Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:29

arme mixte

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 26 Ian 2011, 21:26

Inainte sa cumpar o arma mixta ,as dori sa cunosc parerea forumistilor asupra avantajelor in teren(sau a dezavantajelor) ale armelor mixte de vanatoare .
Ar fi foarte interesant si un top al acestora .

Multumesc anticipat.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 26 Ian 2011, 21:39

Baikal mp94 cu varianta 12/30.06 oare poate fi o alegere buna?
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde OVI762 pe 26 Ian 2011, 23:08

Te intreb prieteneste:ce vanezi de obicei de ai nevoie de mixta?Nu te-ar ajuta mai mult cate o arma dedicata-alica,glont?Ma gandesc ca gandesc cumva logic:ai vanat mare-glont,ai vanat mai marunt-alice cu posibilitate de proiectil unic.Daca ai vanat amestecat atuci poate s-ar justifica,poate.Toate cele bune.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 26 Ian 2011, 23:37

culmea este ca am si carabine si lise,dar nu am mixta pt. mistret la goana.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 26 Ian 2011, 23:41

Sunt curios inca ,nu m-am decis sa-mi procur si am aceiasi intrebare daca se justifica o achizitie de mixta?
Sunt cazuri in care la o goana poate sa apare si un porc dar si o vulpe,sacal,iepure...
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 27 Ian 2011, 08:24

Si care-i problema daca apare si ceva mai micut in goana la mistret? Tragi si aici cu glont. De ce sa reduci jumate din focurile dedicate mistretului? Poate doar daca arma de pana acum avea un singur foc sa reprezinte o mixta un avantaj.
La noi nu sunt permise decat proiectile unice in goana la mistret, indiferent de configuratia armei si tipul acesteia. Si se impusca de fiecare data vulpe, sacal sau iepure. Iar ranile nu sunt deloc atat de drastice cum te-ai astepta...uite niste iepuri ce s-au intalnit cu 9,3x62

Imagine

Imagine

Tata zicea de mixte ca ai doua jumatati de arma, niciuna completa :mrgreen:
Iar alegerea Baikal nu e chiar cea mai stralucita, mixtele si dublu-expres-urile de la ei nu-s tocmai grozave.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde tinelos pe 27 Ian 2011, 13:06

Parerea mea e sa iti iei o arma pt alice/breneke si alta pt glont. Displac mixtele , dar indragesc drilingurile...
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 27 Ian 2011, 13:30

ok,sunt de acord cu voi .
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 27 Ian 2011, 13:43

violiv scrie:Si care-i problema daca apare si ceva mai micut in goana la mistret? Tragi si aici cu glont. De ce sa reduci jumate din focurile dedicate mistretului? Poate doar daca arma de pana acum avea un singur foc sa reprezinte o mixta un avantaj.
La noi nu sunt permise decat proiectile unice in goana la mistret, indiferent de configuratia armei si tipul acesteia. Si se impusca de fiecare data vulpe, sacal sau iepure. Iar ranile nu sunt deloc atat de drastice cum te-ai astepta...uite niste iepuri ce s-au intalnit cu 9,3x62

Imagine

Imagine

Tata zicea de mixte ca ai doua jumatati de arma, niciuna completa :mrgreen:
Iar alegerea Baikal nu e chiar cea mai stralucita, mixtele si dublu-expres-urile de la ei nu-s tocmai grozave.


Salut Violiv,
am sa incerc si eu performanta tot cu un comfortech dar 300winmag,cu el merg de obicei la goana.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde OviGal pe 27 Ian 2011, 20:37

@ violiv ai dreptate, la vanat mic nu expandeaza glontul de carabina indiferent de calibru poti sa dai si cu glont chiar si la fazan, oricum parerea mea decat o mixta mai bine o semiautomata, ..... 2 alice si 3 gloante faci treaba, de obicei la goana intai iese vulpea, iepurele si mistretul care mai nou nu prea iese...:P. si nu e prea simplu sa lovesti cu glont la distanta fara luneta si invers sa lovesti iepurele de-aproape cu luneta.... poti sa ai montura rapida la luneta dar parerea mea ca daca ai si lisa si carabina trebuie sa faci treaba. La goana si pana in 100m face fata si "breneke" si daca totusi vrei sa-ti iei o mixta cu tot curajul inainte nu te lasa descurajat. Respect si catare plina, mai avem o ZI la futacioshi.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 27 Ian 2011, 23:22

OviGal scrie:@ violiv ai dreptate, la vanat mic nu expandeaza glontul de carabina indiferent de calibru poti sa dai si cu glont chiar si la fazan

Nu-i chiar asa....din contactul unui 30-06 cu un fazan au ramas efectiv doua aripi, capul si-un picior la distante de 2-3 m ...nimic altceva. Am patit-o si la iepure lovit in abdomen pe care l-am gasit eviscerat complet, chiar si inima ii fusese smulsa prin abdomen si aproape jumate jupuit.
Iar cu alea mici si iuti si rapid expansive e si mai rau.

[quote="OviGalsi nu e prea simplu sa lovesti cu glont la distanta fara luneta si invers sa lovesti iepurele de-aproape cu luneta.... [/quote]

folosesti hollow-sight si atunci e la fel de simplu si aproape si la 100 m. Cea mai aproape tinta lovita de mine prin luneta de goana a fost un sacal la 18 m distanta, dupa ce se trasese in el si fugea ca naiba de iute. Cea mai departe tinta lovita pe hollow am vazut porc picat in foc la 145 m masurati cat se poate de exact.
Daca tii mortis, cu un pic de efort poti sa depasesti un picut limitele teoretice ale unui sistem de ochire....da' te cam chinui.
Monturile rapide nu m-au incantat niciodata si nu le folosesc.

Pe de alta parte, la un moment dat a existat si in programul meu o mixta.....sau un drilling cu doua tevi de glont...sau un dublu-expres - asa, de amorul artei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde 223rem pe 27 Ian 2011, 23:36

OviGal scrie:@ violiv ai dreptate, la vanat mic nu expandeaza glontul de carabina indiferent de calibru poti sa dai si cu glont chiar si la fazan, oricum parerea mea decat o mixta mai bine o semiautomata, ..... 2 alice si 3 gloante faci treaba, de obicei la goana intai iese vulpea, iepurele si mistretul care mai nou nu prea iese...:P. si nu e prea simplu sa lovesti cu glont la distanta fara luneta si invers sa lovesti iepurele de-aproape cu luneta.... poti sa ai montura rapida la luneta dar parerea mea ca daca ai si lisa si carabina trebuie sa faci treaba. La goana si pana in 100m face fata si "breneke" si daca totusi vrei sa-ti iei o mixta cu tot curajul inainte nu te lasa descurajat. Respect si catare plina, mai avem o ZI la futacioshi.


Eu am vazut doi fazani impuscati cu glont,unul cu 30-06 impuscat de un amic si unul impuscat de mine cu 223 si nu mai vreau sa vad niciodata asa ceva.A mai ramas capul legat de sira spinarii si la celalalt capat un picior.Prin luneta in momentul focului am vazut ceva ca o explozie de pene iar pe zapada la "locul faptei" in afara de ramasitele mai sus mentionate era ceva care semana cu o tocatura cu pene explodata.Revenind la subiect si eu mi-am luat o mixta desi mai am si carabine si lise.De ce?Pentru ca mi s-a parut o arma interesanta si frumoasa.
Diferenta intre baieti si barbati este data de marimea si costul jucariilor.
Viaţa e ca la table:fuge,bate şi astupă.Degeaba-ţi cade 6-6, când tu ai nevoie să-ţi intre 2-1
223rem
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 13 Noi 2008, 09:02

Re: arme mixte

Mesajde Zeres Ciprian pe 28 Ian 2011, 17:22

Trageti si voi la gat, la fazan si la iepure :D
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: arme mixte

Mesajde Katalin pe 28 Ian 2011, 20:16

223rem scrie:
OviGal scrie:@ violiv ai dreptate, la vanat mic nu expandeaza glontul de carabina indiferent de calibru poti sa dai si cu glont chiar si la fazan, oricum parerea mea decat o mixta mai bine o semiautomata, ..... 2 alice si 3 gloante faci treaba, de obicei la goana intai iese vulpea, iepurele si mistretul care mai nou nu prea iese...:P. si nu e prea simplu sa lovesti cu glont la distanta fara luneta si invers sa lovesti iepurele de-aproape cu luneta.... poti sa ai montura rapida la luneta dar parerea mea ca daca ai si lisa si carabina trebuie sa faci treaba. La goana si pana in 100m face fata si "breneke" si daca totusi vrei sa-ti iei o mixta cu tot curajul inainte nu te lasa descurajat. Respect si catare plina, mai avem o ZI la futacioshi.


Eu am vazut doi fazani impuscati cu glont,unul cu 30-06 impuscat de un amic si unul impuscat de mine cu 223 si nu mai vreau sa vad niciodata asa ceva.A mai ramas capul legat de sira spinarii si la celalalt capat un picior.Prin luneta in momentul focului am vazut ceva ca o explozie de pene iar pe zapada la "locul faptei" in afara de ramasitele mai sus mentionate era ceva care semana cu o tocatura cu pene explodata.Revenind la subiect si eu mi-am luat o mixta desi mai am si carabine si lise.De ce?Pentru ca mi s-a parut o arma interesanta si frumoasa.
Diferenta intre baieti si barbati este data de marimea si costul jucariilor.


