Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:17

Verney carron speedline

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 07 Ian 2019, 22:49

Buna!
Ma numesc Ioan, sunt din Bistrița, și va spun un “bun găsit”la toți!
Sunt nou aici printre dumneavoastră dar și in ale vânătorii și vin cu o nelamurire,vreau sa achiziționez o arma verney carron speedline, și am citit pe mai multe seit-uri și sunt un puțin confuz, unii spun ca se poate obține ca și arma de vânătoare alții spun ca nu se poate, aici am mai citit topic-uri și am văzut ca sunt oameni cu experiența și care știu ce vorbesc, ce păreri aveți? O sa reușesc sau nu??
Mulțumesc anticipat!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde pipabh pe 07 Ian 2019, 23:24

Ionica sng scrie:Buna!
Ma numesc Ioan, sunt din Bistrița, și va spun un “bun găsit”la toți!
Sunt nou aici printre dumneavoastră dar și in ale vânătorii și vin cu o nelamurire,vreau sa achiziționez o arma verney carron speedline, și am citit pe mai multe seit-uri și sunt un puțin confuz, unii spun ca se poate obține ca și arma de vânătoare alții spun ca nu se poate, aici am mai citit topic-uri și am văzut ca sunt oameni cu experiența și care știu ce vorbesc, ce păreri aveți? O sa reușesc sau nu??
Mulțumesc anticipat!

Bine ai venit!
Nu inteleg un lucru: cum adica "daca se poate obtine sau nu ca si arma de vanatoare"??? Ea este o arma de vanatoare!!!! Este de vanzare in Oradea la magazin, au avut 2 in cal 3006 si 300wm , cea in 300 s-a dat.
Sitemul se numeste "stop & go" tocmai sa nu fie perceputa ca si o arma semiautomata care este interzisa la vanatoare in unele tari. La noi nu sunt interzise. Au si una cu teava lisa : "Veloce" care functioneaza pe acelasi sistem. Ei le spun: "manual repeating rifle stop & go" (las pe fiecare sa traduca cum doreste expresia!)
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 07 Ian 2019, 23:39

Nu inteleg un lucru: cum adica "daca se poate obtine sau nu ca si arma de vanatoare"??? Ea este o arma de vanatoare!!!!

^#(^ Eu vroiam sa zic,dacă autoritățile competente, îți permit ca aceasta arma sa o utilizezi la vânătoare!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2019, 00:02

Păi dacă este o armă proiectată și destinată vânătorii, tu ce crezi? Autoritățile competente o vor înscrie în permis fără probleme și vânătorul o va folosi în scopul pentru care a fost fabricată, adică la vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Verney carron speedline

Mesajde pipabh pe 08 Ian 2019, 00:08

https://www.verney-carron.com/pdf/catal ... Carron.pdf
La pagina 4 si la pagina 21-21! Daca mergi la pagina 22 vei vedea din ce arma s-a si dezvoltat!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 08 Ian 2019, 00:49

M-ar interesa și ceva păreri, de la cei care dețin o astfel de arma sau de la cunoscători ce părere au despre arma și firma producatoare!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde violiv pe 08 Ian 2019, 11:19

Arma este cat se poate de arma de vanatoare. Singura problema care s-ar putea pune este daca este semi-automata si ar trebui sa aiba magazie restrictionata la 2 cartuse sau este cu repetitie si merge cu magazie mare.
Chiar si dupa legea restrictiva din romanica, arma nu respecta definitia din lege a armelor semiautomate ci pe cea a armelor cu repetitie, deci este incadrata ca arma de vanatoare cu tot cu magazia mai mare de doua cartuse.

Ca arma in sine este derivata din semi-automata Verney despre care francezii zic ca e buna dar n-a reusit sa atraga aprecieri din alte parti ale Europei.
Eu am incercat in magazin la Oradea arma si nu m-a incantat tocmai maneta cea mica care elibereaza inchizatorul dupa foc. E facuta s-o actionezi cu degetul mare dar pusa pe partea opusa a armei. Trebuie sa muti mana de pe crosa, sa apesi maneta apoi sa reiei priza. Ar fi putut fi mai rapida ca Blaser, Maral, Helix dar in practica nu este.
Al doilea punct negativ este sistemul relativ complex. Semi-automata se demonteaza si pune la loc urgent, la asta e belea sa pui la loc ansamblul tragaci.
Un alt lucru nu tocmai imbucurator este pretul marisor. Pare o politica mai mult decat a avea o justificare...si Maral e mai scumpa decat semi din care s-a nascut.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney carron speedline

Mesajde CALUTUL pe 09 Ian 2019, 20:51

Nu am tinut arma in mana, dar dupa cum este dispusa parghia de armare, pare mult mai rapid si mai comod de armat de catre o persoana care trage pe stanga. A incercat cineva acest lucru?
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 212
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 04:02

va multumesc pentru raspunsuri!
inca ceva: daca ar fi sa alegeti un calibru 300 win. mag. care dintre firmele producatoare v-ar face sa o alegeti si de ce ??
browning maral(61cm),browning mk3 (53), merkel rx(56), benelli argo(61) sau verney carron speedline(56) sau verney carron impact nt(52)???
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde pipabh pe 11 Ian 2019, 06:33

Blaser!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 14:47

pipabh scrie:Blaser!

Blaserul, mi se pare prea scump,eu cred ca ii reclama multă și pana la urma nu știu ce sa ofere mai mult fata de alte arme care chiar au calitate, îmi vine sa cred ca ii exact ca și cu mașinile toate piesele sunt produse de o firma și le asamblează fiecare. Plătești in plus firma și reclama. Asta ii doar o părere pentru ca nu am avut, dar nu cred ca are motivatie prețul mare!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde bogus pe 11 Ian 2019, 17:11

Ionica sng scrie:Sunt nou aici printre dumneavoastră dar și in ale vânătorii și vin...

Mai sa fie :-?
Si deja emiti pareri si opinii de expert in ceea ce priveste firme ca Blaser, mai mult decat atat sti exact ce firme bune cu adevarat sunt in comparatie cu Blaser si pe unde isi mai produc amaratii aia de la Isny piesele...
Mai mai mai, poate ne luminezi si pe noi cum e cu asamblatul si produsul pieselor astora
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Verney carron speedline

Mesajde pipabh pe 11 Ian 2019, 17:24

Ionica sng scrie:
pipabh scrie:Blaser!

Blaserul, mi se pare prea scump,eu cred ca ii reclama multă și pana la urma nu știu ce sa ofere mai mult fata de alte arme care chiar au calitate, îmi vine sa cred ca ii exact ca și cu mașinile toate piesele sunt produse de o firma și le asamblează fiecare. Plătești in plus firma și reclama. Asta ii doar o părere pentru ca nu am avut, dar nu cred ca are motivatie prețul mare!

Daca esti asa priceput de ce mai intrebi?
Daca aceasta e parerea ta despre arme de ce nu iei in IJ? Sau poate Savage?
Ai enumerat arme diferite si ca pret si ca si constructie poate 2 sunt pe acolo , cele de la Verney si vii sa ne inveti despre Blaser!!!!!!!
Alege-ti singur.
Dintre cele enumerate de tine Merkel helix e aproapre la pret cu Blaser. De ce Merkel atunci?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Verney carron speedline

Mesajde Sly_Fox pe 11 Ian 2019, 17:50

Noii noștrii colegi sunt conectați în mod direct la rețeaua Skynet și au capacitatea să învețe în progresie geometrică cu o viteză de 60 teraflopi pe secundă. :))
Colegii noi din seria T1000, aveți răbdare cu ăștia mai bătrâni din seria T800 care nu sunt conectați direct la Skynet, au procesoarele tocite în dreptul slotului pentru răbdare și nu sunt tocmai prietenoși cu noile "unități de infiltrare". :ymdevil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Verney carron speedline

Mesajde Adrian Spinu pe 11 Ian 2019, 20:07

Plus ca Blaser-ul in 300 Winmag te face si vedeta, te vezi pe la televizor, poze pe net, monden.
Pe astea nu le mai specificati cand recomandati din toata inima Blaser. De la ultimul accident din Romania cu R93, au iesit la vanzare mai multe R93 second ca niciodata. Sau tevi, si totul numai in calibre mari. Coincidenta si asta, nu? E o perioada buna de vandut noiembrie-decembrie?
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Verney carron speedline

Mesajde bogus pe 11 Ian 2019, 20:48

Vorbesti din auzite, fara nici o dovada clara, da a fost un accident cu un Blaser R93, asa si... cunosti rezultatele expertizei tehnice judiciare sau mama Omida declara culpabilitatea Blaser? Eu unul folosesc R93 in calibru chiar mai puternic ca respectivul fara nici cea mai mica tresarire,
si apropo, daca vrei sa dezbatem subiectul asta si ai ceva nou de adaugat, este un topic intreg dedicat tocmai acelui accident in particular
PS
nu stiu unde ai vazut tu acea abundenta de arme si tevi de R93 ca eu nu am vazut absolut nimic mai deosebit la respectivele vanzari, chit ca m-am uitat expres dupa o teava in anumit calibru
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 21:00

Mai mai mai, poate ne luminezi si pe noi cum e cu asamblatul si produsul pieselor astora[/quote]

Va mulțumesc pentru răspuns, chiar văd ca va interesează, chestia cu luminatul ii de aici de pe forum și altele, dar și din video-uri de pe YouTube. Oricum de când m-am apucat de lucrurile astea minunate am studiat mai mult decât pentru bac . Eu am cerut păreri pentru ca asta ma interesează și am specificat și de ce ai alege o arma!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 21:11

Daca esti asa priceput de ce mai intrebi?
Daca aceasta e parerea ta despre arme de ce nu iei in IJ? Sau poate Savage?
Ai enumerat arme diferite si ca pret si ca si constructie poate 2 sunt pe acolo , cele de la Verney si vii sa ne inveti despre Blaser!!!!!!!
Alege-ti singur.
Dintre cele enumerate de tine Merkel helix e aproapre la pret cu Blaser. De ce Merkel atunci?[/quote]



Oricât ai fi de priceput, de multe ori chiar mai ai nevoie sa înveți!
Despre IJ nu prea se vorbește frumos pe forumul nostru dacă pot sa zic așa iar de savage nu am auzit pana in seara asta!
In privința enumeratului ma interesează ceva semi dar și cele enumerate au aproape aceeași rapiditate de reîncărcare, și doresc sa știu cât mai mult despre arma care vreau sa o achiziționez de aceea doresc păreri și nu o sa cumpăr o arma in fiecare am doresc una și buna dar nu exagerata ca și preț! Merkel helix ii sub prețul blaserului.
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 21:16

Deja încep sa îndrăgesc din ce in ce mai mult forumul asta, văd ca chiar sunt oameni interesați și care mai trag cu un ochi pe aici. Chiar mai doresc păreri in continuare! Și chiar dacă sunt contrare, tot am de învățat!
Și îmi cer scuze dacă chiar pe uni care știu ca își iubesc bijuteria i-am supărat, dar vreau sa aibă motive pentru ceea ce zice!
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde Adrian Spinu pe 11 Ian 2019, 21:36

Pana la expertiza, treaba e clara: A fost blaser R93, si I-a sarit in cap! Au mai bubuit arme, si le-au zburat degetele oamenilor, dar , dupa cum probabil stii, fara degete/mana o mai duci, fara cap, mai greu. Cu toate ca avem dovezi clare de exceptii, care fara cap au ajuns oameni mari, in functii foarte cunoscute. Dar eu vorbeam in general.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau


Re: Verney carron speedline

Mesajde bogus pe 11 Ian 2019, 21:53

Sunt anunturilre normale, multe dintre ele sunt reluate de luni si luni de zile, nimic deosebit, tot cam atat erau si acum un an pe vremea asta, din toate anunturile doar 1 este cu teava R93 de vanzare, cum ti-am spus urmaresc piata tevilor si chiar nu e nimic mai mult pe piata, poate chiar mai putin
Iar preturile care se cer nu denota graba sau dorinta nimanui de a vinde rapid.
Locul acestei polemici nu este pe acest topic.
Aveti mai multe topicuri despre Blaser si va rog sa mutati discutia acolo.
Aveti 48 de ore dupa care voi face curat.
Multumesc de intelegere
Admin
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Verney carron speedline

Mesajde Ionica sng pe 11 Ian 2019, 23:09

OK. Sa ne revenim puțin.
Care va sunt părerile despre verney carron speedline in calibrul 300 Win mag. Dacă vreți sa și argumentați.
Și dacă ar fi sa cumpărați ce arma ați alege din cele care am specificat mai sus! Mulțumesc pentru intelegere!
Și cu curățenia nu trebuie sa procedezi așa,ca noi discutam de arma respectiva trebuia sa spui de la început, nu după ce omul o venit cu argumente. Îmi cer scuze dacă am fost prea tăios.
Ionica sng
 
Mesaje: 16
Membru din: 05 Ian 2019, 23:35

Re: Verney carron speedline

Mesajde violiv pe 11 Ian 2019, 23:42

Mai scotoceste un pic pe net si vezi ce inseamna, de fapt, sa tragi un calibru magnum dintr-o teava mai scurta decat ii trebuie.......apoi intreaba iar.

P.S. absolut niciun accident cu R8. Si in acest moment exista in folosinta in UE mai multe R8 decat toate celelalte marci consacrate la un loc. Probabil vreo 450.000 de posesori de R8 sint cu mult mai prosti decat aia 45 de Speedline.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 200 vizitatori

Publicitate