Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

Carabina CZ

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Carabina CZ

Mesajde LucianC pe 04 Noi 2010, 12:34

Buna ziua,

As dori un sfat in ceea ce priveste alegerea unei carabine. Sunt interesat de calibrul 30.06, pentru panda la mistret si caprior. M-am oprit asupra producatorului ceh CZ, urmatoarele modele:
- CZ 550 STANDARD; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... NDARD.aspx
- CZ 550 LUX; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... 0_LUX.aspx
- CZ 550 MC; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... 50_MC.aspx
- CZ 555; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... Z_555.aspx
- CZ 550 MEDIUM LUX; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... M_LUX.aspx
Uitandu-ma la specificatii, nu prea par a fi mari diferente, de asta cer si parerea dumneavoastra.
De asemenea alte sugestii pentru o carabina in acelasi calibru si pret asemenator sunt binevenite.
Va multumesc anticipat.

Cu respect,
LucianC
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Carabina CZ

Mesajde madalin122582 pe 04 Noi 2010, 12:41

O alternativa foarte buna o reprezinta Zastava M70 in 30.06 pe care am achizitionat-o eu saptamana trecuta :D . Si eu am avut aceeasi dilema: CZ 550 Lux sau Zastava M70...M70 am luat-o cu 2.500 de lei. CZ 550 Lux nu gasesti fara 3.200 de lei. Din ce am citit, diferentele intre ele nu sunt foarte mari. CZ-ul e finisat mai bine, dar nici cu Zastava nu mi-e rusine.
Nu zic ca nu sunt bune CZ-urile...Doamne fereste..dar alegerea mea a fost Zastava.
Respect
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Carabina CZ

Mesajde Sly_Fox pe 04 Noi 2010, 14:57

LucianC scrie:Buna ziua,

As dori un sfat in ceea ce priveste alegerea unei carabine. Sunt interesat de calibrul 30.06, pentru panda la mistret si caprior. M-am oprit asupra producatorului ceh CZ, urmatoarele modele:
- CZ 550 STANDARD; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... NDARD.aspx
- CZ 550 LUX; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... 0_LUX.aspx
- CZ 550 MC; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... 50_MC.aspx
- CZ 555; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... Z_555.aspx
- CZ 550 MEDIUM LUX; http://www.czub.cz/en/catalog/81-center ... M_LUX.aspx
Uitandu-ma la specificatii, nu prea par a fi mari diferente, de asta cer si parerea dumneavoastra.
De asemenea alte sugestii pentru o carabina in acelasi calibru si pret asemenator sunt binevenite.
Va multumesc anticipat.

Cu respect,
LucianC

Oricare din primele patru modele enumerate de tine pot fi achizitionate fara sa gresesti. Diferente foarte mari intre ele nu sunt. CZ 555 are magazie detasabila. Exista si CZ 550 cu magazie detasabila, dar nu in calibrul 30.06, poate doar sa fi scos un lot recent cu aceasta optiune.
Ultimul model, CZ 550 Medium Lux, se gaseste doar in calibre precum: 300win mag , 7mm rem mag, 9,3X62.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina CZ

Mesajde WDMCZ555 pe 04 Noi 2010, 15:07

CZ 555-cea mai ok optiune Pret 3580 la Oradea
Cz 550 lux 3100 oradea ,diferenta doar magazia metalica detasabila ,in rest cred ca e mai conforabil 555 ,eu le-am avut pe ambele in mana cand am cumparat si am ales 555.

Stima!!!
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Carabina CZ

Mesajde mihai_tud pe 04 Noi 2010, 19:41

Eu am CZ 550 Lux cu magazina nedetasabila.Sunt f. multumit de ea ca precizie,cu o luneta+suporti buni si "un pic" :mrgreen: de antrenament trofeul de caprior este asigurat.Arme foarte bune,.eu am luat-o cind era mult mai scumpa(accizele bata-le norocul :x ) dar as cumpara-o din nou daca ar fi sa aleg un bolt action.
Stima
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Carabina CZ

Mesajde mialxx pe 04 Noi 2010, 20:20

Eu zic sa-ti iei Tikka T3 Hunter, e un pic mai scumpa dar merita banii. Si eu am comandat 2 buc. ajung undeva pe la inceputul lui decembrie ca nu aveau pe stoc. Am avut ocazia saptamina trecuta sa pun mina pe una, dar nu in Romania, si vreau sa le multumesc multora care mau indrumat catre aceasta arma.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Carabina CZ

Mesajde Bill pe 06 Noi 2010, 22:16

Prefer variantele lui 550. La 555 pentru incarcare trebuie sa scoti magazia, sa sprijini arma pe antebrat, sa bagi cartusele in magazie, apoi sa iei arma si sa introduci magazia. Sa nu mai spun ca o magazie detasabila se poate pierde. Diferentele intre ele sunt absolut nesemnificative, eventual siguranta cu doua sau cu trei pozitii. Si am vazut medium lux pe 22-250 si 527 pe 7,62x39, dar nu am picat pe spate.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Carabina CZ

Mesajde Nautilus pe 09 Noi 2010, 13:05

Bună ziua tuturor

Sunt un începător în ale vânătorii, prima mea armă urmează a fi achiziţionată prin februarie-martie şi probabil folosită în sezonul 2011 toamnă-iarnă. Mai am câteva luni să pun bani deoparte :)

Din motive personale, intenţionez să pun mâna pe o armă cu glonţ care va fi folosită mai întâi la antrenament în poligon şi apoi la vânat o lungă perioadă de timp de acum încolo. Ştiind la ce costuri trebuie să se aştepte cineva de la armele cu glonţ, o eventuală a doua armă, lisă pentru vânatul mic, va fi o cheltuială minoră prin comparaţie.

Din motive la fel de personale şi în acelaşi timp cocălăreşti, arma trebuie să fie o carabină cu ţeava lungă şi bolt, derivată din Mauser 98, într-un calibru "african". (Sunt conştient că aici nu trăiesc rinoceri şi un 7,62x54R sau .30-06 este arhisuficient pentru cel mai fioros mistreţ, dar cocalarismul e prea la modă în imperiul ghiulului şi BMWului ruginit ca să nu mă las dus de val :D )

Seria CZ 550 - 555 este un model relativ accesibil ca preţ, în jur de 3000-3500 RON în funcţie de versiune, şi pusesem ochii pe ea încă de acum un an, la începutul stagiaturii. Se bucură de o foarte bună reputaţie pentru calitate şi precizie "pe partea ailaltă a Oceanului", mult mai bună decât aproape orice în clasa ei de preţ. Unii reporteri spun că poate trage mai bine de 1 MOA în versiunea cu ţeavă de 52cm, deşi pe cinstea jurnaliştilor nu se poate pune nicio bază.

După ce am examinat toate specificaţiile, a rămas să aleg un model în 7x64mm sau 9,3x62mm. Înclin spre 9,3x62mm numai fiindcă e singurul calibru "african" pe care mi-l permit.

Aş vrea să ştiu care e diferenţa între CZ 550 Lux (există în 7x64), Medium Lux (9,3x62) şi 555 (7x64), şi care din ele ar recomanda-o vânătorii experimentaţi pentru vânatul mijlociu şi mare care există pe un fond de câmpie: căpriori, mistreţi şi câini hoinari.

Mulţumesc,

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ

Mesajde violiv pe 09 Noi 2010, 15:21

9,3x62 mai este numit "africanul saracului" fiind sub limita legal permisa in multe din tarile unde se vaneaza "mari si periculoase"....un 375 (9,5 mm) ar fi minimul african. Il are si CZ-ul in oferta da' mai trebe sa strangi.
7,62x54 R nu este suficient de legal pentru mistret pe la noi :?
7x64 sau 30-06 fac tot ce vrei aproape de tot in aceeasi masura...cu avantajul reculului mai mic la 7x64.
CZ-urile chiar trag bine. Cu munitie potrivita pot trage constant sub MOA daca ai grija sa nu supraincalzesti teava.

Daca acum te apuci nu recomand deloc 9,3x62...s-ar putea sa nu-ti placa deloc la poligon cu el: reculul nu-i chiar de africane da' nici sa tragi doua cutii de cartuse in doua ore si sa pleci fericit acasa nu te lasa.
Pe "luxus" n-as da nici un banut gaurit....un lemn mai frumos desenat nu face o arma mai buna.



Decizia mea ar fi: Standard, 7x64, si restul de bani pusi alaturi de cei programati pentru optica :wink:

P.S. da un ochi si pe la Zastava: e chiar M 98, e o tara mai ieftina si trage la fel de bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina CZ

Mesajde Nautilus pe 09 Noi 2010, 16:07

Mulţumesc.

violiv scrie:7,62x54 R nu este suficient de legal pentru mistret pe la noi :?


Păi de ce? Are peste 6,5mm, are peste 2200J, ce-i lipseşte? Numai fiindcă n-are tubul 57mm? (Întreb din pură curiozitate, nu mă cred destul de Vasili Zaiţev ca să mă tenteze ideea)

violiv scrie:Daca acum te apuci nu recomand deloc 9,3x62...s-ar putea sa nu-ti placa deloc la poligon cu el: reculul nu-i chiar de africane da' nici sa tragi doua cutii de cartuse in doua ore si sa pleci fericit acasa nu te lasa.
Pe "luxus" n-as da nici un banut gaurit....un lemn mai frumos desenat nu face o arma mai buna.


Ehhh... se ocupă cele 100 kg ale mele de amortizarea reculului :D

Dacă mă antrenez de la starea de ageamiu absolut cu cel mai mare calibru pe care mi-l permit, cele mijlocii sau mici ar trebui să mi se pară joacă, nu?

violiv scrie:Decizia mea ar fi: Standard, 7x64, si restul de bani pusi alaturi de cei programati pentru optica :wink:


Mulţumesc. Pentru optică ar trebui să mă ajute bătrâna I.O.R. Bucureşti, se pare că au o foarte bună reputaţie dincolo de Ocean şi nu sunt scumpi. Swarowski costă mai mult ca arma!!

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ

Mesajde batranelul pe 09 Noi 2010, 18:10

salutare tuturor , Vio , stii cumva unde pot vedea Zastava , in Bucuresti ?
batranelul
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Ian 2009, 14:59

Re: Carabina CZ

Mesajde violiv pe 09 Noi 2010, 20:12

@batranelul - Arrow este importatorul oficial Zastava, incearca la magazinele lor sau la depozit.

@Nautilus
O vreme am avut numai 22 lr si 30-06. Am reusit sa trag ~80 focuri intr-o zi din 30-06, amestecate pentru pauze cu ceva 300 wm. A fost rau de tot. La 22 lr nu mi-au ajuns niciodata cartusele desi am avut o vreme cand am avut posibilitatea de a cumpara stoc imens la pret derizoriu si-am tras pana am inrosit teava de 3 cm diametru.
Cu 22 lr, orice profan ce ia in mana pentru prima data o arma buna poate reusit sa doboare o bomboana la 50 m pana la sfarsitul zilei.
Cu 30-06, jumate din profani dezarmeaza dupa prima cutie, ajung la concluzia ca ar mai trebui sa-nvete da' ca oricum nu le trebe asa precizie mare la vanatoare.
Sa inveti sa tragi incepand cu un calibru neplacut la recul inseamna si risipa de timp si de bani si o posibila indepartare de performanta ce-o poti atinge. Nu spun ca nu se poate cu 9,3x62 dar nu cred sa fie cineva care sa spuna despre calibrul acesta ca-i placut reculul. Mai zic unii ca oricum la vanatoare nu se simte din varii motive emotionale si de numar de focuri. Oricum ar fi si oricare "MAAAARE" calibru l-ai putea trage bine, unul micut il tragi de 3 ori mai mult si mai bine, cu mult mai putin efort si cu mult mai putine urmari. Cu timpul o sa ajungi sa simti partile placute ale calibrelor micute, mai ales cand se pune problema de gaurit cartoane.
Am arme de 5,6, 6, 6,5 si 7.62 in tuburi ce duc de la 1,5 g la ~5 g de pulbere si proiectile de la 3 la 14 g. Am avut o mica bijuterie in 9,3x62, facuta pe gustul meu si partial de mana mea si-am dat-o dupa mai putin de doua cutii de cartuse trase, in conditiile in care am putut trage bine de tot cu ea. Am tras mult cu 30-06 da' mi-a placut si mai mult 6,5x55 iar 243 l-as trage la nesfarsit cum am tras si 5,6x39 pana n-am mai gasit munitie. 300 wm sta in dulap linistit si asteapta zile mai bune si ceva motivatie ca sa mai traga la cartoane.
Reculul mare nu-i rau numa in poligon ci si in teren. "Recuperarea" mai indelungata a tragatorului dupa foc te poate face sa ratezi dublarea focului mai ceva ca dintr-o arma basculanta cu o singura teava si cu tubul intepenit in camera. :oops:

Ca vreau si ceva "african" e adevarat....da' as vrea sa fie ceva chiar mare de tot, asa de dat la "prieteni" sa traga cate un foc cand si cand.

Asa ca, cu mintea de acum, cred ca drumul mai bun este sa pleci de la un calibru mai mic catre unul mai marisor, ales in cunostinta de cauza nu dupa moda.

P.S. pe langa faptul ca are tubul mai scurt de 57 mm (da' are energie muuult mai multa decat legalul 6,5 sau 7x57) 7,62x54 R nu-i bun la mistret pentru ca nu te primeste nimeni cu el la vanatoare daca au avut prilejul sa-l auda o data - din nu stiu ce considerente ce tin de forma tubului, tipul incarcaturii si teava mai scurtuta a armelor intalnite pe la noi in acest calibru bubuie ca naiba si sa tragi o cutie de cartuse la poligon fara casti inseamna sinucidere curata. Daca tragi la vanatoare cu el te stie si lumea de peste doua sate :mrgreen: si golesti padurea de vanat pe o raza de 3 km in jurul "epicentrului".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina CZ

Mesajde Nautilus pe 10 Noi 2010, 13:30

violiv scrie: Nu spun ca nu se poate cu 9,3x62 dar nu cred sa fie cineva care sa spuna despre calibrul acesta ca-i placut reculul.


A fost unul. Un reporter care trăsese la poligon mai înainte cu .375H&H era foarte plăcut impresionat după aceea de 9,3x62 :lol:

violiv scrie: Ca vreau si ceva "african" e adevarat....da' as vrea sa fie ceva chiar mare de tot, asa de dat la "prieteni" sa traga cate un foc cand si cand.

Asa ca, cu mintea de acum, cred ca drumul mai bun este sa pleci de la un calibru mai mic catre unul mai marisor, ales in cunostinta de cauza nu dupa moda.


Mulţumesc. Iau 7x64, ceea ce înseamnă o economie de 300-500 RON faţă de Medium Lux în 9,3x62, şi mai strâng bani vreo 3-4 ani pentru un dublu expres Merkel 140A în .470NE. (Nu ştiu în ce animal de la noi se poate trage cu .470NE, dar nici cocalarul care dă ultimul leuţ din casă pe un S500 nu se gândeşte că ieşea mai bine cu un Golf V GTI :) )

CZ 550 există şi în 8x57JS, şi în .30-06, şi în .300WM, dar despre 7x64 se spun multe lucruri, şi numai de bine, în special în ceea ce priveşte precizia, şi e şi cu 50% mai ieftină muniţia.

violiv scrie: P.S. pe langa faptul ca are tubul mai scurt de 57 mm (da' are energie muuult mai multa decat legalul 6,5 sau 7x57) 7,62x54 R nu-i bun la mistret pentru ca nu te primeste nimeni cu el la vanatoare daca au avut prilejul sa-l auda o data - din nu stiu ce considerente ce tin de forma tubului, tipul incarcaturii si teava mai scurtuta a armelor intalnite pe la noi in acest calibru bubuie ca naiba si sa tragi o cutie de cartuse la poligon fara casti inseamna sinucidere curata. Daca tragi la vanatoare cu el te stie si lumea de peste doua sate :mrgreen: si golesti padurea de vanat pe o raza de 3 km in jurul "epicentrului".


Marfă rusească, nu?... (apropo de bancurile cu aspiratorul rusesc)

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ

Mesajde WDMCZ555 pe 11 Noi 2010, 21:33

Va prezint cz -ul meu 555 si o luneta draguta nu prea scumpa dar f f ok Hauke 2,5 10x56 ir

http://img838.imageshack.us/g/pb091568.jpg/
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Carabina CZ

Mesajde batranelul pe 11 Noi 2010, 21:59

Multumesc Vio , am gasit pe site , o sa le fac si o vizita .
batranelul
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Ian 2009, 14:59

Re: Carabina CZ

Mesajde sandumuresian72 pe 19 Apr 2011, 09:28

buna ziua,
daca mai esti interesat de carabina suna la nr. 0745922603
sandumuresian72
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Apr 2011, 06:37
Locaţie: sibiu

Re: Carabina CZ

Mesajde Nautilus pe 15 Sep 2011, 15:02

Din motive birocratice şi de timp, nu am putut întocmi dosarul pentru permisul de armă în primăvara 2011, aşa cum ar fi trebuit, şi l-am putut depune doar în august.

În prezent încă nu am cumpărat arma, deşi CZ 550 s-a ieftinit sesizabil, cu 500-800 RON, cel puţin la Huntershop Oradea.

Însă voi amâna această achiziţie pentru un viitor ceva mai îndepărtat, fiindcă am nevoie de antrenament înainte de a mă putea numi vânător adevărat, şi antrenamentul înseamnă destule focuri trase în poligon pentru a uza ţeava armei până devine inutilizabilă.

Astfel încât am decis să iau IJ 18MN în .243Win în prima fază şi CZ 550 în 7x64 în momentul în care voi fi suficient de sigur pe mine ca trăgător şi în acelaşi timp o să-mi permit optică de calitate. (Lunetele Nikon şi o parte din IOR par relativ accesibile ca preţ, deşi costă de 2-4 ori mai mult ca unele Luger sau alte mărci mai obscure cu aromă de China.)

Mulţumesc la toată lumea

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina CZ

Mesajde aticurc pe 28 Noi 2012, 19:50

Buna seara sunt nou membru vanator si sper ca in decembrie sa intru in posesia unei arme m-am gandit sa fie un cz 550lux cal 308win ce parere aveti?...
aticurc
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 11 Noi 2011, 20:30

Re: Carabina CZ

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2012, 22:38

Despre arma si calibru numai de bine.
Daca te bagi pe ghintuita din prima, inseamna ca ai mari posibilitati sa te invarti pe fonduri cu vanat mare. Poate ai prieteni care sa te invite la vanatoare de mistret, cerb, caprior, chiar si urs. Stim cu totii de ce resurse trebuie sa dispuna un vanator care urmareste numai vanatul mare. In cazul in care o sa devi mare glontar, nu uita sa ne inviti si pe noi, astia mai sarantoci, la cate o vanatoare de dihanii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina CZ

Mesajde sorry_nellu pe 29 Noi 2012, 00:44

vorba predecsorului, "auguri"
dupa ca ce am comandadat pe stanga, a venit pe dreapta, 308! Scandal!Am avut 270, 7x57 CZ, 9,3x62 argo,am 3006 ij mn, pe care nu-l voi vinde!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carabina CZ

