Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Dec 2017, 11:20
MLD Guns
MLD Guns

Probleme reincarcare Savage Axis

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde Tragaciul pe 07 Dec 2017, 19:01

Salutare colegi forumisti! Sunt un vanator la inceput de drum, care citeste de câțiva ani cam (tot ce misca pe acest forum) si am si eu pentru dumneavoastra o mica intrebare. Am achizitionat de la un prieten, care din anumite motive a renuntat la arme ,un Savage Axis in cal.30-06. Toate bune si frumoase numai ca primul cartus intra ca uns pe teava dar la urmatorul boltul armei ,nu il impinge din spate il agata din rama si apoi la intrarea pe teava ingradeste la jumatatea tubului.Munitia folosita este Geco Plus si Teilmantel 11g.Fac apel la maestri forumului la Violiv sau la dn. Radu Bichis poate domniile lor ma pot ajuta!!? Cu gramatica mai greu cer scz anticipat!
Tragaciul

Re: Probleme reincarcare Savage Axis

Mesajde violiv pe 07 Dec 2017, 21:01

La magazia de Axis au economisit tare mult.
E doar o bucata de tabla indoita si e cam subtire. La manipulari, introducerea in arma, introducerea cartuselor in magazie, scoaterea lor, etc. cele doua buze de tabla isi pot schimba usor inclinarea una fata de alta.
In plus, ceva mizerii ajunse in interior o pot impiedica.
Recomandari:
- fa-o bucatele, curata bine, pune-o la loc
- incearca sa cracanezi discret buzele una fata de alta....incet, cate jumate de mm, pana cand functioneaza toate uns
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Tragaciul pe 07 Dec 2017, 21:41

Maestre multumesc tare mult!!! O sa incerc!! Daca am doar doua cartuse in magazie merge ok , daca am patru am probleme la nr 2 si 3.Zici ca magazia e mai in spate cu un mm sau doi decat poate boltul sa ajunga.Poate un încărcător nou sa rezolve problema!!?
Tragaciul

Mesajde radubichis pe 08 Dec 2017, 17:21

Tragaciul scrie:Salutare colegi forumisti! Sunt un vanator la inceput de drum, care citeste de câțiva ani cam (tot ce misca pe acest forum) si am si eu pentru dumneavoastra o mica intrebare. Am achizitionat de la un prieten, care din anumite motive a renuntat la arme ,un Savage Axis in cal.30-06. Toate bune si frumoase numai ca primul cartus intra ca uns pe teava dar la urmatorul boltul armei ,nu il impinge din spate il agata din rama si apoi la intrarea pe teava ingradeste la jumatatea tubului.Munitia folosita este Geco Plus si Teilmantel 11g.Fac apel la maestri forumului la Violiv sau la dn. Radu Bichis poate domniile lor ma pot ajuta!!? Cu gramatica mai greu cer scz anticipat!

Scoate boltul din arma.Are cartre capatul opus manerului o piesa mobila care se roteste
.Roteste acea piesa ci 180 grade si arma va functiona perfect
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Tragaciul pe 09 Dec 2017, 19:37

Multumesc mult dl.Radu!!Momentan nu am acces la arma , sunt plecat de acasa dar cand voi ajunge la rastel voi incerca si voi revenii cu un răspuns!!
Tragaciul

Mesajde Tragaciul pe 10 Dec 2017, 10:04

Dl Radu m ati scos din necaz.! Arma functioneaza perfect,proprietarul e un dobitoc.Va multumesc mult ptr sfat!!
Tragaciul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont