Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:04

Produse Delta Optical

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Produse Delta Optical

Mesajde petru100 pe 09 Sep 2014, 08:59

Rezultatul testului este....?

Nu ne mai fierbe!
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Produse Delta Optical

Mesajde radubichis pe 09 Sep 2014, 10:17

L-am montat pe baza Picantinny pe o carabina Axis 308W SR .Reglajul l-am facut din 7 cartuse la 50 m
Am tras in total 35 cartuse din care ultimele 5 la talere puse pe biuta la 100 m
Dispzitivul este usor,indeminatic la ochit si achizitionat rapid tinta
Asa arata pe arma pe care s-a facut reglajul

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Produse Delta Optical

Mesajde wwweiss70 pe 21 Oct 2014, 08:19

wwweiss70
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2014, 13:08

Re: Produse Delta Optical

Mesajde Dan2812 pe 22 Oct 2014, 14:33

Va rog sa deschitedi link-ul de mai jos
http://www.optics-trade.eu/shop/en/rifl ... scope.html
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Produse Delta Optical

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 16:07

Dan2812 scrie:Va rog sa deschitedi link-ul de mai jos
http://www.optics-trade.eu/shop/en/rifl ... scope.html


MADE IN CHINA? parca stiam ca-s facute in Japonia! De pret, fiecare cu calculele lui! Acum imi explic si mecanica la Titaniumul meu !
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Produse Delta Optical

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 17:25

TOATE lunetele Delta Titanium sunt confectionate in Japonia la Light Optical Works.
Lunetele Delta Classic sunt insa confectionate in China.

Daca tu ai avut Titanium, atunci e japoneza.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Produse Delta Optical

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 17:30

Tranan scrie:TOATE lunetele Delta Titanium sunt confectionate in Japonia la Light Optical Works.
Lunetele Delta Classic sunt insa confectionate in China.

Daca tu ai avut Titanium, atunci e japoneza.

aha, am inteles! unele acolo, altele dincolo! Confectionate inseamna asamblate sau toata furnitura este confectionata in acelasi loc? Aia cu made in China si made in Japan la aceeasi firma mie nu-mi suna bine, mai ales cu problemele pe care le-am avut cu Titaniumul pe propria piele si bani!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Produse Delta Optical

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 19:29

La Titanium totul e confectionat in Japonia.

In ce priveste Made in China si Made in Japan la aceeasi firma, nu e nimic neobisnuit. Situatia asta exista la majoritatea marcilor existente pe piata la ora actuala: Nikon, Zeiss, Vortex, Weaver, Burris, Bushnell, sunt numai cateva exemple.

Ce e important este insa sa fie o specificatia corecta ca lumea sa stie unde sunt confectionate.

Personal, eu nu aduc lunetele Delta Classic in Suedia tocmai pt. ca nu am incredere in ce fac chinezii in acelasi timp in care preturile si calitatea lunetelor Titanium sunt atat de bune incat nu vreau sa risc sa stric reputatia marcii cu chinezarii. Bushnell a facut greseala asta cu modelele de Banner si Trophy si astea au tarat marca in noroi atat de urat incat si Elite-urile sunt foarte greu de vandut acuma, desi sunt foarte faine.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Produse Delta Optical

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 19:53

Tranan scrie:La Titanium totul e confectionat in Japonia.
Bushnell a facut greseala asta cu modelele de Banner si Trophy si astea au tarat marca in noroi atat de urat incat si Elite-urile sunt foarte greu de vandut acuma, desi sunt foarte faine.

QED daca te complici cu China pe termen lung pierzi!
Cum e Vortex? ma cam uit la un HD gen ii 1-6 !
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Produse Delta Optical

Mesajde Tranan pe 22 Oct 2014, 20:06

Aia e SUPER! Daca o compari cu Swarovski, Leica sau Kahles Helia 5, nu vei vedea practic nici o diferenta demna de mentionat. Singura problema e greutatea, in rest, e excelenta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Produse Delta Optical

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 20:10

Tranan scrie:Aia e SUPER! Daca o compari cu Swarovski, Leica sau Kahles Helia 5, nu vei vedea practic nici o diferenta demna de mentionat. Singura problema e greutatea, in rest, e excelenta.

Da am vazut ca e grea, respectiv cu 70% mai mult decat svaro si arata ca un T34, cred ca si este asemenatoare! La greutatea aia pune ceva tensiune in montura si pretul e cam mare la cca 1400euroi in europa, svaro 1-6 il poti gasi la 1850-1900. Daca tot e sa dai banii astia cred ca tot svaro merita, e consacrata una dintre cele mai buna daca nu cea mai buna 3 gun scope. Ori un S@B 1-8 daca nu ai ce face cu cashul :mrgreen:
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Produse Delta Optical

Mesajde hunterboy pe 16 Dec 2014, 20:56

Salut,
Va rog spuneti-mi care este distanta utila de montaj pentru o luneta Delta Optical Titanium 1.5-9x45 (partea din fata si din spatele turetelor)?
Fata de o luneta Nikon Monarch E 1,5-6x42 cum se situeaza din punct de vedere optic si mecanic Delta Optical Titanium 1.5-9x45?
Multumesc!
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Produse Delta Optical

Mesajde radubichis pe 07 Apr 2015, 10:55

Pentru lunetele Titanium 1,5-9x45 este disponibil incepind cu 2015 noul reticol 2D foarte folositor in vanatoarea la goana si la probele de Mistret Alergator din concursurile de tir
Astfel punctul de pe reticolul orizontal din partea dreapta se plaseaza pe centrul tintei cind mistretul se deplaseaza de la dreapta spre stinga si invers,cu punctul din stinga se ocheste centrul tintei cind mistretul se deplaseaza de la stinga spre dreapta .Distanta optima este de 50 -60 m cu mistretul la fuga domoala
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Produse Delta Optical

Mesajde adisan77ro pe 13 Noi 2015, 20:04

Seara buna tuturor,
Un prieten de-al meu din judetul Alba isi dorea un red dot DELTA. A intrat in posesia lui si astazi, ca tot omul a dat fuga la dulap, a scos semiautomata BAICAL (cumparata si ea cu 2 sapt. in urma), a montat omul dispozitivul si a plecat sa-l regleze. De reglat am inteles ca a reusit destul de usor, de tras era multumit cum a tras, insa inca dupa primul foc sticla dispozitivului s-a spart in partea dreapta jos. Acum dezamagit maxim (cred ca oricare am fi), m-a sunat sa-ntrebe ce sa faca? sa-l trimita inapoi? face obiectul garantiei? daca-l tine in continuare se intreaba daca nu cumva i se va mai extinde crapatura. A contactat si vanzatorul care i-a spus ca-l va putea trimite inapoi doar ca va dura si nu a putut sa-i dea un termen aproximativ.
Ati mai intalnit asemenea situatie?
produsul este DELTA Minidot Sight.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Produse Delta Optical

Mesajde madalin122582 pe 13 Noi 2015, 23:01

Tu esti ferm convins ca nu a lovit sticla cu altceva din greseala? mi-e greu sa cred ca s-a croit de la reculul armei
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Produse Delta Optical

Mesajde adisan77ro pe 14 Noi 2015, 07:43

Eu nu am fost de fata cand a tras. Am spus ca el m-a sunat ulterior. Si tipul e un om corect in general si eu zic ca nu are de ce sa minta. Ma gandesc ca o actiune mecanica asupra sticlei s-ar vedea, s-ar sparge altfel cand e lovita si ar ramane urma si la locul loviturii. Eu intrebam daca a mai intalnit si altcineva aceasta situatie si daca s-a rezolvat in garantie? Eu unul l-as da jos de pe arma si as lua legatura cu vanzatorul, acesta cu distribuitorul...si asa mai departe. Eu am incredere ca cei de la DELTA vor sti cum sa abordeze aceasta situatie inspre binele tuturor, atat a clientului cat si al lor.
Repet: eu am postat aici ptr ca omul nu are cont....inca :) :)
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Produse Delta Optical

Mesajde radubichis pe 14 Noi 2015, 20:09

Din peste 100 de bucati vindute de mine inca nu m-am intilnit cu situatia asta .Mi-au fost trimise inapoi unele pe motivul ca nu se pot regla .Ulterior mi-am dat seama ca utilizatorul nu le-a stiut regla .Chestia cu garantia la dispozitive optice cu sticla sparta este destul de delicata .De obicei la Delta nu sunt probleme cu garantia
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Produse Delta Optical

Mesajde adisan77ro pe 14 Noi 2015, 22:08

Va multumesc ptr faptul ca ati intervenit in discutie. De reglat el se pare ca s-a descurcat si a fost OK. Astazi am vazut si eu dispozitivul. Crapatura este la interior, la exterior nu se simte nimic pe sticla. In situatia aceasta dumneavoastra cum il sfatuiti pe cel in cauza sa procedeze in continuare? Sa-l lase la magazinul de unde l-a achizitionat sau exista alta cale de abordare a situatiilor ce "cocheteaza" cu garantia? :?:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Produse Delta Optical

Mesajde radubichis pe 16 Noi 2015, 07:23

Da cred ca asta ar fi calea de urmat ,insa repet ca este destul de delicata garantia unui dispozitiv optic cu sticla sparta
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Produse Delta Optical

Mesajde olaru pe 16 Noi 2015, 22:07

VanatorMd1974 scrie:Preturi? Mă interesează mai ales red-dot-ul.

Salut, imi poti da si mie un pret la red dot entry? multumesc
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Produse Delta Optical

Mesajde bowmadness pe 25 Ian 2016, 21:56

"Chestia cu garantia la dispozitive optice cu sticla sparta este destul de delicata .De obicei la Delta nu sunt probleme cu garantia"

ori sunt ori nu sunt probleme cu garantia a DELTA! Ca, "de obicei" nu sunt, dar daca sticla e sparta la interior e o problema (ca da daca a dat cu un cui in ea sau a scapat trancanu fix pe coltu interior al opticii). Este aproape exclusa o pretensionare din fabricare, care, posibil, din cauza socului sau a unor diferente de temperatura, au dus la fisurarea sticlei. Nu are cum, e japaniza! Ma intreb care ar fi problemele care nu ar da "probleme cu garantia"?
Fapt e ca si eu am un dispozitiv optic, care, dupa atatia ani de la cumparare, tot la fel de imprastiat trage din 30-06 (ii normal, ca piesa a patra se uzeaza in timp sau cel mult se mentine, nu poate fi mai buna!), la fel de problematica a fost garantia, topicul a fost discutat.
Toate in lumea asta se supun teoriei relativitatii , unele a celei restranse, altele a uneia mai largi, asa...!
R.I.P. (ma refer la dispozitivul meu optic, nicidecum la cel al prietenului!!!)
Bafta!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Produse Delta Optical

Mesajde pngflorin pe 27 Ian 2016, 13:04

Va salut, doresc si eu un preț pentru 1,5-9x45. Multumesc.
pngflorin
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Ian 2016, 11:14

Re: Produse Delta Optical

Mesajde adisan77ro pe 05 Feb 2016, 20:25

Intrucat eu am adus in discutie problema de garantie cu sticla sparta la mini red dot-ul DELTA de mai sus, ma simt dator sa mentionez faptul ca am inteles de la prietenul meu ca problema s-a rezolvat in garantie prin restituirea produsului, iar el a optat sa mai puna diferenta de bani ptr un alt model de red dot tot de la DELTA de care este foarte multumit. Se pare ca totul a decurs omeneste, ceea ce este absolut normal cand de ambele parti sunt implicati oameni de calitate.
Am revenit cu aceasta mentiune ptr a nu ramane speta in ceata si pentru a nu plana nici cea mai mica umbra de suspiciune asupra unor oameni care inteleg sa-si faca treaba intr-un mod corect si cu respect fata de ceilalti. Cinste lor.
Numai bine tuturor
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Produse Delta Optical

Mesajde radubichis pe 01 Mar 2016, 11:38

Comparatie intre lunete Delta Titanium si Bushnell 6500
https://www.youtube.com/watch?v=87s4XLC-rSo
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Produse Delta Optical

Mesajde Andrei ilie pe 30 Oct 2016, 10:21

Salut!ma interesează si pe mine o informație,in legătura cu aceste 2 modele de binocluri:
Delta forest 2 8•42 sau delta titanium 8•56,care ar fi mai ok pe timp de zi,se merita diferența de preț între cele doua?un amic si a luat forest 2 8•42 si este foarte mulțumit,eu as opta pentru titanium 8•56 cred ca ar fi mai ok!va multumesc!
Andrei ilie
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Oct 2016, 08:36

Re: Produse Delta Optical

Mesajde pado pe 30 Oct 2017, 11:37

Buna ziua! Am intrebat si la alt topic legat de binocluri, dar vad ca lumea nu prea mai citeste acolo, imi incerc norocul si aici: am nevoie de o parere avizata in legatura cu binoclurile Delta Extreme 7x50 si IOR 7x40. Cine le cunoaste, sa-mi spuna si mie care e mai bun dpdv optic, fara devierea discutiei inspre detalii legate de greutate, design etc. Eu stiu cum e IOR-ul, e cel mai bun instrument optic pe care l-am pus la ochi. Dar cum e Delta Extreme 7x50 fata de IOR? E mai clar optic, focusarea e cel putin la fel de precisa, e la fel de fiabil in timp, intr-un cuvant Delta Extreme 7x50 e peste IOR 7X40? Voi aprecia un raspuns dat de cineva care le-a avut la ochi pe ambele. Multumesc anticipat pt raspuns!
pado
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Feb 2017, 12:15
Locaţie: Constanta/Calarasi

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot], Mircea-B, NicuNicuta, pipabh şi 69 vizitatori

cron
Publicitate