Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 22:07

Caut arma ghintuita "perfecta"

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Alexandru Nicu pe 16 Iun 2017, 20:15

+1 la voturi pentru KR1!! Scurta (cu teava de 56cm are 98cm lungime totala, ma invarteam cu ea in desime), tevi interschimbabile, inchizatorul merge ca in vis, accelerator, dispozitive mecanice bine lucrate, prinderi ca la Blaser. Sa am bani de Blaser, de-a dracu, KR mi-as lua, cu ceva frumos deasupra :D.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde ventura pe 17 Iun 2017, 06:14

biriuck scrie:
Decizia nu e luata, in perioada urmatoare incerc sa vad cat mai multe arme.


Un R93 cu teava de 50 poti vedea la mine. Te aștept când poți veni în zona. Da' Îți spun de acum. Nu o vând, sa nu insiști, ca încep sa se găsească greu :-)
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde violiv pe 17 Iun 2017, 11:04

silvium scrie:@violiv nu am vrut sa sune ca un indemn, ia-o grea ca altfel nu e buna...am exprimat o parere pur personala.
Am avut si eu R93 si am tras cu muuulte arme, de la "plici" la calibre africane si raman la parerea mea ca greutatea armei trebuie sa fie adecvata calibrului, asta pe langa materialele si tehnicile folosite la procesul de fabricatie.
Singura arma cu care nu am vrut sa trag, a fost un Christensen R93 full carbon, parca in 300WM sau 300 Weatherby Mag, pentru ca a tras un alt amic cu ea inainte. Primul foc cu frana de gura, nu ne-am mai inteles 5 minute, ne piuiau urechile, iar la al2lea si-a spart arcada cu luneta! Mentionez ca omul e vanator cu state vechi, exclus sa nu stie sa tina o arma in mana.


Am doua crestaturi pe spranceana de la 300 wm ... oricat ai fi de vanator cu state vechi, calibrele "rele" nu iarta daca nu le dai de fiecare data atentia cuvenita. Cu frana de gura trebuie tras numai si numai cu casti .... de aia vorbesc la mobil numa la urechea stanga L-) De fapt, cu orice calibru si in orice situatie ar trebui tras numai si numai cu protectie la urechi. Problema este mult minimalizata dar este atat de serioasa incat sint tari in care s-au luat masuri legale pentru protectia auzului.
P.S. pe acelasi R 93 am acum si o teava-carbon in 300 weath :D
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde cybelle pe 17 Iun 2017, 15:22

'Perfect' nu exista !
Doar Blaser...atat.
Daca vrei o singura teava, cumpara 7x64.
Daca vrei doua, 9.3x62 si 243win sau 270 win.
In functie de ce vanezi preponderent.
Eu am 9.3 si 7x64, doua lunete 4-16x56 pt 7 si 2-8x42 plus docter 3 pt 9.3
Poate te ajuta cu ceva varianta.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 17 Iun 2017, 15:39

Ovidiu, nu ai citit postarea de inceput. Explic acolo preferintele de stil, necesitatile dar si ghilimelele de la perfect :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde paungeorgica pe 17 Iun 2017, 15:48

ventura scrie:
biriuck scrie:
Decizia nu e luata, in perioada urmatoare incerc sa vad cat mai multe arme.


Un R93 cu teava de 50 poti vedea la mine. Te aștept când poți veni în zona. Da' Îți spun de acum. Nu o vând, sa nu insiști, ca încep sa se găsească greu :-)

Si un KR1 la mine..... :D :-c
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 19 Iun 2017, 13:36

Multumesc tuturor celor ce s-au oferit sa imi arate diferite modele! :D

Azi am dat o tura prin cateva magazine...
Nu am gasit niciun Sauer 404 sa pipai (da, stiu ca nu e full otel dar vreau sa imi iasa din grija). Am vazut un Sauer s100 cu pat plastic, un Winchester si un Sabatti. Usoare, cam dezechilibrate in fata, inchizatorul mergea binisor la Sauer dar impresia generala a fost de ...ieftin :| .
Am vazut un Mauser M12 varianta plastic. Usoara, manevrabila, tot usor dezechilibrata in fata (probabil din cauza plasticului) si mi s-a promis ca vor aduce una pe lemn din depozit sa o vad. Clar superioara celorlalte modele vizionate azi!