Am si eu o curiozitate daca vrei sa rasunzi... Ce te determina sa tragi la fazan si iepure cu glont? Sincer...si e o parere personala...mi se pare foarte aiurea. No ofense!
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 28 Ian 2011, 20:45

La unele din organizatele la mistret la care particip se permite si vanarea iepurilor (+ vulpe, sacal) dar numai cu proiectil unic sau glont :mrgreen:
La fazan a fost cumva "din greseala" - banuiam cam ce avea sa iasa, am vrut sa ajunga glontul mai la baza gatului nu chiar central .... cu multi ani in urma, tot organizata la mistret la care am aflat ca se trage si la iepure, fazan abea cand am ajuns si nu luasem decat carabina cu mine - la vremea aia duceam frecvent ambele arme pentru situatii de "combinate".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 30 Ian 2011, 23:03

sa inteleg ca pana la urma nu e rau ca in colectie sa ai si o mixta,te-ar scuti sa cari doua arme.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde Ray pe 30 Ian 2011, 23:12

jaguar44 scrie:sa inteleg ca pana la urma nu e rau ca in colectie sa ai si o mixta,te-ar scuti sa cari doua arme.


ai perfecta dreptate, asa e, o mixta sau si mai bun, un drilling, glont calibru mare,, glont calibru mic si alice. :wink:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: arme mixte

Mesajde GROSU FLORIN pe 31 Ian 2011, 22:34

As aminti si un alt avantaj pe care il ofera mixta: posibilitatea de a trage cu proiectil unic din teava lisa la mistret. Sa nu uitam ca de regula, mistretul, sta ascuns in des si cind se misca prefera tot fisiile cu desime, situatie in care lovitura din teava lisa are mult mai multe sanse sa atinga tinta, in comparatie cu cea din teava ghintuita. A vind in mina mixta, in functie de situatie pot alege proiectilul potrivit - cel din teava lisa la des, aproape sau cel din teava ghintuita daca vinatul iese la distanta, la loc curat, pe cind, avind in mina carabina, optiunile se reduc. De mult, purtam si eu doua arme - lisa si carabina - la bataile combinate si imi aduc aminte de citiva mistreti pierduti pentru ca m-au gasit cu cealalta arma in mina. Acum incerc o mixta..., dar nu am renuntat la carabine. Legat de tirul cu proiectil unic din teava lisa , nu imi permit sa trag la peste 50 m.
Deasemeni, intrucit mixta imi poate oferi cel mult doua focuri, ma obliga sa trag mult mai ingrijit, aspect pe care il consider benefic mai ales pentru un tragator in formare. Comparind cu situatia cind acesta ar avea in mina o carabina semiautomata, principala lui obsesie ar fi aceea de a fructifica la maxim avantajele armei ( cele5 - 10 cartuse din magazie ) in detrimentul acuratetei ochirii.
TOATE CELE BUINE !
GROSU FLORIN
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 21 Apr 2010, 10:22

Re: arme mixte

Mesajde OVI762 pe 31 Ian 2011, 22:43

Zeres Ciprian scrie:Trageti si voi la gat, la fazan si la iepure :D

Sau la ochi :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: arme mixte

Mesajde Vechio pe 02 Feb 2011, 11:10

OVI762 scrie:
Zeres Ciprian scrie:Trageti si voi la gat, la fazan si la iepure :D

Sau la ochi :lol: :lol:
Mai ales când e cavaler sau stă pe strat :( . Dovedesc că-s mare sculă :( .
Comentariile sunt de prisos :cry: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: arme mixte

Mesajde Vechio pe 02 Feb 2011, 20:50

La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: arme mixte

Mesajde OVI762 pe 03 Feb 2011, 08:33

Cred ca e vorba de o neintelegere.Aia cu trasul la ochi a fost o simpla gluma si atat si nu inteleg de ce ai dus discutia in directia aceasta.Nici eu nu sunt de acord cu impuscarea iepurelui pe strat si a fazanului in pom.Oricum e bine ca ai postat link-ul acela.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 08 Feb 2011, 00:31

cea mai buna arma este cea cu care ti-ai facut mana si pe care o cunosti ,indiferent ca e lisa,ghintuita sau mixta si sa nu le tot schimbi.
spun chestia asta pt.ca am observat dupa ce am folosit mai multe calibre si tipuri de arma din cele pe care le am,o luam parca de la inceput cu adaptarea pt fiecare in parte.
probabil ca o mixta te lasa sa o folosesti ca pe o singura arma si ca lisa si ca glont si permite o mai mare obisnuita cu ea si rezultate desigur mult mai bune.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 08 Feb 2011, 20:14

Mixta e buna ca arma de servici,dupa parerea mea nu e nici cal nici magar .
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 08 Feb 2011, 22:18

da ,dar poate fi utila cu conditia sa tragi bine.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde Vechio pe 09 Feb 2011, 07:38

Este tipul de armă recomandată ca armă de serviciu în zonele înalte colinare şi munte.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: arme mixte

Mesajde 223/12 pe 09 Feb 2011, 07:46

Daaa ...nu-s bune de nimic mixtele astea! :mrgreen:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 09 Feb 2011, 18:23

jaguar44 scrie:da ,dar poate fi utila cu conditia sa tragi bine.

Daca tragi rau poti avea si mitraliera ca vinatul tot scapa,mixtele sint arme foarte bune dar dupa parerea mea sint potrivite ca arme de servici.(am mixta si stiu ce spun)
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 09 Feb 2011, 19:30

ai dreptate, ca e pt padurari si paznici de vanatoare.
si totusi e clasificata ca arma de vanatoare..... :mrgreen:
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 09 Feb 2011, 20:04

E normal sa fie asa :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 236 vizitatori

Publicitate