Mesajde sorry_nellu pe 29 Noi 2012, 01:02

sorry_nellu scrie:vorba predecsorului, "auguri"
dupa ca ce am comandadat pe stanga, a venit pe dreapta, 308! Scandal!Am avut 270, 7x57 CZ, 9,3x62 argo,am 3006 ij mn, pe care nu-l voi vinde!


astept oferta vazare bolt 308 pe stanga! pat plastic, guma, etc
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carabina CZ

Mesajde sorry_nellu pe 29 Noi 2012, 01:21

sorry_nellu scrie:
sorry_nellu scrie:vorba predecsorului, "auguri"
dupa ca ce am comandadat pe stanga, a venit pe dreapta, 308! Scandal!Am avut 270, 7x57 CZ, 9,3x62 argo,am 3006 ij mn, pe care nu-l voi vinde!


astept oferta vazare bolt 308 pe stanga! pat plastic, guma, etc

Bai, cica doamna Udrea ar fi fara ... "cocos" la sub un km la fata de mine (moa il calculati voi)
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carabina CZ

Mesajde sorry_nellu pe 29 Noi 2012, 01:23

sorry_nellu scrie:
sorry_nellu scrie:
sorry_nellu scrie:vorba predecsorului, "auguri"
dupa ca ce am comandadat pe stanga, a venit pe dreapta, 308! Scandal!Am avut 270, 7x57 CZ, 9,3x62 argo,am 3006 ij mn, pe care nu-l voi vinde!


astept oferta vazare bolt 308 pe stanga! pat plastic, guma, etc

Bai, cica doamna Udrea ar fi fara ... "cocos" la sub un km la fata de mine (moa il calculati voi)

Oare o nimeresc?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carabina CZ

Mesajde sorry_nellu pe 29 Noi 2012, 01:33

colegii din Vaslui !!! ...cumpar vin! Si nu nu vorbesc prostii, ... tata e din Cotnari !
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carabina CZ

Mesajde anghel pe 29 Dec 2012, 23:10

salutare baieti!sunt incepator si tocmai mi-am achizitionat un CZ 7*57.CE PARERE AVETI DESPREACEASTA ARMA?mentionez ca sunt vanator in zona de munte
anghel
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2012, 23:03

Re: Carabina CZ

Mesajde Sly_Fox pe 30 Dec 2012, 10:05

Pai daca ai achizitionat-o deja atunci sa fi sanatos, sa o manuiesti cu folos si in siguranta.
Pareri despre arma gasesti destule pe acest forum, la acest topic si altele similare destinate carabinelor produse de CZ. Parerile sunt favorabile acestei marci de arme, in contextul in care firma ceha are o traditie in fabricarea ghintuitelor destinate atat pietei militare cat si celei civile.
Ai cumparat o arma buna,intr-un calibru ce a fost folosit la greu in anii trecuti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina CZ

Mesajde Don pe 09 Ian 2013, 23:22

Cine poate sa=mi spuna care este greutatea unui CZ 550 Ebony Edition?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Carabina CZ

Mesajde radubichis pe 09 Ian 2013, 23:24

are catre 4 kg din ce stiu eu
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Carabina CZ

Mesajde Don pe 09 Ian 2013, 23:29

Baaa,da-ti cam rupe oasele!Asta sa insemne peste,sa zicem,3,8Kg?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Carabina CZ

Mesajde Sly_Fox pe 10 Ian 2013, 00:56

Nu stiu exact cat are varianta Ebony, insa varianta Lux in calibrul 30.06 are fix 4 kilograme. Producatorul da pentru CZ 550 (calibre medii) variantele Lux,Standard,MC,American,Ebony, greutatea de 3,4 kg. Pentru varianta Full Stock 3,1 kg, iar pentru varianta Varmint 4,2 kg.
Problema este ca datele din fisele armelor nu corespund cu realitatea, astfel ca modelele din prima categorie amintita au cu 500-600 de grame mai mult. Deci un Ebony joaca in liga grea, adica se duce pe la 3,9-4 kg.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate