Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:42

Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 29 Mar 2009, 23:27

Ziceai ca 300 wm si Weatherby sunt "superbune " pt distante mari numai ca sunt scumpe. Eu stiam ca, cartusele a caror tuburi sunt prevazute cu centura (belt),nu sunt calibre de precizie tocmai din cauza acelei centuri, pe care o au aceste calibre magnum in cazul nostru Win. mag si Weatherby mag.
Ce stiti despre acest mit al magnumurilor belted ca nefiind calibre cu o precizie intrinseaca atat de buna ca in cazul celor clasice sau cu belt-ul in interiorul tubului :?:
Care credeti ca ar fi acele calibre cu o precizie intrinseaca nativa (nu neaparat magnum-uri), :roll:
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dtdpuu pe 30 Mar 2009, 04:52

FlorinG25 scrie:Ziceai ca 300 wm si Weatherby sunt "superbune " pt distante mari numai ca sunt scumpe. Eu stiam ca, cartusele a caror tuburi sunt prevazute cu centura (belt),nu sunt calibre de precizie tocmai din cauza acelei centuri, pe care o au aceste calibre magnum in cazul nostru Win. mag si Weatherby mag.
Ce stiti despre acest mit al magnumurilor belted ca nefiind calibre cu o precizie intrinseaca atat de buna ca in cazul celor clasice sau cu belt-ul in interiorul tubului :?:
Care credeti ca ar fi acele calibre cu o precizie intrinseaca nativa (nu neaparat magnum-uri), :roll:


Salut Florin. Din cite stiu eu povestea cu belted e "legenda" astazi. 300WM si cred ca si Weatherby, au head space pe umar deci practic nu e nici o deosebire cum se aseaza in camera cartusului fata de 308 Winchester.

300wm e un calibru cu foarte multe victorii in competitiile de 1000 yarzi (914m). A fost calibrul favorit de tragere la 1000 de yarzi pina cind au aparut noile generatii de 6.5 mm (mai usoare dar aerodinamice). De asemenea fratele mai subtzire, dar mai agil, al lui 300 WM, 7mm Magnum a avut si el perioada lui de glorie.

Am si eu un 300WM si l-am ales pentru ca mai potrvit pentru tragerea la distanta decit 308 Winchester, doar ca e mai scump deci il voi trage mai rar. Daca n-ar fi atit de scump ca l-as trage in locul lui 308 (poate totusi nu din cauza reculului, dar nu din cauza preciziei). Mai este un aspect al magnumurilor, sint mai greu de tras precis din cauza reculului, sint mai "neiertatoare" la greseli de tehnica.

De asemenea 300WM e in dotarea unor forte militare speciale, folosit ca si calibru de sniping. Extinde distanta practica peste ce poate duce un 308 Winchester.

In ce priveste calibrele Weatherby, hmmm, ......Weatherby vinde asa numitele arme MOA, adica arme care au fost testate ca tragind sub 1 MOA, de obicei mai bine. Si le vinde in multe calibre. Considerind aceste arme, n-as zice ca calibrele Weatherby nu sint precise...dimpotriva.

Drept sa spun nu dau prea multi bani pe "precizia intrinseca". Calibrele eficiente, cum ar fi 308 par a fi mai precise, si asa la bunul simtz face sens. De asemenea exista acum moda calibrelor "chubby", adica scurte si grasutze. Dar pentru aia, calibrele "lungi" tot continua sa traga si ele precis. Alte calibre cum e 30-30 continua sa traga mai imprecis decit un 308, dar in opinia mea nu din cauza calibrului in sine, cit din cauza proiectilor folosite si a tipului de arme in care sint trase. Dovada ca 30-30 poate fi facut precis, este noua munitie de la Hornady Leverevolution, care nu numai ca imbunatateste balistica, dar din testele pe care le-am vazut imbunatateste si precizia, chiar si tras din arme leveraction. Daca exista precizie intrinseca, in opinia mea e un efect de ordinul 3-4 in practica si e doar important pentru cei care au rezolvat tot ce tine de ordinul 1 si 2.

In opinia mea precizia e un cumul de factori si calibrul in sine e important, dar mult mai importanta mi se pare calitatea constructiei cartusului (alinirea, concentricitate, constata incarcaturii, calitiatea proiectilului, etc.) si "potrivirea" lui cu arma (cum se aseaza in camera, cit loc are proiectilul pina intra in ghinturi, vitezele de plecare etc.).

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 30 Mar 2009, 07:22

Sa zicem ca tragi din menghina sau din teava de teste fixata in afet. Precizia "intrinseca" a unui calibru intra in discutie abea cand toate chestiutele legate de arma au fost rezolvate. E foarte adevarat ca la paritate de calitate a constructiei armei exista diferente intre calibre si ca precizia extrema si recordurile au fost obtinute cu anumite calibre iar cu altele poti sa stai si-n cap ca nu reusesti sa scoti din ele mai mult.
Forma tubului e importanta si "grasutele" sunt in frunte azi tocmai pentru ca in fizica exista niste legi dar intotdeauna exista exceptiile ce intaresc regula - ca tot veni vorba de 30-30 si imprecizia lui, exista 22 Hornet care pare un fratior mai mic, redus la scara si care a fost inventat si folosit tocmai pentru precizie si se descurca si astazi foarte bine. De-a lungul istoriei au existat calibre "norocoase" si altele foarte "ghinioniste", unele perfect construite si "nascute" cu laurii pe frunte au disparut in ceata in timp ce altele nascute cu ceva malformatii continua sa fie folosite si astazi.
Apoi, mai e vorba si de conditiile in care se trage. Poate ca in tunel inchis, cu temperatura si umiditate constante, fara curenti un cartus se dovedeste foarte precis dar cand il "scoti la aer" s-ar putea sa nu mai fie chiar asa si pentru tras la distante mari conteaza mult asta. Cu unul tragi gaura-n gaura la 100 m, cu altul tragi in 2-3 cm la 100 m dar merge tot in 2-3 cm si la 300 m (aiurea rau dar chiar se intampla) si ramane in 15 cm la 1000 m. Cred ca este locul 2 acum in lista ca recorduri la 1000 yarzi - 300 Voneida si este un tub de Weatherby cu umarul "indreptat" un pic - a scos undeva sub 7 cm grupul de 10 focuri la 1000 yarzi cu toata "centura" de la baza si nu cred ca-l foloseste cineva pentru trageri la 100 m, iar pe locurile 6-7 sunt ceva 7 mm Remington Magnum, tot cu centura. Inca n-am vazut sa se laude cineva cu grupuri de 1/x MOA scoase din 408 Chey-Tac tragand la 100 m da' trage "sub Moa" bine la 1500 m si asta ii este menirea cum, in egala masura, pentru distanta de 50 m, batranul 22 lr poate atinge o tinta de 2 mm diametru cu 60 focuri din 60 cu tot stresul dintr-o competitie de anvergura.
Si pentru ca tot veni vorba, nu pot sa ma abtin si trebe sa amintesc un pic de unul din preferatele mele: 7,62x54 R. Cine-l mai baga in seama astazi? Si are aproape 120 ani de viata activa, "nascut" aproape perfect si capabil sa supravietuiasca atat dar si cu lauri multi de-a lungul timpului - in anii "60, pe cand mai existau probe de Tir Olimpic cu calibre sanatoase la distante mari, el si fratiorul mai mic 6,5x54 R s-au intors "auriti" bine de peste tot de pe unde s-au confruntat cu 6,5x55 sau 308 W. In fapt, poate face orice lucru pe care-l face si 308-ul, cu performante absolut superpozabile dar lucreaza la presiuni cu 1000 bari mai mici :shock: Cu toate astea, mai nimeni nu-l foloseste pentru tras in competitii azi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 31 Mar 2009, 17:59

Apropos de 6,5x54R am 3 cutii si sunt cu gloante FMJ :D are cineva carabina in acest calibru :wink:
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 31 Mar 2009, 21:27

Exista mai multe calibre cu acelasi nume.
Cred ca tu ai cartusele in cel supranumit si mannlicher si care a fost la un moment dat in dotarea armatei noastre pe cand eu faceam referire la un calibru extrem de rar si care s-a gasit inafara URSS extrem de rar.

http://www.municion.org/6_5x54r/6_5x54r.htm

http://www.municion.org/6_5rR/6_5rR.htm

Ce ai tu este inca in uz in arme prin tara noastra asa ca s-ar putea sa gasesti un doritor
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 31 Mar 2009, 23:08

Asa e Vio, ai dreptate sunt exact ca cele din al doilea link :D Haideti sa incercam sa construim imaginar cartusul perfect pt. long range, adica putem lua tubul de la un anumit calibru si glontul (ca diametru) de la alt calibru :wink: astept parerile voastre

-eu stiu ca tuburile scurte si groase au o precizie intrinseaca mai buna decat cele mai lungutze (normale ca lungime), cred ca e vorba de modul in care arde pulberea intr-un astfel de tub (scurt si gros)
- cred ca e foarte important si unghiul umarului acelui tub ( 35 de grade?)
- si ce e si mai important GLONTUL cu tot ce inseamna el de la materialul din care e facut, forma lui, diametrul ideal, lungime respectiv masa ...etc.

Eu as lua tubul de la 300 WSM si un glont greu de 10,3-11g cu diametrul de 6,5 mm (264). Un calibru nascut pt. precizie mi se pare a fi 25 WSSM , seamana mult cu 6mm Norma BR numai ca are tubul mult mai gros, iar glontul de diam.un pic mai mare e mai greu, deci mai stabil. Si e si magnum :wink:
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 01 Apr 2009, 07:27

200-250 m 6 PPC, NBR, Remington, etc.
250-500 m - de la 4,5 mm, 6,5, 7, .308, .325, .338, 375 etc. in toate natiile posibile de tuburi si chiar fara tub
500-1000 - se mai restrange un pic gama da' tot sunt un numar semnificativ de unde sa alegi.
1000 yarzi - tub de 338 Lapua Magnum + varf "special" de .308 de 210-220 gr. 10 focuri in 5 cm.; tubul de 300-378 Weatherby cu unghiul la umar modificat si acelasi varf
1500 yarzi - 338 Lapua Magnum
2000 yarzi - 408 Chey-Tac sau 416 Barret
2500 yarzi - 50 BMG

Cam asta exista deja "consacrate". Plus nenumarate altele "artizanale".
Mai conteaza mult ce vrei de la glont cand ajunge la distanta respectiva. Daca e numa' sa ajunga e una si poti folosi si 6,5 mm pentru 1000 m dar daca mai vrei sa si doboare ceva la distanta aia (un urs sau un cerb sa zicem) e mortis un varf de diametre mult mai mari.
Chiar si teoretic, sa construiesti un calibru nou e o chestie foarte dificila si nu stii niciodata ce-o sa iasa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dtdpuu pe 01 Apr 2009, 22:15

E greu sa design un calibru pentru long range, toata lumea incearca sa faca asta. De asemenea precizia si long range nu sint chiar acelasi lucru (cum spunea de fapt si violiv).

Lista lui violiv e destul de completa...dar hai sa ne propunem sa restringem un pic lucrurile. Sa prespunem ca vrem un calibru practic, adica pentru vinat mediu, dar nu pentru lovit masini si jeepuri, intr-o arma care sa o poata cara o singura persoana si de asemenea vrem sa lovim o tzinta vie la distante mai mari de 500m, dar mai mici de 1000m. Parca asa se mai restringe gama de obtiuni la ceva practic, in opinia mea. 50 BMG si 4xx cad din partea de sus din cauza impracticalitatii armelor si a energiei supradimensioante. La fel din partea de jos, aproape tot cade pina la 7mm. Cu indulgenta 6.5mm ar merge energetic, dar prefer sa fac o distinctie clara. Asadar raminem intre 7 mm si 338-s ca fiind calibre practice pentru cerintele de mai sus. Ok, mai departe, ca sa fie potrivite pentru long range trebuie sa tina bine la vint in principal, dar sa aiba si o cadere mica. Teoretic caderea se poate compensa mai usor ca si vintul pentru ca distanta e masurabila pina la tzinta, vintul nu e masurabil decit la tragator. Asadar ca sa compenseze vintul dar si ca sa cada mai putin, trebuie coeficienti balistici mari. Teoretic coeficientii balistici sint factori de forma, dar "so it happens" ca proiectilele lungi sint mai aerodinamice...adica cele mai grele. Daca sint grele atunci se pierde din viteza si energie, si pentru compensarea trebuie multa pulebere ca sa le bubuie. Asadar se pare ca reteta pentru long range practic (in defintitia de mai sus) sint proiectile grele cu coeficient balistic mare, lansate din tuburi cu multa pulbere, adica magnumuri. Practic vorbind proiectile cu coeficienti balistici in gama 0.6-0.7, lansati la viteze apropiate de 3000 feet/second. Cam asta este reteta. In practica sint o multitudine de calibre in fiecare diametru care satisfac reteta.

Daca mai aduagam la cerinte costul tragerilor, atunci 338 cade si ramine gama de 7mm si 300. In opinia mea aici diferenta practica e mica intre 300 Winchester Magnum spre exemplu si 300 RUM (sau rachetele Weatherby). Pe hirtie e diferenta, dar practic nu cred ca conteaza atit de mult. Asadar daca e sa luam lucruirle de-a dreptul practic (adica ce arma imi iau) ramin 2 calibre 7mm Magnum si 300 Winchester Magnum. Celelate poate sint mai bune dar sint mai scumpe de tras. DAR nici macar astea nu sint ieftine de antrenat cu ele. 2000 de focuri inseamna vreo 4000 USD plus o teava poate si plus un timp triplu de antrenament (recul). E de tras cu ele dupa ce te-ai antrenat.

Asadar in opinia mea unul din calibrele de long range care pot fi folosite de fapt si la antrenament, si totusi merg si pentru vinat pina pe la 500m...este 308 Winchester. E un calibru bunicel ca precizie, bunicel ca si rezistenta la vint (coeficienti balistici pina pe la 0.5), cu cadere mare, dar care se poate compensa prin citire precisa a distantei si limitarii distantei de tragere.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde FlorinG25 pe 02 Apr 2009, 23:13

Am vazut doua carabine cu teava de CARBON ! :wink: Una era binecunoscutul 700 remington (police), iar cealalta un Blaser R 93, amandoua erau destul de scumpe undeva peste 4000 euro. Ma gandesc ca acest pret il dicteaza tocmai teava din carbon. Ce stiti despre aceste tevi, cum sunt construite ele , oare glontul nu mai ia contactul cu clasicele ghinturi de otel?.... :?:
http://www.gian-marchet.ch/GM-Geschosse ... enna-d.htm
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dtdpuu pe 03 Apr 2009, 00:31

FlorinG25 scrie:Am vazut doua carabine cu teava de CARBON ! :wink: Una era binecunoscutul 700 remington (police), iar cealalta un Blaser R 93, amandoua erau destul de scumpe undeva peste 4000 euro. Ma gandesc ca acest pret il dicteaza tocmai teava din carbon. Ce stiti despre aceste tevi, cum sunt construite ele , oare glontul nu mai ia contactul cu clasicele ghinturi de otel?.... :?:
http://www.gian-marchet.ch/GM-Geschosse ... enna-d.htm


N-am stiud de 700p cu teava de carbon. Credeam ca toate sint metalice. Nu stiu ce sa zic de teava de carbon, dar drept sa spun n-am incredere decit in lucruri care si-au dovedit vrednicia. In opinia mea carbonul e prea nou pentru o opinie.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 03 Apr 2009, 01:12

Se construieste o teava "normala" prin indiferent ce procedeu consacrat apoi se trimite domnilor care se ocupa cu acoperirea cu carbon, de ex:

http://jenseprecision.com/abs-barrels.html

http://www.christensenarms.com/store/13889.html

acestia pun teava la strung si strunjesc din ea dela cativa cm anterior de camera cartusului pana la gura tevii pana ramane o foita subtirica de otel. Apoi imbraca aceasta teava subtiata cu o camasa de fibre de carbon, kevlar si alte nimicuri secrete de-ale lor (rasini, presiuni enorme, etc.).
Rezulta o teava "normala" la interior si "de plastic" la exterior. Glontul umbla exact pe aceleasi ghinturi ca si pana acum.
Teoretic, se incalzeste mai greu, se raceste mai usor, vibreaza mai putin, trage mai bine si, ce e cel mai important, costa de 5-6 ori mai mult decat cea mai buna teava.

Mai exista un tip (nu gasesc acum link-ul) care face aceeasi chestie dar imbraca teava in aluminiu dupa ce lasa o foita de sub 1 mm grosime din teava originala. Si astea trag bine si costa un picut mai putintel.

Cat despre Blaser, Christensen are contracte cu multe firme carora le face tevi speciale. Pentru Blaser face nu numai teava ci si patul si chiar si port-inchizatorul in aceasta maniera. Arata cu adevarat bestial pentru un fan high-tech dar costa undeva la 7000 E sau peste, mai ceva ca nucul de gradul xx cu tot cu gravuri discrete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dtdpuu pe 03 Apr 2009, 17:27

violiv scrie:Se construieste o teava "normala" prin indiferent ce procedeu consacrat apoi se trimite domnilor care se ocupa cu acoperirea cu carbon, de ex:

http://jenseprecision.com/abs-barrels.html

http://www.christensenarms.com/store/13889.html

acestia pun teava la strung si strunjesc din ea dela cativa cm anterior de camera cartusului pana la gura tevii pana ramane o foita subtirica de otel. Apoi imbraca aceasta teava subtiata cu o camasa de fibre de carbon, kevlar si alte nimicuri secrete de-ale lor (rasini, presiuni enorme, etc.).
Rezulta o teava "normala" la interior si "de plastic" la exterior. Glontul umbla exact pe aceleasi ghinturi ca si pana acum.
Teoretic, se incalzeste mai greu, se raceste mai usor, vibreaza mai putin, trage mai bine si, ce e cel mai important, costa de 5-6 ori mai mult decat cea mai buna teava.

Mai exista un tip (nu gasesc acum link-ul) care face aceeasi chestie dar imbraca teava in aluminiu dupa ce lasa o foita de sub 1 mm grosime din teava originala. Si astea trag bine si costa un picut mai putintel.

Cat despre Blaser, Christensen are contracte cu multe firme carora le face tevi speciale. Pentru Blaser face nu numai teava ci si patul si chiar si port-inchizatorul in aceasta maniera. Arata cu adevarat bestial pentru un fan high-tech dar costa undeva la 7000 E sau peste, mai ceva ca nucul de gradul xx cu tot cu gravuri discrete.


merci violiv de update....
Totusi ramin la opinia mea, inca n-am vazut niciuna sa cistige un benchrest, nu stiu de una in exploatare in vreo armata (poate sint) si nici carat-o un racan prin noroaie, desert si apa sarata vreo 10 ani ca sa vedem cum se comporta cu adevarat.

Ideea nu e rea, dar drept sa spun, asa intuitiv parca nu am incredere in bondingul a 2 substante cu coeficienti de dilatare diferiti cind e vorba de precizie. Poate trag mai bine si nu sint raspindite din cauza pretului. Dar daca nu sar toti pe ele poate ca diferenta nu e asa de mare. Pentru benchresteri surplusul incremental de precizie ar conta...dar nu-i vad nici pe ei sa sara pe ele....deocamdata stau in expectativa.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde roberto pe 21 Feb 2010, 10:32

este CZ o carabina de precizie ?Cine cunoaste date tehnice referitoare la CZ?
roberto
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2010, 12:41

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde teuton pe 22 Feb 2010, 21:35

cum se trage cu ajutorul curelei?
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 01 Mar 2010, 09:09

teuton scrie:cum se trage cu ajutorul curelei?

Daca te referi la cureaua armei (si cred ca la asta te referi), in momentul in care epolezi, pe mana stanga (daca esti dreptaci) iti infasori cureaua armei astfel incat sa poti mentine o tensiune in curea care va actiona ca un fel de sprijin pentru mana stanga, impingand totodata arma si mai bine in umar. Atentie insa la tensiunea creata in curea pentru ca orice miscare a corpului (inclusiv respiratia cea mai usoara) se va resimti in linia de ochire mai usor decat atunci cand ochesti normal. Personal nu m-am folosit niciodata de curea, mi se pare prea "riscant" sau mai bine zis prea expus la greselile datorate respiratiei. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde teuton pe 02 Mar 2010, 00:49

multumesc dragos!
o sa probez cu prima ocazie
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde violiv pe 02 Mar 2010, 08:57

Daca nu folosesti cureaua nu respiri :?: :?:
Miscarea armei datorata respiratiei exista si daca o pui pe suport. Chiar si bataile inimii misca arma.
Trag aproape mereu folosind cureaua, chiar daca nu am una dedicata scopului montata pe arma....reglez cureaua obisnuita astfel incat sa aiba lungimea numa buna ca sa tina strans cand treci cotul pe sub ea si gata.

Cand se trage din genunchi sau culcat folosind cureaua si partea din fata a acesteia este agatata de teava subtirica a armei, in stil vanatoresc traditional, tensiunea mai mare aplicata in curea poate schimba punctul de impact prin tensionarea tevii. Eu mi-am mutat urechiusele pe uluc la armele care le aveau prinse de teava.

Pentru a reduce senzatia de oscilatie a armei in jurul tintei atunci cand tragi din picioare, fara reazam, solutia este sa ochesti scurt, aproape ca la sarite. Chiar daca nu-ti iese din prima si ai prelungit timpul de ochire prea mult iar oscilatiile devin ample si putin controlabile, incerci sa memorezi pozitia, lasi arma jos, respiri de cateva ori, epolezi rapid si tragi cum prinzi tinta - pozitia fiind deja memorata cand epolezi esti deja pe tinta si nu mai obosesti cautand-o.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde vanatorul dibaci pe 02 Mar 2010, 10:07

Bravo @violiv -exact asa trebuie procedat-am mai vazut o greseala fregventa la vanatori din stand -care in momentul in care aud ca se apropie vanatul il asteapta incordati cu arma la ochi -cam toti au ratat sau ranit vanatul -
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 02 Mar 2010, 10:12

to @violiv "Daca nu folosesti cureaua nu respiri :?: :?:
Miscarea armei datorata respiratiei exista si daca o pui pe suport. Chiar si bataile inimii misca arma."

Bineinteles ca trebuie sa mai si respiram, macar pentru a trai si tot trebuie. Am spus ca "mi se pare" ca deranjeaza mai mult decat atunci cand tragi normal, fara ajutorul unui astfel de artificiu, cel putin asa resimt eu. Oricum am avut intotdeauna o problema cu respiratia la momentul executarii focului, desi am incercat sa aplic tot ce mi s-a explicat sau am citit, dar asta este, exersam pana iese bine :D .
Da' n-am inteles chestia cu tensionarea atunci cand cureaua vine prinsa de teava, adica vrei sa spui ca exista posibilitatea de a "curba" teava (fie ea si subtirica la vreo carabina micuta) si de aici traiectoria gresita a glontului? :shock:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde vanatorul dibaci pe 02 Mar 2010, 10:26

normal @dragos teava trebuie sa fie cat mai libera -ca de aia se investeste ca aceasta sa fie liber-oscilanta -multi pun tot felul de rahatele pe teava (lanterne-proiectoare -lasere ) si apoi se mira ca nu au performante -Dupa cum sti tevile sunt flutead sau bull ,si daca ai o teava buna nu faci altceva decat sa strici performantele acesteia
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 02 Mar 2010, 13:57

OK, va cred pe cuvant. Am citit ca cele flutead ar fi cele mai precise, ca-si revin mai repede dupa tragere, pastrand constanta tirului, etc. dar n-am crezut ca pot fi chiar asa de usor de influentat. La urma urmei vorbim de ditamai teava de otel sau mai stiu eu ce materiale, no'? Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde razvan.orzescu pe 04 Mar 2010, 09:31

Precizia la trasul cu carabina, si aici ma refer doar la ceea ce tine de vanator, e o chestie de obisnuinta cu arma. Spun asta pentru ca, desi sunt vanator din 2001, nu mi-am dorit niciodata carabina pana anul trecut cand mi-am si luat-o (dupa ce am citit forumul asta) iar la inceput chiar aveam ceva emotii legate de controlul respiratiei, bataile inimii, etc. Problema e ca dupa ce am tras suficient cu arma m-am obisnuit astfel incat pot baga 3 bobite consecutiv intr-o portocala de la 100m din picioare, ceea ce pentru un incepator in ale carabinei e binisor, cred eu. Despre trasul la tinte in miscare pot sa spun ca epolarea, luatul tintei in vizor, calcularea corectiei, executarea focului ( :) si ridicarea vanatului cazut :) ) au devenit instinct.
Astea dupa nici 100 de cartuse trase dupa vulpi, caini, etc nu in poligon la tinte fixe.
Inca nu am invatat sa trag folosind cureaua deoarece am o curea cam lata din piele si nu o pot prinde bine in mana.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde marius 45 pe 06 Mar 2010, 10:15

Portocala la 100m din picioare....cu ce calibru,cu223?...ca spre ex 30.06 la 100m in cel mai fericit caz din picioare il incadrezi in 20 pe 20...
Care e treaba cu trasu cu sjutotul curelei?Sa infasori cureaua pe mana stanga si apoi sa prinzi arma...sau cum?
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde yoghi pe 06 Mar 2010, 14:47

as face si eu un pariu impetriva celor trei focuri consecutive in portocala ....
dar astept sa spui calibru si daca aveai luneta.

arma este testata pt un anumit tip de vribratii ale propiului lemn.
1.arma nu se rezeama de lucruri solide (copaci .gard.masina sau beton)
2.rezemarea se face numai pt patul propiu si avand un suport Moale( mana, caciula ),sau suportii originali care undeva au ceva cauciuc.

Cureaua iti da al treilea sau al patrulea punct de sprijin, in functie de pozitie.

probati la distanta mai mare ca se vede mai bine 150-170m
trei -patru focuri cu teava rezemata si trei- patru focuri cu patul rezemat pe husa armei
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde yoghi pe 06 Mar 2010, 15:05

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 06 Mar 2010, 18:45

yoghi scrie:as face si eu un pariu impetriva celor trei focuri consecutive in portocala ....
dar astept sa spui calibru si daca aveai luneta.

arma este testata pt un anumit tip de vribratii ale propiului lemn.
1.arma nu se rezeama de lucruri solide (copaci .gard.masina sau beton)
2.rezemarea se face numai pt patul propiu si avand un suport Moale( mana, caciula ),sau suportii originali care undeva au ceva cauciuc.

Cureaua iti da al treilea sau al patrulea punct de sprijin, in functie de pozitie.

probati la distanta mai mare ca se vede mai bine 150-170m
trei -patru focuri cu teava rezemata si trei- patru focuri cu patul rezemat pe husa armei

Scuze yoghi, da' cand vorbesti de cei 170 m, te referi tot la o portocala? :shock: Pai fara luneta inseamna ca trebuie sa fii Willi Tell, sau ceva de genul asta, ca pe mine sa ma bati si nu pot sa o nimeresc. Chiar daca o distingi bine, ceea ce deja e o performanta, in mod sigur cuiul catarii o acopera astfel incat n-ai cum sa tintesti la modul serios. De exemplu, pot sa-ti spun ca am nimerit o tinta bust de la 400 m, aceasta avand in centrul sau un triunghi portocaliu (aproape ca nu se vedea nimic, mai mult presupuneai ca e acolo). Da' am tras vreo 10 insi simultan, cu armele reglate la rafala de trei pe foc, asa ca "am nimerit" nu-i prea cusher folosit in cazul asta. Dar tinta a cazut oricum.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde razvan.orzescu pe 06 Mar 2010, 20:16

Arma e CZ 550, cal. 30-06. si luneta Bushnell Elite 4200 pusa pe 10x (nu am o vedere chiar asa de buna ...)
Chiar vreau sa fac asta in poligon iar ca martor il invit pe dragosbahnea ca tot e din Iasi.
Ce spui Dragos? Facem o zi de distractie in poligon? Poate peste vreo 2 saptamani cand imi vine si 223-ul.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde marius 45 pe 08 Mar 2010, 09:55

Daca arma e cal 30.06 :shock: si mai vede inca cineva sa confirme :roll: ..atunci tot respectul daca zici ca nimeresti o portocala tras din picioare ne rezemat,ne sprijinit...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde dragosbahnea pe 08 Mar 2010, 10:56

razvan.orzescu scrie:Arma e CZ 550, cal. 30-06. si luneta Bushnell Elite 4200 pusa pe 10x (nu am o vedere chiar asa de buna ...)
Chiar vreau sa fac asta in poligon iar ca martor il invit pe dragosbahnea ca tot e din Iasi.
Ce spui Dragos? Facem o zi de distractie in poligon? Poate peste vreo 2 saptamani cand imi vine si 223-ul.

Sigur prietene, sigur ca vreau sa merg, da' nu sa te verific pe tine, doamne fereste ca nu-s vreun dintr-ala. Daca spui tu asa o fi, dar de iesit, oricand cu cea mai mare placere. Si eu mi-am comandat in ij 18 in 243w, ar fi minunat sa vina pana atunci. Oricum eu ma duc si mai devreme sa ma dau la talere ca-s f. deficient la ele. Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Ghidul lui NUSTIU in carabinele de precizie

Mesajde razvan.orzescu pe 08 Mar 2010, 11:04

Nici nu m-am gandit ca ai vrea sa ma verifici... :wink: ... mergem doar pentru "fun"
Iesi pe vremea asta?
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 169 vizitatori

Publicitate