TODO:
- de gasit un coleg cu M03/Sauer404 care ar fi dispus sa isi rupa putin din timpul sau si sa imi arate arma.
- de vizionat Tikka si Sako
- de vizionat Voere
- de vizionat Heym la colegul @silvium
- cautat alternative pt R93 scurt si KR1 prin capitala
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde violiv pe 19 Iun 2017, 16:02

Da o fuga pe Litoral.
Vizionezi Voere cat vrei si convingem si-un coleg cu KR1 sa te lase sa te joci cu ea :D
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde EliteHunting pe 21 Iun 2017, 09:16

UlissePro scrie:Eu asta aș lua: SAUER 404 STUTZEN SELECT
http://www.sauer.de/en/products/bolt-ac ... tures.html
Este numai fieroaica si lemn, in 9,3x62 cu țeava de 51 cm are 3.2 kg. Este compacta, merge brici si la dibuiala si la goana, si arata si intr-un mare fel. Spor si numai bine.


Salut, culata la Sauer 404 este de aluminiu.
Sau dus vremurile cand se lucra numai cu otel, modelele 80,90,202, asa cum sau dus vremurile cand masina tinea o viata...
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde UlissePro pe 21 Iun 2017, 10:31

Ce porcarie :lol: . Nu știam. Multzam de info.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde adrian matei pe 21 Iun 2017, 16:30

Primul aspect si cel mai important este sa-ti configurezi arma pe masurile tale !!! Deja 90% ai arma perfecta si iti mai raman 10 % pentru micile tale hachite in ce priveste catarea,lungimea tevii, etc
Restul sunt doar discutii si pareri
Daca nu reusesti sa rezolvi primul aspect atunci cauta firma si modelul de arma care iti vine turnat si pe care o simti exact ca si cum ar fi arma ta de 20 ani !!!
Ma bucur ca faci pasul asta si iti va prinde tare bine
Spor la cumparaturi !
Ps: arma perfecta pentru mine nu va fi perfecta pentru altul !
adrian matei
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 31 Dec 2008, 22:23

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde bogus pe 21 Iun 2017, 17:12

cybelle scrie:'Perfect' nu exista !
Doar Blaser...atat.
Daca vrei o singura teava, cumpara 7x64.
Daca vrei doua, 9.3x62 si 243win sau 270 win.
In functie de ce vanezi preponderent.
Eu am 9.3 si 7x64, doua lunete 4-16x56 pt 7 si 2-8x42 plus docter 3 pt 9.3
Poate te ajuta cu ceva varianta.

+1 :ymapplause:
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 21 Iun 2017, 20:26

violiv scrie:Da o fuga pe Litoral.
Vizionezi Voere cat vrei si convingem si-un coleg cu KR1 sa te lase sa te joci cu ea :D

Am vazut tarziu mesajul tau, @violiv. Acum imi pare rau, as fi vrut sa vad si KR1 daca tot am batut drumul pana la Constanta azi.
Am vazut si Voere si Haenel. Haenel nu mi-a placut (nu zic ca e buna sau rea, nu e pentru mine).

Voere LBW TakeDown m-a impresionat in mod placut. Finisata foarte bine pentru pretul ei, bine echilibrata, usoara :!: (chiar si varianta cu teava de 65 in 300WM) , prima arma noua cu catari mecanice bune (te poti baza fara probleme pe ele in goana), brunaj de calitate, demontabila usor, tevi produse de firma buna, prinderea rapida foarte usor de utilizat. Ca minusuri pot sa ma leg de incarcatorul de capacitate mica (banuiesc ca se rezolva usor) si de neincrederea mea fata de componentele ce nu sunt din otel (cristi mi-a explicat ca au introdus aliaj doar acolo unde nu este esential).
Pe scurt, "multa arma" pentru pretul ei :) (peste variantele entry-level de la firme mai cu pretentii si nici macar comparabila cu un ciomag CZ)

Mai am de vizionat cateva arme dar in acest moment varianta "Voere+optica buna+cativa cerbi" este in fata variantelor Sauer 404, M03 sau R93.

P.S. Am auzit ca Mauser s-a hotarat sa faca M98 iar in calibre standard. Sunt curios la ce greutate. Din pacate nu vor fi disponibile pana pe 10 septemebrie (termen limita pentru mine)

P.S.2 "Perfect" exista. Adica perfect pentru stilul meu de vanatoare. Cybelle nu sesizase ghilimelele dar ne-am lamurit la telefon

P.S.3 Mersi, adi
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde EliteHunting pe 22 Iun 2017, 10:01

Sunt incarcatoare de 5+1 pentru toate calibrele standard.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde violiv pe 22 Iun 2017, 10:10

P.S. Mauser a facut si poate va reface M 98-ul .... dar usor n-are cum sa fie. E exact ca o Zastava sau ca un M 98 de acum 100 de ani.
M 98 usor exista la o singura firma care face pe comanda arme avand culata din titan, nu aliaj usor de aluminiu ci titan - de pe la 4000 E in sus pleaca numai culata :D
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde EliteHunting pe 22 Iun 2017, 10:40

Voere este un fabricant de sisteme Mauser 98 de la infiintare in anii 40, modele 2155, 2165.
http://www.voere.com/en/waffentechnik/j ... ation-2155
http://www.voere.com/en/waffentechnik/j ... ation-2165
Tot pentru Mauser 98, Voere fabrica diferite tipuri de tragace si transforma magazia fixa in magazie detasabila, la fel transforma siguranta clasica in alte trei tipuri de sigurante inclusiv cu dezarmare a cocosului, pentru a nu mai fi nevoit sa fie montata o montura foarte inalta din cauza sigurantei care se ridica in sus in pozitia asigurat.
http://www.voere.at/en/rifle-technology ... cification
http://www.voere.at/en/rifle-technology ... l#overview
http://www.voere.at/en/rifle-technology ... cification
http://www.voere.at/en/rifle-technology ... afety.html
http://www.voere.at/en/rifle-technology ... cification
Greutatea acestor arme este de 3,2-3,3 kg , acceptabil zic eu, pentru un sistem Mauser.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde silvium pe 22 Iun 2017, 12:46

violiv scrie:P.S. Mauser a facut si poate va reface M 98-ul .... dar usor n-are cum sa fie. E exact ca o Zastava sau ca un M 98 de acum 100 de ani.
M 98 usor exista la o singura firma care face pe comanda arme avand culata din titan, nu aliaj usor de aluminiu ci titan - de pe la 4000 E in sus pleaca numai culata :D


Eee, mai sunt in piata, si nu la preturi asa prohibitive.
Acum cativa ani, prin 2011 parca la IWA, am dat din greseala peste un mic producator, Roland Kessler, innebunit dupa caprele noastre negre. Va spun sincer, nu am pipait o carabina bolt action mai fina, mai frumoasa, mai misto in viata mea, foarte slim. Pur si simplu nu am putut sa plec din standul lui mai devreme de 2 ore ! Mecanismul merge aproape ireal, puteai sa-l invarti cu un singur deget.

http://en.waffen-kessler.de/index_engl.html#

Preturile parca plecau atunci de la 5-6000, dar nu m-as mira sa inceapa de la 10-11000 acum, la cum s-au dus in sus la mai toate armele manufacturate. Dar pt cei interesati un mail nu strica.

Si inca una gasita intamplator:

http://www.buechsenmacher-merx.de/Indiv ... ll-98.html

Eu n-am reusit sa ma descurc sa le dau mail, nici nu mi-am batut prea tare capul, urmatoarea mea caravina va fi tot un Heym, dar cred ca merita efortul. Se incadreaza perfect in cerintele de mai sus, iar data fiind greutatea, cred ca si calibrul e mai indicat.

P.S. din poze mie mi se pare nefinisata/neterminata, in white gen, dar extrasele sunt bomba !
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde UlissePro pe 22 Iun 2017, 18:16

Kessler-ul zici ca l-au desenat împreuna cu Titanium ul lui Fanzoj. Bine de tot arata!
Următoarea mea flinta cu glonț sper sa fie o s/s.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 01:52

M-am invartit eu ce mai m-am invartit, am mai vazut cateva arme (nu cate mi-as fi dorit, dar timpul ma presa destul de tare) si am luat o decizie in privinta armei :D

Am mai vazut un Mauser M12, de data aceasta pe lemn, iar impresia a fost mult mai buna decat la cea in varianta plastic (multumesc pe aceasta cale celor de Arrow, Obor). Efectiv, imi placea mult mai mult cum o simteam in mana, dadea un sentiment de lucru mai trainic dar fara a fi un ciomag.
Plusuri: finisata frumos (lemn si metal), usoara exact cat imi doream, firma de incredere, teava de calitate (banuiesc), piesele principale din otel, catarile mai groase ca la Voere (ok pana in 50m) dar mai bune decat la altele
Minusuri: desi in reclame se lauda ca e doar din lemn si otel, in realitate NU e :!: ! 2 piese din plastic mi-au sarit imediat in ochi: incarcatorul (inclusiv butonul pentru scoaterea sa) + parghia ce trebuie actionata pentru a scoate inchizatorul :| Poate ca in alte tari te lasa sa pastrezi arma in dulap cu boltul in ea, dar la noi nu ==> operatia de scoatere a inchizatorului este una frecventa. La fel pentru scoaterea incarcatorului. Sunt constient ca probabil zeci de arme au fost supuse la mii de operatii in fabrica pentru a le testa durabilitatea dar eu chiar nu am chef sa stiu ca am plastic prin pusca. La minusuri adaug ca nu take-down.
Tragand linie, pot zice ca mi se pare o arma buna, un entry-level de la o firma mare facut mai fain decat cea de la Sauer sau Mannlicher, dar nu ne potrivim.

A urmat un M03 mai batran si tavalit (gasisem unul ce arata bine in poze pe undeva prin Vestul tarii si m-as fi dus sa-l iau daca imi placea) si pot zice ca mi-a placut. Arma solida, lucrata frumos, proprietarul era tare multumit de ea dar...grea ca boala pentru ce imi trebuie mie :(

Am vazut si cateva Mannlicheruri (modele vechi si noi) si nici de astea nu am fost dat pe spate.
Un coleg forumist se oferise sa-mi arate Heym-ul lui (un SR30) dar lucrurile s-au complicat pe la birou si a trebuit sa plec din tara. Oricum nu eram interesat de acest model, as fi fost curios de SR21, dar mi-as fi facut o idee macar de cum arata si cat de bine e prelucrata. Asta este, cotidianul ne ingroapa si nu putem sa facem totul cum vrem noi :roll: Sper sa nu-mi placa cand voi pune mana pe una :lol:

Am fost la un pas sa uit tot ce am scris mai sus si toate criteriile pe care le-am ales cu grija ca sa prind o ocazie cu dublu-express :lol: Probabil ca voi ajunge acolo cand voi mai imbatrani si voi fi mai static la vanatoare.

Am ramas asadar pe Voere si am si virat avansul. Acum astept doar sa ma intorc in tara si sa o pun la treaba :mrgreen: Cum lucrurile nu pot fi asa simple, acum ma rod intrebarile cu privire la optica :evil: :evil:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mialxx pe 07 Iul 2017, 07:01

Sauer, Mauser M12 sunt facute exact in Isny la Blaser, e una si aceiasi fabrica, asa ca egal ce alegem tot la Blaser in curte ajungem.

Cu stima
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 949
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde pipabh pe 07 Iul 2017, 08:12

Daca ai dat avansul pentru arma la cei din Constanta atunci cu MULTA siguranta au sa-ti ofere si o varianta de optica super!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 08:45

Variantele oferite la ei sunt Leupold si Swaro. Fiecare cu niste avantaje.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 07 Iul 2017, 08:48

@mialxx nu e chiar tot aia. Sunt firme diferite, probabil ca inginerii colaboreaza dar liniile de productie sunt diferite. La fel si standardele in care lucreaza fiecare... E doar o diversificare de portofoliu.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mialxx pe 07 Iul 2017, 18:15

Daca vrei sa te convingi, te invit sa vizitam fabrica si dupa tragi singur concluziile. Azi sunt 4 saptamini de la ultima vizita facuta la ei, si stiu exact ce spun.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 949
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 21 Aug 2017, 16:58

Si...cam asa arata combinatia finala. Poze mai bune nu am (inca)
IMG_20170817_225249.jpg

IMG_20170818_165143.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Sly_Fox pe 21 Aug 2017, 17:28

Este buna pocnitoarea, vanat sa fie. Sa o stapanesti sanatos si cu folos.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde mialxx pe 21 Aug 2017, 20:22

Faina arma, dar nici pe departe "perfecta". Sa o stapinesti sanatos si sa te bucurii de ea.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 949
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde biriuck pe 21 Aug 2017, 20:30

@mialxx, ce combinatie ar fi fost 'perfecta' pentru mine?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde Zeres Ciprian pe 21 Aug 2017, 21:25

E super. Bani de autorizatii sa fie...
Sa iti aduca bucurii si satisfactii!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Caut arma ghintuita "perfecta"

Mesajde pipabh pe 21 Aug 2017, 21:49

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate