doar daca una din armele Steyr, Sauer, Heym, Mauser si Sako (bolt action "clasic" -> armarea se face la prima miscare, pe verticala, a incarcatorului) se poate incurca cu turma de soldani (sau doi coltosi de medalie, pe care-i vezi o data in viata :shock: ) ca un Blaser armat pe jumatate, efectuand in graba 3/4 din cursa incarcatorului. De blocaje din cauza frigului, din nou eu la Sako cel putin, n-am auzit... (dar probabil ca si arma bolt action clasic unsa in exces poate sa prezinte astfel de probleme la un moment dat...)

Fac referire si la comentariu de mai jos... in care se vorbea despre o armare defectuoasa la Blaser (fie ca e problema de utilizare sau arma; ceva asemanator era si la topicul despre R8)

Re: Blaser R93 - probleme

[i]Mesajde violiv pe 04 Ian 2016, 11:11
E imposibil sa-l manevrezi incomplet de trei ori la rand. Aproape toti posesorii de Blaser pe care-i stiu au patit asta macar o data ... cel mai des din "delicatete" fata de arma. Am patit-o si eu tot cu turma defiland la 5-10 m de mine si la fel ca la ceilalti, urmatoarea armare se face cat sa-ti zboare arma din mana, nu mai stai deloc sa fii delicat. Nici macar de doua ori la rand nu stiu sa fi patit cineva.

Daca n-a tacanit nimic si armarea nu s-a produs, asa cum zice @jon ca a patatit, inseamna ca a fost o problemuta in maruntaie. Daca "la rece", la teste functioneaza si s-a petrecut numai atunci, cel mai probabil ca frigul e de vina. Mecanica inchizatorului este una foate ingenioasa dar si foarte sofisticata. Armarea cocosului se poate face in doua feluri: actionand "piedica" sau actionand inchizatorul cand "piedica" e pe foc. Daca in angrenaj n-a stat ceva la locul lui pe traseul piedica-cocos atunci acesta nu s-a armat, exact ca atunci cand impingi numa un pic piedica pentru a manevra inchizatorul ca sa descarci arma in siguranta. E un lant cinematic destul de complex si nimeni dintre posesori nu umbla la el. In timp, vaselina de la origine se mai murdareste, mai strange ceva condens, praf si ... poate a inghetat. La primul a mers c-a impins piedica cu degetul, la urmatoarele ceva n-a mai stat agatat si arma a ramas asigurata.
[/i]
IJ 43 cal. 12, Beretta Silver Pigeon I cal. 12, Sako 85 Bavarian 30.06
fratica
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Sep 2016, 18:27
Locaţie: Timisoara

Re: Merkel KR1 vs Sako 85 bavarian vs Benelli Argo E Pro 9.3x62

Mesajde violiv pe 15 Mai 2017, 22:48

La orice arma, mai ales la cele la care ejectia este activa, adica tubul tras este impins de pistonasul din capul inchizatorului, se poate intampla sa nu actionezi complet inchizatorul. Tragi catre tine, tubul sare, impingi inapoi dar nu trasesei suficient inapoi cat sa agati un cartus nou din magazie .... inchizi pe camera goala si face tac.

Problema citata mai sus la Blaser s-a intamplat si la R 93 si la R 8, si la vanatori romani si la cei de pe alte plaiuri, chiar la arma nou-nouta .... am un amic care a patit cu o R8 nou-nouta. S-a dus la magazin, au pus alt inchizator complet si a mers perfect. De ce s-a intamplat asta nu stie. Insa am auzit de astfel de probleme la toate marcile de arme .... e suficient un span mai mic de 1 mm sa ramana prin maruntaie si ceva se va impiedica la un moment dat. Cu ceva ani in urma, vanatorii profi umblau si cu cate un inchizator de schimb in ranita ... in caz de ceva. CTC-ul a evoluat mult in ultimii ani, ca si prelucrarile si se intampla tot mai putine neajunsuri dar tot se intampla. Nici D-zeu n-a facut totul perfect.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate